Dolar Endeksinde Ekim Ayı KRİTİK!

  • FOMC tutanaklarında Şahin tavırdan Güvercin tavra doğru yumuşak bir geçiş,
  • Güçlü Dolar’dan endişe duyuyoruz şeklindeki açıklamalar,
  • ABD’den gelen olumsuz veriler,

Yukarıdaki temel makro-ekonomik gelişmeleri değerlendirdiğimizde Dolar’ın diğer para birimleri karşısında değer kaybettiğini net bir şekilde söyleyebiliriz.

Dolar Endeksi grafiğini incelediğimizde ise Ekim ayı hareketlerinden bu değer kayıplarını net bir şekilde anlıyoruz.

Peki, ne yapmamız gerekiyor?

Uzun vadeli grafiği incelediğimizde Dolar Endeksinin Eylül ayında aylık kapanışını kanalın üst noktası olan 85,30 üzerinde gerçekleştirdiğini gördük. Bu tutum yeni bir dönemin başlaması yani yükselişlerin daha da devam edebilmesi için önemli bir sinyaldi. Bu sinyal FOMC üyeleri için bir risk teşkil etti sanırım. Çünkü tutanaklarda Güçlü Dolar’dan endişe duyuyoruz açıklaması geldi. Bu nedenle endekste almış olduğumuz yukarı yönlü sinyal şimdi tekrar sorgulanmaktadır.

Özellikle bu tarz zamanlarda sadece bir defalık kapanışlardan ziyade art arda iki kapanış dikkatle takip edilmelidir. Bu nedenle de Ekim ayının aylık kapanışı bundan sonraki süreçte (özellikle de yıl sonu hedeflemeleri için) ne yapmamız gerektiği yönündeki algı yönetimi için önemlidir. Bu kapanış, FOMC üyelerinin bundan sonraki süreçteki açıklamalarını bile etkileyebilir.

Aylık kapanışta hangi seviye önemlidir?

Geçtiğimiz ay kanalın üst noktası olarak 85,30 seviyesinin önemli olduğu hususuna değinmiş ve aylık kapanışı incelemiştik. Bu ay ise yine aynı kanal üzerinden gidecek olursak kanalın üst noktasının güncel olarak 85,23 olduğunu görmekteyiz.

Dolar Endeksi Ekim ayı kapanışını 85,23 seviyesi üzerinde kapatarak art arda iki aylık kapanış ile yükselişlerde önemli bir sinyal mi verecek yoksa 85,23 seviyesi altında aylık kapanış yaparak yükselişlere önemli bir darbe mi vuracak sorusunun cevabını aramaktayız. Bu nedenle de bu ayın aylık kapanışı önemlidir.

1

Kudret AYYILDIR
Başanalist

Add a Comment