06 Ağustos 2014 Forex Piyasası Parite, Emtia ve Endeks Sabah Analizi

Makro-Ekonomik Gelişmeler

Küresel piyasalarda makro-ekonomik göstergeler ve politika yapıcılardan gelen açıklamalar, ABD Merkez Bankası’na (FED) yönelik beklentiler ile birlikte varlık fiyatlarında etkili olan başlıklar arasında dikkat çekerken, jeopolitik risklere ait gelişmeler de yakından izlenemeye devam ediliyor. Dün Avrupa borsaları şirket haberlerinden destek bulurken, ABD seansında ise rüzgarlar tersine döndü ve endekslerde satışlar hız kazandı. Bu sabah Asya’da düşüşler ağırlıkta.

“FED ve Ukrayna”

Dün piyasalarda günün iki yarısında farklı beklentilerin fiyatlandığı, birbirinden çok bağımsız işlem seansları izlendi. Salı sabahı Çin’den gelen olumsuz verilere rağmen Avrupa’da beklentilerin üzerinde kar açıklamasında bulunan şirketler, iyimserliği destekleyen bir görünüm ortaya koydu. Ancak, FED’in erken bir faiz artırımına gidebileceği düşüncesi, Çin’e ilişkin olumsuz tablo ile birleşerek global endekslere satış getirirken, Dolar’da da yükselişler hız kazandı. Özellikle gelişmekte olan ülke varlıklarından çıkışların hızlanması ile günün ilk yarısını pozitif alanca tamamlayan BIST-100 endeksi günü %1.53 kayıpla sonlandırırken, Türk Lirası ise Dolar karşısında 2,15 seviyesinin üzerine kadar geriledi.

ABD’de, beklentilerin üzerinde gelen ISM imal olmayan PMI verisi FED’in erken faiz artırabileceği endişesini tetiklerken, Dallas FED Başkanı Richard Fisher, ABD Merkez Bankası’nın, faiz oranlarını beklentilerden daha erken artırma yolunda olabileceğini ifade etti. ISM verisinin Aralık 2005’den bu yana en iyi seviyesine çıktığını belirten Fisher, son 8.5 yılın en iyi imal olmayan PMI rakamına dikkat çekti.

Diğer yandan piyasalarda kaygıların artmasına neden olan bir başka faktör ise jeopolitik risklere ilişkin beklentiler olarak ortaya çıktı. İsrail ile Hamas arasında sağlanan ateşkes uzlaşmasının ardından İsrail güçlerinin Gazze’den çekilmesi olumlu algılanırken, bu kez Ukrayna tarafında artan çatışmalar endişeleri körükledi. Polonya Dışişleri Bakanı’nın, Rusya’nın işgale hazırlandığı yönündeki açıklamaları da tedirginliği artıran unsurlar arasında yer aldı. İngiliz basınında yer alan bir habere göre ise Rus askerleri Ukrayna sınırına yakın bir şekilde toplanıyor.

“Parite ve emtia fiyatları”

ABD’deki kayıplarına ardından bu sabah Asya endekslerinde de satışların ağırlıkta olduğu görülüyor. Yeni Zelanda’da işsizlik oranı gerilese de, istihdamın beklentinin altında bir oranla yükseliş göstermesi ülkenin para biriminde değer kayıplarına neden olurken, Altın ise jeopolitik risk ve ABD ekonomisine ilişkin gelişmeler ile dalgalandı. Euro, beklentileri karşılayamayan hizmet PMI verileri ile düşüşe başlarken, Dolar endeksindeki yükselişlerle da kayıplarını genişletti. Gelişmekte olan ülke para birimleri ile birlikte Türk Lirası, Dolar karşısında değer kaybederken, Sterlin olumlu hizmet PMI verisinden destek bulmaya çalıştı. Genel olarak hafta başından itibaren yükseliş içerisinde yer alan ham petrol ise ABD’de stokların artacağı düşüncesi ile dün öğleden sonra kayıplar yaşadı.

