29 Mayıs 2014 Forex Piyasası Parite, Emtia ve Endeks Sabah Analizi

Makro-Ekonomik Gelişmeler

Küresel piyasalarda Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) para politikasını genişletmek için atacağı adımlar öncelikli gündem maddesi olarak dikkat çekerken, yayınlanan makro-ekonomik göstergeler varlık fiyatları üzerinde etkili oluyor. Dün Almanya’dan gelen istihdam verileri izlenirken, bugün ise ABD’den açıklanacak önem derecesi yüksek rakamlar yatırımcıların gündeminde olacak.

“Temkinli hava ağırlık kazanıyor”

ECB’nin önümüzdeki hafta yapılacak toplantısı öncesinde global endekslerde son görülen yükselişlerin ardından nispeten daha temkinli seanslar izleniyor. ABD dünü hafif kayıplar ile tamamlarken, Asya’da da yataya yakın bir seyir var. Tatil nedeni ile bazı önemli piyasalarının kapalı olacağı haftanın dördüncü gününde Avrupa borsalarının da güne karışık bir görünüm ile başlayacağı tahmin ediliyor. Diğer taraftan Japonya’dan dün açıklanan perakende satış rakamlarında, Nisan ayında devreye giren satış vergisi artışının tahminlerin üzerinde bir etki yarattığı ve perakende satışlar Nisan ayında %4.4 azaldığı görüldü. Bir diğer dikkat çekici hareket ise global faizlerdeki gerileme olarak öne çıktı. Almanya ve ABD tahvillerinde getiriler gerilerken, ABD 10 yıllıklarında faizin 10 ayın en düşük seviyesine gerilediği görüldü.

“Dikkatler ekonomik datalarda”

Piyasalarda farklı finansal araçlarda, farklı beklentilerin fiyatlanarak enstrümanlara yön verdiğini söyleyebiliriz. Sterlin tarafında, İngiltere’de mortgage onaylarının beklentinin altında kalması ile başlayan düşüşler devam ederken, Asya senasında GBP/USD paritesinde daha sakin bir seyir izlendi. Euro ise, ECB’nin para politikasını genişletirken nasıl adımlar atacağı spekülasyonları arasında ağırlıklı olarak değer kayıpları öne çıkıyor. ABD’den gelen olumlu ekonomik verilerin de, Dolar’ın söz konusu para birimleri karşısında değer kazanmasında payı olduğu belirtmekte fayda var. Altın ise, ABD ekonomisine ilişkin iyimserliği ve Ukrayna tarafında gerilimin azalacağı beklentileri ile aşağı yönlü görünümünü korurken, ABD’de bugün açıklanacak verilerde ham petrol stoklarının arttığının görüleceği beklentisi emtianın fiyatında baskı oluşturdu. Dün Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) rakamlarında stoklarda artış gerçekleşmesi dikkat çekerken, bugünkü hükümet verileri piyasaların gündeminde olacak.

Yeni günde piyasaların gündeminde yine ekonomik veriler olacak. Avrupa tarafından veri akışı sakin iken, ABD’den ikinci çeyrek büyüme verisi, istihdam talepleri ve beklemedeki ev satışları takip edilecek.

“Ekonomik takvimde öne çıkanlar”

ABD – Büyüme Oranı (GDP);Geride kalan yılın son çeyreğinde %2.6’lık bir büyüme kaydeden ABD ekonomisinin, bu yılın ilk çeyreğinde ne kadar büyüyeceğini gösteren ikinci tahmin olacak GDP verisi, haftanın en önemli dataları arasında dikkat çekiyor. Gelecek ay yayınlanacak nihai rakam öncesindeki ilk tahmin ise %0.1 ile beklentinin oldukça altında bir büyüme performansına işaret etmişti. Yılın ilk aylarında ABD’de görülen son yılların en sert kış mevsiminin, düşük GDP verisi üzerinde ekonomik aktivitelere olumsuz yansıyarak etkili olduğu düşünülüyor. Bu paralelde yeni rakamın   %-0.6 ile daralma yönünde revize edileceği öngörülüyor. Söz konusu makro-ekonomik göstergenin beklentinin üzerinde olumlu gerçekleşmesi Dolar’a değer kazanımları getirebilecekken, tahminin altındaki rakamlar ABD’nin para biriminde kayıplara neden olabilir.

ABD – İstihdam Talepleri;Geride kalan hafta 326 bin Amerikalının işsizlik maaşına başvuruda bulunduğunu gösteren istihdam talepleri verisi, tahminlerin üzerinde olumsuz açıklanmıştı. 24 Mayıs ile biten haftada ise 312 bir Amerikalının işsizlik sigortasına başvurmuş olması bekleniyor. Verinin tahminden farklı olarak gerçekleşmesi, ABD’nin para birimi değerinde değişikliklere neden olabileceği için yatırımcılar tarafından yakından takip edilecek.

