EUR/USD’da Spekülasyonlar Başladı…

Morgan Stanley, Commerzbank, Citibank, Credit Suisse, Barclays Capital, Dankse Bank, bugünkü raporlarında EUR/USD paritesinde düşüşlerin olabileceği uyarısında bulundu. Çünkü yarın gerçekleşecek olan ECB basın açıklaması sonrası paritenin aşağı yönlü baskı sağlayacağını düşünmekteler. Genel anlamda düşüşlerde hedeflediği seviyeler ise ( ilk 3 aylık hedefler ) 1,27-1,25 aralığı.

Strateji – 1 ) Piyasaları speküle ederek gerçekten paritenin düşüşlerinde yer almaktalar.

Strateji – 2 ) Piyasaları düşüş baskısına inandırarak bu düşüncenin tersine ( yani  ALIŞ ) pozisyon açarak kazanç elde etmek istemektedirler.

Peki biz ne yapacağız?

Genel anlamda piyasalardan edindiğimiz tecrübe “bir tarafa doğru düşüncelerin artması psikolojik olarak tam ters hareketlerin olacağı anlamına gelmektedir”.

Bu bağlamda EUR/USD paritesinde yukarı yönlü atağın oluşması sürpriz olmaması gerekmektedir.

Teknik seviyelere bakacak olursak;

1,2980 desteği paritenin yükselişleri tetikleyecek en önemli noktadır. Eğer EUR/USD 1,2980 desteği üzerinde kalabilirse 1,32 ve 1,33 ilk hedefler olacağı gibi 1,33 direncinin geçilmesi durumunda 1,35 seviyesi hedeflenebilir.

1,2980 desteğinden dönüş gerçekleştirirse teyit için 1,3145 seviyesi üzerinde günlük kapanış gerçekleştirmesi gerekmektedir. 1,3145 seviyesi üzerinde günlük kapanış gerçekleşirse yukarı yönlü atak teyit edileceğinden 1,3300 seviyesinin test edilmesi güçlenecektir.

Peki 1,2980 desteği kırılırsa;

Yarın ECB faiz indirimi gerçekleştirirse ya da ECB başkanı Draghi Euro bölgesi için olumsuz açıklamalar gerçekleştirir ve parite 1,2980 desteğini kırabilirse son bariyer olarak 1,2880 seviyesi karşımıza çıkacaktır. 1,2880 desteği kırılmadan orta vadeli yükselişlerin devam edeceğini net bir şekilde söyleyebiliriz.

 

 

Add a Comment