GCM Forex: Gözler Süper Mario Draghi’de

EUR/USD ANALİZ

Bankaların sermaye kurallarının sıkılaştırılması konusunda orta yolu bulmaya çalışan Avrupa Birliği Maliye Bakanları, İngiltere’nin direnciyle karşı karşıya kaldı ve anlaşamadı. AB liderleri anlaşma formülünü 15 Mayıs’ta bir kez daha arayacak. Bugün erken saatlerde sonlanan Brüksel’deki 16 saatlik toplantı, ülkelerin, banka düzenlemelerini ne zaman sıkılaştırabileceği ve AB’nin bankaların bulundurması gereken minimum sermaye zorunlulukları üzerine yapılacak eklemeleri görüştü. AB’nin dönem başkanlığına sahip olan Danimarka’nın önerisi, hükümetlere, bankalara yüzde 5 oranında ekstra sermaye zorunluluğu getirme izni veriyor. İngiltere Maliye Bakanı George Osborne ise üye ülkeler arasında “daha fazla esnekliği” savunanlara öncülük etti ve İngiltere’nin aynı zamanda, regülatörlerin konut piyasalarını kontrol edebilmeleri gibi makro tedbirleri içeren denetim kuralları için bastıracağını söyledi.  Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble’nin, bu toplantıda anlaşma sağlanmamasının “tehlikeli” olacağı uyarılarına kulak asmayan AB bakanları, önümüzdeki 2 toplantıda orta yolu arayacak. Eğer bir anlaşma sağlanamazsa, karar, çoğunluğa göre alınacak.

Maliye bakanları toplantısının olduğu dün gerek Avrupa gerekse ABD’den haberler neticesinde EUR/USD paritesi 1,3120 seviyesine kadar gerilemiş ve buradan yeniden toparlanmak istemektedir. Daha önce de üzerinde sıklıkla durduğumuz 1,3290 direncini bir türlü geçemeyen parite normal seyir olan düşüşlerine devam etmektedir. Düşüş trendinde hareketine devam eden EUR/USD paritesinde özellikle bugün Avrupa Merkez Bankası başkanı Mario Draghi’nin Euro bölgesi faiz indirimi ya da parasal genişleme ile ilgili yapacağı konuşma önemlidir. Bu konuşma esnasında EUR/USD paritesi etkileneceği gibi diğer finansal varlıklarda etkilenecektir. Bu nedenle de özellikle bugünkü veriler dikkatle takip edilmelidir. Böyle zamanlarda temel analizin teknik analizin önüne geçtiğini ancak genellikle birlikte çalıştığı görülmektedir. Her ne kadar teknik olarak düşüş beklentimiz devam etse de Avrupa’dan gelecek olası iyi haberler kısa vadeli yukarı yönlü hareketlerin oluşmasına neden olabilir. Ancak eğer Avrupa’dan olumsuz haberler gelirse teknik olarak beklediğimiz düşüşlere katkı sağlayacağından sert düşüşlerin oluşacağını belirtebiliriz. Genel olarak 1,3290 direnci altında 1,30 ve 1,2850 seviyesi hedef olarak belirlenmiştir.

Pivot;1,3175

Destek; 1,3105-1,3055-1,3005

Direnç; 1,3175-1,3225-1,3250

GBP/USD ANALİZ

Euro Bölgesi’nde işsizlik oranının 15 yılın zirvesine tırmanması ve ABD’de özel sektör istihdamının beklentinin altında gerçekleşmesi sonucunda Amerikan hisseleri değer kaybetti; Dow Jones Endeksi 2007’den bu yana en yüksek seviyesinden gevşedi. Standard&Poor’s 500 Endeksi’nde yer alan 10 sektör arasında en çok değer kaybeden ise enerji ve finans şirketleri oldu. Chesapeake Energy Corp., son 1 yılın en düşük doğalgaz fiyatlarından ötürü zarar açıklayan ve önümüzdeki yıl nakitinin bitebileceğini söylemesinin ardından yüzde 15 değer kaybetti. Bank of America Corp. yüzde 1.8 geriledi. S&P konut endekslerinden birinin 2008’den bu yana en yüksek seviyesine işaret etmesinin ardından hisseler kayıplarını sınırladı. S&P 500 Endeksi yüzde 0.9 kaybetmesinin ardından günü yüzde 0.3 aşağıda 1,402.31 puandan kapadı. Dow Jones Endeksi yüzde 0.1 düşüşle 13,268.57 puan oldu. Nasdaq Bileşik Endeksi ise Apple Inc.’in hisselerindeki sıçramanın etkisiyle yüzde 0.3 kazançla 3,059.85 puana çıktı. Endekste 6.6 milyar hisse el değiştirdi, işlem hacmi 3 ayın ortalamasının yüzde 1.4 altında seyretti.

