10 Eylül 2014 Forex Piyasası Parite, Emtia ve Endeks Sabah Analizi

Makro-Ekonomik Gelişmeler

Küresel piyasalarda dünyanın en büyük ilk iki ekonomisine ilişkin beklentiler ve gelişmeler varlık fiyatları üzerinde etkili oluyor. Çin ekonomisindeki büyümenin hız kestiğine ait spekülasyonlar ve ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz oranını beklenenden daha erken artırabileceği düşüncesi global endekslerde baskı yapan temel faktörler olarak izleniyor. Piyasaların bir kulağı jeopolitik gerilime ilişkin gelişmelerde kalmaya devam ederken bugün ekonomik takvimdeki veri akışı ile birlikte ABD Başkanı Obama’nın Ortadoğu’daki olaylara ait açıklamalarda bulunması bekleniyor.

“Jeopolitik risk algısı”

Her ne kadar gerek Ukrayna’nın doğusunda gerekse Ortadoğu’da yaşanan gelişmeler yatırımcılar tarafından dikkatle izlense de, piyasalarda jeopolitik risk algısının bir miktar hassasiyetini kaybettiği görülüyor. Varlık fiyatlarında daha çok ekonomik faktörlerin etkili olduğu bu dönemde yine de tansiyon ilişkin gelişmeler yakın mercek altında yer alıyor. ABD Başkanı dün Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) isimli örgüt hakkında Kongre ile görüşürken, IŞİD’e karşı harekete geçmek için yetkisi olduğunu ifade etti. ABD son zamanlarda örgütün Irak’taki faaliyetlerinden rahatsızlık duyduğu yönündeki açıklamalarını artırmış ve Irak hükümet güçlerine hava saldırısı desteği vermişti. Obama’nın bugün IŞİD’ yapılacak müdahale hakkında bir açıklama yapması bekleniyor. Ukrayna tarafında ise, Rus ve Ukraynalı liderlerin bölgede sağlanan ateşkese uyulmasının önemi üzerine telefon konuşması gerçekleştirdikleri basına yansıyan haberler arasında yer aldı.

“Dolar soluk aldı”

Haftaya yükseliş eğilimi ile başlayan Dolar endeksinde San Francisco FED’in yayınladığı rapor ile yukarı yönlü hareketler hız kazanmıştı. FED’in erken bir faiz artırımına gidebileceği yönündeki kaygıları gündeme daha güçlü taşıyan raporun ardından özellikle gelişmekte olan ülke varlıklarında değer kayıpları izlendi. Türk Lirası Dolar karşısında dün 2,20 seviyesinin üzerine çıkarken, bu fiyat seviyesi civarında işlem görmeye devam ediyor. Dolar endeksinde ise yükselişlerin ardından bir miktar geri çekilmeler izleniyor. Bu paralelde altın ve EUR/USD paritesi gibi finansal araçlarda yükselişler görüldü. Ancak Japon Yeni, Nikkei endeksinin, Asya genelindeki düşüş baskısına rağmen kazançlarına tutunamayan çalışması Japon para birimindeki zayıf seyri destekliyor. Sterlin ise bugünkü enflasyon raporu oturumu öncesinde İskoçya spekülasyonlarını üzerinde hissetmeye devam ediyor.

FED’e yönelik beklentilerdeki fiyatlamaların yönü ve jeopolitik risk algısını etkileyebilecek gelişmeler, bugün ekonomik takvim verileri ile birlikte piyasaların gündeminde olacak. Yurt içinde ise büyüme oranın verisi dikkat çekerken, İngiltere Merkez Bankası’nın (BOE) enflasyon raporu açıklamaları Sterlin’deki yönü etkileyebileceği için Avrupa cephesinin en dikkat çeken gelişmesi olarak değerlendirilebilir.

“Ekonomik takvimde öne çıkanlar”

Türkiye – Büyüme Oranı (GDP); 2013’ün ikinci çeyreğinden itibaren %4.4’lük bir büyüme kaydeden Türkiye ekonomisi, bu yılın ilk üç aylık döneminde %4.3 büyümüştü. Nisan-Mayıs-Haziran aylarında, geçen yılın aynı dönemine göre, ne oranda büyüme gerçekleştirildiğini gösterecek olan GDP verisi, Türkiye için haftanın önemli makro-ekonomik verileri arasında yer alıyor. Yayımlanacak veri Türk Lirası da dahil olmak üzere yurtiçi finansal araç fiyatları üzerinde değişikliklerin görülmesine neden olabilir.

