Dow Jones

Uzun vade rallide sona yaklaşırken

Gelişmeleri belirleyici etkisi devam ediyor. Mart 2009dan bu yana gelen yükselişin sonucunda ‘pahalı’ görüntüsü çizmeye başladı. Etkisini yıl içinde gösterecek olan tempo düşüşü bekleyebiliriz. Son 6 ayda görülen yükseliş de olumsuza dönebilecek tabloyu desteklemektedir.

Böyle düşünmeye iten sebepleri grafik üzerinde görebiliriz:

Ekim 2007de zirve görüldüğünde, 120 aylık ortalama en yüksek değerinde idi. Endeks ile arasındaki fark (%) geçmişe göre daha fazla açılmıştı. Aşırı durum olarak algılanabilirdi. Ardından gelen düşüşle aradaki fark kapandığı gibi, ortalama da yataya dönmeye başladı: 2009 yılına girilirken endeks dibe doğru gidiyordu ve ortalama düşmeye başlamıştı. Bir başka deyişle; ekim 2007de görülen zirve tablosunun tam tersi durumda idi. Artık yükseliş beklenebilirdi.

Şubat 2012de ise tablo yine zorlayıcı olmaya başladı: 120 aylık ortalama tüm zamanların en yükseğinde ve endeks ile arasındaki fark açılmaya başladı (henüz 2007deki gibi değil). Bundan dolayı tekrar düşüş beklenebilir ancak bir ara koşul daha sağlanmalıdır: 50 aylık ortalama halen negatif. Büyük düşüşün başladığı ekim 2007de 50 aylık ortalama yükselişte idi, bundan dolayı düşüş oldukça sert yaşanmıştı.

Yıl içinde 50 aylık ortalama da pozitife dönecektir (matematik hesap gereği). Bu ortamın da sağlanmasıyla, Dow Jones için kritik dönem başlamış olacaktır.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
13 – 17 Şubat 2012 LiderForex Haftaya Bakış

EUR/USD ANALİZ Avrupa’da yeni yılın başlangıcından itibaren gelişen pozitif tutum artık geri de mi kaldı? Özellikle geride bıraktığımız hafta Yunanistan’ın...

Kapat