GCM Forex: EUR/USD Ve Altın’a Dikkat…

EUR/USD ANALİZ

Euro Bölgesi’nde işsizlik oranı son 15 yılın en yüksek seviyesine çıktı ve imalat sanayi dokuzuncu ayda da daraldı. Bu veriler, bölgede ekonomik gerilemenin derinleşmekte olduğunu işaret ediyor. 17 üyeli Euro Bölgesi’nin işsizlik oranı, Şubat ayındaki yüzde 10.8 seviyesinden Mart ayında yüzde 10.9’a çıktı. Bu, Bloomberg News’un verilerine göre, Nisan 1997’den bu yana en yüksek seviyeyi işaret ediyor. Bugün açıklanan diğer verilere göre, Euro Bölgesi’nde imalat sanayi Nisan ayında ilk açıklanandan daha fazla bir daralma gösterirken, Almanya’da işsizlik beklenmedik bir artış gösterdi. Yükselen işsizlik, borç krizinden çıkmak için uygulanan kemer sıkma tedbirlerinin ekonomileri resesyona itmesi ve vatandaşlar arasında huzursuzluğun artmasına neden olması ile birlikte, politikacılar üzerinde büyümeyi destekleyecek yollar bulmaları konusundaki baskıların sürmesine neden oluyor. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, geçen hafta, mali kurallara ilişkin anlaşmanın tamamlayıcısı olarak, liderlere bir “büyüme anlaşması” yapmaları çağrısında bulundu. Avrupa Merkez Bankası’nın, yarınki toplantısında, politika faizlerini değiştirmeyerek rekor düşük seviye olan yüzde 1’de tutması bekleniyor.

Euro bölgesi için olumsuz gelen verilerden sonra uzun bir süredir destek olan 1,32 seviyesi kırıldı ve bu kırılış paritenin gün içerisinde 1,3130 seviyesine kadar gerilemesine neden oldu. Teknik olarak baktığımızda EUR/USD paritesindeki satış baskısından uzun bir süredir bahsetmekte ve özellikle haftanın açılış gününden itibaren 1,3290 direnci altında satış baskısına maruz kalacağını sizlerle paylaşmıştık. Genel görünüm olarak 1,3290 direnci altında düşüşlerine devam eden EUR/USD paritesinde gerek kısa gerekse orta vadeli düşüşlerin süreceğini, ancak gün içerisinde yaşanılacak tepki alışlarına dikkat etmek gerekir. Gün içerisinde 1,3205 direnci altında düşüşlerine devam etmesi beklenilen parite de kısa vadeli hedef olarak 1,31 seviyesi belirlenirken, orta vadeli hedef olarak da 1,30 seviyesi hedef olarak belirlenmiştir. Gün içerisinde ABD’den gelecek olan öncü tarım dışı istihdam verisi ve Avrupa Birliği maliye bakanları toplantısı paritede sert hareketlerin oluşmasına katkı sağlayabilir. Bugünden itibaren başlayacak olan temel analiz etkisi paritede dalgalanmalara neden olabilir. Ancak her ne kadar temel faktörler piyasayı kısa vadeli etkilese de teknik analizdeki seviyelere dikkat etmek ve trend yönünde işlem açmak gerekmektedir.

Pivot;1,3205

Destek; 1,3105-1,3055-1,3005

Direnç; 1,3205-1,3290-1,3320

GBP/USD ANALİZ

Avrupa’dan gelen haberler pariteyi düşürmekte ancak İngiltere’den gelen haberler paritenin çıkışına katkı sağlamaktadır. Genel olarak Avrupa ve İngiltere’den gelen haberlerin etkisi ile belirli seviyeler arasında dalgalanma yaşayan parite gün içerisinde 1,6239 seviyesi ile 1,6176 seviyesi arasında hareketini sürdürdü. Teknik olarak tepki satışlarının devam ettiğini gerek haftalık bakış analizimizde gerekse gün içi analizlerimizde sizlerle paylaştığımız için gerçekleşen bu düşüşlerin aslında beklenilen bir hareket olduğu tüm yatırımcılar tarafından bilinmektedir. Şimdi ise paritenin düşüşlerine ya tamam ya da devam diyebileceği bir gün olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle de 1,6150 desteğini takip etmek ve buna göre işlem stratejisi oluşturmak önemlidir. Teknik olarak baktığımızda 1,6150 ve 1,6030 seviyesi kritik destekler olmakla birlikte bu seviyelerden paritede dönüşlerin gerçekleşmesi beklenmektedir. Yükseliş trendinde hareket eden GBP/USD paritesi için özellikle 1,6150 desteği kontrol edilerek kırılıp-kırılmamasına göre işlem stratejisi oluşturulabilir ve uzun vadeli alım pozisyonlarında yer alınabilir. Genel beklentimiz düşüşlerin 1,6030 ile sınırlı kalması ve yeniden yukarı yönlü hareketlerini sürdürmesi beklenilmektedir.

