19 Eylül 2014 Forex Piyasası Parite, Emtia ve Endeks Akşam Analizi

Makro-Ekonomik Gelişmeler

Küresel piyasalarda, ABD Merkez Bankası’nın (FED) toplantı sonuçları ve İskoçya referandumu sonrasındaki fiyat hareketleri izleniyor. Avrupa borsalarında alımlar öne çıkarken, Dolar endeksi yeniden yükselişe geçti. Jeopolitik riskler tarafında ise Fransa’nın IŞİD örgütüne karşı hava saldırısı düzenlediği haberi gündemde yer alırken, İskoçya halk oylamasından sonra yukarı yönlü hareketlerini hızlandıran Sterlin‘de kayıplar gerçekleştiği görüldü.

“Dolar endeksi yönünü yukarı çevirdi”

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) üyelerinin 2015 yılı için faiz beklentilerini yükselttiğinin görülmesi ile Çarşamba akşamı tırmanışa geçen Dolar endeksi, daha sonra kazançlarının bir kısmını geri vermişti. Ancak Dolar bu sabah Avrupa seansı ile birlikte yeniden yönünü yukarı çevirirken, majör paritelerde de bu paralelde fiyat değişimleri izlendi. Euro ve Sterlin ABD’nin para birimi karşısında gerilerken, Altın da düşüş kaydetti. Sarı maden Asya seansının sonlarında yükseliş kaydetmişti. Türk Lirası ise Dolar karşısında 2,22 seviyesi üzerindeki seyrini sürdürüyor.

“İskoçlar ‘Hayır’ dedi”

Bu sabah resmi sonuçları yayımlanan İskoçya referandumunda bağımsızlık karşıtlarının çoğunlukta olduğu görüldü. Halk oylaması sonrasında Avrupa endekslerinde rahatlama gerçekleşirken, borsaların yükselişleri destek buldu. Sterlin, oylama sonuçları öncesindeki son anketler ve sabah saatlerindeki resmi olmayan sonuçların işareti ile “hayır” kararını fiyatlamıştı. Kesin sonuçların ardından ada ülkesinin para biriminde bir miktar daha yukarı yönlü hareketler görüldükten sonra Sterlin, Dolar endeksindeki yükselişlerin ve tepki pozisyonlarının etkisi ile kayıplar yaşadı.

“Fransa’dan ilk hava operasyonu”

Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) ilerleyişini durdurmak ve örgütü yok etmek adına ABD’nin başlattığı girişimler sonrasında batılı ülkeler adım atma kararı aldılar. Bunlar arasında yer alan Fransa, bu sabah ilk hava saldırısını başarı ile düzenlediğini duyurdu. Lojistik depolarına yapılan operasyonda hedefin tamamının yok edildiği ifade edildi. IŞİD saldırılarından kaçmak isteyen Suriyelilerin ise Türkiye sınırından geçmesine izin verildiği yönünde haberler basına yansıdı.  Diğer taraftan jeopolitik riskler adına yakından takip edilen bir diğer ülke olan Ukrayna’nın ordu sözcüsü,  Rus birlikleri ve ayrılıkçıların ateşkesi ihlal etmeye devam ettiklerini söyledi. Rusya Başbakanı Medvedev ise, belirli şartlar altında uygulanacağı bildirilen ve Ukrayna için gümrük vergisi avantajlarını kaldıran kararnameyi imzaladı.

Günün devamında ekonomik takvim veri akışında Kanada’nın ön plana çıktığını ifade edebiliriz. Toptan satış ve enflasyon oranı rakamları, Kuzey Amerika ülkesi için gündemdeki veriler. Bunun yanında “Triple witching” olarak isimlendirilen ve ABD piyasalarında bazı kontratların vade sonlarının aynı tarihe geldiği bir gün yaşanacak.