İngiltere – Enflasyon Raporu Oturumu; İngiltere Merkez Bankası (BOE) Başkanı ve bazı üyeleri, Ağustos ayında yayımlanan BOE’nin enflasyon raporunun sunumunu yapmak üzere bu hafta İngiltere Parlamentosu’nun Hazine Komitesi’nin karşısına geçecekler. Birkaç saat süren oturumda, BOE’in ilerleyen aylarda uygulayacağı para politikalarına ilişkin ipuçları alınabilecekken, Komite üyelerinden gelen sorular karşısında BOE üyelerinin vereceği cevaplar da önem taşıyor. Enflasyon ve ekonomik görünüm hakkında bilgiler aktaracak olan Carney ve ekibinin açıklamaları direkt olarak para piyasalarında da etkili olabilir. Özellikle BOE’nin faiz artırımını ne zaman yapacağına ilişkin değerlendirmeler Sterlin’de sert hareketlere yol açabilir. BOE’nin enflasyon raporu oturumu haftanın en kritik gelişmeleri arasında sayılabilir.

Önemli Ekonomik Takvim Verileri

Çarşamba

Zaman                  Haber                                               Beklenti       Önceki

09:45    EUR            Fransız Endüstriyel Üretim (Aylık)           -0,4%          1,3%

10:00    TRY            Türk GDP (Yıllık)                                 2,8%            4,3%

15:30    CAD           Kapasite Kullanım Oranı                       82,8%          82,5%

16:45    GBP           Enflasyon Raporu Oturumu

17:00    USD           Toptan Satış Stokları (Aylık)         0,5%           0,3%

17:30    USD           Ham Petrol Stokları                                -1,114         -0,905M

20:01    USD           10-Yıllık Tahvil İhalesi

EURUSD ANALİZ

Haftanın 3. İşlem gününe geldiğimizde EURUSD paritesinin dün Dolar Endeksindeki tepki satışlarından yararlanarak yukarı yönlü hareketlerini 1,2950 seviyesine kadar taşıdığını gözlemledik. 84,00 seviyesine kadar gerileyen Dolar Endeksi, EURUSD paritesinin 1,2950 seviyesine kadar yükselişini desteklese de Endeks düşüşlerine devam edemedi ve EURUSD paritesinde yükselişler 1,2961 direnci altında kaldı. Bu da paritenin satıcılı seyrinin gücü hakkındaki en önemli göstergesidir.

1

EURUSD paritesini teknik olarak incelediğimizde 1,2961 bariyeri önemini korumaktadır. Parite eğer bu bariyer altında kalmayı sürdürürse 1,2880 ve 1,2850 seviyeleri test edilmek istenebilir. Makro-ekonomik verilerin etkinliği nedeniyle kısır bir günde olduğumuzdan gün içerisinde Fransa Endüstriyel Ürerim verisi ve Alman 10 yıllık tahvil ihalesi sonuçları dikkatle takip edilmelidir.

Pivot: 1,2961
Destek:
1,2910-1,2880-1,2850
Direnç: 1,2961-1,3000-1,3045

eurusd

GBP/USD ANALİZ

İngiltere verileri ile yoğun bir günü geride bıraktığımızda özellikle piyasaların dikkatinde İngiltere Merkez Bankası başkanı Carney’in konuşması mevcuttu. Özellikle İskoçya gündemi ile ilgili beklentileri merak edilirken başkanın bu hususa değinmemesi GBPUSD paritesindeki olası dalgalanmalarının da önüne geçmiş oldu. İngiltere’den gelen olumlu verilerle birlikte yukarı yönlü çıkışını 1,6155 seviyesine kadar devam ettiren GBPUSD paritesi şu sıralar 1,6111 seviyesinde hareketlerine devam etmektedir.

Teknik olarak GBPUSD paritesini incelediğimizde 1,6155 seviyesi önemini korumaktadır. Parite eğer bu bariyer altında kalmayı sürdürürse aşağı yönlü baskısını 1,6058 ve 1,6015 seviyesine kadar taşıyabilir. Makro-ekonomik veri anlamında ise TR saati ile 16:45’de İngiltere Enflasyon Raporu günün en önemli seviyesi olarak belirlenmiştir.