Yeni günde piyasalarda Ukrayna ve Gazze tarafından gelecek haberler izlenmeye devam edilecekken, Almanya ve İngiltere’den gelecek rakamları Avrupa için öne çıkan veriler arasında yer alıyor. Günün ikinci yarısında ise Kanada ve ABD’nin ticaret dengesi rakamları mercek altında olacak. Yurtiçinde ise Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin süreç, kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in Cuma günü açıklaması beklenen Türkiye raporu ve yine aynı gün açıklanacak sanayi üretimi verisine ilişkin beklentiler gündemi doldurmayı sürdürebilir.

“Ekonomik takvimde öne çıkanlar”

Euro Bölgesi – Almanya Fabrika Siparişleri;Euro Bölgesi’nin en büyük ekonomisine sahip olan Almanya’nın Mayıs ayında fabrika siparişlerinde %1.7’lik bir daralma görülmüştü. Bunun altında yatan temel sebeplerin başında ise Ukrayna’daki yaşanan olayların getirdiği belirsizlik ve zayıf Euro Bölgesi ekonomisinin olduğu ifade edilebilir. Güçsüz Mayıs verisinin ardından Haziran ayında fabrika siparişlerinde %0.5 yükseliş gerçekleşmesi bekleniyor. Rakamın tahminin altında kalması halinde Euro’da düşüşler görülebilecekken, verinin beklentileri aşması kıtanın ortak para birimine yükseliş getirebilir.

İngiltere – İmalat Üretimi; Sanayi üretimi verisi ile aynı anda açıklanacak olan İngiltere’nin imalat ürerimi datası, bu hafta ada ülkesi için açıklanacak önemli makro-ekonomik göstergeler arasında yer alıyor. Toplam sanayi üretiminin yaklaşık %80’ini oluşturduğu için imalat üretimi rakamları, ülkenin para biriminde daha net etkilere neden olabilmektedir. Geride kalan hafta açıklanan imalat PMI verisine bakıldığında, rakamın, son haftalarda İngiltere’den gelen olumsuz verilere bir yenisini eklediği görülüyor. Mayıs ayında sürpriz bir şekilde %1.3 daralmaya işaret eden imalat üretimi, yine ilgili sektörün ilerleyişine ilişkin bilgiler verecek. Rakamın %0.7 olan beklentinin altında kalması halinde Sterlin’de düşüşler öne çıkabilecekken, öngörülen rakamın üzerindeki datalar, ada ülkesinin para biriminde yukarı yönlü hareketlere destek verebilir.

ABD – Ticaret Dengesi;Mayıs ayında %5.6 azalarak 44.4 milyar Dolar’a gerileyen ABD’nin dev ekonomisinin ticaret açığı, beklentilerden küçük bir miktar kadar daha fazla daralmıştı. Açıktaki gerilemenin temelinde ise rekor seviyeye çıkan ihracat ve yaklaşık 3.5 yılın en düşüğüne gerileyen petrol ithalatının yattığını söyleyebiliriz. Bu kez Haziran ayına ilişkin bilgiler verecek ABD’nin ticaret dengesi, Wall Street endekslerinde ve Dolar üzerinde etkili olabilir.

Önemli Ekonomik Takvim Verileri

Çarşamba

Zaman                  Haber                                               Beklenti       Önceki

09:00    EUR            Alman Fabrika Siparişleri (Aylık)             0,5%           -1,7%

10:15    CHF            İsviçre CPI (Aylık)                               -0,5%          -0,1%

11:30    GBP           Endüstriyel Üretim (Aylık)                     0,6%           -0,7%

11:30    GBP           İmalat Üretimi (Aylık)                           0,7%           -1,3%

15:30    USD           Ticaret Dengesi                                   -44,2B          -44,4B