ABD – Beklemedeki Ev Satışları; İstihdam ve imalat piyasalarından gelen görece olumlu sinyallerin yanında, ABD’nin konut sektöründen karışık sinyaller alınmaya devam ediliyor. Önceki haftalarda tahminleri yakalayamayan ev satışı datalarının sonrasında, konut başlangıçları ve yapı ruhsatlarının beklentileri aşması dikkat çekmişti. Geçen hafta ise mevcut ev satışlarının Nisan ayında yükseliş kaydettiği görülse de, yine de öngörülerin altında kalan rakamlar izlendi. Geride kalan haftanın son işlem günüde yeni ev satışları 433 bin ile beklentinin üzerinde açıklandı. Önümüzdeki 5 günlük işlem döneminde konut piyasasına ilişkin bilgi verecek beklemedeki ev satışları verisi, Wall Street endekslerinde ve Dolar üzerinde değişimlerin izlenmesine yol açabileceği için, yatırımcıların masasındaki göstergeler arasında yer alacak.

Önemli Ekonomik Takvim Verileri

Perşembe

Zaman                  Haber                                               Beklenti       Önceki

İsviçre, Fransa ve Almanya piyasaları Ascension Day* nedeni ile kapalı olacak

*Hz. İsa’nın göğe yükselişinin 40. günü

EUR            İtalya 10-Yıllık Tahvil İhalesi

15:30    USD           GDP (çeyreklik)                                  -0,6%           0,1%

15:30    USD           İstihdam Talepleri                               321K            326K

15:30    CAD           Cari Hesap                                         -12,4B          -16,0B

17:00    USD           Beklemedeki Ev Satışları (Aylık)            1,1%            3,4%

17:30    USD           Doğal Gaz Stokları                               110B            106B

18:00    USD           Ham Petrol Stokları                             0,483M         -7,2M

EURUSD ANALİZ

Dolar endeksinin yükselişlerine devam etme isteği ve bu istek ile satış baskısını sürdürmeye çalışan EURUSD paritesi 1,3600 seviyesinde oldukça yoğun bir kararsızlık sürecine girse de gün içi 1,3588 seviyesine kadar geriledi ve şu sıralar 1,3604 seviyesinde hareketini sürdürmektedir. Dolar endeksi eğer 80,50 üzerinde kalmayı başarırsa EURUSD paritesindeki düşüş yönlü beklentimiz etkisini hissettirmek isteyebilir. Aksi takdirde mevcut düşüşlerin tepkisini görmemiz kaçınılmaz olacaktır.

1

Teknik olarak paritenin aşağı yönlü düşüşüne devam etme potansiyelinin güçlü olduğunu ifade edebiliriz. Bu bağlamda da 1,3655 direnci gün içi önemini korumaktadır. 1,3655 direnci altında kaldığı müddetçe EURUSD paritesinde satış baskısının devam etmek isteyeceğini ifade edebiliriz. Eğer bu şart sağlanırsa 1,3560 ve 1,3520 seviyeleri test edilebilir. Gün içerisinde Fransa ve Almanya borsalarının tatil oluşu ve Euro bölgesinden makro-ekonomik verilerin kısıtlı oluşu ABD seansına kadar olan bölümün daha sakin geçmesine katkı sağlayabilir. Ancak TR saati ile 15:30’da başlayacak olan ABD veri akışı mevcut sakinliğin yerini hareketliliğe bırakabilir.

Pivot: 1,3655
Destek:
1,3590-1,3560-1,3515
Direnç: 1,3625-1,3655-1,3690

eurusd

GBP/USD ANALİZ

12 Kasım 2013 tarihinden itibaren devam eden yükseliş trendin ve bu trendin güncel alt noktası olarak sizlerle paylaşmış olduğumuz 1,6780 destek noktası dün itibariyle kırılarak 89 günlük basit hareketli ortalama olan 1,6688 seviyesine kadar geriledi. Şu sıralar 1,6726 seviyesinde hareketlerini sürdüren GBPUSD paritesinde aceleci davranmamak nasıl olsa kanal kırıldı artık düşecek ön yargısından uzakta ve temkinli işlemler gerçekleştirmenin özellikle bu haftanın kalan işlem günlerinde daha önemli olduğunu ifade edebiliriz. Çünkü 12 Kasım 2013 tarihinden itibaren devam eden yükseliş trendine eşlik eden ve trend görünümünü destekleyen 89 günlük basit hareketli ortalama henüz aşılmış değil. Bu bağlamda da mevcut düşüşlerin tepkisi olabilir. Bu bağlamda da 1,6688 seviyesi altında yaşanılacak hareketler satıcıların devamı için büyük önem taşımaktadır.