Pivot: 1,6155
Destek; 1,6090-1,6058-1,6015
Direnç;  1,6155-1,6190-1,6235

gbpusd

USD/TRY ANALİZ

2,1500 seviyesi üzerinde kalmayı başaran ve bu tutum ile 2,2029 seviyesine kadar hareketlerini sürdüren kur, yeni haftanın üçüncü işlem gününde 2,2000 seviyesi üzerinde tutunmaya çalışmaktadır. 2,1905 ve 2,1785 destek noktaları kurun yukarı yönlü çıkışının devam etmesi için önemli seviyeler olmakla birlikte kurun bu seviyeler üzerindeki hareketleri 2,2100 ve 2,2215 olarak değerlendirilebilir. Tabii bu hedefler öncesinde dünün zirvesi 2,2030 bariyerini geçmesi gerekmektedir.  Kur da tepki satışı oluşabilmesi içinse 2,1785 desteğinin aşağı yönlü kırılması gerektiğini unutmayalım.

Pivot: 2,1785
Destek: 2,1905-2,1785-2,1730
Direnç:  2,2030-2,2100-2,2215

usdtry

USD/JPY ANALİZİ

Asya piyasalarında, ABD’nin faiz artırımına ilişkin beklentiler ile Çin’de büyümenin sekteye uğrayabileceğine dair endişelerin ana başlıkları oluşturduğunu görüyoruz. Dolar endeksinin güne haftanın ortasına yükselişle başlaması ve Yen’in zayıf görünümüyle birlikte, USD/JPY paritesinde alım ağırlıklı bir görünüm karşımıza çıkıyor. Gün içerisindeki zayıf veri akışı, dikkatlerin bir kez daha gündem ve Dolar endeksi takibine yönelmesinde etkili olabilir.

Teknik olarak incelediğimizde, dünün dip bölgesinde bulunan 105,90 seviyesi üzerinde kalma çabasının, pariteyi yükseliş baskısına maruz bırakması beklenebilir. Olası alımlarda 106,45 seviyesi hedeflenebileceği gibi, bu seviyenin geçilmesiyle söz konusu baskı netlik kazanabilir. Özellikle Asya piyasalarının kapanışı sonrasında ise, Dolar’a bağlı fiyatlamaların ağırlık kazanması nedeniyle Dolar endeksinin desteği önemlidir.

Paritede son 6 yılın rekorlarının tazelenmesi, teknik anlamda toparlanma işaretleri aranmasına neden olabilir. 106,54 seviyesinin geçilememesiyle oluşabilecek bu tutum, 105,90 seviyesinin hedeflenmesine yol açabilecek tepki satışlarıyla sonuçlanabilir.

Pivot: 105,90
Destek:
105,90105,70 – 105,41
Direnç:
106,54106,99 – 107,33

usdjpy

EUR/JPY ANALİZİ

Haftanın ortasında, Japonya politika yapıcılarının zayıf Yen’i desteklediklerini açıkladıkları süreçte, Yen’in özellikle major para birimlerine karşı zayıf bir görünüm sergilediğini ifade edebiliriz. Bununla birlikte EUR/JPY paritesinde hafta başından bu yana görülen yükseliş baskısıyla, seviyenin kritik bölgelere ulaştığını belirtebiliriz. Diğer yandan, Asya seansı boyunca ağırlık kazanan Yen bazlı fiyatlamaların, Avrupa piyasalarınca tepkisi dikkatle takip edilmelidir.

Kısa vadeli incelediğimizde, kana üst bölgesinde ve günün dip noktasına yakın bulunan 137,25 seviyesinin üzerinde tutunma çabası dikkat çekiyor. Bu seviye üzerinde kalma çabasıyla birlikte, kırmızı renkle belirttiğimiz düşüş kanalından kurtulmaya yönelik tutum ön plana çıkabilir. Olası alımlarda 138,26 seviyesi 2 aydır her test edildiğinde düşüş baskılarını tetikleyen bir bölge olarak karşımıza çıkmaktadır. Olası alımlarda bu seviye hedeflenebilirken, güçlü bariyerin geçilmesi alımlara netlik kazandırabilir.

