16 Ocak 2014 Forex Piyasası Parite ve Emtia Akşam Analizi

Makro-Ekonomik Gelişmeler

Küresel piyasalarda günün ilk yarısında son günlerdeki ılımlı seyirden farklı bir görünüm izlendi. Avrupa endekslerinde yataya yakın negatif işlemler öne çıkarken, global hisse senetlerinde yukarı yönlü hareketlerin ABD verileri öncesinde hız kestiği görüldü. Dünyanın en büyük ekonomisinden açıklanacak veriler, ABD Merkez Bankası’nın (FED) tahvil alım programında atacağı adımlar açısından bugün de dikkatle incelenmeye devam edilecek.

Haftanın dördüncü günüde ekonomik takvimde Euro Bölgesi ve Almanya için açıklanan enflasyon rakamları yatırımcıların merceği altında yer aldı. Kıtada, ortak para birimi kullanan ülkelerin geneli için yayınlanan CPI verisi öncü rakam ile uyumlu, %0.8 olarak gerçekleşirken, gıda ve enerji fiyatları hariç çekirdek CPI %0.7 ile beklentilerin altında kaldı. Diğer taraftan Almanya Merkez Bankası (Bundesbank) Başkanı ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) üyesi Jens Weidmann, enflasyon hakkında endişe duyulmaması konusunda ECB Başkanı Mario Draghi’ye katıldığını ifade ederken, Euro Bölgesi’nde deflasyon riski görmediği belirtti. Avrupa’da tahminlerin altında kalan şirket bilançoları ve ECB yetkililerinin azalan ekonomik aktivitelere işaret eden düşük enflasyonu dikkate almayabileceği düşüncesi ile hafif geriledi.

“USD/TRY’de yeni rekor”

Avrupa seansının başlarında gelişmekte olan ülke varlıklarında dikkat çeken fiyatlamalar gerçekleşti. ABD ekonomisinin ivme kazanmaya devam etmesi ile FED’in tahvil alımlarını hızlı bir tempoda azaltacağı beklentisini güçlendiriyor. Bu gibi bir durumda ise küresel likiditenin azalmaya başlayacağı ve öncelikle bu durumdan cari açığı yüksek gelişmekte olan ülkelerin olumsuz etkileneceği düşünülüyor. Dün olumlu bir tablo çizen ABD verilerinin ardından bugün yayınlanacak önem derecesi yüksek rakamlar öncesinde piyasada bu yönde fiyatlamalar gerçekleştiği görüldü. Türkiye, Malezya, Güney Afrika ve Filipin gibi ülkelerin para birimlerinde bu sabah sert kayıplar gözlemlenirken, USD/TRY paritesi 2.21 seviyesinin üzerine çıkarak yeni bir rekor kırdı. Son haftalardaki siyasi gerilimin de etkisi ile BIST-100 endeksinde ise kayıplar öne çıktı. Güney Afrika Randı (ZAR) da Dolar karşısında son 5 yılın en düşük seviyelerinde işlem gördü.

Dolar endeksinde salınımla ve FED’ yönelik beklentiler genel olarak piyasalarda etkili olurken, İngiltere ekonomisinin son aylardaki performansının sorgulanması Sterlin’de baskı oluşturuyor. Petrol fiyatlarında ABD ekonomisindeki ilerleme ve stok verilerinde azalmaya işaret eden rakamlar yukarı yönlü hareketlere destek verirken, ons altın FED kaygıları ile yön buluyor. Emtiada aşağı yönlü hareketler ağırlıkta. Gram altın ise TRY’deki kayıplar ile 87’li seviyelerde tutunmaya çalışıyor.

Öğleden sonra ABD’den gelecek veri seti arasında CPI, istihdam talepleri ve Philadelphia FED imalat endeksi öne çıkan rakamlar arasında yer alıyor. ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Ben Bernanke’nin ise bugün Brookings Enstitüsü’nde bir konuşma yapması bekleniyor. ABD şirket bilançolarına baktığımızda ise American Express, Citigroup, Intel ve Goldman Sachs’ın bugün açıklanacak dördüncü çeyrek sonuçları öne çıkıyor. JP Morgan ve Banka of America’nın tahminlerin üzerinde gelen hisse başına kar rakamları sonrasında, dikkatler bugün de büyük şirketlerin 2013 yılının dördüncü çeyreğine ait bilanço sonuçlarında olacak.

“ABD’de gözler FED Başkanı ve ekonomik verilerde”

ABD’de bugün önemli şirketlerin bilançoları açıklanacak. Bunun yanında FED Başkanı Bernanke’nin bir konferansta konuşma yapması bekleniyor. Başkan’ın FED para politikalarına değinmesi halinde piyasalarda özellikle Dolar yönlü sert hareketler gerçekleşebileceği için Bernanke’nin ifadeleri dikkatle izlenecek. Diğer taraftan bugün dünyanın en büyük ekonomisinden önemli ekonomik veriler gündemde olacak.

