05 Mayıs 2014 Forex Piyasası Parite, Emtia ve Endeks Sabah Analizi

Makro-Ekonomik Gelişmeler

Geride kalan hafta açıklanan ABD’nin güçlü istihdam verileri sonrasında küresel piyasaların gündeminde Asya seansı ile birlikte Çin’den gelen PMI verisi ve Ukrayna’daki gerilimin yer aldığını ifade edebiliriz. Japonya piyasaları tatil nedeni ile kapalı iken, açık olan endekslerde satışların ağırlık kazandığı görülüyor. Ekonomik ve siyasi kaygıların artması ile birlikte yatırımcıların görece güvenli olduğunu düşündüğü Yen ve Altın gibi araçlar haftanın ilk gününe yükseliş ile başladı.

“Çin’in imalat sektöründe kötü sinyaller devam ediyor”

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin büyümesine yönelik endişeler bu sabah piyasalarda etkili olurken, bugün açıklanan ve 50 seviyesinin altında kalmayı sürdürerek daralmaya işaret eden Çin HSBC imalat PMI verisi gündemde yer aldı. Rakam art arda dördüncü kez daralmaya işaret etti. Japonya piyasalarının tatil nedeni ile kapalı olmasının yanında, Yen, güvenli liman talebinin arması ile yükseliş kaydetti. Diğer taraftan Japonya Merkez Bankası (BOJ) Başkanı Kuroda’nın, ülke ekonomisinin kötü durumda olmadığının altını çizen konuşması da gündemdeki başlıklar arasında yer aldı.

“Ukrayna’da çatışmalar devam ediyor”

Cenevre’de Rusya, Ukrayna, ABD ve Avrupa Birliği (AB) yetkililerinin gerçekleştirdiği toplantı sonrasında Ukrayna’da çatışmaların azalacağı yönündeki umutlar artmıştı. Ancak aksine, Avrupa’nın doğundaki karışıklık artmaya devam ederken, piyasalar da bölgedeki gelişmeleri yakından takip etmeye devam ediyorlar. Son birkaç gün içerisinde Rus yanlıları ve Ukrayna güçleri arasındaki çatışmalarda en az 30 kişinin hayatını kaybettiği bildirilirken, dün hükümet askerlerinin ele geçirdiği Slavyansk gibi şehirlerin yeniden ayrılıkçıların kontrolüne geçtiği belirtildi. Bunun yanında, dünyanın önemli liderleri Obama ve Merkel, otak basın toplantısı düzenleyerek Rusya’nın konuya ilişkin mevcut tavrını sürdürmesi halinde yaptırımların artırılacağı uyarısında bulunuldu. Artan gerilim piyasalarda ise risk primlerinin yükseldiği düşüncesi ile güvenli varlık talebini artıran bir diğer faktör olarak dikkat çekti. Buğday ise, emtianın dünya için önemli üreticileri olan Rusya ve Ukrayna’daki gerilim ile haftaya yükseliş ile başlayarak dikkat çekti.

Çin’in moral bozan verisi, bu hafta ülkeden açıklanacak önemli rakamlara ilişkin beklentileri de etkiledi. Diğer taraftan Ukrayna’nın doğu sınırında kanlı çatışmaların sürmesi, yakın tarihte bir çözüme ulaşılamayacağının ipuçları olarak değerlendiriliyor. Bu faktörlerin yanında Dallas Merkez Bankası Başkanı ve bu yılki Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantılarında oy hakkı olan Richard Fisher’ın konuşması da gündemde yer alan başlıklar arasında dikkat çekti. Başkan, ABD Merkez Bankası’nın (FED) tahvil alımlarını Ekim ayına kadar bitireceğini beklediğini ifade ederken, faiz artırımını konuşmak için henüz çok erken olduğunun altını çizdi.

Yeni günde yurtiçinde gözler, geride kalan hafta TCMB’nin enflasyon raporu sonrasında bugün yayınlanacak olan enflasyon rakamlarında olacak. Banka’nın faiz konusundaki yaklaşımını etkileyebilecek veriler, yatırımcıların takibinde yer alacak. Avrupa tarafında Eurogroup toplantısı ve AB Komisyonu’nun ekonomik tahminleri izlenecekken, ABD’den ise ISM imal olmayan PMI verisi küresel piyasa katılımcılarının gündeminde yer bulacak.