Paritede İchimoku bulutunun alt sınırında yoğunlaşan fiyatlamaların devam ettiği süreçte, kanal yönlü baskıların tekrar etkin olabilmesi için, 137,25 seviyesinin kırılmasına ihtiyaç bulunmaktadır. Bu şartla birlikte, 136,54 seviyesine doğru tekrar hareketler gerçekleşebilir.

Pivot: 137,25
Destek:
137,25 – 136,95 – 136,54
Direnç: 137,87 – 138,26 – 138,65

eurjpy

USD/CHF ANALİZİ

Dolar endeksinin dün yaşadığı aşağı yönlü eğilimle birlikte USD/CHF paritesinde de 12 ayın zirvesinin ardından satıcılı bir seyir gerçekleştiğini görmüştük. Haftanın ortasında ise yine Dolar endeksindeki fiyatlamalarla paralel bir şekilde, alımlar ön planda olduğu bir süreç karşımıza çıkıyor. Gün içerisinde zayıf veri akışı nedeniyle özellikle Avrupa piyasaları ve Dolar endeksinin tepkileri dikkatle takip edilmelidir.

Teknik olarak incelediğimizde, agresif bir eğilim kazanan yükseliş tutumu içerisinde (mor renkli trend), haftanın dip noktasının 0,9306 olduğunu görüyoruz. Bu seviye üzerinde kalma çabasının, gün içerisinde alım yönlü baskıları etkin tutması beklenebilir. Olası alımlarda 0,9394 seviyesine doğru fiyatlamalarla birlikte yeni rekorlar gerçekleşebilir.

Kısa vadeli incelediğimizde, yeni rekorlar sonrası toparlanmaya yönelik hareketlerin sınırlı bir etki gösterdiğini söyleyebiliriz. Bu süreçte, 0,9306 seviyesinin kırılamaması, yukarı yönlü baskıların yanı sıra, yatay bir toparlanma sürecine katkı sağlayabilirken, bu seviyenin kırılması olası tepki satışlarının 0,9250’ye kadar ulaşmasında etkili olabilir.

Pivot: 0,9306
Destek: 0,9306 – 0,9280 – 0,9250
Direnç: 0,9356 – 0,9394 – 0,9429

usdchf

USD/CAD ANALİZİ

Birçok major para biriminin aksine, Kanada Doları’nın yeni iş gününe Dolar karşısında daha güçlü bir duruş sergileme çabasında olduğunu görüyoruz. Ancak Dolar endeksindeki yükselişle birlikte, bu çabanın da zayıf bir etki gösterdiğini ifade edebiliriz. Günün ulaşabildiği en dip nokta olan 1,0955 seviyesi üzerinde, yükseliş baskısını ağırlık kazanması beklenebilir. Olası alımlarda kanal üst noktası olan 1,1005 ve 1,1051 seviyeleri hedeflenebilir.

Kısa vadeli incelediğimizde, dün kanal dışına çıkma çabasına rağmen, bu bölgede kalıcılığın sağlanamadığını gördük. Bu bölgeye tekrar ulaşma çabası yükseliş beklentisini artırsa da, gün içerisinde 1,1005 seviyesinin geçilememesi tepki satışlarının tekrar ön plana çıkmasına neden olabilir. Bu şartla birlikte, 1,0955 seviyesinin kırılması olası satışlara netlik kazandırabilir. Ancak bu süreçte, Dolar endeksinin hareketlerini takip ederek, göstergenin de desteğini almak gerekmektedir.

Pivot: 1,0955
Destek:
1,0955 – 1,0901 – 1,0855
Direnç:
1,1005 – 1,1051 – 1,1077

usdcad

HAM PETROL ANALİZ

91,78 seviyesinden toparlanan ve yukarı yönlü çıkışını 93,92 seviyesine kadar sürdüren Ham Petrol fiyatı kanalın üst noktası olan 94,45 bariyerini geçemediği için yeniden satış baskısına maruz kaldı ve şu sıralar 92,80 seviyesinde hareketlerine devam etmektedir. 2009 üçüncü çeyrekle birlikte yukarı yönlü çıkışlarını sürdüren ve hala daha etkisini hissettiren yükseliş trendi 91,20 desteği üzerinde gücünü devam ettirmektedir. Bu bağlamda da olası geri çekilmeler yaşansa da 91,20 üzerinde beklentimizde herhangi bir değişiklik yoktur. Ham petrol eğer 91,20 destek noktası üzerinde kalmayı başarırsa kanalın üst noktası olan 94,45 bariyerini geçmek isteyebilir. Bu da 200 haftalık basit hareketli ortalama olan 96,31 bariyerine yaklaşma imkânı verebilir. 91,20 öncesinde de 91,78 ilk destek noktası olarak karşımızdadır.