GBP/USD paritesi 1,6305 direncini geçemeyerek tepki satışlarına maruz kaldı ve dün gün içerisinde 1,6160 seviyesine kadar geriledi. Şuanda da 1,6187 seviyesinde hareketine devam eden parite de düşüşlerin nereye kadar devam edeceğine karar verecek seviye olarak 1,6150 desteğini söyleyebiliriz. Eğer parite 1,6150 desteğini kırabilirse 1,6030 seviyesine kadar geri çekilmelerin oluşacağını söyleyebiliriz. Bu nedenle de tepki satışlarının devam edip etmeyeceğine 1,6150 seviyesini takip ederek karar verebilirsiniz. Genel beklentimiz ise tepki satışlarının sonlanması sonrasında paritenin yeniden yukarı yönlü hareketlerine devam etmesidir. Çünkü parite uzun bir süredir devam ettirdiği düşüş trendini sonlandırdı ve yerini yükselişlere bırakmıştı. Bu nedenle de uzun vadeli işlem strateji oluşturmak isteyen yatırımcılar gün içi yaşanacak olası tepki satışlardan yararlanmak yerine düşüşleri kademeli bir şekilde alım fırsatı olarak değerlendirmelidir. Uzun vadeli olarak hedefimiz 1,6305 ve 1,6450 seviyeleri olarak belirlenmiştir. Gün içi alış-satış yapacaklar ise 1,6150 desteğinin kırılıp kırılmamasını kontrol ederek işlem stratejilerini oluşturabilirler. Tahmini olarak gün içerisinde paritenin 1,6150 ile 1,6240 seviyeleri arasında hareket etmesi beklenilmektedir.

Pivot: 1,6240

Destek; 1,6150-1,6105-1,6055

Direnç;  1,6215-1,6240-1,6305

USD/JPY ANALİZ

Kore Merkez Bankası’nın yaptığı açıklamaya göre, Çin, Japonya ve Güney Kore, birbirlerinin tahvillerine yatırım yapmaları konusunda anlaşmada bulundu. Merkez Bankası yöneticileri ve maliye bakanları arasında geçen üçlü zirvenin ardından, Asya’nın dev ekonomileri, artan risk ve belirsizlik ortamında işbirliğini artırmayı hedefliyor. Japonya Maliye Bakanı Jun Azumi, ülkesinin döviz rezervlerini çeşitlendirmek üzere Güney Kore tahvilleri satın almaya başlayacaklarını, alımların ilk başta küçük ölçeklerde yapılacağını açıkladı. Üç ülkeden gelen bugünkü açıklamanın, bölgedeki yatırımlarını artırarak  Asya paralarının durumunu destekleyeceğini belirten Hanwha Securities Co.’nun araştırma müdürü Choi Seok Won, bunun diğer bölgelerden gelen paradaki yüksek volatiliteyi azaltacağının altını çizdi.

USD/JPY paritesi beklediğimiz desteği 79,50’den alarak yukarı yönlü hareketlerini sürdürmeye çalışmaktadır. Teknik olarak yukarı yönlü hareketlerin devam etmesini beklediğimiz USD/JPY paritesinde düşüşler bitti artık yükselecek diyebilmemiz için paritenin 81,90 direncini geçmesi gerekmektedir. Böyle bir durumda yukarı yönlü hareketlerin devam edeceğini ve 84,20 seviyesinin yeniden hedefleneceğini söyleyebiliriz. Bu yüzdende 79,50’den döndü diye alım yapmak yerine 81,90 direncinin geçilmesinde garantici işlem adına alımlarda bulunmak önemlidir. Çünkü eğer parite 81,90 direncini geçemezse tepki satışlarına devam etmek isteyebilir. Gün içerisinde gelecek makro-ekonomik haberler parite de sert hareketlerin oluşmasına neden olabilir. Teknik olarak gün içerisinde 79,90 desteği önemli olmakla birlikte bu destek üzerinde gün içi yükselişlerin devam etmesi beklenilmektedir.

