Gram Altın’da tepki mi yoksa trend yolculuğu mu etkili!

Son zamanlarda USDTRY ve Ons Altın fiyatındaki geri çekilmelerden etkilenerek önemli bir satış baskısı oluşturan Gram Altın (GAUTRY), yükseliş trendi içerisinde “tepki satışları” olarak adlandırdığımız ilgili geri çekilmelerini trend alt noktası ve aynı zamanda da 34 haftalık üssel hareketli ortalamaya yaklaştırdı ancak devam ettiremedi. Özellikle de bu süreçte Ons Altın’ın toparlanma isteği mevcut dönüş için önemli bir sinyal olarak takip edildi. Bu düşünce ile 148 Türk Lirasına yaklaşan Gram Altın, Ons Altın’ın sakin bir seyir izlediği bu zamanlarda USDTRY kurundaki negatiflikten etkilendi ve tepki satışları düşüncesi yeniden gündeme geldi. 143,10 seviyesine kadar geri çekilen Gram Altın, analizin hazırlandığı şu sıralar 143,80 seviyesine yakın seyrini sürdürmektedir.

Son süreçte yaşanılan geri çekilmeler dikkat çekse de yükseliş trendinin devam ediyor olması göz ardı edilmemelidir. Bu sebepten, yükseliş trendinin alt noktası ve aynı zamanda da 34 haftalık üssel hareketli ortalama olarak kaydettiğimiz 139,65 destek noktası üzerinde pozitif beklenti ön plandadır.

*** Gram altın 139,65 destek noktası üzerinde kalmayı sürdürürse, yukarı yönlü çıkışlarına kaldığı yerden devam etmek isteyebilir ve bu düşünce yapısı ile 146,30 seviyesine ulaşarak burada yeniden karar vermek isteyebilir. 146,30 seviyesinin aşılması, pozitif beklentinin teyit kazanmasını sağlayabilir.  Böyle bir senaryoda 149,00 ve 152,50 seviyeleri hedeflenmek istenebilir.  Aksi takdirde 146,30 – 139,65 arasında bir müddet sıkışma hareketleri izlenebilir.

*** Gram altın 139,65 destek noktası altında haftayı kapatırsa, yükseliş trendinin sona erdiği anlamına gelebilir ve bu düşünce ile satıcılı seyir daha da istekli bir profil çizebilir. Bu tarz bir senaryoda 135,60 başta olmak üzere 131,90 ve 127,00 destekleri hedeflenmek istenebilir.

Özetle: USDTRY kurunda son dönemde yaşanılan geri çekilmelerin etkisi ile tepki satışlarına devam eden Gram Altın, ilgili tepkilerine rağmen yükseliş trendi görünümünü sürdürmektedir. Bu sebeple trend değişmediği müddetçe “trend is your friend” sloganı geçerliliğini korumaktadır. Garantici işlemciler, teyit için 146,30 seviyesinin geçilmesini bekleyebilir.

Kudret Ayyıldır
Başanalist

Add a Comment