30 Nisan 2014 Forex Piyasası Parite, Emtia ve Endeks Sabah Analizi

Makro-Ekonomik Gelişmeler

Piyasaları bekleyen bugünkü kritik haberler öncesinde endeksler tarafında dalgalı bir seyir izlenirken, yatırımcılar hem Avrupa, hem de ABD tarafından açıklanacak makro-ekonomik verileri yakından takip edecekler. ABD Merkez Bankası’nın (FED) Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı öncesinde yayınlanacak rakamlar ile birlikte küresel piyasa katılımcılarını yoğun ve önemli bir günün beklediğini ifade edebiliriz.

“Endeksler karışık”

Olumlu şirket bilançoları ile dünü pozitif alanda tamamlayan Wall Street endekslerinin ardından bu sabah Asya tarafında karışık bir görünüm izleniyor. Avrupa borsalarının ise FOMC öncesinde güne temkinli bir başlangıç yapmaları bekleniyor. Kredi derecelendirme kuruluşu S&P bugün Avrupalı 15 bankasının görünümlerini ‘negatife’ indirdiğini duyurdu. Ukrayna tarafındaki gelişmeler yine yakından izlenmeye devam edilirken, Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) bugün Ukrayna’ya verilecek yardımı değerlendirmek üzere toplanması bekleniyor. Bunun yanında Rusya, Ukrayna ve Avrupa Birliği (AB) enerji temsilcileri Polonya’da bir araya gelerek enerji güvenliği üzerine bir toplantı gerçekleştirecekler. Batılı ülkeler Rus yetkililere karşı uygulanan yaptırımları ağırlaştırma kararı almıştı. Bu gelişmenin ardından Putin, batının ısrarının sürmesi halinde karşılık verebileceklerini ifade etti.

“BOJ değişikliğe gitmedi”

Japonya Merkez Bankası ise bu sabah toplantısının ardından yapılan açıklamada %0.0-0.10 olan politika faiz oranını değiştirmediğini duyururken, parasal tabanın aylık 60-70 trilyon Yen artırılmasına ilişkin politikasını da sabit tuttu. Günün devamında basın konferansı düzenleyecek olan BOJ’un Başkanı Kuroda’nın konuşmaları dikkatle takip edilecek. Kuroda genel olarak TSİ 09:30 civarı konferansa başlıyor.

“Yurtiçinde dikkatler TCMB’de”

Yurtiçinde, dış piyasalara benzer şekilde yoğun bir haber akışı yatırımcıları bekliyor olacak. Dış ticaret verilerinin yanında bugün TCMB Başkanı Erdem Başçı’nın sunumunu yapması beklenen enflasyon raporu büyük bir dikkatle izlenecek. Öğleden sona ise Merkez Bankası’nın son toplantısının tutanakları gündemde olacakken, Başçı’nın 16:00’da başlayacak olan, “iktisat üzerine söyleşi” isimli bir konferansta konuşma yapması bekleniyor.

Piyasalarda dikkatler gelecek rakamlara ve açıklamalara odaklanırken, finansal araç fiyatlarında da sert hareketler izleniyor. Dün Almanya’nın enflasyon verisinin ardından Euro, bugünkü Euro Bölgesi geneli için açıklanacak CPI verisi öncesinde değer kaybetti. BOJ kararları öncesinde Yen’in yükseliş kaydettiği görülürken, ABD’de stokların artmaya devam edeceği yönündeki beklenti ham petrol fiyatlarında aşağı yönlü hareketlerin hız kazanmasına zemin oluşturdu.

“Günün Fırsatı; ABD – FOMC Toplantısı”;Bu hafta küresel piyasaların merakla izleyeceği en önemli gelişmelerin başında, ABD’nin Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) toplantısının geldiğini söyleyebiliriz. Mart ayında bir araya gelen ABD Merkez Bankası (FED) yetkilileri, aylık tahvil alımlarının 10 milyar Dolar azaltılmasına karar verirken, faiz oranına ilişkin beklentilerini de yükseltmişlerdi. İki gün sürecek ve 30 Nisan’da sona erecek toplantıda alınan kararlar TSİ 21:00’da açıklanacak. Anketlere göz attığımızda ağırlıklı olarak FED’in parasal genişlemesini yine 10 milyar Dolar azaltmasının beklendiğini görüyoruz. Banka’nın tahvil alımlarını 10 milyar tutarında azaltmanın dışında yapacağı hamleler sürpriz olarak nitelendirilebilecekken, yayınlanacak karar metninde FED’in ABD ekonomisine ilişkin görüşlerinde kullanacağı ifadeler de yakından izlenecek. Ayrıca ilk faiz artırımının ne zaman yapılacağına yönelik açıklamaların gelmesi halinde piyasalarda yine dalgalanmalar görülebileceğini ifade etmek yanlış olmayacaktır. Paritelerden emtia fiyatlarına ve endekslere kadar birçok finansal araç üzerinde sert hareketlerin gerçekleşmesine neden olabilecek FOMC toplantısının sonuçları, küresel piyasalar tarafından dikkatle takip edilecek.

