EURUSD’da tepki satışları devam edecek mi?

04 Kasım 2013 Forex Piyasası Parite ve Emtia Sabah Analizi

Makro-Ekonomik Gelişmeler

Piyasalarda sert hareketlerin gözlemlendiği geride kalan haftanın ardından, yeni 5 günlük işlem döneminde yatırımcıları yoğun bir ekonomik takvim beklediğini ifade edebiliriz. FED’in parasal genişleme programına ilişkin beklentiler varlık fiyatlarında etkili olmaya devam ederken bugün Euro Bölgesi, İngiltere ve ABD’den gelecek veriler öne çıkıyor. Ayrıca FOMC üyelerinin konuşmaları da piyasaların yoğun gündemi arasında takip edilecek önemli başlıklar arasında dikkat çekiyor.

Haftaya kayıplar başlayan Asya borsalarında FED’in aylık 85 milyar Dolar tutarında olan tahvil alım miktarını yakın bir zamanda azaltmaya başlayabileceği beklentisinin etkili olduğu görülüyor. Ayrıca Dallas FED Başkanı Richard Fisher’ın bu sabah Sydney’de bir televizyon programında yaptığı konuşma da, parasal genişleme ile ilgili satışların hız kazanmasına neden oldu. Fisher, Merkez Bankası’nın rekor düzeydeki teşviklerini olabildiğince çabuk bitirmesi gerektiğini ifade etti. Başkan diğer taraftan ABD’deki hükümetin politikalarını eleştirirken, hükümetin ABD ekonomisinin elini kolunu bağlayan baskıcı ekonomi politikaları uyguladığını söyledi. FED’in tahvil alımlarını ne zaman kısacağına ilişkin belirsizlik para ve emtia fiyatlarında sert hareketlere neden olurken, haftanın ilk gününde yatırımcılar ekonomik veri ve konuşmalara odaklanacak.

Kritik ECB toplantısı öncesinde bugün Euro Bölgesi ve üye ülkelerinden gelecek imalat PMI verileri kıtanın ortak para birimindeki fiyat değişimleri için önem taşırken, ABD’de hükümetin kapanması nedeni ile bugüne ertelenen Ağustos ayı fabrika siparişleri verisi, normal takviminde yayınlanacak olan Eylül ayı fabrika siparişleri rakamı ile birlikte açıklanacak. FOMC Yönetim Kurulu üyesi Powell ve Boston FED Başkanı Rosengren’in konuşmaları ise FED’in para politikasındaki olası değişikliklere ışık tutabileceği için dikkatle incelenecek. İngiltere’de ise inşaat sektörünün ilerleyişine ilişkin bilgiler verecek yapı PMI verisi ise dikkatle takip edilecek. İçeride ise enflasyon rakamları gündemde yer alacak.

“BOE toplantısı öncesinde İngiltere verileri önem taşıyor”

Bu hafta gerçekleştireceği Kasım toplantısında BOE’den para politikalarında herhangi bir değişiklik yapması beklenmiyor. Ancak Banka yetkililerinin İngiltere ekonomisine ait düşünceleri ve Başkan Mark Carney’nin değerlendirmeleri ülkenin para biriminde sert değişikliklerin görülmesine yol açabilir. Bugün açıklanacak yapı PMI verisi, ileriki aylarda BOE politikasında etkili olabileceği için yatırımcıların merceği altında olacak. İngiltere ekonomisi incelenirken üretim, hizmet ve inşaat sektörleri yakından izlenmektedir. Ada ülkesinin büyümesine katkı yapan inşaat sektörüne dair bilgiler verecek bugünkü yapı PMI verisi, İngiltere ekonomisi için de öngörüler oluşturulabilmesine katkı sağlayabilir. Öncesi döneme göre bir değişiklik göstermesinin beklenmediği yapı PMI verisinin 58.9 olan tahminlerin üzerinde açıklanması Sterlin’de yükselişlerin görülmesine yol açabilir. Diğer taraftan, rakamın öngörünün altında kalması ülkenin para biriminde kayıplara yol açabilir.