2

Kısa vadeli olarak GBPUSD paritesini incelediğimizde 1,6785 direnci gün içerisindeki en önemli seviye olarak karşımıza çıkmaktadır. GBPUSD paritesi eğer 1,6785 direnci altında hareketlerine devam ederse aşağı yönlü baskı devam etmek isteyebilir ve bu da kritik 1,6688 seviyesinin test edilmesine katkı sağlanabilir. Bu bağlamda da gün içi 1,6785 direnci önemini korumaktadır. 1,6785 öncesindeki ilk sınav 1,6745 direncinde gerçekleşmesi beklenilmektedir.

Pivot: 1,6785
Destek; 1,6688-1,6650-1,6610
Direnç; 1,6745-1,6785-1,6815

gbpusd

USD/TRY ANALİZ

2,1120 seviyesine kadar yükselen ancak mevcut düşüş trendinde kanalın üst noktası olan 2,1260 bariyerini geçemeyen USDTRY kuru yükselişlerini sınırlandırarak aşağı yönlü baskısını 2,1000 seviyesi altına taşıdı ve şu sıralar 2,0970 seviyesinde hareketini sürdürmektedir. USDTRY kurunu incelediğimizde öncelikli olarak orta vadeli düşüş trendi içerisinde kısa vadeli tepki alışlarının yani düzeltmenin olduğunu görmekteyiz. Bu bağlamda da 2,1260 direnci altında kaldığı müddetçe yaşanılacak her yükseliş kur için satış fırsatı olarak değerlendirilebilir.

Kısa vadeli olarak USDTRY kurunu incelediğimizde ise 2,0885 destek noktası önemini korumaktadır. Kur eğer bu destek noktası üzerinde kalmayı sürdürürse yukarı yönlü çıkışına devam etmek isteyebilir ve bu tutum kurun yeniden 2,1130 direncine yaklaşmasına yardımcı olabilir. 2,0885 desteğinin aşağı yönlü kırılması durumunda ise orta vadeli satıcılar daha da etkin olabilir. Bu nedenle de 2,0885 seviyesi dikkatle takip edilmelidir.

Pivot: 2,0885
Destek: 2,0949-2,0885-2,0790
Direnç: 2,1027-2,1130-2,1260

usdtry

USD/JPY ANALİZİ

Japonya’da Nisan ayında perakende satışların beklenenden daha fazla düştüğünü gösteren veriyle birlikte, USD/JPY paritesinde aşağı yönlü baskıların desteklendiğini gördük. Gün içinde 101,55 seviyesinin belirleyici olabilme durumu nedeniyle dikkatle takibi gerekmektedir.

Günlük grafiği incelediğimizde, 102,15’in geçilememesi nedeniyle oluşan tepki satışlarının, paritede şu ana kadar önemli bir gösterge konumunda olan 155 günlük üssel (exponential) hareketli ortalama (101,55) üzerinde hareketlerini sürdürdüğünü görüyoruz. Paritenin 101,55 seviyesi üzerinde kaldığı müddetçe, yukarı yönlü baskılara maruz kalması beklenebilir. Bu durumda 102,15 hedeflenebileceği gibi, seviyenin geçilmesi durumunda kanal üst bölgelerine doğru hareketler görülebilir. Satışların gün içinde 101,55 seviyesini kırması durumunda 101,20 seviyesine kadar düşüş gerçekleşebilir.

Pivot: 101,55
Destek:
101,55 – 101,20 – 100,75
Direnç:
102,15 – 102,35 – 102,61

usdjpy

EUR/JPY ANALİZİ

Dün Euro’nun, olumsuz Almanya verileri ve Dolar endeksindeki yükselişin oluşturduğu baskıyla değer kaybettiğini gördük. Bununla birlikte EUR/JPY’de yaşanan düşüşün parite için oldukça kritik seviyelerin test edilmesine neden olduğunu ifade edebiliriz. Euro Bölgesi’nin önde gelen ekonomilerinden Almanya ve Fransa piyasaları bugün tatil nedeniyle kapalı olacak.

Günlük grafiği incelediğimizde, 200 günlük basit (simple) hareketli ortalamanın (138,25) desteklemekte olduğu ve yaklaşık bir yıldır süren trendin karar aşamasına gelindiğini görüyoruz. Kanalın güncel olarak belirtebileceğimiz alt noktası olan 138,10 üzerinde, yukarı yönlü baskıların tekrar aktif hale gelmesi beklenebilir. Bu durumda 2 haftanın zirvesi olan 139,43 seviyesi hedeflenebilir. Gün içinde 138,10 seviyesinin kırılması durumunda düşüş baskısının oluşması beklenebilir. 139,43 seviyesinin geçilememesi ile başlayan baskının, kısa vadeli tepki satışından çıkıp orta ve uzun vadeli beklentilere destek olabilmesi için 138,10 seviyesi altında günlük kapanışı görmek gerekmektedir.