“Ekonomik takvimde öne çıkanlar”

Türkiye – Ticaret Açığı; Şubat ayında 5.1 milyar Dolar olarak gerçekleşen Türkiye’nin dış ticaret açığı son iki aydır beklentilerden daha iyi açıklandı. Aralık ayındaki 9.9 milyar Dolar seviyesinden Ocak ve Şubat dönemlerinde olumlu bir seyir gösteren rakamın beklentiden farklı gerçekleşmesi, Türk Lirası’nda sert değişimlere yol açabilir. Bu verinin yanında, TCMB’nin, söz konusu veri ile ayı zamanda yayınlanması beklenen enflasyon raporunu ve aynı gün 14:00’da açıklanması planlanan Para Politikası Komitesi’nin (PPK) son toplantısının tutanaklarını göz ardı etmemek faydalı olacaktır.

Euro Bölgesi – Öncü Enflasyon Oranı (CPI);Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) para politikasında yapabileceği değişiklikleri öngörebilmek için son aylarda yakından takip edilen ekonomik göstergelerin başında, haftanın en önemli verileri arasında yer alan Euro Bölgesi’nin enflasyon oranın geldiğini ifade etmek yanlış olmayacaktır. Her ne kadar ECB, Euro Bölgesi’nde deflasyon riski olmadığını belirtse de, %0.5 ile çok düşük seviyelerde bulunan yıllık CPI verisi fiyat istikrarını tehdit eden unsurlar arasında değerlendiriliyor. %0.8’e yükselmesi beklenen enflasyon oranının tahminin altında kalması halinde, ECB’nin yakın bir tarihte parasal genişlemeye gidebileceği düşüncesi güç kazanabilir. Bu durumda kıtanın ortak para biriminde sert değer kayıpları izlenebilir. Ancak enflasyonun öngörülenin üzerinde bir artış kaydetmesi halinde, ECB’nin gevşek para politikaları uygulamak için aceleci davranmayacağı beklentisi fiyatlanabilir ve bu da Euro’da yükselişlerin izlenmesine neden olabilir.

ABD – ADP Tarım Dışı İstihdam Değişimi;Cuma günü yayınlanacak istihdam raporu öncesinde açıklanacak ve ABD’deki özel sektör istihdamına yönelik bilgiler verecek ADP tarım dışı istihdam değişimi verisi, haftanın önem derecesi yüksek makro-göstergeleri arasında yer alıyor. Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) toplantısı ve resmi tarım dışı istihdam değişimi verisi öncesinde söz konusu rakamın 3 ay sonra yeniden 200 bin seviyesinin üzerinde, 203 bin olarak açıklanması bekleniyor. FOMC kararlarının ve istihdam verilerinin fiyatlanmasına neden olabilecek verinin beklentinin üzerinde gelmesi Dolar’da yükselişlerin görülmesini sağlayabilecekken, tahminlerin altında kalacak rakamlar ABD’nin para biriminde düşüşlere yol açabilir.

ABD – Büyüme Oranı (GDP);2014 yılının ilk çeyreğinde ABD ekonomisinin nasıl bir büyüme performansı göstereceğine yönelik ipuçları verecek GDP verisi, Ekonomik Analiz Bürosu’nun yayınlayacağı ilk tahmin rakamı olacağı için önem taşıyor. ABD’de son yılların en soğuk kış mevsiminin yaşanması nedeni ile ekonomik aktivitelerin bundan olumsuz etkilenmiş olması ve büyüme oranının bir miktar hız kesmiş olması bekleniyor. Önceki çeyrekte %2.6 büyüme kaydeden dünyanın en büyük ekonomisinin bu kez %1.1’lik bir oran ile yetineceği tahmin ediliyor. Rakamın öngörülenin altında gerçekleşmesi ülkenin para biriminde düşüşlere neden olabilecekken, beklentinin üzerindeki GDP verisi Dolar’a yükselişler getirebilir.