NOT: Quadruple witching (Dörtlü Cadı Uçuşu), ABD piyasalarında, endeks future’ları, endeks opsiyonları, stock opsiyonları ve stock future’larının aynı anda bittiği tarihtir ve bu günlerde piyasalarda hacim ile birlikte oynaklık da fazla olduğu için, yatırımcılar dikkatli olmalıdır. Quadruple witching günlerinde yeni kontrat alanlar, vade bitmeden elden çıkaranlar ya da hadge pozisyon yapanların sayısı oldukça artmaktadır.

Triple witching, endeks future’larının, endeks opsiyonlarının ve stock opsiyonlarının aynı tarihteki bitiş günüdür. Endeks future’ları ve opsiyonları genellikle her ayın üçüncü haftası Cuma günü biterken, quadruple witching günü sadece Mart, Haziran, Eylül ve Aralık aylarında yine ayın üçüncü haftasının son iş günü sona ererler.

“Ekonomik takvimde öne çıkanlar”

Kanada – Enflasyon Oranı (CPI); Arzın fazla, talebin ise zayıf olacağı beklentileri, geride kalan hafta Kanada’nın en önemli ihraç kalemlerinden biri olan petrol fiyatlarında aşağı yönlü baskı yapmıştı. Bu paralelde emtia bağlantılı (commodity-linked) para birimlerinden olan Kanada Doları’nda da düşüşler izlenmişti. Haftanın ilk iş günündeki veri ve açıklamalardan sonra Kuzey Amerika ülkesi için enflasyon rakamları, toptan satış verisi ile birlikte yatırımcıların gündeminde yer alacak. Son iki dönemdir aylık bazda %-0.1 olarak gerçekleşen CPI verisi bu kez Ağustos ayına ait bilgiler verecek. Söz konusu makro-ekonomik verinin beklentinin üzerinde yayımlanması Kanada Doları’nda değer kazanımları getirebilecekken, tahmini karşılamayacak datalar kayıplara yol açabilir.

Önemli Ekonomik Takvim Verileri

Cuma

Zaman                  Haber                                               Beklenti       Önceki

15:30    CAD           Çekirdek CPI (Aylık)                            0,2%            -0,1%

15:30    CAD           CPI (Aylık)                                         -0,1%           -0,2%

15:30    CAD           Toptan Satışlar (Aylık)                         0,8%            0,6%

EURUSD ANALİZ

Tepki satışların 84,15 ile sınırlanması sonrasında yukarı yönlü çıkışına devam eden ve bu çıkışla 84,64 seviyesini test eden Dolar Endeksi, EURUSD paritesinin haftanın son işlem gününde aşağı yönlü baskısına devam etmesine katkı sağladı. Parite gün içi gerçekleştirmiş olduğu satış baskısı ile 1,2865 seviyesini test etti ve şu sıralar 1,2875 seviyesine yakın hareketlerine devam etmektedir.

1

Makro-ekonomik anlamında günün kalanını ilgilendiren önemli bir veri olmadığından dolayı teknik analizin daha fazla ön plana çıkacağını düşündüğümüz EURUSD paritesini teknik olarak incelediğimizde sabah analizimizde belirtmiş olduğumuz 1,2955 direnci önemini korumaktadır. EURUSD paritesi eğer 1,2955 bariyeri altında hareketlerine devam ederse aşağı yönlü baskısını 1,2855 ve 1,2810 seviyelerine kadar devam ettirebilir.

Pivot: 1,2955
Destek:
1,2855-1,2810-1,2775
Direnç: 1,2908-1,2955-1,2995

eurusd

GBP/USD ANALİZ

Hafta içerisinde İskoçya referandumu ile ilgili yer alan spekülasyonlar ile yukarı yönlü çıkışlarını sürdüren GBPUSD paritesi, referandum sonuçlanması ardından çıkışlarına son verdi. 1,6523 seviyesine kadar yükselen parite gün içi düşüşleri ile 1,6352 seviyesine kadar geriledi.

İskoçya referandumunda HAYIR oyunun daha fazla çıkması ile İskoçya gündeminin artık sonlandığını ve bundan sonraki süreçte İngiltere Merkez Bankasının (BOE) Faiz konusunda ne zaman artırıma gidecek sorusunun yeniden gündemde olacağını söyleyebiliriz. Bu da bundan sonraki süreçte GBPUSD paritesi fiyatlamasında BOE’nin etkili olacağı bir döneme gireceğiz demektir.