Pivot: 1,6250

Destek; 1,6155-1,6105-1,6055

Direnç;  1,6250-1,6305-1,6350

USD/JPY ANALİZ

Dünyanın en büyük iki ekonomisi ABD ve Çin’de imalat verilerinin yükselişe işaret etmesi Asya’daki ihracat görünümünü destekledi; Asya paraları, Tayvan doları öncülüğünde değer kazandı. Asya genelinde hisselerdeki yükselişin etkisiyle Tayvan doları 8 ayın en yüksek seviyesini, Malezya ringgiti ise 7 haftanın zirvesini test etti. Çin’de satın alma yöneticileri PMI endeksi Nisan’da 53.1’den 53.3’e çıkarak 1 yılın en  yükseğine işaret ederken, ABD’de de ISM imalat endeksi 54.8 ile Haziran’dan bu yana en yüksek seviyesini kaydetti. İmalat verisinin Asya’daki ihracatlar için oldukça iyi olduğunu belirten UBS AG’nin döviz stratejistlerinden Sean Yokota, bunun Asya paralarının görünümünü de yükselttiğini söyledi.

USD/JPY paritesi 79,50 desteğini kıramayarak yukarı yönlü hareketine devam ederken uzun vadeli de yükseliş baskısının devam ettiğini bir kez daha kanıtlamış oldu. Bu nedenle de paritenin yukarı yönlü gidişinin süreceğini ancak yine de özellikle bugünden itibaren ABD’den gelecek olan makro-ekonomik haberlere dikkat etmemiz gerektiğini söyleyebiliriz. Uzun vadeli baktığımızda 79,50 desteğinin önemli olduğunu ve bu destek üzerinde yükselişlerin devam etmesi gerektiğini daha önceki analizlerimizde sizlerle paylaşmıştık. Parite 79,50 üzerinde günlük kapanışlarına devam ettiği her durumda yukarı yönlü hareketlerine devam etmesi beklenilmektedir. Gün içerisinde ABD’den gelecek olan makro-ekonomik veriler paritenin gerek kısa gerekse orta vadeli hareketleri için önemli olacaktır. Kısa vadeli olarak da 79,85 desteği üzerinde kaldığı müddetçe yükselişlerine devam etmesi beklenilmektedir.

Pivot: 79,85

Destek:79,85-79,50-79,20

Direnç:80,50-80,80-81,20

PETROL ANALİZ

ECB Başkanı Mario Draghi’nin, bankayı Yunanistan’ın borçlarından kaynaklanabilecek kayıplara karşı koruma konusundaki ısrarı, başkanın, krizle mücadele araçlarını köreltiyor. Yatırımcılar Mart ayında tarihin en büyük borç yapılandırmasına imza atarak, Yunanistan’ın 100 milyar Euro değerindeki borcunu zarar olarak yazmayı kabul etti. Ancak Avrupa Merkez Bankası’nın elindeki Yunan tahvilleri yeni kurallar ve kayıplardan muaf tutuldu. Bu muafiyet, özel sektör yatırımcılarını, gelecekte Euro Bölgesi’nde yapılacak tüm yeniden yapılandırmalarda Frankfurt’taki merkez bankasının ardında kalmasına neden olarak, ECB’nin şu anda durdurulmuş olan tahvil alım programına ihtiyatlı yaklaşmalarına neden oluyor. “ECB’nin yara bandı artık yapışkanlığını kaybetmeye başladı” benzetmesinde bulunan Londra’daki Barclays’in sabit gelir stratejileri müdürü Laurent Fransolet, Varlık Piyasaları Programı, bir ülkenin temerrüte düşmesi olasılığını kısa vadede azaltabilse dahi, yabancı yatırımcıların artık daha tedirgin olacağını söyledi.