Önemli Ekonomik Takvim Verileri

Çarşamba

Zaman                  Haber                                               Beklenti       Önceki

09:00    EUR            Alman Perakende Satışı (Aylık)             -0,6%           1,3%

JPY           BOJ Basın Konferansı

10:00    EUR            İspanyol GDP (çeyreklik)                      0,4%            0,2%

10:00    CHF            KOF Ekonomik Göstergesi                    2,03             1,99

10:00    TRY            Türkiye Ticaret Açığı                            -6,00B          -5,10B

10:55    EUR            Alman İşsizlik Değişimi                         -10K             -12K

10:55    EUR            Alman İşsizlik Oranı                            6,7%            6,7%

12:00    EUR            CPI (Yıllık)                                          0,8%            0,5%

15:15    USD           ADP Tarım Dışı İstihdam Değişikliği          203K            191K

15:30    USD           GDP (çeyreklik)                                  1,2%            2,6%

15:30    CAD           GDP (Aylık)                                       0,2%            0,5%

15:30    CAD           RMPI (Aylık)                                       1,2%            5,7%

16:45    USD           Chicago PMI                                       56,6             55,9

17:30    USD           Ham Petrol Envanterleri                      2,367M         3,524M

21:00    USD           Faiz Oranı Beyanatı                             0,25%          0,25%

21:00    USD           FOMC Beyanatı

23:15    CAD           BOC Başkanı Poloz Konuşması

EURUSD ANALİZ

Haftanın ortasına geldiğimizde piyasasının gözü dün başlayan ve bu akşam sona erecek olan FOMC toplantı tutanaklarıdır. Parasal genişleme miktarında 10 milyar Dolar azalmaya gitme beklentisi olan toplantı da sonucun piyasalar üzerinde önemli olduğunu ifade edebiliriz. Dolar endeksi başta olmak üzere EURUSD, GBPUSD, USDJPY, Altın ve Gümüş gibi önemli finansal varlıklar bu açıklama ile sert harekete maruz kalabilir. Bu bağlamda da toplantı tutanaklarına dikkat etmek önemlidir. Tutanaklar öncesini incelediğimizde ise Euro bölgesi için Alman İşsizlik oranı, İspanya büyüme oranı, Euro bölgesi CPI, ABD bölgesi için de Öncü Tarım dışı istihdam verisi ile büyüme oranı haberleri günün en dikkat çeken haberleri olarak karşımızdadır.

Teknik olarak baktığımızda EURUSD paritesi için 1,3855 seviyesi önemlidir. Parite bu seviye altında aşağı yönlü baskısına devam etmek istemektedir. Eğer bu şart sağlanırsa daha önce test edip kıramadığı 1,3785 destek noktası yeniden test edilerek karar aşamasına geçilebilir. Bu bağlamda da gün içi 1,3855 ve 1,3785 seviyeleri dikkatle takip edilmelidir.

Pivot: 1,3855

Destek: 1,3785-1,3750-1,3710

Direnç: 1,3825-1,3855-1,3885

eurusd

GBP/USD ANALİZ

1,6855 direncini geçemeyerek aşağı yönlü baskıya maruz kalan GBPUSD paritesi bu düşüşlerini 1,6790 ile sınırladı ve yeniden yukarı yönlü çıkış gerçekleştirerek şu sıralar 1,6827 seviyesinde hareketini sürdürmektedir. Teknik olarak GBPUSD paritesini  incelediğimizde 1,6855 direncinin önemli olduğunu, bu bariyer altında kaldığı müddetçe negatif baskının devam etmek isteyeceğini ve 1,6790 destek noktasını aşağı yönlü kırmak isteyeceğini ifade edebiliriz. Böyle bir durumda 1,6720 seviyesine doğru yeni bir hareketlenme görebiliriz. Ancak bunun için 1,6790 destek noktasının aşağı yönlü kırılmasına ihtiyacımız var. Yükselişlerde yer almak isteyen Forex işlemcileri 1,6790 desteğinden gerçekleştireceği olası dönüşünü ya da 1,6855 direncinin geçilmesini beklemelidir.

