Çin: Parasal Gevşeme Yakın

GlobalSource China Advisors’a göre, Çin’de yumuşak iniş hala en geçerle senaryo ve People’s Bank of China (PBoC) yakında parasal gevşeme adımları atacak.

Bir eyalet yöneticisinin yolsıuzluk nedeni ile görevden alınması ve eşinin cinayete karıştığı iddiaları ile alevlenen siyaset sahnesinde yeniden huzur sağlandı, ama yeni yönetimin henüz tam olarak ipleri el aldığı söylenemez.

1Ç2012’de GSYIH artışı %8.1 ile bir Ç öncesine göre 0.9 puan yavaşladı. Ekonomide yavaşlama artık iyice kendini gösteriyor ve yumuşak iniş dinamiği birinci yarı yıl boyunca sürebilir.

Sabit sermaye yatırımları 4Ç2012’ye göre 0.9 puan arttı, am o kalemde de önümüzdeli çeyrekte yavaşlama bekliyoruz. Emlak sektöründe yatırımlar şimdiden yavaşlıyor.

Sanayi üretimi de yıllık %11.6 artışla bir Ç öncesine göre 2.3 puan gerilerken, önemli ihracat işkollarında büyüme tek haneli rakamlara düştü.

Perakande satışlarda yıllık büyüme oranı %10.9’la 1.7 puan yavaşladı, ama Mart ayında tüktim yeniden hızlanmış görünüyor.

1Ç sonunda ticaret fazlası 660 milyon dolarla son yılların en düşük seviyesine gerilerken, dış ticarette de durulma göze çarpar boyutta.

TÜFE enflasyonunda durulma trendi sürüyor, ama ÜFE’de dezenflasyon büyük ölçüde tamamlandı. Ücret artışları hem kısa vadede hem de demografik evrim yüzünden kaygı verici. Yine de PBoC’nın yakında parasal genişlemw adımları atması bekleniyor.

Atilla Yeşilada
Twitter: Twitter: @AtillaYesilada1
Değerli Okurlarımız, sitemizin küresel perspektifini sizlerle daha iyi paylaşmak amacıyla artık her hafta BRIC ve diğer büyük gelişen ekonomilerden kısa haber ve yorumlar yayınlamaya başlıyoruz. Lütfen yorumlarınızla bize ilgi duyup duymadığızı belirtin.

FÖŞ

Add a Comment