“Euro Bölgesi’nde imalat PMI günü”

Geçtiğimiz hafta tahminlerden çok kötü gelen enflasyon ve işsizlik oranı verileri sonrasında bugün Euro Bölgesi’nin sağlığına ilişkin PMI verileri yatırımcılar tarafından masaya yatırılacak. ECB’nin faiz indirimine gidebileceği yönünde beklentilerin oluşmasını sağlayan geride kalan haftanın verileri sonrasında olası ECB politikalarının fiyatlanmasına bugünkü PMI verileri katkı sağlayabilir. İspanya ve İtalya’da imalat sektörüne ilişkin olumlu beklentileri yansıtan PMI verileri öne çıkarken, Bölge’nin en büyük iki ekonomisinde ve Euro Birliği geneli için açılanacak imalat PMI rakamlarında değişiklik beklenmiyor. Geçen haftaki verileri destekleyerek bugün PMI göstergelerinin genel olarak tahminlerin altında kalmaları, ECB’nin ilerleyen aylarda faiz indirimine gideceği yönündeki beklentiye destek verecekken, bu gibi bir durumda Euro’da düşüler ivmelenebilir. Ancak rakamların olumlu bir tablo çizmesi halinde kıtanın ortak para biriminde yukarı yönlü hareketler gerçekleşebilir.

Önemli Ekonomik Takvim Verileri

Pazartesi

Zaman                       Haber                                                      Beklenti         Önceki

Tatil    Japonya – Tatil

10:00    TRY            Türkiye TÜFE (Yıllık)                            7,50%          7,88%

10:00    TRY            Türkiye TÜFE’si (Aylık)                         1,30%          0,77%

10:00    TRY            Türkiye ÜFE (Yıllık)                                                6,2%

10:00    TRY            Türkiye ÜFE’si (Aylık)                                             0,88%

10:13    EUR            İspanya İmalat PMI                              51,0             50,7

10:43    EUR            İtalya İmalat PMI                                 51,1             50,8

10:48    EUR            Fransız İmalat PMI                               49,4             49,4

10:53    EUR            Alman İmalat PMI                                51,5             51,5

10:58    EUR            İmalat PMI                                         51,3             51,3

11:30    GBP           Yapı PMI                                            58,9             58,9

11:30    EUR            Sentix Yatırımcı Güveni                        6,6              6,1

18:40    USD           FOMC Üyesi Powell Konuşması

23:00    USD           FOMC Üyesi Rosengren Konuşması

17:00    USD           Fabrika Siparişleri (Eylül)                      1.9%

USD           Fabrika Siparişleri (Ağustos)

(Hükümetin kapanması nedeni ile ertelenen Ağustos Fabrika Siparişleri verisi ve normal takvimine göre açıklanacak Eylül Fabrika Siparişleri verisi aynı gün açıklanacaktır)

EUR/USD ANALİZ

“Tepki satışları devam edecek mi?”

Yükseliş trendi içerisinde hareket eden ve 1,38**’li seviyelerden başlattığı tepki satışlarını haftanın açılış günü de devam ettiren EURUSD paritesi gerçekleştirdiği bu tepki satışlarını devam ettirecek mi? Bu sorunun cevabını yükseliş trendi grafiğini inceleyerek verebiliriz. Çünkü haftanın açılış günü gerçekleştirilen düşüşle test edilen 1,3440 seviyesi aslında yükseliş trendinde kanalın alt noktası olarak belirlenmiştir. Bu bağlamda da kanalın alt noktası olan 1,3440 desteğinin kırılması kısa vadeli düşüş baskısının devam edeceği anlamına gelecektir. 1,3440 desteğini kıramayarak yeniden yükselişe geçen ve bu yükselişle şuanda 1,3485 seviyesinde hareketlerine devam eden EURUSD paritesinde düşüşler sona erdi mi sorusuna ise yine teknik olarak fibonacci %61,8 düzeltme noktası olan 1,3555 seviyesi dikkatle takip edilmelidir. Eğer parite 1,3555 direncini geçebilirse gerek yükseliş trendinin devam ettiği gerekse tepki satışlarının sonlandığı düşüncesi hakim olacaktır.