Pivot: 138,10
Destek:
138,10 – 137,50 – 137,00
Direnç:
138,65 – 139,43 – 140,00

eurjpy

HAM PETROL ANALİZİ

Ham petrol fiyatını günlük grafik üzerinde incelediğimizde, 104,50 seviyesinin geçilememesiyle birlikte kısa vadeli tepki satışlarının gerçekleştiğini görüyoruz. Uzun bir süre, ham petrol fiyatında ikili tepe formasyonunun oluşabilme ihtimalinden söz etmiştik. 103,50 seviyesinin kırılması ve altında gerçekleşen günlük kapanışla beraber, bu formasyonun tamamlanma çabası artabilir. Trendi gösteren RSI’da (göreceli güç endeksi) 70 bölgesinden yaşanan dönüş de bu harekete destek vermektedir. Buna bağlı olarak kısa vadeli tepki satışlarının 150 günlük basit (simple) hareketli ortalamayı (98,64) hedeflemesi olasıdır.

Ham petrolde yükselişlerin tekrar aktif hale gelebilmesi için, hafta ortasına kadar takibini gerçekleştirdiğimiz bant hareketinin alt noktası olan 103,50 seviyesinin geçilmesi gerekmektedir.

Pivot: 103,50
Destek:
102,65 – 102,00 – 101,95
Direnç:
103,50 – 104,50 – 105,20

petrol

ALTIN ANALİZ

1277 seviyesinin aşağı yönlü kırılması ve bu seviye altında gerçekleşen günlük kapanışların etkisi ile aşağı yönlü baskısına devam eden Altın fiyatı 1254 destek noktası üzerinde hareketlerini sürdürmektedir. Genel görünümün negatif olduğunu net bir şekilde bildiğimiz Altın fiyatı için yaşanılacak olası yükselişler satış fırsatı olarak değerlendirilebilir. 1277 direnci öncesinde günün en önemli seviyesi 1267 olarak belirlenmiştir. Yani Altın fiyatı 1267 direnci altında kalmayı sürdürürse aşağı yönlü baskısına devam etmek isteyebilir. Böyle bir durumda 1254 destek noktasını aşağı yönlü kırmak isteyebilir ve 1245 desteğini hedefleyebilir. Bu nedenle de günün en önemli seviyeleri 1267 ve 1254 olarak belirlenmiştir.

Pivot: 1267
Destek:
1254-1245-1235
Direnç:
1262-1267-1277

altin

DAX30 ANALİZİ

Açılış            : 9960

En yüksek     : 9972

En düşük       : 9899

Kapanış         : 9925

Endeks 5 Haziran’daki ECB toplantısı öncesi yüksek seviyesini koruyor. Şimdilik 9900 seviyesi üzerinde gün sonu kapanışlarla yeni zirve beklentileri canlı kalmaya devam edebilecek. 9900 seviyesi altında günlük kapanışlar ise 9800 seviyesine kadar geri çekilmeyi mümkün kılabilir.

Pivot   : 9932
Destek
: 9892-9859-9819
Direnç
: 9965-10.005-10.038

dax30

S&P500 ANALİZİ

Açılış            : 1909

En yüksek     : 1913

En düşük       : 1904

Kapanış         : 1908

Yükseliş beklentilerinin korunabilmesi için gün sonu kapanışların 1900 seviyesi üzerinde olması pozitif. Çarşamba günü, son 6 işlem gününün teknik anlamda en zayıf kapanışı gerçekleşmiş olsa da geri çekilme beklemek için grafikte şiddetli uyumsuzluklar göze çarpmıyor. 1900 seviyesi altına inen gün sonu kapanışlar endeksi 1880-1900 aralığına çekebilir. 1910 seviyesi üzerinde kapanışlarla ise ilk hedef 1920 seviyesi olabilir.

Pivot   : 1908
Destek
: 1903-1899-1894
Direnç
: 1912-1917-1921

s&p500

 “GCM Forex Günlük Bülteni Hazırlayanlar”

Araştırma Müdürü: Erdoğan TURAN – “S&P500 ve Dax30 Analizi”
Başanalist: Kudret AYYILDIR
– “EURUSD, GBPUSD, USDTRY ve Altın Analizi”
Analist: Sermet DOGAN – “Makro-Ekonomik Gelişmeler ve Ekonomik Takvim”
Yardımcı Analist: Umut TUNCER – ” USDJPY, EURJPY ve Ham Petrol Analizi”

NOT: Bu analizler GCM Forex’den izinsiz olarak yayınlanamaz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

http://www.gcmforex.com/

Günlük piyasa analiz ve yorumları ücretsiz e-posta adresinize gelmesini istiyorsanız tıklayın ve formu doldurun. 

Add a Comment