Pivot: 1,6855

Destek; 1,6790-1,6760-1,6720

Direnç; 1,6855-1,6885-1,6930

gbpusd

USD/TRY ANALİZ

2,1530 seviyesi altında negatif baskıya maruz kalan ve trend yönlü pozisyonların gerçekleştiğini gördüğümüz USDTRY kurunda aşağı yönlü baskıların devam etme ihtimalinin güçlü olduğunu ifade edebiliriz. Teknik olarak baktığımızda düşüş kanalının üst noktası 2,1295 seviyesidir ve kur bu bariyer altında kaldığı müddetçe aşağı yönlü baskılarına kaldığı yerden devam edebilir. Böyle bir durumda 2,1170 ve 2,1080 seviyeleri test edilebilir. Yükselişlerde yer almak isteyen Foreks katılımcıları ise 2,1295 direncinin geçilmesini beklemelidir.

Pivot: 2,1295

Destek: 2,1170-2,1080-2,0980

Direnç: 2,1295-2,1360-2,1415

usdtry

USD/JPY ANALİZİ

USD/JPY paritesinin parite için test edildikçe önemi artan kritik bölgeyi (102,72 – 102,85) geçememesi nedeniyle haftanın üçüncü işlem gününe tepki satışlarıyla başladığını görüyoruz. BOJ’un para politikasında herhangi bir değişiklik yapmayacağı açıklamasından sonra, gözler ABD verileri ve FOMC (Federal Açık Piyasa Komitesi) toplantı tutanaklarında olacak.

Günlük grafikte, kritik olarak belirttiğimiz bölgenin dün test edilmiş olduğunu, fakat burada tutunamayan paritenin tekrar tepki satışlarına maruz kaldığını görüyoruz. Paritenin 102,72 seviyesi altında kaldığı müddetçe, tepki satışlarının desteklenme potansiyelinin artması beklenebilir. Bu durumda 102,15 ve 101,80 seviyeleri muhtemel hedefler durumundadır. Yukarı yönlü beklentilerin oluşması için ise, kritik bölgenin üst noktası olan 102,85 seviyesinin geçilmesi gerekmektedir. Bu da 103,43 seviyesinin tekrar gündeme gelmesini sağlayabilir.

Pivot: 102,72

Destek: 102,15 – 101,80 – 101,34

Direnç: 102,72 – 103,10 – 103,43

usdjpy

EUR/JPY ANALİZİ

Yeni günde, Yen’de değer kazanımlarıyla beraber EUR/JPY paritesinin 141,77 seviyesini kırmış olduğunu görüyoruz. 142,45 seviyesinden başlayan düşüş baskılarının, aşağı yönlü hareketleri sürdürebilmesi için, kanal alt noktası durumundaki 141,15 seviyesini kırması gerekmektedir. Bu durum yükseliş trendinin bittiği anlamına gelmese bile, 140,42 seviyelerinin hedeflenmesine yol açabilir. Diğer yandan, 141,15 seviyesinin yükseliş trendini desteklemeye devam etmesi durumunda gerçekleşebilecek dönüşlerde, 141,77 seviyesinin geçilmesi 142,45 seviyesinin tekrar test edilmesiyle sonuçlanabilir.

Pivot: 141,77

Destek: 141,15 – 140,42 – 139,80

Direnç: 141,77 – 142,45 – 143,05

eurjpy

HAM PETROL ANALİZİ

Ham petrol fiyatında 9 Ocak 2014’ten bu yana devam eden yükseliş trendinin yeni günle birlikte kırılmış olduğunu görüyoruz. Fakat 100,70 seviyesi parite için önemini korumaya devam etmektedir. Fiyatın 100,70 altında kaldığı sürece aşağı yönlü baskılara maruz kalması beklenebilir. Bu durumda gün içinde 99,80 seviyesinin test edilme olasılığı mevcutken, 99,80’in kırılması aşağı yönlü baskılarda kalıcılığa destek sağlayabilir. Ham petrol fiyatının yukarı yönlü ilerleyebilme potansiyelini incelediğimizde ise, bunun gerçekleşebilmesi için 100,70 seviyesi üzerine tekrar çıkılması gerektiğini söyleyebiliriz. Bu durumda da dünün zirvesine yakın bulunan 102,35’lere doğru hareketlenmeler görülebilir.

