Altın 1600 seviyesini geçerse alınır mı?

EUR/USD ANALİZ

Pazartesi günü Almanya’nın başkenti Berlin’de Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble ile bir araya gelen Fransa Maliye Bakanı Pierre Moscovici, Çarşamba günü Brüksel’de yapılacak zirvede cumhurbaşkanı François Hollande’ın ortak Euro bonolarını, büyüme paketinin bir parçası olarak gündeme getireceğini açıkladı. Ortak Euro bonosu fikrinin güçlü bir fikir olduğunu savunan Moscovici, bu konuda da görüşüldüğünü ve tarafların kendi pozisyonlarını ortaya koyduklarını belirtti. Moscovici, Hollande’ın her şeyi masaya dökmek istediğini de aktardı. Schaeuble’nin açıkça Almanya’nın ortak Euro bonolarına muhalefetini tekrarlamasa da, Berlin’in bu konudaki tarafı gün içinde Almanya Maliye Bakanı Yardımcısı Steffen Kampeter tarafından ifade edildi.

EUR/USD paritesi geride bıraktığımız hafta 1,2640 seviyesinden başlattığı atakla 1,28 seviyesinin üzerine çıktı ancak tutunamadığı için yeniden ortalama 1,2775 seviyelerine kadar geriledi. Genel görünüm olarak uzun vadeli düşüş beklentilerinin devam ettiğini ancak paritenin 1,2620 desteğini kıramaması nedeniyle var olan düşüş baskısının sorgulandığı görülmektedir. Eğer parite bu destekte tutunmayı sürdürürse haftaya bakışta da değindiğimiz üzere 12 yıldır devam eden kanal içi hareketliliğin de devam edeceğini gözlemleyebilir ve yeni bir yükseliş rallisi başlayabilir. Bu tür hareketin olabilmesi için temel faktörler olarak bir destek gelmektedir. (Örneğin ABD borsalarının düzeltme düşüşlerine son vermesi ya da ABD’den 3. Tur tahvil programına yeşil ışık yakması, vb. ) Bu tür gelebilecek herhangi bir temel veri paritenin yukarı yönlü çıkışına katkı bulunabileceği gibi var olan düşüş trendinin bir süre yok olmasına ve yerini yükselişlere bırakmasına neden olacaktır. Bu nedenle de parite de uzun vadeli düşüş nasıl olsa diye yükselişlerde satış pozisyonu açmak riskli olacaktır. Garantici işlem açmak adına uzun vadeli satış pozisyonlarda yer almak isteyenler 1,2620 desteğinin kırılmasını beklemesi gerekmektedir.

Gün içi al-sat yapmak isteyen yatırımcılarımız ise gün içi bant hareketinden yararlanabilirler. 1,2750 ile 1,2850 seviyeleri arasında bant hareketi gerçekleştirmesini beklediğimiz parite de özellikle 1,2750 desteği önemlidir. Bu destek aynı zamanda yükselişlerin devam etmesi için önemli bir seviyedir. Eğer parite 1,2750 desteği üzerinde kalmayı sürdürürse gün içi alışlarla parite bandın üst noktası olan 1,2850’ye taşınabilir. Ancak Euro bölgesinden herhangi bir olumsuz açıklama ya da Dolar Endeksinin yeniden 81,50 seviyesinin üzerine çıkması durumu gerçekleşirse paritenin 1,2750 desteğini kırması kolaylaşacaktır ve böyle bir durumda parite yeniden 1,26**’lı seviyelere yaklaşacaktır.  Gün içi beklentimiz ise paritenin 1,2750 desteği üzerinde yukarı yönlü hareketlerine devam etmesi yönündedir.

Pivot;1,2750

Destek; 1,2750-1,2710-1,2680

Direnç; 1,2825-1,2850-1,2870

GBP/USD ANALİZ

Fransa’nın yeni cumhurbaşkanı François Hollande, bu haftaki AB zirvesinde, Avrupa’nın tüm büyüme seçeneklerinin tartışılmasını istediğini belirtti. Hollande, ortaklarını huzursuz etmemek için ortak Euro bonoları konusunda konuşmayı reddetti. Bu zirveye çatışma için gitmediğini, yalnızca Avrupa’daki krizin çözümüne büyüme boyutu katmak istediğini belirten Hollande, her şeyin masada olacağını söyledi.  Büyüme önerileri arasında Avrupa Yatırım Bankası’nın ödenmiş sermayelerini artırmak ve AB bütçesinin altyapıyı finanse etmek için proje bonolarını sigorta etmesi planları bulunuyor. Yarınki zirvenin hedef, 28-29 Haziran’daki resmi AB Liderler Zirvesi’nde imzalanacak fikirler üzerinde anlaşmak olarak öne çıkıyor.