15:30    CAD           Ticaret Dengesi                                  -0,1B            -0,2B

17:30    USD           Ham Petrol Envanterleri                       -1,711M        -3,697M

EURUSD ANALİZ

İtalya’dan gelen olumsuz PMI rakamı ile değer kaybeden EURUSD paritesi ABD’den olumlu gelen ISM İmal Olmayan Endeks ile Fabrika Siparişleri verisi ile birlikte mevcut düşüşlerini devam ettirdi ve gün içerisinde 1,3358 seviyesine kadar gerileme gözlemlendi. Özellikle son zamanların en önemli atağını gerçekleştiren Dolar Endeksinde yukarı yönlü hareket imkânının daha önem kazandığı bu sıralar, EURUSD paritesinin aşağı yönlü hareketlerine devam etme ihtimali önemli bir şekilde düşünülmektedir. Ancak piyasaların artık Avrupa Merkez Bankası Faiz Kararı ve Başkan Draghi’nin konuşmasına odaklandığını düşünürsek özellikle de yarın EURUSD paritesi için önemli bir gün olması beklenilmektedir.

Bugünü değerlendirdiğimizde 1,3415 bariyerinin önemli olduğunu, bu bariyer altında negatif baskının devam etmek isteyeceğini ifade edebiliriz. EURUSD paritesi eğer 1,3415 direnci altında kalmayı sürdürürse aşağı yönlü baskısını 1,3345 ve 1,3295 seviyelerine kadar taşıyabilir. 1,3415 öncesinde de ilk önemli direnç noktası 1,3485 olarak belirlenmiştir.

Pivot: 1,3415
Destek:
1,3345-1,3295-1,3250
Direnç: 1,3385-1,3415-1,3455

eurusd

GBP/USD ANALİZ

İngiltere’den gelen olumlu Hizmetler PMI verisi ile birlikte 89 günlük üssel hareketli ortalama olan 1,6887 seviyesini test eden ancak geçemeyen GBPUSD paritesi gün içerisinde bu ortalamaya yakın hareketler gerçekleştirse de üzerinde günlük kapanış gerçekleştiremedi ve şu sıralar 1,6868 seviyesinde hareketlerine devam etmektedir. TR saati ile 11:30’da İngiltere’den gelecek olan İmalat Üretimi verisi, GBPUSD paritesinin 89 günlük üssel hareketli ortalama altında kalıp kalmaması konusunda bize önemli bir sinyal verebilir. Bu bağlamda da parite için TR saati ile 11:30’da sonuçlanacak olan İmalat Üretimi verisi dikkatle takip edilmelidir. 89 günlük üssel hareketli ortalama altında kalmayı sürdürmesi durumunda parite için negatif beklentimizi korumaya devam edeceğiz.

Pivot: 1,6887
Destek; 1,6845-1,6810-1,6785
Direnç;  1,6887-1,6920-1,6950

Gbpusd

USD/TRY ANALİZ

Gelişmekte olan ülkelerin para birimleri ve borsa endekslerinin değer kaybettiği bir günde özellikle USDTRY kurunun 31 Mart 2014 tarihinden itibaren devam ettiğini ifade ettiğimiz 2,1530 – 2,0615 bandının üst noktasının geçildiğine şahit olduk. 2,1530 seviyesi üzerinde 2,1575 seviyesine kadar yükselen kur şuanda 2,1543 seviyesinde hareketine devam etmektedir.

2,1530 geçildiği için bant içi hareket sonlandı ve artık 2,20 seviyelerini telaffuz edebilir miyiz?

Bu sorunun cevabına evet 2,1530 geçildiği için 2,20 seviyelerini konuşabiliriz dememiz için henüz erken. Kurun 2,1530 seviyesini geçmesinden ziyade 2,1530 üzerinde kalıcı bir şekilde hareket etmesi 2,2000 seviyesinin gündemimizde olmasını sağlar. Aksi takdirde yaşanılan bu çıkışın bir tuzak olduğunu gözlemleyebiliriz. Bu bağlamda da özellikle de bundan sonraki süreçte kurun 2,1530 üzerinde günlük kapanış yapıp yapmadığı kontrol edilmelidir.

