Gram Altın’da tepki izlenecek mi?

Uzunca bir süredir Gram Altın (GAUTRY) fiyatında yukarı yönlü hareketler izlemekteyiz. Gerek Ons Altın gerekse USDTRY kurunda yaşanılan pozitif ivmelenme, Gram Altın fiyatında tarihi zirve rakamlarının sürekli olarak güncellenmesine katkı sağladı.

Yukarı yönlü çıkışlarını 151,55 seviyesine kadar sürdürdükten sonra pozitifliğini sınırlandıran ve belirli geri çekilmelerin etkili olduğunu izlemekteyiz Gram Altın’da özellikle de bu geri çekilmelerde kısa vadeli olarak Ons Altın’daki negatiflik destek oldu. (1219 dolar seviyesinden başlattığı satıcılı seyrini 1200 dolar altına sarkıtan ve gün içerisinde 1185 seviyesine kadar gerileyen Ons Altın, Gram Altın’daki yukarı yönlü hareketleri kısa vadeli olarak baskılamaya çalışmaktadır) Ancak uzun vadeli olarak USDTRY kurunun Gram Altın üzerindeki pozitif desteği, Gram Altın’daki uzun vadeli beklentinin de pozitif kalmasına katkı sağlamaktadır.

Bu süreçte Gram Altın’da tepki satışları izleyecek miyiz sorusunun cevabında Ons Altın performansı önem arz etmektedir.

Gram Altın, USDTRY ve Ons Altın fiyatlarının uzun vadeli olarak birbirleri ile ilişkisini incelediğimiz korelasyon tablosunda Gram Altın ile USDTRY uyumu dikkat çekmektedir. Bu nedenle de uzun vadeli Gram Altın işlemcileri, özellikle USDTRY kurunun seyrini yakinen takip edilmelidir.

Teknik olarak Gram Altın fiyatını incelediğimizde, uzun vadeli olarak 127 TL üzerinde pozitif görünümün devam ettiğini, bu seviye üzerinde kaldığı müddetçe tarihi zirve 151,55 ile yeni zirve adayı ve aynı zamanda da Fibonacci Expansion %61,8’lik orana tekabül eden 157,65 TL seviyelerine taşınmak isteyebilir.

Peki, nereden alabilirim?

Bu sorunun cevabı için kırılan kanalın güncel üst noktası 144 TL kritik bir öneme sahiptir.

Gram Altın fiyatı eğer 144 seviyesi altında haftayı kapatabilirse, tepki satışları gündemde yer alabilir. Böyle bir düşünce de 139,30 başta olmak üzere 135,65 ve 133,00 gibi rakamlar hedeflenmek istenebilir. Ancak bu tepkiler oluşsa dahi genel görünüm 127 TL üzerinde pozitif olduğu unutulmamalıdır.

144 TL üzerinde haftalık kapanışına devam etmesi durumunda ise tepki satışları konusunda zayıf bir görüntü izleyeceğini ve bu tutumun yukarıda bahsettiğimiz zirveye daha yakın bir sürede ulaşabilme ihtimalini kuvvetlendirebilir.

Yeni yılda trend dostu, stop loss’lu ve sıfır egolu bir trade hayatı geçirmeniz dileğiyle…

Kudret Ayyıldır
Başanalist

Add a Comment