Teknik olarak GBPUSD paritesinin incelediğimizde gün içi gerçekleştirmiş olduğu düşüşler nedeniyle günün kalanında da düşüş baskısının devam etme ihtimalinin güçlü olduğunu söyleyebiliriz. 1,6438 bariyeri günün kalanındaki en önemli seviyedir. Parite bu bariyer altında kalmayı sürdürürse aşağı yönlü baskısını 1,6290 desteğine kadar devam ettirebilir. Bu nedenle de 1,6438 seviyesi altında kaldığı müddetçe yaşanılacak olası yükselişler satış fırsatı olarak değerlendirilebilir.

Pivot: 1,6438
Destek; 1,6348-1,6290-1,6245
Direnç;  1,6413-1,6438-1,6478

gbpusd

USD/TRY ANALİZ

Yukarı yönlü hareketlerini 2,2318 seviyesine kadar devam ettirdikten sonra 2,2350 bariyeri altında tepki satışlarına maruz kalan ve 2,2230 desteğine kadar gerileyen USDTRY kuru yeniden yukarı yönlü hareketlerine devam etmeye çalışmaktadır. 2,2160 destek noktası üzerinde yükseliş baskısının devam etmesini beklediğimiz kur da 2,2350 ve 2,2450 bariyerlerinin hedeflenme ihtimali güçlüdür. Bu bağlamda da yaşanılacak olası geri çekilmeler 2,2160 üzerinde kaldığı müddetçe yükseliş fırsatı olarak değerlendirilebilir. 1,2160 öncesinde de ilk kritik destek günün dip noktası 2,2230 olarak belirlenmiştir.

Pivot: 2,2160
Destek: 2,2230-2,2160-2,2040
Direnç:  2,2350-2,2450-2,2600

usdtry

USD/JPY ANALİZİ

Yen’in gün ortasından bu yana kayıplarını toparlama çabalarıyla birlikte USD/JPY paritesinde geri çekilmeler yaşanmasına rağmen, Dolar’ın da endeksin güçlü görünümüyle birlikte bu tutumu sınırlandırdığını söyleyebiliriz. ABD piyasalarının açılışıyla birlikte artabilecek hareketliliğe ve Dolar endeksindeki hareketlere dikkat edilmelidir.

Teknik olarak incelediğimizde, günün dip seviyesi olan 108,60 seviyesi üzerinde yükseliş baskısının etkili olması beklenebilir. Gün içerisinde 108,94 seviyesinin üzerinde bu tutuma yönelik baskısının netlik kazanmasıyla birlikte paritenin tekrar 109,58 seviyesine doğru yönelmesi olasıdır. Ancak zayıf veri akışının olduğu günde sınırlanabilecek fiyatlamalar unutulmamalıdır.

Paritede düşüş yönlü beklenti oluşturabilmek için 108,60 seviyesinin kırılmasına ihtiyaç bulunmaktadır. Tepki satışlarını destekleyebilecek bu tutum, kısa vadeli hareketin 108,30’u hedeflemesinde etkili olabilir.

Pivot: 108,60
Destek:
108,60 – 108,30 – 108,00
Direnç:
108,94 – 109,17 – 109,47

usdjpy

EUR/JPY ANALİZİ

Dolar endeksindeki düşüşün Euro üzerindeki negatif etkisi ve Yen’in major para birimleri karşısındaki kayıplarını toparlama çabası ile birlikte, EUR/JPY paritesin satış baskısının oluştuğunu gördük. Gün içerisinde, dünün zirve noktası olan 140,53 seviyesinin altında kalındığı müddetçe, satış baskısının etkili olması beklenebilir. Olası satışlarda dün güncelliğini yitirmiş olan trendin sınırı olan 139,66 seviyesi hedeflenebileceği gibi, bu seviyenin kırılması, özellikle yeni haftayla birlikte aşağı yönlü beklentileri daha uzun vadede destekleyebilir.