Ayrıca;

  • 7 Ağustos Perşembe – Avrupa Merkez Bankası Faiz Kararı ve Başkan Draghi’nin konuşması
  • 8 Ağustos Cuma – Kredi Derecelendirme Kuruluşu (Moody’s) Türkiye değerlendirmesi,
  • 10 Ağustos Pazar – Cumhurbaşkanlığı seçimi 1. Tur,

Yukarıdaki kritik haberler kurun sert hareketlere maruz kalmasını sağlayacak gelişmeler olarak karşımızdadır.  Bu bağlamda da gerek günlük kapanışlar gerekse kritik haberlerin sonuçları dikkatle takip edilmelidir.

Haftanın 3. İşlem günündeyiz ve kur 2,1542 seviyesinde hareketlerine devam etmektedir. Teknik olarak USDTRY kurunu incelediğimizde 2,1430 destek noktası önemlidir. Kur eğer bu destek noktası üzerinde kalmayı sürdürürse yukarı yönlü hareketlerini 2,1575 ve 2,1700 seviyelerine taşıyabilir. Kur da satıcılı seyrin devam etmesini bekleyen Forex katılımcıları ise 2,1430 desteğinin kırılmasını beklemelidir. Böyle bir durumda 2,1360 ve 2,1230 seviyeleri test edilebilir.

NOT: 1 ve 4 saatlik grafiklerde RSI göstergesinin aşırı alım bölgede olduğu düşünülürse günün ilk yarısındaki olası satış baskısının kurda 2,1430 destek noktası üzerinde kalıp kalmaması sorgulanabilir. Bu bağlamda da günün kalanında kur için 2,1700 mi yoksa 2,1230 mu hedeflenecek sorusunun cevabını RSI göstergesi ile birlikte görebiliriz.

Pivot: 2,1430
Destek: 2,1500 – 2,1430 – 2,1360
Direnç: 2,1575 – 2,1700 – 2,1775

usdtry

USD/JPY ANALİZİ

ABD endekslerindeki satışlar sonrasında, önde gelen Asya endekslerine benzer şekilde Japon Nikkei endeksinde de satışlar ön planda. Jeopolitik risklerin artışıyla birlikte borsalarda toparlanma hareketinin daha uzun süreceğine dair beklentiler etkili görünüyor. Bununla birlikte, USD/JPY paritesinin şu ana kadar, haftanın hareket alanı dışına çıkmayıp yatay bir seyir izlediğini görüyoruz.

Teknik olarak incelediğimizde, paritenin düşüş kanalından kurtulması sonrasında 102,30 – 103,10 aralığına sıkıştığını görüyoruz. Bu bandın dışında gerçekleşebilecek fiyatlamalar yön tayini konusunda etkili olabilir. Gün içinde düşüş kanalının üst noktası olan 102,30 seviyesi üzerinde yükseliş beklentimizi korumaktayız. Ancak kalıcı beklentiler için belirttiğimiz gibi yükselişlerde hedeflenebilecek 103,10 seviyesinin geçilmesi gerekmektedir.

Paritede düşüş beklentisi oluşturabilmek için 102,30 seviyesinin kırılması gerekmektedir. Bu şartla birlikte, kanalın tekrar etkisini hissettirme çabasıyla satış baskılarının ön plana çıkması olasıdır.