FED’in dikkatle izlediği önemli rakamlar arasında bulunana enflasyon verileri ve istihdam piyasasına ilişkin gelişmeler hakkında ipuçları verecek istihdam talepleri verisi yatırımcıların dikkatle takip edeceği datalar arasında öne çıkarken, dün New York’dan açıklanan imalat sektörüne ilişkin verinin sonrasında Philadelphia Fed İmalat endeksi de merakla beklenen göstergeler arasında yer alıyor. Verilerin ABD ekonomisine ilişkin olumlu bir tablo oluşturması halinde FED’in para politikasına yönelik beklentiler ile Dolar’da değer kazanımları görülebilecekken, tahminleri karşılayamayan verilerin ağırlıkta olması halinde ülkenin para biriminde kayıplar gözlemlenebilir.

Önemli Ekonomik Takvim Verileri

Perşembe

Zaman                       Haber                                                      Beklenti         Önceki

15:30    USD           Çekirdek CPI (Aylık)                             0,1%            0,2%

15:30    USD           CPI (Aylık)                                          0,3%           0,0%

15:30    USD           İstihdam Talepleri                                 327K            330K

15:30    CAD           Yabancı Menkul Kıymet Alımları              7,21B           4,41B

17:00    USD           NAHB Konut Piyasası İndeksi                 58                58

17:00    USD           Philadelphia Fed İmalat Endeksi              8,8               7,0

18:10    USD           FED Başkanı Bernanke Konuşması

19:00    USD           İsviçre Merkez Bankası Başkanı Jordan Konuşması

EURUSD ANALİZ

TR saati ile 15:30’dan itibaren ABD’den gelecek olan önemli veriler öncesinde EURUSD paritesinin gün içerisinde 1,3627 ile 1,3585 seviyeleri arasında hareketlerine devam ettiğini görmekteyiz. Genel olarak baktığımızda bollinger bandının orta noktası (günlük grafikte) ve aynı zamanda da ichimoku indikatöründe (1 saatlik grafikte) bulutun üst noktası olan 1,3665 bariyerinin önemli olduğunu, bu bariyer altında kaldığı müddetçe gün içi düşüş baskısının devam etmek isteyeceğini ifade edebiliriz. Eğer parite 1,3665 direnci altında kalmayı sürdürürse gün içerisinde 1,3560 desteği yeniden gündemimizde yer alacaktır. Aksi takdirde, parite belirlemiş olduğumuz direnç noktası üzerine çıkarak yükseliş trendinin daha net devam etmesine katkı sağlayabilir. Bu bağlamda paritenin gün içerisindeki seyrini daha net görebilmemiz için ABD’den gelecek olan verilerin sonuçlarının Dolar Endeksi üzerindeki etkisi dikkatle takip edilmelidir.

NOT: Günlük grafikte RSI (Göreceli Gün Endeksi) indikatörü kanal içerisinde hareketlerine devam etmekte ve özellikle de yukarı yönlü dönüş için hazırlık yapmaktadır. Gün içerisinde gelecek olan ABD verileri eğer herhangi bir sürpriz gelişme yaratmazsa trendi görmemizi sağlayan RSI indikatörünün yeniden yükselişler için önemli bir sinyal verme ihtimalinin güçlü olduğunu ifade edebiliriz.

Pivot: 1,3665

Destek: 1,3595-1,3560-1,3520

Direnç; 1,3630-1,3665-1,3705

eurusd

GBP/USD ANALİZ

Dün yaşanılan satışlarla birlikte yükselen takoz formasyonu olarak ifade ettiğimiz kanalın alt noktası olan 1,6335 desteği kırılmış ve 1,6315 seviyesine kadar gerileme görülmüştür. Bu süreçten sonra bugün paritenin yeniden kanalın içerisine girme isteği olsa da yukarı yönlü hareketlerin çok sınırlı olduğunu söyleyebiliriz. 1,6340 seviyesinde hareketlerini sürdüren parite için 1,6385 ve 1,6435 bariyerleri olası yeni düşüşler için önemli bariyerler olarak karşımıza çıkmaktadır. Eğer parite bu bariyerler altında kalmayı sürdürürse 1,6245 seviyesine kadar gerileme ihtimali güçlüdür. Kısa vadeli olarak 1,6385 direnci altında düşüş baskısı devam etmektedir. Kanalın tekrar içerisine girdi diyebilmemiz için de 1,6435 direncinin üzerine çıkması gerektiğini söyleyebiliriz.

Pivot: 1,6385

Destek; 1,6315-1,6275-1,6245

Direnç; 1,6385-1,6435-1,6485

gbpusd

USD/TRY ANALİZ

Sabah saatlerinde Türk lirası üzerindeki negatifliğin devam etmesi nedeniyle yukarı yönlü çıkış gerçekleştiren ve psikolojik bir bariyer olan 2,20 seviyesini geçerek 2,2120 seviyesine kadar yükseliş gerçekleştiren kurun şuanda 2,2057 seviyesinde hareketlerine devam ettiğini görmekteyiz. Teknik olarak baktığımızda 2,1970 desteğinin önemli olduğunu, bu destek noktası üzerinde kaldığı müddetçe yükseliş trendinde kanalın üst noktası olarak belirlediğimiz 2,200 seviyesine doğru yükselme ihtimalinin mevcut olduğunu ifade edebiliriz. Buna ilaveten TR saati ile 15:30’dan itibaren ABD’den gelecek olan önemli verilerin de kur üzerinde sert hareketlerin oluşmasına katkı sağlayacağını söyleyebiliriz.