“Ekonomik takvimde öne çıkanlar”

Türkiye – Enflasyon Oranı (CPI); Geçtiğimiz hafta yayınlanan ve sunumunu Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Erdem Başçı’nın yaptığı enflasyon raporunda Banka, enflasyon tahminini yukarı yönlü güncellemişti. Başçı, orta noktası %7.6 olmak üzere enflasyonun 2014 yılı sonunda %6.4 ile %8.8 arasında gerçekleşeceğini tahmin ettiklerini söyledi. Başkan ayrıca enflasyon oranının Haziran ayından sonra düşüşe geçeceğini öngördüklerini ifade etti. Banka’nın, enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme olana kadar para politikasında sıkı duruşunu koruyacağı da, Başkan tarafından yineledi. Son olarak %8.39 seviyesinde açıklanan yıllık TÜFE (CPI) verisinin tahminlerden farklı açıklanması, TCMB’ye ilişkin beklentilerin fiyatlanması ile yurtiçi varlıklarda sert hareketlerin görülmesine neden olabilir.

ABD – ISM İmal Olmayan PMI; ISM Enstitüsü’nün geride kalan hafta yayınladığı imalat PMI verisi beklentilerin üzerinde bir artış göstererek olumlu bir tablo çizmişti. Son iki aydır tahminlerin altında kalan imal-olmayan PMI verisi ise Nisan ayına ilişkin bilgiler verecekken, haftanın, ABD’den gelecek ilk önem derecesi yüksek ekonomik göstergesi olarak dikkat çekiyor. Rakamın 54.3 olan tahminlerin üzerinde açıklanması Dolar’da yükselişleri destekleyebilecekken, beklentileri bir kez daha karşılayamayacak bir data, ABD’nin para biriminde kayıpların görülmesine yol açabilir.

Önemli Ekonomik Takvim Verileri

Pazartesi

Zaman                  Haber                                               Beklenti       Önceki

Japonya ve İngiltere piyasaları tatil nedeni ile kapalı olacak

10:00    TRY            Türkiye TÜFE (Yıllık)                           8,93%          8,39%

10:00    TRY            Türkiye TÜFE (Aylık)                           0,92%          1,13%

10:00    TRY            Türkiye ÜFE (Yıllık)                                               12,31%

10:00    TRY            Türkiye ÜFE (Aylık)                                               0,74%

11:30    EUR            Sentix Yatırımcı Güveni                       14,2             14,1

12:00    EUR            Avrupa Komisyonu Ekonomik Tahminleri

12:00    EUR            PPI (Aylık)                                        -0,2%          -0,2%

EUR            Eurogroup Toplantısı

16:45    USD           Hizmetler PMI                                   54,2             54,2

17:00    USD           ISM İmal Olmayan İndeks                    54,3             53,1

EURUSD ANALİZ

ABD’den Tarım dışı istihdam ve İşsizlik oranı verilerinin beklentiden çok iyi gelmesi ile değerlenen Dolar endeksi yükselişlerini 79,88 seviyesine kadar taşıdı ancak kritik 80 direncini geçemedi. EURUSD paritesi de 1,3810 seviyesine kadar gerilese de Dolar endeksindeki yükselişler devam edemeyince parite yeniden yükseliş gerçekleştirmeye başladı. Şuanda endeks 79,74, EURUSD paritesi ise 1,3876 seviyesinde hareketlerine devam etmektedir. Bu hafta Perşembe günü Euro bölgesi ve dolayısıyla EURUSD paritesi içi çok önemli geçmesi beklenilmektedir. ECB başkanı Draghi’nin açıklamaları EURUSD paritesinin 1,37 mi yoksa 1,40 mı olacak sorusunun cevabını almamıza katkı sağlayabilir.

Teknik olarak EURUSD paritesini incelediğimizde 1,3810 destek noktasının önemli olduğunu, bu destek noktası üzerinde yükseliş baskısının devam etmek isteyeceğini ve 1,3960 bariyerine yaklaşmak isteyeceğini ifade edebiliriz. 1,3810 öncesinde de ilk kritik destek noktası 1,3850 olarak belirlenmiştir.

Pivot: 1,3810

Destek: 1,3850-1,3810-1,3785

Direnç: 1,3890-1,3930-1,3960

eurusd

GBP/USD ANALİZ

GBPUSD paritesi de tıpkı EURUSD paritesi gibi Cuma günü önce düşüş sonra tekrar yükseliş gerçekleştirdi. 1,6820 seviyesine kadar gerilese de tekrar toparlanarak yukarı yönlü çıkış gerçekleştiren GBPUSD paritesi yeni haftanın ilk işlem gününde 1,6873 seviyesinde hareketini sürdürmektedir. EURUSD paritesi gibi özellikle Perşembe günü GBPUSD paritesi için kritik bir gündür. Gerek İngiltere gerekse Avrupa merkez bankasından gelecek olan sonuçlar parite de sert hareketlerin oluşumuna neden olabilir. Haftanın ilk işlem gününde de günün en dikkat çeken haberi ise ABD’den gelecek olan ISM imal olmayan endeks verisi olarak kaydedilmiştir.