Siyah inci gerek kısa gerekse uzun vadeli yükselişlerine devam etmek istemektedir. Günlük grafikte belirlediğimiz yükseliş trendi içerisinde hareketine devam eden siyah inci kanalın alt noktası olan 102,04 desteğinden almış olduğu güçle yukarı çıkışına devam etmek istemektedir. Teknik olarak baktığımızda da yukarı yönlü hareketlerin devam etmesini beklediğimiz siyah inci de kanalın orta noktası olan 108,25 direnci kritik bir direnç olarak belirlenmiştir. Eğer siyah inci bu direnci geçebilirse yukarı yönlü hareketlerine devam edeceği gibi kanalın üst noktası olan 113,50 dolar direncine kadar çıkış gerçekleştirmesi beklenilmektedir. Tepki satışlarına maruz kalması için siyah incinin kanalın orta noktası olan 108,25 direncini geçememesi gerekmektedir ve böyle bir durumda petrol fiyatları yeniden kanalın alt noktasına kadar gerilemesi beklenilmektedir. Temel olarak da bugün ABD’den gelecek olan öncü tarım dışı istihdam ve ham petrol stokları verisi gün içerisinde önemli ve kritik haberler olarak belirlenmiştir. Özellikle de ham petrol stokları verisi petrol fiyatlarının gidişini etkileyecek en önemli haber olarak belirlenmiştir. Ham petrol stoklarında yaşanacak olası artış petrol fiyatlarını geriletebileceği gibi Ham petrol stoklarında yaşanacak olası azalış ham petrol fiyatlarını yukarı yönde ilerletmesi beklenilmektedir. Bu nedenle de gün içerisinde 17.30’daki Ham petrol stokları verisini dikkatle takip etmek gerekmektedir.

Pivot;104,80

Destek;104,80-104,05-103,00

Direnç;106,40-107,10-107,70

ALTIN ANALİZ

Commerzbank’ın teknik analizine göre, altında yükselişin gelecek hafta, ayın ilerleyen dönemlerinde düşüşe geçmeden önce, 1700 dolar civarındaki 200 günlük hareketli ortalama seviyesi yakınlarında durması bekleniyor. Banka, metalin “çıkışının duracağı” yer olan 200 günlük hareketli ortalamaya sıçramadan önce, 1,650 dolar civarına inebileceğini kaydetti. Commerzbank’a göre, altın 1,723 dolar civarındaki Şubat-Nisan dönemi düşüşün yüzde 61.8 Fibonacci düzeltme seviyesi üzerinde kapatmadığı sürece, fiyatlar, daha sonra, geri çekilmeli.  Commerzbank’ın Londra ofisinden analist Axel Rudolph, dün açıklanan raporda, “1,612 dolar civarındaki Nisan ayı en düşük seviyesi ve 1612 dolar civarındaki 2008’den 2012’ye kadarki yukarı trend doğrusu Mayıs ayında yeniden test edilmeli” dedi ve “1604 dolar ve 1596 dolar civarındaki Ekim ayı en düşük seviyeleri ve 1600 dolar psikolojik bölgesi ile birlikte, bu destek bölgesinin tekrar tutunması bekleniyor” değerlendirmesinde bulundu.

Sarı maden 1673 direncini geçememekte ısrar edince tepki satışlarına devam etmesi de kaçınılmaz oldu. Gerek haftaya bakış gerekse günlük analizlerimizde altın fiyatları için 1673 dolar direncinin kritik olduğunu ve bu direncin altında 1630 seviyelerine kadar geri çekilme ihtimali olduğunu sizlerle paylaşmıştık. Sarı maden gün içerisinde 1662 dolar seviyesinden başlattığı geri çekilmelerini 1648 dolar seviyesine kadar devam ettirdi ve şuanda da 1652 dolar seviyesinde hareketine devam etmektedir. Teknik olarak baktığımızda uzun vadeli yükseliş beklentimizi sürdürdüğümüz sarı maden de yukarı yönlü hareketlerin devam etmesini beklemekteyiz. Ancak uzun vadeli yükseliş öncesinde yaşanılacak tepki satışlarına dikkat etmeli ve bu düşüşleri uygun alım fırsatı olarak değerlendirebiliriz. Maksimum çekilişlerin 1630-1610 aralığında olacağını ve bu düşüşlerin yaşanması durumunda yukarı yönlü hareketlerin yeniden başlayacağı ihtimalinin yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Bu düşüşlerin devam edebilmesi için de sarı madenin gün içerisinde test ettiği dip nokta olan 1648,50 desteğini kırması gerekmektedir. Yukarı da ise 1673 direncinin geçilmesi ile yükselişler hız kazanması ve kısa vadeli 1730 dolar seviyesinin hedeflenmesi beklenilmektedir. Orta ve uzun vadeli hedef olarak da 1800 ve 1920 dolar seviyeleri hedeflenmiştir.

Pivot;1673

Destek; 1648,50-1642-1630

Direnç; 1661-1673-1680

Kudret AYYILDIR

GCM Forex Başanalist

Mail: [email protected]

Twitter : KudretAYYILDIR