İngiltere’de olumlu gelen işsizlik oranı verisi sonrası BOE’den gelen 2015 yılına kadar faizlerin artmayacağı ve parasal genişlemeye gidebiliriz sinyali değer kazanan sterlin’in kan kaybetmesine ve dolayısıyla paritenin de gerilemesine neden oldu. Bu gerileme paritenin 1,6305’den 1,5730 seviyesine kadar sürdü. Bu düşüş sonrası toparlanan ve yeniden 1,58 seviyesinin üzerine çıkan parite haftanın açılış gününde sakin seyrine devam etmektedir. Sert hareketlere alışık olduğumuz GBP/USD paritesinde bu ara yaşanılan sakinlik “Fırtına Öncesi Sessizliği “ andırmaktadır. Genel olarak baktığımızda uzun vadeli yükseliş beklentimizin devam ettiğini ve bunun için belirli teyitlerin alınması durumunda net bir yükseliş fırsatının olacağını daha önceki analizlerimizde sizlerle paylaşmıştık. Bu sinyallerin birincisi paritenin 1,5730 desteği üzerinde kalmasıdır. Diğer ve en önemli sinyali ise paritenin günlük kapanışını hangi noktada yaptığıdır. Günlük grafikte 200 günlük hareketli ortalama olan 1,5767 üzerine yapılan kapanışlar yukarı yönlü sinyalin göstergesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Son 3 güne baktığımızda bu seviyenin üzerinde günlük kapanış yapmaktadır. Bu şekilde devam etmesi paritenin yukarı yönlü hareketlerinin devam edeceği anlamına gelmektedir ve bu nedenle de 1,5730 üzerinde yükseliş beklentimizin devam ettiğini net bir şekilde söyleyebiliriz.

Gün içi al-sat yapmak isteyen yatırımcılarımız ise gün içi bant hareketinden yararlanabilirler. 1,5790 ile 1,5850 seviyeleri arasında bant hareketi gerçekleştirmesini beklediğimiz parite de özellikle 1,5775 desteği önemlidir. Bu destek aynı zamanda yükselişlerin devam etmesi için önemli bir seviyedir. Eğer parite 1,5775 desteği üzerinde kalmayı sürdürürse gün içi alışlarla parite bandın üst noktası olan 1,5850’ye taşınabilir. Ancak İngiltere bölgesinden herhangi bir olumsuz açıklama ya da Dolar Endeksinin yeniden 81,50 seviyesinin üzerine çıkması durumu gerçekleşirse paritenin 1,5775 desteğini kırması kolaylaşacaktır ve böyle bir durumda parite yeniden 1,5730 seviyesine yaklaştıracaktır.  Gün içi beklentimiz ise paritenin 1,5775 desteği üzerinde yukarı yönlü hareketlerine devam etmesi yönündedir.

Pivot: 1,5775

Destek; 1,5775-1,5735-1,5695

Direnç;  1,5845-1,5890-1,5950

USD/JPY ANALİZ

USD/JPY paritesi uzun bir süredir devam eden yatay bant’tan kurtularak trendin değişmesine ve düşüşlerin devam etmesinin sinyallerini verdi. Genel olarak baktığımızda 81,90 direnci altında düşüş baskısının devam edeceğini ve bu düşüşlerle beraber paritenin yeniden 76 seviyelerine doğru gerilemesi beklenilmektedir. Yukarı hareket beklentisi oluşan yatırımcılarımız ise gün içi kısa vadeli 79,50, orta ve uzun vadeli olarak da 81,90 direncinin geçilmesini beklemelidir.

Gün içi al-sat yapmak isteyen yatırımcılarımız ise 79,50 direncini takip etmesi gerekmektedir. Paritenin düşüşlerinin devam edip etmeyeceğine karar verecek en önemli seviye olarak belirlenmiştir. Teknik olarak baktığımızda 79,50 direnci altında kalmayı sürdürmesi paritenin 78,**’li seviyelere kadar yaşanılacak olan düşüşlerin devam edeceği sinyallerini de beraberinde getirmektedir. Bu nedenle de gün içerisinde 79,50 direncini dikkatle takip etmek gerekmektedir.

Pivot: 79,50

Destek:79,10-78,90-78,65

Direnç:79,50-79,70-79,95

PETROL ANALİZ

ABD ekonomisinin güçlendiğine dair spekülasyonlar ve Obama yönetiminin İran’a yaptırımları gevşetme konusunda geri adım atmamasının ardından petrol yaklaşık üç günün yükseğinden işlem görüyor. Petrol vadelileri dün yedi gün sonra ilk kez artıya geçiş yaşamasının ardından bugün pek fazla değişim göstermeden seyrediyor. Konunun hassasiyetinden dolayı kimliğini açıklamak istemeyen yetkililerinin açıklamasına göre ABD, İran’ın aksayan petrol ihracatı ile ilgili yaptırımlar konusunda herhangi bir gevşetmeye gitmeyi düşünmüyor. Bloomberg News’ün araştırmasına göre bugün açıklanacak veri öncesinde ABD ikinci el konut satışlarının geçtiğimiz ay arttığı tahmin ediliyor.