Paritede yükseliş yönlü beklenti oluşturabilmek için trendin sınırı olduğunu belirttiğimiz 139,66 seviyesinin sınırlandırıcı etkisi görülmelidir. Olası dönüşlerde 140,53 seviyesi hedeflenebilir.

Pivot: 140,53
Destek:
139,66 – 139,15 – 138,74
Direnç: 140,53 – 140,94 – 141,41

eurjpy

USD/CHF ANALİZİ

Haftanın son iş gününde, paritede yükseliş çabasının etkili olduğunu ve bu çabanın şu ana kadar Dolar endeksindeki hareketlerle destek bulduğunu görüyoruz. Gün içerisinde, kahverengi ile belirttiğimiz yükseliş trendinin sınırını oluşturan 0,9330 seviyesi üzerinde tutunma çabası ile birlikte yukarı yönlü baskıların etkili olması beklenebilir. Ancak, gün boyu hakim olan yükseliş hareketinden devamlılık bekleyebilmek için, 0,9380 seviyesinin aşılmasına ihtiyaç bulunmaktadır. Bu şartla birlikte, Dolar endeksinin de desteği alınarak 0,9431 seviyesinin hedeflenmesi beklenebilir.

Paritede zayıf veri akışının etkisiyle oluşan durgunluk, tepki satışları için uygun ortam oluşturabilir. Bu durum için özellikle ABD piyasalarının açılışı ve Dolar endeksinin hareketleri takip edilmelidir. Olası düşüş çabası, 0,9380 seviyesinin geçilememesiyle destek görebilir ve tepki satışları 0,9330 seviyesine yönelebilir.

Pivot: 0,9330
Destek: 0,9330 – 0,9284 – 0,9250
Direnç: 0,9380 – 9,9431 – 0,9498

usdchf

USD/CAD ANALİZİ

Haftanın son gününde zayıf veri akışının da etkisiyle birlikte, yükseliş görünümünün hakim olduğunu, ancak sakin hareketlerin ağırlık kazandığını söyleyebiliriz. TSİ 15:30’da açıklanacak Kanada verileri, ülke para birimi üzerindeki fiyatlamaları artırarak USD/CAD paritesinde etki oluşturabilir.

Teknik olarak incelediğimizde, haftanın dip noktası olan 1,0925 seviyesi üzerinde kalındığı müddetçe, yükseliş baskısının etkili olabileceğine dair beklentimizi korumaktayız. Olası alımlarda 1,0984 ve 1,1023 seviyeleri hedeflenebilir. Ancak Kanada bazlı fiyatlamaların ağırlık kazanması beklenen süreçte, Dolar endeksini ikinci plana atmak gerekebilir.

Paritede düşüş yönlü beklenti oluşturabilmek için veri desteğinin de alınması gerekmektedir. Olası satışlarda 1,0925 seviyesi hedeflenebileceği gibi, bu seviyenin kırılması tepki satışlarının trend destekçisi olan 50 günlük basit (simple) hareketli ortalamanın (1,0893) hedeflenmesinde etkili olabilir.

Pivot: 1,0925
Destek:
1,0925 – 1,0893 – 1,0855
Direnç:
1,0984 – 1,1023 – 1,1075

usdcad

HAM PETROL ANALİZ

200 periyotluk üssel hareketli ortalama olan 95,25 bariyerini geçemeyerek yükselişlerini devam ettiremeyen ve yeniden satış baskısına maruz kalarak 92,32 seviyesine kadar gerileyen Ham Petrol, haftanın son işlem gününde 92,90 seviyesinde hareketlerine devam etmektedir. Günün kalanında Ham Petrol fiyatını incelediğimizde 93,60 bariyeri önemlidir ve bu bariyer altındaki hareketler 91,00 seviyesine doğru olası satış rallisini tetikleyebilir. Bu bağlamda da 93,60 bariyeri dikkatle takip edilmelidir. İlaveten Ham Petrol fiyatı olası hareketlerle 93,60 bariyerini geçse de yükseliş baskısının daha da güçlenebilmesi için 95,25 direncinin geçilmesi gerektiğini unutmayalım.