Pivot: 102,30
Destek:
102,30 – 102,00 – 101,70
Direnç:
102,80 – 103,10 – 103,40

usdjpy

EUR/JPY ANALİZİ

Yarın gerçekleşecek Avrupa Merkez Bankası (ECB) para politikası kararları öncesinde Euro Bölgesi hizmet sektörüne dair verilerin Euro’yu zayıflatıcı etkisi EUR/JPY paritesinde satışların ağırlık kazanmasına neden oldu. Bununla birlikte Dolar endeksinin de rekor seviyelere ulaşmasının da bu görünümde pay sahibi olduğunu ifade edebiliriz. Önümüzdeki iki gün, hem ECB, hem Japonya Merkez Bankası (BOJ) kararları, parite için kritik bir süreci işaret ediyor.

Teknik olarak incelediğimizde, parite için önemli bir gösterge konumundaki 200 günlük üssel (exponential) hareketli ortalamanın günlük kapanışları sınırlandırma çabası sonrasında satış baskılarını desteklediğini gördük. Gün içerisinde güncel seviyesi 137,75 olan göstergenin altında, düşüş baskılarının etkin olması beklenebilir. Olası satışlarda 136,80 ve 136,33 seviyeleri hedeflenebilir.

Paritede yükseliş çabası gün içinde 137,33 seviyesinin geçilmesiyle artış gösterebilecek olsa da, kanal üst noktası olan 138,45’e kadar oluşabilecek yükselişlerin yeni satış fırsatları oluşturabileceği göz ardı edilmemelidir.

Pivot: 137,75
Destek:
136,80 – 136,33 – 136,82
Direnç: 137,33 – 137,75 – 138,45

eurjpy

HAM PETROL ANALİZ

Ham petrolde talebi görebilmemiz açısından önemli verilerden biri olan ABD ham petrol stok değişimi verisi bugün TSİ 17:30’da açıklanacak. Geçtiğimi haftanın Salı günü Coffeyville rafinerisinde çıkan yangın ve tesisin 4 hafta kapalı kalması sonrası stoklara etkileri bu raporda görülebilir. Diğer yandan Irak ve Rusya’da gerilimin tekrar ön plana çıkmasıyla birlikte gözler bölge gelişmelerine çevrilmiş durumda.

Teknik olarak incelediğimizde, temel faktörlerin ve 97,00 seviyesinin sınırlayıcı etkisiyle 97,00 – 98,74 bandının oluştuğunu görüyoruz. Gün içerisinde 98,74 seviyesi altında düşüş beklentimizi korumaktayız. Olası satışlarda 97,00 seviyesi hedeflenebileceği gibi, yaklaşık 6 ayın dip noktası olan bu seviyenin kırılması aşağı yönlü baskıların netleşmesine neden olabilir.

Gün içinde 97,00 seviyesinin sınırlandırıcı etkisini koruması başta 98,74’ün hedeflenme çabasıyla birlikte bant hareketinin korunmasında etkili olabilir. Yükseliş yönlü beklenti oluşturabilmek için ise 98,74 seviyesinin geçilmesi ve CCI indikatöründe -100 seviyesinin yukarı yönlü kesilmesi gerekmektedir. Bu iki şart oluştuğu taktirde tepki alımlarında devamlılık sağlanabilir.

Pivot: 98,74
Destek:
97,00 – 96,20 – 95,57
Direnç:
98,74 – 99,92100,73

petrol

ALTIN ANALİZ

Piyasalar, ABD’den gelen her olumlu veri ile Faiz Artırımı düşüncesinin daha yakın bir tarihte olacak düşüncesini benimsermiş bir şekilde işlem stratejilerini geliştirmekte olup, olumsuz veri ile de hayal kırıklığı yaşamaktadır. Bu tutum özellikle emtia fiyatlarının dalgalı bir seyir izlemesine neden olmaktadır. Özellikle de kıymetli madenleri incelediğimizde Gümüş’ün Altın’dan daha önemli bir performans gösterdiğini görmekteyiz. Altın ise mevcut net hareketlerden ziyade dalgalı bir seyirde inişli çıkışlar hareketler ile gün içi işlemcilere heyecan dolu anlar yaşatmaktadır. Bu gibi süreçlerde kısa vadeli al-sat gerçekleştiren işlemciler mümkün olabildiğince piyasayı iyice koklamalı ve işlem açmak için belirleyeceği seviyeye dikkat etmelidir. Aksi takdirde mevcut dalgalanmalar gün içi işlem stratejilerini hayal kırıklığı yaratabilir.

