Soda – Teknik Analiz

2013 Aralık tarihinden itibaren yükseliş trendi görünümü ile dikkatleri üzerine çeken Soda hisse fiyatı, 5,900 seviyesinden başlattığı negatif fiyatlama davranışını 4,790 ile sınırlandırarak alçalan üçgen formasyonu  oluşumunu izlememize katkı sağlamaktadır.  Her ne kadar ana görünüm pozitif olsa da kısa vadeli olarak negatif fiyatlama davranışı devam eder mi sorusunun cevabı önemlidir. Bu sebeple de Soda hisse fiyatının 4,790 seviyesine göre gerçekleştireceği haftalık kapanış, trend içi tepki düşüncesi tamam mı devam mı sorusunun cevabı için önemlidir.

4,790 seviyesi altındaki haftalık kapanış, gerek formasyon gerekse tepki düşüncesinin gündemde yer almasını sağlayabilir. Bu düşünce yapısı ile 2013 Aralık tarihinden itibaren yükseliş trendini destekleyen 89 haftalık üssel ve basit hareketli ortalamaların yer aldığı 4,510 – 4,570 bölgesine ulaşmasına / yaklaşmasına imkan tanıyabilir. İlgili ortalamalar, trend alt noktası 4,360 seviyesine doğru tepkiler devam edebilir mi sorusunun cevabında ayrıca takip edilmelidir.

 4,790 seviyesi üzerine kalmayı başarması durumunda ise, tepkiler sona mı erdi düşüncesi gündemde yer alabilir ancak öncelikle alçalan üçgen formasyonunda kanal içi sıkışma düşüncesi dikkat çekeceği için bu doğrultuda kanalın üst noktası 5,17 bariyeri önem arz etmektedir. Soda hisse fiyatı ancak 5,17 üzerinde kalıcı hareketler oluşturabilirse hem formasyon geçersiz hem de tepkiler sona erdi düşüncesi güçlenmek isteyebilir. Bu tür bir durumda 5,577 ve 5,904 seviyeleri dikkat çekebilir.

Özetle: 2013 Aralık tarihinden beri yükseliş trendi görünümünde önemli adımlar atan Soda hisse fiyatında trend içi tepkiler devam edebilir mi sorunun cevabında 4,790 destek noktasına göre gerçekleşecek haftalık kapanış takip edilebilir. Tepkilerin devam etmesi durumunda ise trend alt noktası 4,36 öncesindeki en kritik seviye ise 89 haftalık üssel ve basit hareketli ortalamaların yer aldığı 4,510 – 4,570 bölgesi olarak kaydedilmiştir. Tepkilerin sona ermesi içinse üzerinde ısrarla durduğumuz alt bölgelerden gerçekleşecek olası dönüş ya da 5,17 üzerindeki kalıcı hareketler takip edilebilir.

Add a Comment