NOT: Pazar gecesi piyasa açılışı ile birlikte Ham Petrol’de fiyat değişimi (Rollover) gerçekleşecektir. Rollover tarihleri ve koşulları hakkında ayrıntılı bilgi almak için GCM Forex sitesindeki Yatırım Araçları bölümünü inceleyebilirsiniz.

Pivot: 95,25
Destek:
92,30-91,35-90,40
Direnç:
93,60-94,45-95,25

petrol

ALTIN ANALİZ

1231 seviyesi altında hareketlerini sürdüren ve aşağı yönlü baskısını devam ettirmeye çalışan Altın fiyatı, haftanın son işlem gününde 1228 – 1217 arasında dalgalı bir seyirde hareketlerine devam etmektedir. 1231 bariyeri altında negatif baskının devam ettiğini ifade ettiğimiz Altın’da 1215 destek noktasının kırılması durumunda satıcılı seyrin daha da agresifleşebileceğini söyleyebiliriz. Bu da 1180 desteğine doğru olası hareketleri tetikleyebilecek bir hamle olabilir. Aksi takdirde günü 1231 – 1215 arasında sonlandırabilir.

Pivot: 1231
Destek:
1215-1208-1200
Direnç:  1231-1242-1249

Altin

DAX30 ANALİZİ

İskoçya referandumu ile ilgili hafta içerisinde gelen spekülatif açıklamalar ve referandum sonucunun Avrupa borsaları üzerindeki olumlu etkisini fırsat bilen DAX30 endeksi yukarı yönlü çıkışını haftanın son işlem gününde 9894 seviyesine kadar taşımış, şuanda ise 9862 seviyesine yakın hareketlerine devam etmektedir. Teknik olarak DAX30 endeksini incelediğimizde 9798 ve 9708 destek noktaları önemlidir. Endeks eğer bu destek noktası üzerinde hareketlerine devam ederse 10045 bariyerine doğru önemli bir hamle gerçekleştirebilir. Bu bariyer öncesi hedeflenecek seviyeler ise günün zirvesi ve 9945 olarak belirlenmiştir.

Pivot   : 9708
Destek
: 9798-9708-9599
Direnç
:  9894-9945-10045

#DAX30H4

S&P500 ANALİZİ

1992 seviyesini yukarı yönlü geçtikten sonra yükseliş baskısının etkisini net bir şekilde gördüğümüz S&P500 endeksi yukarı yönlü çıkışlarını 2014 seviyesine kadar sürdürdü ve haftanın son işlem gününde de şu sıralar 2011 seviyesine yakın hareketlerini sürdürmektedir. Teknik olarak S&P500 endeksini incelediğimizde yükseliş baskısının devam ettiğini söyleyebiliriz. 2005 destek noktası üzerinde yükseliş baskısının devam etmesini beklediğimiz endekste bu çıkışların 2014 – 2018 seviyelerini test ettirme potansiyelinin güçlü olduğunu söyleyebiliriz. Bu bağlamda da 2005 desteği önem arz etmektedir.

Pivot   : 2005
Destek:
2005-1999-1992
Direnç:
 2014-2018-2023

#S&P500H4

“GCM Forex Günlük Bülteni Hazırlayanlar”
Başanalist: Kudret AYYILDIR – “EURUSD, GBPUSD, USDTRY, Ham Petrol, Altın, S&P500 ve Dax30 Analizi”
Analist: Sermet DOĞAN
 – “Makro-Ekonomik Gelişmeler ve Ekonomik Takvim”
Yardımcı Analist: Umut TUNCER – “USDJPY, EURJPY, USDCAD, USDCHF Analizi”

NOT: Bu analizler GCM Forex’den izinsiz olarak yayınlanamaz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

http://www.gcmforex.com/

Günlük piyasa analiz ve yorumları ücretsiz e-posta adresinize gelmesini istiyorsanız tıklayın ve formu doldurun.

Add a Comment