23 Ekim 2013 Forex Piyasası Parite ve Emtia Sabah Analizi

Makro-Ekonomik Gelişmeler

Küresel piyasalarda dün tahminlerin altında açıklanan ABD’nin tarım dışı istihdam değişimi verisi yatırımcıların odak noktasında yer alırken, FED’in tahvil alım miktarını azaltma planlarını erteleyeceği beklentisinin ağırlık kazanması ile Dolar endeksindeki sert kayıplar izlendi. Avrupa ve ABD hisselerin son 5 yılın zirvesinde işlem görürken, endekslerde %0.50’nin üzerinde kazançlar görüldü.

ABD’de %7.2 ile 2008’den bu yana görülen en düşük işsizlik oranı yayınlanmasına rağmen, tarım dışı istihdam değişimi verisinin 148 bin ile beklentilerin çok altında kalması, kapanan hükümetin ekonomiye getireceği zarar ile birlikte FED’in parasal teşviklerini bu yıl içerisinde kısmaya başlamayacağı beklentisine destek verdi. Dolar endeksi ise Şubat başında gördüğü seviyelere geriledi.

Avrupa ve ABD’deki havaya rağmen bu sabah Asya’da daha farklı bir görünüm oluştu. Çin’de bankaların riskli kredilerinin yılın ilk yarısında 3 katına çıkması ve Japonya para birimi Yen’in Dolar karşısında yükselmesi, endekslerde düşüşlerin görülmesine yol açarken, Japon Başbakan Shinzo Abe’nin ekonomiyi desteklemek için gerekli olan yapısal reformları meclisten geçiremeyeceği haberlerinin etkili olduğu görüldü.

Yeni güne başlarken içeride ve yurt dışında yoğun bir günün piyasaları beklediği görülüyor. BOE’nin yayınlanacak toplantı tutanaklarını TCMB ve Kanada Merkez Bankası’nın (BOC) faiz kararları gündemin üst sıralarında yer alacak. ABD’den ise ithalat fiyat endeksinin ve ham petrol stoklarının öne çıktığı görülüyor.

ABD’deki son gelişmeler sonrasında ekonominin sırtına yüklenecek maliyetlerin artacağının ve dünyanın en büyük ekonomisinin büyümesinde yılın son çeyreğinde düşüş gözlemleneceğinin beklenmesi sonrasında BOC’un kararları yakından izlenecek. Banka’nın politikalarında herhangi bir değişiklik yapması beklenmiyor. Kanada’nın en büyük ticaret ortağı olan ABD’deki politik sorunların her iki ülke ekonomisini de olumsuz etkileyeceği tahmin edilirken, BOC’dan yapılacak açıklamalar piyasa katılımcılarının merceği altında yer alacak. Yetkililerin gelecek dönem ekonomik projeksiyonlarını düşürmeleri halinde Kanada Doları’nda değer kayıplarına neden olabilecekken, Banka’nın herhangi bir değişiklik yapmaması ülkenin para biriminde yukarı yönlü hareketlerin görülmesine yol açabilir.

“BOE tutanakları yayınlanıyor”

İngiltere Merkez Bankası BOE’nin Ekim ayının başında yaptığı toplantısının bugün yayınlanacak tutanakları, günün önem derecesi yüksek verileri arasında yer almaktadır. Banka’nın Para Politikası Komitesi (MPC) %0.50 olan faiz oranı ve 375 milyar Sterlin olan toplam parasal genişleme programında bir değişiklik yapılmadığı duyurmuştu. Basın ile paylaşılacak ayrıntılı toplantı tutanaklarında 9 üyeli MPC’de faiz oranı ve parasal genişleme programında hangi üyelerin ne yönde oy kullandıkları görülecek. Beklentiler incelendiğinde, daha önceki toplantılarda alınan kararlar paralelinde tüm yetkililerin BOE politikalarında bir değişiklik yapılmaması gerektiği yönünde oy kullanmış olmalarının tahmin edildiği görülüyor. Tutanakların satır aralarında İngiltere ekonomisine ilişkin yer alan yorumlar ve beklentiler ülkenin para biriminde sert hareketlere neden olabileceği piyasa katılımcıları tarafından yakından incelenecek.

“Yurt içinde dış gündemden sonra gözler PPK toplantısında”

Son aylarda FED’e ilişkin gelişmeler ile varlık fiyatlarındaki hareketler karşısında sıkıntılı süreçler geçiren TCMB bugün Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısını gerçekleştirecek. Küresel gelişmeler ile birlikte Dolar karşısında tarihi değer kayıpları yaşayan Türk Lirası sonrasında döviz satım ihaleleri açarak ve faiz koridorunun üst bandını yükselterek önlem almayan çalışan PPK’dan bugün yeni bir hamle beklenmediği görülüyor. Özellikle piyasalarda FED’in tahvil alımlarını azaltma kararını erteleyeceği beklentisinin gündemde daha fazla yer alması, TCMB’nin de TRY’nin değerinin değerini korumak için yeni bir atma ihtimalini azaltıyor. Her ne kadar para politikalarında bir değişiklik beklenmese de PPK’dan yapılacak açıklamalar yine de bugün dikkatle takip edilecek gelişmeler arasında yer alıyor.