Pivot: 79,90

Destek:79,90-79,70-79,50

Direnç:80,50-80,80-81,20

PETROL ANALİZ

ABD Ham Petrol stoklarının 21 yılın zirvesine tırmanmasının ve istihdam verisinin hayal kırıklığı yaratması sebebiyle iki haftanın en çok düşüşünü gösterdikten sonra pek fazla değişim göstermeden seyrediyor. Petrol vadelileri dün yüzde 0.9 değer kaybettikten sonra kayıp ve kazanç arasında dalgalanıyor. Almanya’daki işsizlik rakamı beklenmedik bir şekilde yükselirken ABD istihdamının ise geçen ay öngörülenden daha az artması ile petrol fiyatları geriliyor. Enerji Enformasyon Dairesi’nin raporuna göre dünyanın en büyük petrol tüketicisi ABD’deki ham petrol arzı Eylül 1990’dan beri en çok artışı gösterdi.

Siyah inci ham petrol stoklarının beklentinin biraz üzerinde gelmesi neticesinde gün içerisinde 105 dolar seviyesine kadar geriledi ancak 104,90 desteğini kıramayarak tekrar yukarı yönlü hareketlerine devam etmek istemektedir. 1 saatlik grafiklerde yükseliş trendinde hareketine devam eden siyah inci eğer 104,90 desteği üzerinde kalmaya devam ederse yukarı yönlü hareketlerini sürdürmesi beklenilmektedir. Aynı zamanda da 144 günlük üssel hareketli ortalama olan 104,80 desteği de petrol fiyatlarının düşüşlerini sınırlandıran en önemli destek noktası olarak belirlenmiştir. Eğer siyah inci bu destekler üzerinde kalmaya devam ederse kanal içi hareketlerin devam etmesini kanalın orta noktası olan 105,90 ile kanalın üst noktası olan 106,70 seviyeleri hedeflenecektir. 104,90 desteğini aşağı yönlü kırması durumunda ise tepki satışlarının 102,04 desteğine kadar devam etmesi beklenilmektedir. Gün içerisinde ECB başkanı Draghi’nin konuşması petrol fiyatlarını etkileyecek haberlerin başında gelmektedir.

Pivot;104,90

Destek;104,90-104,30-103,60

Direnç;105,90-106,70-107,80

ALTIN ANALİZ

ABD ve Avrupa istihdam verisini ekonomik büyümenin yavaşlayacağına dair endişeleri artırırken Eltın düşüşünü üçüncü güne taşıdı. ETF’deki Altın varlıkları ise üç ayın düşüğüne geriledi. Avrupa Bölgesi işsizlik rakamı nerdeyse 15 yılın zirvesine tırmanırken imalat ise gerileyişini dokuzuncu aya taşıdı. Bu durumun ardından EUR/USD karşısında gerilerken Emtianın da değer kaybetmesine neden oldu. 10 yıllık Hazine tahvillerinin getirisi ise yaklaşık üç ayın düşüğüne geriledi.

Sarı maden ile ilgili özellikle bu hafta tepki satışlarının oluşma ihtimalinin yüksek olduğunu ve bu nedenle de 1673 direncinin altında düşüşlerin kısmi olarak devam edeceğini belirtmiştik. Nitekim altın 1671 seviyesinden başlattığı satışlarla 1645 dolar seviyesine kadar geriledi ve şuanda da 1649 dolar seviyesinde hareketine devam etmektedir. Teknik olarak baktığımızda tepki satışlarının devam ettiği ancak düşüşlerde yorulduğu gözlemlenmektedir. 20-30$2lık kar realizasyonlarına alıştığımız sarı maden düşüşlerini düşük hacimli göstermektedir. Çünkü altın fiyatlarının özellikle de 1610 dolar seviyesi altına düşürmesini istemiyorlar. Uzun vadeli yukarı yönlü hareketlerine devam etmesi beklenilen sarı maden de genel olarak 1530 desteği kritik olmakla birlikte bu destek öncesinde 1630 ve 1610 dolar destekleri de önemini korumaktadır. Makro-ekonomik haberlerin etkisi ile bugün daha da sert hareketlere maruz kalması beklenilen sarı maden de yukarı yönlü trendin devam etmesi neticesinde yaşanılacak olası düşüşler alım fırsatı olarak değerlendirilmelidir. Kısa vadeli olarak baktığımızda ise 1661 dolar direnci tepki satışların devamlılığı için önemlidir. Gün içerisinde 1661 direnci altında kaldığı müddetçe hedef olarak 1634 dolar seviyesi belirlenebilir. Ancak sarı maden 1661 direncini geçerse bu seferde 1673 direnci kontrol edilmelidir ve yükselişlerin hızlanabilmesi için bu direncin geçilmesi şarttır.

Pivot;1661

Destek; 1642-1634-1625

Direnç; 1655-1661-1673

Ekonomik Takvim;

http://www.gcmforex.com/Ekonomik-Takvim/

Kudret AYYILDIR

GCM Forex Başanalist

Mail: [email protected]

Twitter : KudretAYYILDIR