Altında Kayıplar Derinleşiyor, Petrol Dalgalı

ABD ve Avrupa istihdam verisini ekonomik büyümenin yavaşlayacağına dair endişeleri artırırken altın düşüşünü üçüncü güne taşıdı. ETF’deki altın varlıkları ise üç ayın düşüğüne geriledi.

 
Spot altının onsu yüzde 0.2 gerileyerek 1,650.15 dolardan işlem görürken Singapur’da ise yerel saatle 10.08′de 1,650.45 dolar oldu. ETF’deki altın varlıkları üst üste üç gün değer kaybıyla dün 2,381.045 metrik tona gerilerken üç ayın da düşüğünü görmüş oldu.

 
Avrupa Bölgesi işsizlik rakamı nerdeyse 15 yılın zirvesine tırmanırken imalat ise gerileyişini dokuzuncu aya taşıdı. Bu durumun ardından euro dolar karşısında gerilerken emtianın da değer kaybetmesine neden oldu. 10 yıllık Hazine tahvillerinin getirisi ise yaklaşık üç ayın düşüğüne geriledi.
 

New York Comex’teki haziran teslimli altın vadelileri dün bir haftadan fazla sğrenin en çok düşüşünü kaydettikten sonra pek fazla değişim göstermeyerek 1,652.30 dolar oldu. Avrupa Merkez Bankası’nın toplantısı ve İspanya ihalesinin öncesinde dolar, euronun da içinde olduğu 6 majör para birimi karşısında değerini koruyor.
 

Petrol istihdam verisi ile dalgalanıyor

 
ABD ham petrol stoklarının 21 yılın zirvesine tırmanmasının ve istihdam verisinin hayal kırkıklığı yaratması sebebiyle i,ki haftanın en çok düşüşünü gösterdikten sonra pek fazla değişim göstermeden seyrediyor.
 

Petrol vadelileri dün yüzde 0.9 değer kaybettikten sonra kayıp ve kazanç arasında dalgalanıyor. Almanya’daki işsizlik rakamı beklnemedik bir şekilde yükselirken ABD istihdamının ise geçen ay öngörülenden daha az artması ile petrol fiyatları geriliyor. Enerji Enformasyon Dairesi’nin raporuna göre dünyanın en büyük petrol tüketicisi ABD’deki ham petrol arzı eylül 1990′dan beri en çok artışı gösterdi.

 
NYMEX elektronik işlemlerdeki haziran teslimli ham petrolün varili 13 sent düşüşle Sidney’de yerel saatle 13.57′de 105.09 dolardan işlem gördü. Petrolün kontratı dün 94 sent gerileyerel 30 nisan tarihinden beri en düşük seviye olan 105.22 dolardan kapanışını gerçekleştirdi. En yakın vadeli kontrat fiyatları bu yıl 6.4 yukarıda seyrediyor.

 
Londra’daki ICE Vadeli İşlemler Avrupa Borsası’ndaki haziran teslimli brent petrolün varili ise 1 sent artışla 118.21 dolardan alıcı buldu. Avruplaı kontratın Batı Teksas’ın kontratına farkı ise 13.12 dolar oldu.

Add a Comment