Önemli Ekonomik Takvim Verileri

Çarşamba

Zaman                       Haber                                                      Beklenti         Önceki

11:30    GBP           BBA Mortgage Onayları                        39,4K           38,2K

11:30    GBP           MPC Toplantısı Kayıtları

14:00    TRY            Türkiye Faiz Oranı Kararı                      4,50%          4,50%

15:30    USD           İthalat Fiyat Listesi (Aylık)                    0,3%           0,0%

16:00    USD           Ev Fiyat Listesi (HPI) (Aylık)         0,8%           1,0%

17:00    EUR            Tüketici Güveni                                    -14              -15

17:00    CAD           Faiz Oranı Beyanatı                              1,00%          1,00%

17:30    CAD           BOC Para Politikası Raporu

17:30    USD           Ham Petrol Stokları                               2.7M           4.0M

18:15    CAD           BOC Basın Konferansı

EUR/USD ANALİZ

ABD’de hükümetin kapalı olması nedeniyle ertelenen ve merakla beklenen Tarım dışı istihdam ile İşsizlik oranı verisi dün açıklandı. Tahminlerin altında kalan Tarım dışı istihdam verisi olumlu gelen İşsizlik oranı verisini gölgede bıraktı ve Dolar endeksi olumsuz gelen Tarım dışı verisi sonrasında 79 seviyesine gerilemek istedi. Tabi Dolar endeksindeki bu gerileme EURUSD paritesinin yeni yükseliş gerçekleştirmesini ve 2013 yılının tepe noktası olarak bildiğimiz 1,3710 seviyesinin yeni seviyelerce değişmesi sağlanmıştır. Parite gün içerisinde 1,3792 seviyesine kadar yükselmiş ve şuanda da 1,3775 seviyesinde hareketlerine devam etmektedir. Teknik olarak baktığımızda EURUSD paritesinde 1,3830 ve 1,3950 seviyelerinin test edilme imkanları mevcuttur. Ancak uzun vadeli baktığımızda yukarıda belirlediğimiz seviyelerin testi sonrasında tepki satışları düşüncesi ağırlık kazanabilir. Bu konu ile ilgili genel görüşümüzü haftaya bakış analizinde sizlerle paylaşacağız.

Kısa vadeli olarak baktığımızda 1,3695 desteğinin önemli olduğunu, bu destek noktası üzerinde kaldığı müddetçe EURUSD paritesinin gün içerisinde 1,3832 seviyesini test etmesinin güçlü bir ihtimal olduğunu söyleyebiliriz. Tepki satışları düşüncesine sahip yatırımcılar ise EURUSD paritesinin 1,3832 seviyesinden gerçekleşecek olası dönüşünü yada 1,3695 desteğinin aşağı yönlü kırılmasını takip etmelidir.

Pivot: 1,3695

Destek 1,3745-1,3695-1,3655

Direnç; 1,3792-1,3832-1,3880

eurusd

GBP/USD ANALİZ

GBPUSD paritesi olumsuz gelen Tarım dışı istihdam verisi ile yeniden 1,62 seviyesinin üzerine çıkış gerçekleştirdi ve dolar endeksindeki var olan geri çekilme paritenin gün içi 1,6255 seviyesini test etmesini sağladı. Hatırlanacağı gibi daha önce de parite 1,6255 bariyerini test etmiş ve bu süreçten sonra GBPUSD sert satış baskısına maruz kalarak 1,5890 desteğine kadar gerilemişti. Genel olarak beklentimiz 1,6305 ve bu seviye öncesinde 1,6255 seviyesinin kritik bariyer olduğu ve bu bariyerler altında kaldığı müddetçe yükselişler için aceleci davranılmamalıdır. Genel görünüme baktığımızda aylık grafikte devam eden kanal içi hareketlerin şuanda da devam ettiği, 1,6305 seviyesi altında kaldığı müddetçe de devam edeceğini söyleyebiliriz. Bu bağlamda da yaşanılacak olası yükselişler ( 1,6305 seviyesi altında günlük kapanışlar devam ettiği müddetçe ) satış fırsatı olarak değerlendirilebilir.

Pivot: 1,6305

Destek; 1,6195-1,6155-1,6115

Direnç; 1,6255-1,6305-1,6380

gbpusd

USD/TRY ANALİZ

ABD’den gelen verilerin Dolar üzerindeki olumsuz etkisi ve BİST endeksindeki yükselişlerin devam etmesi USDTRY paritesindeki var olan düşüş baskısının devam etmesini sağlamıştır. Hatırlanırsa USDTRY paritesi için 1,9914 ve 2,0015 bariyerlerinin düşüşlerin devamı için önemli seviyeler olduğunu, bu seviyeler altında kaldığı müddetçe satış baskısının devam edeceğini ifade etmiştik. USDTRY kuru bu bariyerler altında kalarak satış baskısına maruz kaldı ve verilerin de etkisiyle gün içerisinde 1,9650 seviyesine kadar geriledi. Şuanda da 1,97 seviyesi civarında hareketlerine devam eden kur için teknik olarak baktığımızda 1,9810 seviyesinin önemli olduğunu ve bu bariyer altında kaldığı müddetçe satış baskısının devam etme ihtimalinin kuvvetli olduğunu söyleyebiliriz. Eğer USDTRY paritesi 1.9810 seviyesi altında hareketlerine devam etmeyi sürdürürse gün içi 1,9650 ile 1,9590 seviyelerinin test edilme ihtimalleri kuvvetlidir. Yükselişlerde yer almak isteyen yatırımcılar ise 1,9590 desteğinden gerçekleşecek olası dönüşü ya da 1,9810 direncinin geçilmesini bekleyebilirler.