Not: TSİ 17:30’da ABD ham petrol stok değişimi verisi dikkatle takip edilmelidir. Stoklarda beklentinin üzerinde gerçekleşebilecek artışın, fiyat üzerinde negatif etki oluşturması beklenebilir. Beklentinin altında bir rakamın açıklanması durumunda ise, ham petrol fiyatının tekrar kanal içine dönme çabası oluşabilir.

Pivot: 100,70

Destek: 99,80 – 98,86 – 98,00

Direnç: 100,70 – 101,40 – 102,35

petrol

ALTIN ANALİZ

Altın fiyatı dün kritik 1301 direncine yaklaştı ancak bu bariyeri geçemeyerek yeniden satış baskısına maruz kaldı. 4 saatlik grafikte belirlemiş olduğumuz kısa vadeli düşüş kanalında önce 1307 daha sonra da 1301 direncinden satış baskısına maruz kalan Altın için negatif baskı devam etmektedir. 1301 direnci altında aşağı yönlü baskının kısa vadeli devam etme ihtimali güçlüdür. Böyle bir durumda 1286 – 1277 seviyeleri gün içi test edilebilir. Mevcut düşüş beklentimizin sonlanabilmesi için öncellikle mevcut düşüş trendinin sonlanması gerekmektedir. Bu da olası 1301 direncinin geçilmesi durumunda yükselişlerin devam etme ihtimali güçlenebilir.

Pivot; 1301

Destek: 1291-1286-1277

Direnç: 1296-1301-1307

altin

DAX30 ANALİZ

Endeks dün en düşük 9493 seviyesini, en yüksek 9625 seviyesini gördü ve gün sonu kapanış 9597 seviyesinden gerçekleşti. Grafikte de görülebileceği gibi 9400 desteğinden 9600 direncine doğru bir yükseliş yaşandı. Gün sonu kapanış 9600 seviyesi üzerinde gerçekleşebilirse endeksin önünde 9700-9800 hedefleri mevcut. Direnç bölgesi aşılamazsa tekrar 9400 desteğine doğru geri çekilme yaşanabilecek.

Bugün Almanya’dan perakende satış ve işsizlik rakamları, Euro bölgesi enflasyon verisi piyasanın şekillenmesini etkileyecek. Özellikle enflasyon verisi sadece bugünü değil, ECB toplantısına kadar ECB’nin bir hamle yapması beklentisini canlı tutabilir.

Saatlik grafikte 9584 ve 9560 önemli destekler, 9609 ve 9633 önemli direnç bölgeleri.

Pivot: 9571

Destek: 9584-9572-9560

Direnç: 9609-9621-9633

dax30

S&P500 ANALİZ

Endeks dün en yüksek 1874, en düşük 1684 seviyelerini gördü ve günü 1871 seviyesinden tamamladı. Çok dar bir aralıkta hareket eden endeks bugünü 1860 seviyesi üzerinde kapatabilirse 1900 hedefine doğru ilerleyebilecek.

Bugün veri trafiği ABD tarafında oldukça yoğun. Mortgage verileri, özel sektör tarım dışı istihdam rakamı, büyüme oranı, Chicago PMI verisi ve Fed’in toplantı sonuçları açıklanacak. Endeks için düne göre daha hareketli bir olabilir.

Saatlik grafikte1861 seviyesi önemli destek, 1881 seviyesi güçlü direnç seviyesi olabilecek.

Pivot: 1870

Destek: 1868-1865-1861

Dİrenç: 1874-1876-1881

s&p500

 “GCM Forex Günlük Bülteni Hazırlayanlar”

Araştırma Müdürü: Erdoğan TURAN – “S&P500 ve Dax30 Analizi”
Başanalist: Kudret AYYILDIR
– “EURUSD, GBPUSD, USDTRY ve Altın Analizi”
Analist: Sermet DOGAN – “Makro-Ekonomik Gelişmeler ve Ekonomik Takvim”
Yardımcı Analist: Umut TUNCER – ” USDJPY, EURJPY ve Ham Petrol Analizi”

NOT: Bu analizler GCM Forex’den izinsiz olarak yayınlanamaz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

http://www.gcmforex.com/

Günlük piyasa analiz ve yorumları ücretsiz e-posta adresinize gelmesini istiyorsanız tıklayın ve formu doldurun.

 

Add a Comment