Özetle, tepki satışlarının devamı için 1,3440 desteğinin kırılmasını, yükseliş trendinin devamı için de paritenin 1,3555 direncini geçmesini beklemek en doğru strateji olarak belirlenmiştir.

Pivot: 1,3555

Destek 1,3440-1,3400-1,3360

Direnç; 1,3515-1,3555-1,3600

eurusd

GBP/USD ANALİZ

1,6255 seviyesinden başlatmış olduğu sayısız satış baskıları sonrasında aşağı yönlü hareketlerine devam eden ve 1,6080 seviyesini de aşağı yönlü kırarak kısa vadeli yükseliş trendin sonlanmasına neden olan GBPUSD paritesi gerçekleştirdiği düşüşlerle bollinger bandının alt kanal noktası olan 1,5860 seviyesine doğru hareketlerine devam etmeye çalışmaktadır. Haftanın açılışı ile birlikte aşağı doğru hareketler gerçekleştiren ve 1,59 desteğine yaklaşan GBPUSD paritesinde 1,6080 direnci altında kalmayı sürdürdüğümüz durumda tepki satışı düşüncesinin devam edeceğini ifade edebiliriz. Daha kısa vadeli baktığımızda ise 1,6010 direncinin önemli olduğunu, bu bariyer altında kaldığı müddetçe bollinger bandında kanalın alt noktası olan 1,5860 destek noktasının test edilmek isteneceğini söyleyebiliriz.

Pivot: 1,6010

Destek; 1,5900-1,5860-1,5820

Direnç; 1,5970-1,6010-1,6080

USD/TRY ANALİZ

Gerek Dolar endeksindeki yükseliş gerekse BİST endeksindeki düşüşler nedeniyle yükselişlerine devam eden USDTRY paritesi geçtiğimiz hafta üzerinde durduğumuz 2,0015 seviyesini geride bıraktı ve bu seviye üzerinde günlük kapanış gerçekleştirerek yükseliş baskısının gücü hakkında bize kısa bir bilgi vermiş oldu. Bu süreçten sonra kur için yükselişlerin daha baskın olması beklenilmektedir. Teknik olarak baktığımızda 2,000 seviyesinin önemli olduğunu, bu destek noktası üzerinde kaldığı müddetçe yükseliş baskısının devam etmek isteyeceğini ve 2,0285 direncini test etmek isteyeceğini ifade edebiliriz.

Pivot: 2,0000

Destek; 2,0080-2,0000-1,9920

Direnç;  2,0215-2,0285-2,0350

usdtry

USD/JPY ANALİZ

“Gözler, 99,10 bariyerinde”

Uzun bir süredir devam eden kanal içi hareketlerin hala daha güncel bir şekilde hareketlerini sürdürmesi, dolar endeksinin güçlü seyri ve Japon Yen’in değer kaybını sürdürmesi ile 97,00 seviyesinden başlayan yükseliş baskısının kanal içi hareketleri desteklediğini gözlemlemiş olduk ve parite geride bıraktığımız hafta 98,84 seviyesine kadar yükselmiştir. Kanal içi hareketler nedeniyle kanalın üst noktası olan 99,10 direnci tıpkı 97,00 desteği kadar önemli ve kritik bir seviye olarak belirlenmiştir. Burada sorulması gerekilen soru ise parite uzun bir süredir devam eden kanal içi hareketlerine mi devam edecek yoksa kanalın üst noktasını geçerek yükseliş trendi için önemli bir sinyal daha mı verecek?

Bu sorunun cevabının kanalın üst noktası 99,10 ve bu seviyeye göre gerçekleşecek günlük kapanış dikkate alınacaktır. Eğer kanal içi hareketler gözlemlenir ve bu nedenle de parite kanalın üst noktası olan 99,10 bariyeri altında kalmayı sürdürürse kanalın alt noktası olan 97,50 desteği test edilmek istenecektir. Alternatif senaryo olarak da USDJPY paritesi kanalın üst noktası olan 99,10 direnci üzerinde günlük kapanış gerçekleştirerek hem kanal içi hareketlerin sonuna gelmiş hem de yükseliş başlangıcı için önemli bir adım atılmış olacaktır. Bu bağlamda bu hafta 99,10 bariyeri dikkatle takip edilmelidir.