Teknik olarak GBPUSD paritesini incelediğimizde 1,6820 destek noktası önemlidir. Parite eğer bu destek noktası üzerinde kalmayı sürdürürse yukarı yönlü hareketler 1,6920 – 1,6950 seviyelerine doğru devam edebilir. 1,6820 öncesinde de ilk kritik destek 1,6855 olarak belirlenmiştir.

Pivot: 1,6820

Destek; 1,6855-1,6820-1,6780

Direnç; 1,6890-1,6920-1,6950

gbpusd

USD/TRY ANALİZ

2,1530 seviyesinden başlayan ve aşağı yönlü devam eden satış baskısının haftanın son işlem gününde 2,10 seviyesi altına sarktığını gözlemledik. 2,0962 seviyesine kadar geriledikten sonra tekrar toparlanmaya çalışan kur yeni haftanın ilk işlem gününde 2,1040 seviyesinde hareketine devam etmektedir. Teknik olarak USDTRY kurunu incelediğimizde kanal içerisinde oluşturmuş olduğumuz düşüş kanalının üst noktası 2,1185 direncinden geçmektedir. Kur, bu bariyer altında kaldığı müddetçe kısa vadeli düşüş baskısına devam etmek isteyebilir. Bu şart sağlanırsa kritik 2,0884 destek noktası yeniden test edilmek istenebilir. Kısa vadeli olarak yükselişlerde yer almak isteyenler 2,0884 desteğinden gerçekleştirilecek olası dönüşü ya da 2,1185 direncinin geçilmesini takip etmelidir.

Pivot: 2,1185

Destek: 2,0960-2,0884-2,0710

Direnç: 2,1100-2,1185-2,1285

usdtry

USD/JPY ANALİZİ

Çin’de imalat verilerinin, dünyanın ikinci büyük ekonomisindeki yavaşlamanın beklenenden derin olabileceğini işaret etmesinin ardından, Yen’in güç kazandığını ve USD/JPY paritesinin aşağı yönlü baskılara maruz kaldığını gördük. Japonya’da piyasalar haftanın ilk iki günü kapalı olmakla birlikte, ABD imalat dışı PMI rakamı etkili olabilecek veriler arasında öne çıkıyor.

Günlük grafiği incelediğimizde, paritenin yeni haftaya, düşüşleri sınırlandırma etkisinden sıkça söz etmiş olduğumu 102,15 seviyesi altında başladığını görüyoruz. USD/JPY’de kritik bölge olarak belirttiğimiz 102,72 – 102,85 bandından dönüşlerde tepki satışlarıyla başlayan kısa vadeli düşüş baskılarının devam edebilmesi için, 101,80 seviyesinin kırılması gerekmektedir. Bu durumda kanalın desteğini sağlayan 101,50 seviyesinin test edilme ihtimali oluşabilir. 101,50’nin kırılması durumunda ise 101,20 diğer önemli seviye olarak karşımıza çıkıyor. Diğer yandan, paritenin kanal destek noktası konumundaki 101,50 üzerinde kalmaya devam etmesi, alıcıların tekrar devreye girmesine yardımcı olabilir. Böylece kritik bölgenin hedeflendiği dar bant hareketinin devamını görebiliriz.

Pivot: 102,15

Destek: 101,80 – 101,50 – 101,20

Direnç: 101,15 – 102,45 – 102,72

usdjpy

EUR/JPY ANALİZİ

EUR/JPY paritesinin, Çin’de daralma sinyallerinin artmasıyla birlikte aşağı yönlü baskılarla yeni haftaya başladığını görüyoruz. Paritenin kısa vadede yönünü tayin etmesine yardım edebilecek kritik seviyelerde seyrini sürdürdüğünü ifade edebiliriz.

142,45 seviyesinden yaşanan düşüş hareketiyle birlikte, yeni haftada paritenin 115 günlü hareketli ortalamanın (141,15) desteklediği kanalın alt bölgesinde seyrettiğini görüyoruz. Kısa vadede incelediğimiz 141,50’nin kırılması, kısa vadeli tepki satışları destekleyebilir. Bu durumda 5 Mart 2014’ten beri düşüşleri sınırlandırmış olan 140,42 seviyesinin test edilmesi olasıdır. Ancak uzun vadede devam etmekte olan yükseliş kanalının etkisiyle, paritenin 141,15 seviyesi üzerinde kalmaya devam etmesi, yukarı yönlü baskıların tekrar kanal üst bölgesini hedeflemesini sağlayabilir.