Gün içi hareketleri incelediğimizde 1295 seviyesi önemli bir bariyer olarak karşımıza çıkmaktadır. 200 saatlik basit hareketli ortalama olarak da 1 saatlik grafikte görebileceğimiz bu seviye altında gün içi düşüş baskısının 1277 seviyesine kadar devam etme ihtimali gündemimizdedir. Yükseliş beklentisi olan Forex katılımcıları ise 1295 seviyesi üzerindeki 1 saatlik kapanışı takip etmelidir. Böyle bir durumda 1302 seviyesine doğru stratejilerini geliştirebilir.

Pivot: 1295
Destek:
1282 – 1277 – 1270
Direnç: 1295 – 1302 – 1310

Altin

DAX30 ANALİZİ

Açılış            : 9189
En yüksek     : 9237
En düşük       : 9079
Kapanış         : 9100

Endekste 9100 seviyesindeki kritik destek bölgesinden kapanış gerçekleştirdi. 9100 seviyesi altında günlük bazda en yakın destek 8930 seviyesinde. Son 4 işlem gününde gün sonu kapanışlar bollinger alt bandının altında gerçekleşiyor. Alt banda yapışık seyir henüz düşüşün sonuna dair bir işaret vermiyor. Bantlardaki açılma düşüşe bir tepki potansiyeli taşısa da bu tepkinin hangi seviyeden geleceğini tespit etmek güç. Gün sonu kapanış 9100 seviyesi üzerinde olabilirse tepki ihtimali düşünülebilir ama endeks grafikte yeşil çizgi ile gösterilen 200 günlük ortalama üzerine çıkmadıkça yaşanan her yükseliş sadece tepki olarak kalabilir.

Pivot   : 9138
Destek
: 9100-8930-8765
Direnç
: 9433-9490-9640

#DAX30Daily

S&P500 ANALİZİ

Açılış            : 1930
En yüksek     : 1932
En düşük       : 1907
Kapanış         : 1913

SP500 1918 desteği altında kapanış gerçekleştirdi. Bollinger alt bandının altına sarkış, grafikte kırmızı çizgi ile gösterilen 50 günlük ortalamanın altında seyir yükseliş için şimdilik yüksek umut vadetmiyor.1918 seviyesi altında olmak 1898 desteğine kadar geri çekilme ihtimalini yükseltiyor. Tekrar gün sonu kapanışla 1918 seviyesi üzerine çıkılabilirse düşüşte nefes alma imkanı bulunabilir ama görünüm yükseliş için hala güçlü değil.

Pivot   : 1917
Destek:
1898-1887-1850
Direnç:
 1918-1942-1955

#S&P500Daily

 “GCM Forex Günlük Bülteni Hazırlayanlar”
Araştırma Müdürü: Erdoğan TURAN – “S&P500 ve Dax30 Analizi”
Başanalist: Kudret AYYILDIR – “EURUSD, GBPUSD, USDTRY ve Altın Analizi”
Analist: Sermet DOGAN – “Makro-Ekonomik Gelişmeler ve Ekonomik Takvim”
Yardımcı Analist: Umut TUNCER – ” USDJPY, EURJPY ve Ham Petrol Analizi”

NOT: Bu analizler GCM Forex’den izinsiz olarak yayınlanamaz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

http://www.gcmforex.com/

Günlük piyasa analiz ve yorumları ücretsiz e-posta adresinize gelmesini istiyorsanız tıklayın ve formu doldurun.

 

Add a Comment