Daha kısa vadeli olarak incelediğimizde 98,10 desteği gün içi yükselişlerin devamı için önemlidir. Bu nedenle de USDJPY paritesinin gün içerisinde 98,10 desteği üzerinde kalmayı sürdürmesi durumunda üzerinde ısrarla durduğumuz 99,10 bariyerini test etmesi kaçınılmaz olacaktır. Satış düşüncesine sahip olan Forex yatırımcıları 99,10’dan gerçekleşecek olası dönüşleri ya da 98,10 desteğinin kırılmasını takip etmelidir.

Pivot: 98,10

Destek: 98,50-98,10-97,70

Direnç: 99,10-99,50-100,00

HAM PETROL ANALİZ

“Düşüşleri tekrardan düşünmemiz gerekir mi?”

Uzun bir süredir ham petrol fiyatlarında satış baskısını gözlemledik ve bu tutum ham petrol fiyatlarının 94,30 seviyesine kadar gerilemesini sağladı. Ancak bundan sonraki süreçte düşüş beklentilerimize daha fazla dikkat etmemiz gerekmektedir. Çünkü 15 Mart 2009 tarihinden devam eden yükseliş kanalı ve aynı zamanda da 200 haftalık basit hareketli ortalama olan 91,50 desteği bu trendin devamlılığını sağlamak için önemli bir güç kat edecektir. Bu bağlamda da ham petrol’ün 91,50 seviyesine yakınlaştığı zaman dikkatli olmalı ve hemen karar vermemeliyiz.

Kısa vadeli olarak baktığımızda şuanda 94,68 seviyesinde hareketlerine devam eden ham petrol için 96,05 direncinin önemli olduğunu, bu bariyer altında kaldığı müddetçe düşüş baskısının devam etmek isteyeceğini ifade edebiliriz. 94,30 desteğini kırması durumunda da yukarıda belirlemiş olduğumuz hedefe yaklaşma ihtimalinin de güçleneceğini ifade edebiliriz.

Pivot; 96,05

Destek: 93,90-93,30-92,60

Direnç:  95,30-96,05-96,85

ALTIN ANALİZ

1360 direncini geçemeyerek satış baskısına maruz kalan ve bu satış baskısını 1306 ile devam ettiren Altın fiyatları haftanın açılışında 1311 ile 1316 arasında sıkışık bir seyirle hareketlerine devam etmektedir. Teknik olarak baktığımızda kritik veriler öncesinde Altın fiyatlarının 1310 çevresinde sıkışık seyirle hareketlerine devam etmesi günlük grafikte belirginleşen OBO (Omuz Baş Omuz) formasyonunda formasyon gereği son hamlesini gerçekleştirmek için önemli bir sakinlik olduğunu ifade edebiliriz. Baş ile Omuz arasındaki mesafe sonrası ilgili finansal varlığın sakin bir seyirde hareket etmesi sonrasında en az baş ile omuz arasındaki mesafe kadar aşağı yönlü hamle gerçekleştirdiği görülmektedir. Bu bağlamda da eğer Altın bir müddet daha sakin ve sıkışık seyrini sürdürebilirse bu formasyon oluşumunu düşünenlerin artması nedeniyle OBO formasyonunun son hamlesi gerçekleşebilir. Bu nedenle de Altın fiyatları dikkatle takip edilmelidir.

Kısa vadeli olarak baktığımızda 1328 bariyerinin önemli olduğunu, bu bariyer altında kaldığı müddetçe düşüş baskısının devam etmesi gerektiğini ve kanalın alt noktası olan 1272 seviyesine doğru yolculuğuna devam etmek isteyeceğini ifade edebiliriz.

Pivot; 1328

Destek; 1306-1300-1290

Direnç;  1318-1328-1337

altin

NOT: Bu analizler GCM Forex’den izinsiz olarak yayınlanamaz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

http://www.gcmforex.com/

Günlük piyasa analiz ve yorumları ücretsiz e-posta adresinize gelmesini istiyorsanız tıklayın ve formu doldurun.

Add a Comment