Pivot: 142,45

Destek: 141,15 – 140,42 – 139,80

Direnç: 141,95 – 142,45 – 143,05

eurjpy

HAM PETROL ANALİZİ

Ham petrol fiyatında, grafikte görülen yükseliş kanalının kırılmasıyla birlikte yaşanan tepki satışlarının, paritede birçok kez destek konumunda görev yapan 150 günlük basit hareketli ortalamayla (98,60) sınırlanmış olduğunu görüyoruz. Kanalın kırılması sonrası oluşan tepki satışlarına bağlı düşüşlerin devam edebilmesi için 98,60 seviyesinin kırılması gerekmektedir. Bu durumda 97,05 seviyesinin test edilmesi beklenebilir. Ham petrol fiyatında yukarı yönlü beklentiler oluşturabilmek için ise, seviyenin 98,60 üzerinde kalmaya devam etmesi sonucu cesaretlenebilecek alıcılıların, 100,70 seviyesinin geçilmesini sağlaması gerekmektedir.

Pivot: 100,70

Destek: 99,67 – 98,60 – 97,05

Direnç: 100,70 – 101,40 – 102,35

petrol

ALTIN ANALİZ

ABD’den gelen olumlu tarım dışı istihdam ve işsizlik oranı verileri ile birlikte satış baskısına maruz kalarak 1273 seviyesine kadar gerileyen ancak Rusya-Ukrayna gerginliğinin ön plana çıkması nedeniyle kayıplarını telafi ederek 1300 seviyesi üzerine çıkan altın, yeni haftanın ilk işlem gününde 1309 seviyesine kadar yükseldi ve şuanda da 1305 seviyesinde hareketini sürdürmektedir. Teknik olarak Altın fiyatını incelediğimizde son yaşanılan yükselişlerden sonra kısa vadeli düşüş trendinin sonlandığını ve yükselişlerin başladığı görülmektedir. Düşüş kanalının üst noktası olarak bilinen 1294 seviyesi altında hareketler gerçekleşmediği müddetçe kısa vadeli yükselişler etkisini devam ettirmek isteyebilir. Böyle bir durumda uzun bir süredir üzerinde durduğumuz 1277 – 1330 bandının üst noktası 1330 seviyesinin hedeflenme ihtimali kuvvetlenebilir.

Pivot: 1294

Destek: 1299-1294-1285

Direnç: 1311-1319-1326

altin

Dax30 ANALİZ

Geçen haftayı 9572 seviyesinden kapatan endekste 9600 seviyesi üzerinde kalıp 9700’e doğru hareketlenme ihtimali devam ediyor.Bugün Euro Bölgesi TÜFE rakamı açıklanacak. ECB toplantısı öncesi enflasyondaki seyir önemli. Gün sonu kapanış 9500 seviyesi altında kalmaya devam ederse 9400 seviyesine kadar geri çekilme yaşanma ihtimali artabilir.

Saatlik grafikte düşüşte 9563-9554 aralığını, yükselişte 9580-9589 aralığını kararsız  bölge olarak değerlendirmek mümkün. Bugün için güçlü destek 9545, güçlü direnç 9598 seviyelerinde.

Pivot: 9583

Destek: 9563-9554-9545

Direnç: 9580-9589-9598

dax30

S&P500 ANALİZ

Endekste kademeli olarak 1866 desteğine doğru geri çekilme görüntüsü izleniyor.

Bugün ISM ve hizmet PMI önemli olacak. Günlük kapanışlarda 1882 önemli direnç, 1866 önemli destek seviyeleri olarak.

Saatlik bazda ise ilk destek 1870 seviyesinde. Geri çekilme devam ederse 1870-1866 aralığı kararsız bölge olabilir. Gün içinde 1860 seviyesi önemli destek bölgesi durumunda. Yükselişlerde ilk direnç bölgesi 1877-1880 aralığı olabilir. 1887 seviyesi ise gün içinde diğer önemli direnç seviyesi durumunda.

Pivot: 1877

Destek: 1870-1866-1860

Direnç: 1877-1881-1887

s&p500

 “GCM Forex Günlük Bülteni Hazırlayanlar”

Araştırma Müdürü: Erdoğan TURAN – “S&P500 ve Dax30 Analizi”
Başanalist: Kudret AYYILDIR
– “EURUSD, GBPUSD, USDTRY ve Altın Analizi”
Analist: Sermet DOGAN – “Makro-Ekonomik Gelişmeler ve Ekonomik Takvim”
Yardımcı Analist: Umut TUNCER – ” USDJPY, EURJPY ve Ham Petrol Analizi”

NOT: Bu analizler GCM Forex’den izinsiz olarak yayınlanamaz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

http://www.gcmforex.com/

Günlük piyasa analiz ve yorumları ücretsiz e-posta adresinize gelmesini istiyorsanız tıklayın ve formu doldurun.

 

Add a Comment