Ham petrol fiyatları belirli seviyelere kadar geriledi ancak bu gerileme belirli desteklerin altına düşmeye yetmedi. Genel olarak 110 dolar seviyesinden başlatılan gerileme ile 90,90 dolar seviyesi test edilen ve bu test sonrası yeniden yukarı yönlü hareketlerine devam eden petrol’de gün içi 92 dolar desteği önemini korurken orta ve uzun vadeli olarak da 89,50 seviyesi önemini korumaktadır. ABD borsalarının yapmış olduğu düzeltme düşüşleri neticesinde Dolar endeksinde ciddi bir yukarı yönlü hareket oldu ve bu durum petrol fiyatlarının gerilemesi görülmüştür. Eğer ABD borsaları gerçekleştirdikleri düzeltme satışlarına son verirse Dolar endeksinde kısmi bir geri çekilme olacağından petrol fiyatları da yeniden yukarı yönlü hareketlerine devam etmesi beklenilmektedir. Uzun vadeli beklentimiz olarak 89,50 desteği kırılmadığı müddetçe yukarı yönlü görüşümüz devam etmektedir.

Gün içi işlem yapmak isteyen yatırımcılar ise 92 desteğine dikkat etmesi gerekmektedir. Teknik olarak baktığımızda gün içerisinde 92 desteği üzerinde kaldığı müddetçe yukarı yönlü beklentimiz sürmektedir. Petrol’de doğru işlem stratejisi gerçekleştirmek için Dolar Endeksini ve ABD borsalarını takip etmek gerekmektedir.

Not: Petrol fiyatları ABD borsaları ile doğru, Dolar Endeksi ile ters korelasyon olarak çalışmaktadır.

Pivot;92,00

Destek; 90,90-90,25-89,25

Direnç; 93,75-94,25-95,05

ALTIN ANALİZ

Altın fiyatları 1599 dolar seviyesine kadar yükseldikten sonra tekrar kar satışlarına maruz kaldı ve gün içerisinde 1586 dolar seviyesine kadar geriledi. Şuanda da 1590 dolar seviyesine yakın hareket eden altın da yükselişlerin devam edebilmesi için paritenin psikolojik bir direnç olan 1600 seviyesini geçmesi gerekmektedir. Ancak yükselişlerin doğrulanması için bu geçiş yeterli mi sorusuna ise büyük harflerle HAYIR diyebiliriz. Altın eğer yükselmek istiyorsa haftalık grafikteki yükseliş kanalının içerisine girmesi gerekmektedir ve böyle bir durumda altın fiyatlarının 1621 direncinin üzerine çıkması ile gerçekleşmesi beklenilmektedir. Genel olarak baktığımızda gerek 1520’deki desteklerin şiddeti gerekse üçgen formasyonu baskısı altın fiyatlarının yeniden 1700 dolar seviyesini görmesini sağlayabilir. Ancak bu tür yükselişlerin olabilmesi için temel faktörlerden teyit edilmesi gerekmektedir. Örneğin dünyanın en büyük fiziki altın fonu olan SPDR’deki alımların artması, FED’den 3. Tur tahvil programı çağrısı, Merkez Bankalarının altın alımı yaptığına ilişkin spekülasyonlar, vb gibi. Bu tür haberlerin çıkması var olan teknik yükselişe destek olacağı gibi bazı seviyelerin hızla çıkmasına katkı sağlayacaktır. Bu nedenle de özellikle bu hafta FED yöneticilerin yapmış olduğu konuşmalara dikkat etmek gerekmektedir. Genel olarak 1520 dolar seviyesi üzerinde yükseliş beklentimizin sürdüğünü, hedeflerin ise 1700 ve 1800 dolar olduğunu söyleyebiliriz.

Gün içi al-sat yapmak isteyen yatırımcılarımız ise gün içi bant hareketinden yararlanabilirler. 1585 ile 1600 seviyeleri arasında bant hareketi gerçekleştirmesini beklediğimiz Altın’da özellikle 1579 desteği önemlidir. Bu destek aynı zamanda yükselişlerin devam etmesi için önemli bir seviyedir. Eğer altın 1579 desteği üzerinde kalmayı sürdürürse gün içi alışlarla bandın üst noktası olan 1600’e taşınabilir. Ancak Dolar Endeksinin yeniden 81,50 seviyesinin üzerine çıkması durumu gerçekleşirse Altın’ın bant noktası olan 1585 desteğini kırması kolaylaşacaktır ve böyle bir durumda yeniden kritik nokta olan 1579 seviyesine yaklaştıracaktır.  Gün içi beklentimiz ise Altın’ın 1579 desteği üzerinde yukarı yönlü hareketlerine devam etmesi yönündedir.

Pivot;1579

Destek; 1579-1572-1565

Direnç; 1600-1608-1615

Kudret AYYILDIR

GCM Forex Başanalist

Mail: [email protected]

Twitter : KudretAYYILDIR

Add a Comment