Pivot: 1,9810

Destek; 1,9650-1,9590-1,9540

Direnç; 1,9750-1,9810-1,9890

usdtry

USD/JPY ANALİZ

“Kanal içi hareketler tamam mı devam mı?”

Uzun bir süredir USDJPY paritesi 99,10 ile 96,55 seviyeleri arasında hareketlerine devam etmiş ve her seferinde kanal içi hareketlerini sürdürerek yatırımcıların kazançlı işlemler oluşturmasına katkı sağlamıştır. Gerek Yen’in değerlenmesi gerekse ABD Dolar’ının değer kaybetmesi paritenin aşağı yönlü hareketlerine devam etmesini sağlamış ve bu bağlamda da USDJPY paritesi haftanın ortasına geldiğimiz bugün 97,25 seviyesine kadar gerilemeyi başarmıştır. Bu süreçten sonra karşımıza 97,03 ve 96,55 destekleri çıkmaktadır. Bu seviyeler özelikle kanalın alt noktası olarak önemli bir yere sahiptir. Öncelikle bu seviyeler kanal içi hareketlerin devam edip etmeyeceğini sorgulayacak en önemli bariyerlerdir. Kanal içi hareketler devam edecek ve yeniden 99,10 seviyesi test edilecek diyebilmemiz için paritenin öncelikle yukarıda belirlediğimiz destek noktaları üzerinde kalması gerekmektedir. Aksi takdirde özellikle de 96,55 desteğinin kırılması sonrasında kanal içi hareket düşüncemiz sonlanacaktır. Bu bağlamda da gün içi bu destek noktalarına dikkat etmek gerekmektedir.

Pivot: 96,55

Destek: 97,03-96,55-96,05

Direnç: 97,85-98,20-98,50

HAM PETROL ANALİZ

103,96 bariyeri altında hareketlerine devam eden ham petrol fiyatları trend olarak aşağı yönlü hareketlerine devam ederken bir yandan da destekleyici unsurlar (ABD borsalarının düşmesi gibi) var olan düşüşü destekleyici hamleler gerçekleştirmiştir. Ham petrol fiyatları haftanın ilk işlem gününden başlayan satış baskısını devam ettirmiş ve bu tutum ham petrol fiyatlarını 97,70 seviyesine kadar geriletmiştir. Teknik olarak baktığımızda bu düşüşlerin gerek kanalın alt noktası gerekse 200 haftalık basit hareketli ortalama olan 90,60 desteğine kadar gerileme ihtimalleri kuvvetlidir. Kısa vadeli olarak baktığımızda ise 100,30 bariyerinin önemli olduğunu, bu direnç noktası altında kaldığı müddetçe düşüş baskısının devam etmek isteyeceğini ifade edebiliriz.

Pivot; 100,30

Destek: 97,35-96,00-94,75

Direnç:  99,25-100,30-102,00

ALTIN ANALİZ

1310 desteğini bir türlü kıramayan Altın fiyatları bu destek noktası üzerinde kalmayı sürdürürken bir yandan da olumsuz gelen ABD Tarım dışı istihdam verisinden destek alarak 1325 direncini geçerek FLAG formasyonunun oluşumuna katkı sağladı ve gün içi 1345 seviyesine kadar yükseliş gerçekleştirdi. Bu süreçten sonra yükselişler devam edecek mi sorusuna kısa vadeli olarak baktığımızda 1325 ve 1310 destekleri karar vereceğini, bu destek noktaları üzerinde kaldığı müddetçe yükseliş baskısının 144 günlük basit hareketli ortalama ve aynı zamanda da düşüş kanalının üst noktası olan 1360 seviyesine kadar devam etmek isteyeceğini söyleyebiliriz. Ancak şu da unutulmamalıdır ki şuanda kısa vadeli alıcılar ile orta ve uzun vadeli satıcıların kıyasıya bir mücadelesi söz konusudur. Bu bağlamda da özellikle 1360 bariyeri dikkatle takip edilmelidir. ( Orta ve uzun vadeli beklentimizi haftaya bakış analizimizde sizlerle paylaşacağız)

Pivot; 1310

Destek; 1325-1310-1300

Direnç;  1345-1360-1380

altin

NOT: Bu analizler GCM Forex’den izinsiz olarak yayınlanamaz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

http://www.gcmforex.com/

Günlük piyasa analiz ve yorumları ücretsiz e-posta adresinize gelmesini istiyorsanız tıklayın ve formu doldurun.

Add a Comment