Pivot: 2,1970

Destek: 2,1970-2,1890-2,1800

Direnç: 2,2074-2,2150-2,2210

usdtry

USD/JPY ANALİZ

Bollinger bandının alt noktasından almış olduğu güçle yukarı yönlü çıkış gerçekleştiren ve daha sonra da bandın orta noktasını da geride bırakan USDJPY paritesinin yükselişlerini bandın üst noktası olarak belirlemiş olduğumuz 105,50 seviyesine doğru hareketlerine devam etmek istediğini ve şuanda da 104,73 seviyesinde hareketlerini sürdürdüğünü söyleyebiliriz. Bollinger bandının orta noktası olan 104,50 üzerindeki günlük kapanış yukarıdaki beklentinin hedeflenme ihtimalini güçlendirecektir. Dünkü kapanışa baktığımızda 104,50 üzerindeki kapanışın gerçekleşmesi bugün bandın üst noktasının test edilme ihtimallerini güçlendirmektedir.

Kısa vadeli olarak incelediğimizde 104,20 desteğinin önemli olduğunu, bu destek noktası üzerinde yükseliş baskısının devam etmek isteyeceğini ve yukarıda belirlemiş olduğumuz hedefe ulaşmak isteyeceğini ifade edebiliriz.

Pivot: 104,20

Destek: 104,50-104,20-103,80

Direnç: 104,90-105,20-105,50

usdjpy

HAM PETROL ANALİZ

Haftanın son iki işlem gününde ham petrol fiyatlarının gün içi 93,85 desteğinden güç alarak yukarı yönlü çıkış gerçekleştirdiği ve şuanda da 94,48 seviyesinde hareketlerini sürdürdüğünü söyleyebiliriz. Kısa vadeli olarak ham petrol fiyatlarını incelediğimizde 1 saatlik grafikte 200 saatlik hareketli ortalama olan 93,00 desteğinin önemli olduğunu, bu destek noktası üzerinde kaldığı müddetçe yükseliş baskısının devam etmek isteyeceğini söyleyebiliriz. Eğer ham petrol 93,00 seviyesi üzerinde kalmayı başarırsa gün içerisinde 96,10 seviyesine kadar yükselme potansiyeli mevcuttur. 96,10 seviyesi de 4 saatlik grafikte 200 periyotlu basit hareketli ortalama ve aynı zamanda da ichimoku indikatöründe bulutun üst noktası olarak belirlenmiştir.

Pivot; 93,00

Destek: 93,80-93,00-92,40

Direnç:  94,70-95,30-96,10

petrol

ALTIN ANALİZ

55 günlük basit hareketli ortalama ve aynı zamanda da ichimoku indikatöründe bulutun üst noktası olarak gözlemlediğimiz 1255 bariyeri son zamanlarda test edilen ancak geçilemeyen önemli bir direnç noktası olarak karşımıza çıkmakta ve bu seviye altında kaldığı müddetçe kısa vadeli satış baskısının etkili olduğunu net bir şekilde görmekteyiz. Buna ilaveten günlük ve haftalık grafiklerde düşüş trendinin üst kanal noktası olarak bildiğimiz 1268 direncinin de orta vadeli olarak düşüş baskısını desteklemesi nedeniyle Altın ile ilgili genel görüşümüzün aşağı yönlü olduğunu uzun bir süredir belirtmekteyiz. Ayrıca her analizimizde de olduğu gibi bu analizimizde de düşüş trendinin önemini ve mevcut trend nedeniyle yükselişlere şüphe ile yaklaşmamız gerektiğini, bu yükselişlerin satış fırsatı olması gerektiğini (1268 üzerindeki olası günlük kapanış stop loss olmak şartıyla) ifade edebiliriz. Bu duruşumuzdaki ısrarlılığın en önemli nedeni trend takibi ve trendin dostumuz olduğunu bilmemizdir. Tabii ki de trend değişmediği müddetçe. Bu bağlamda da kısa vadeli 1255, orta vadeli olarak da 1268 altında düşüş baskısının devam etme ihtimalinin güçlü bir ihtimal olduğunu söyleyebiliriz.

Pivot; 1255

Destek: 1234,10-1227-1217

Direnç: 1246,50-1255-1268

altin

NOT: Bu analizler GCM Forex’den izinsiz olarak yayınlanamaz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

http://www.gcmforex.com/

Günlük piyasa analiz ve yorumları ücretsiz e-posta adresinize gelmesini istiyorsanız tıklayın ve formu doldurun.

Add a Comment