Pivot: 91,78
Destek:
91,78-91,20-90,00
Direnç:
93,60-94,45-95,37

petrol

ALTIN ANALİZ

1270 seviyesi altında haftalık kapanış gerçekleştirdikten sonra yeni haftaya negatif başlayan ve bu tutumunu 1248 seviyesine kadar devam ettiren Altın fiyatı, 1248 desteğinden aldığı güç ile tepki alımlarını 1257,20 seviyesine kadar devam ettirdi ve şu sıralar günün zirvesine yakın hareketlere devam etmektedir. Teknik olarak Altın fiyatını incelediğimizde 1260 ve 1268 bariyerleri önemini korumaktadır. Altın eğer bu bariyerler altında hareketlerini sürdürürse aşağı yönlü hareketlerini 1248 – 1240 olarak devam ettirebilir. Tekrar tepki alımı düşüncesinin oluşması içinse 1268 bariyerinin geçilmesi gerekmektedir. Özellikle de ülkelerarası gerilimlerin etkisinin azaldığı bir ortamda 1268 bariyerinin geçilme ihtimalinin zayıf olduğunu, böyle bir çıkışın oluşabilmesi içinse ülkelerarası gerilimlerin yeniden piyasa tarafından dikkate alınması gerektiğini söyleyebiliriz.

Pivot: 1268
Destek:
1248-1240-1230
Direnç:  1260-1268-1275

Altin

DAX30 ANALİZİ

Açılış            : 9724
En yüksek     : 9768
En düşük       : 9674
Kapanış         : 9684

50 günlük basit hareketli ortalama : 9533
200 günlük basit hareketli ortalama: 9537

Endeks Cuma günü gördüğü 9787 seviyesinden gerilemeye başladı. Bu geri çekilme 9600-9640 bölgesine kadar devam edebilir. Bir ay önce 8900 seviyesinden başlayan hızlı yükselişte soluklanma normal karşılanmalı. 9600 seviyesi üzerinde kalındığı sürece tekrar 9800 seviyesi denenebilir. Endeks 9600 seviyesi altına iniyorsa bir sonraki destek 9500 seviyesi olabilir.

Pivot   : 9708
Destek
: 9649-9614-9555
Direnç
: 9743-9802-9837

#DAX30Daily

S&P500 ANALİZİ

Açılış            : 2000
En yüksek     : 2002
En düşük       : 1983
Kapanış         : 1989

50 günlük basit hareketli ortalama : 1967
200 günlük basit hareketli ortalama: 1883

SP500 1985 desteğine kadar geriledi, dün bu seviye altına sarkılsa da kapanış kritik desteğin üzerinde gerçekleşti. 1985 seviyesi altında gün sonu kapanışlar yaşanırsa 1950 seviyesine doğru geri çekilme mümkün olabilir. Endeks 2000 seviyesi üzerinde gün sonu kapanışlar yapmalı ki eni zirve beklentileri korunabilsin.

Pivot   : 1991
Destek:
1983-1978-1969
Direnç:
 1994-2000-2008

#S&P500Daily

“GCM Forex Günlük Bülteni Hazırlayanlar”
Araştırma Müdürü: Erdoğan TURAN – “S&P500 ve Dax30 Analizi”
Başanalist: Kudret AYYILDIR
 – “EURUSD, GBPUSD, USDTRY, Ham Petrol ve Altın Analizi”
Analist: Sermet DOĞAN
 – “Makro-Ekonomik Gelişmeler ve Ekonomik Takvim”
Yardımcı Analist: Umut TUNCER – “USDJPY, EURJPY, USDCAD, USDCHF Analizi”

NOT: Bu analizler GCM Forex’den izinsiz olarak yayınlanamaz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

http://www.gcmforex.com/

Günlük piyasa analiz ve yorumları ücretsiz e-posta adresinize gelmesini istiyorsanız tıklayın ve formu doldurun.

Add a Comment