Gözler FOMC ve Bernanke açıklamalarında

19 Haziran 2013 Forex Piyasası Parite ve Emtia Analizi (Akşam Analizi – 14:20)

Makro-Ekonomik Gelişmeler

Küresel piyasaların gündeminde ilk sırada yer alan FOMC beyanatı ve FED Başkanı Bernanke’nin konuşması öncesinde varlık fiyatlarında sakin bir bekleyiş gözlemlenirken, borsalarda yatay, karışık seyir bir etkili oluyor.

Güney Kıbrıs’ın, kurtarma fonu çerçevesinde uygulamayı kabul ettiği önlemlerin revize edilmesi isteğine AB yetkililerinin sıcak bakmadığı haberleri basına yansırken, Çin hükümetinin emlak sektöründeki kontrollerini sıkılaştıracağı spekülasyonlarının global endekslerde baskı yaptığı görüldü. Ülkenin merkez bankasının piyasayı fonlamadaki isteksiz duruşu, faiz swaplarının sert bir şekilde yükselmesine neden oldu. Almanya Hazinesi’nin bugünkü 10-Yıllık tahvil ihalesinde ise faiz, Şubat’tan bu yana görülen en yüksek seviyeye çıkarken, Japon para birimi Yen’in FOMC öncesinde değer kazandığı görüldü. EUR/USD paritesi yarınki PMI verilerine ilişkin olumlu beklentilerin desteği ile son 4 ayın en yüksek seviyelerindeki sakin seyrini sürdürüyor.

“TCMB de Bernanke’yi bekliyor”

Bernanke’nin, FED’in tahvil alım miktarına ilişkin ipuçları vermesinin beklendiği konuşmasından önce gelişen piyasa para birimlerinin değer kaybettiği gözlemleniyor. Ancak, TCMB’nin bugünü ‘istisnai gün’ olarak değerlendirerek, miktar cinsi repo ihalesi açmaması, TRY’de değer kazanımlarının izlenmesini sağladı. Banka’nın dün değişiklik yapmayarak beklemede kaldığı faiz kararından sonra, bugün de temkinli bir duruş sergilediği görülüyor.

“BOE’nin toplantı kayıtları sonrasında Sterlin değer kaybetti”

İngiltere’de büyük bir dikkatle takip edilen BOE Para Politikası Kurulu’nun (MPC) bugün yayınlanan ayrıntılı raporu sonrasında GBP/USD paritesinde düşüşler gerçekleşirken, Mayıs ayındaki toplantıda politika oylamalarında bir değişiklik olmadığı görüldü. BOE’nin ekonomiye ilişkin değerlendirmelerinde, enflasyonun Haziran’da %3 civarında gerçekleşmesinin ve sonbahar aylarında bu seviyelerde kalacağının tahmin edilmesi dikkat çekerken, Banka’nın varlık alım miktarında artırıma gideceği beklentisinin azalması ile GBP’de değer kayıpları izlendi.

Ekonomik takvimde günün devamında gelecek veriler arasında piyasaların merakla beklediği FOMC toplantısından çıkacak sonuçlar ve Bernanke’nin konuşmasının kritik bir önem taşıdığını ve piyasaların tüm dikkatinin bu gelişmeler üzerinde toplanmış durumda olduğunu söyleyebiliriz.

 “Finans piyasalarının odak noktası Bernanke”

Tüm dünyanın dört gözle beklediği bu akşamki FOMC beyanatı ve Başkan Bernanke’nin konuşması, piyasalarda yönün bulunmasını sağlayacak ana unsur olarak öne çıkıyor. FED’in uygulamakta olduğu aylık 85 milyar Dolar’lık tahvil alım programının ne zaman azaltılmaya başlanacağının belirsizliği, varlık fiyatları üzerinde etkili olmaya devam ederken, yatırımcılar FED Başkanı’nın konuya ilişkin konuşmasından ipuçları almaya çalışacaklar.

Bernanke’nin konuşmasında neler söyleyebileceği ile ilgili beklentilere baktığımızda, Başkan’ın son haftalardaki dalgalanmalardan sonra piyasaları rahatlatmaya yönelik açıklamalar yapacağı tahminlerinin ağırlık kazandığını görüyoruz. Bu doğrultuda, tahvil alımlarının azaltılmasının henüz erken olduğu mesajını verebilecek Başkan’ın konuşmasından sonra, piyasa dolanımındaki Dolar miktarının bol olmaya devam edeceği düşüncesi ile ABD’nin para biriminde değer kayıpları oluşabilir. Diğer taraftan, Bernanke’nin sürpriz yaparak, Kongre’deki konuşması paralelinde, piyasalarda parasal genişlemenin yakın bir tarihte azaltılabileceği algısının oluşmasına neden olması ise Dolar’da sert yükselişler görülmesini sağlayabilir.

Önemli Ekonomik Takvim Verileri

Çarşamba

Zaman                       Haber                                                     Beklenti            Önceki

15:30    CAD           Toptan Satışlar (Aylık)                          0.5%            0.3%

17:30    USD           Ham Petrol Stokları                               0.5M            2.5M

19:40    CAD           BOC Başkanı Poloz Konuşması

21:00    USD           FOMC Beyanatı

21:00    USD           FOMC Faiz Beyanatı                              0.25%          0.25%

21:30    USD           FED Başkanı Bernanke Konuşması

23:00    GBP           BOE Başkanı King Konuşması

EUR/USD ANALİZ

“Uzun vadeli DÜŞÜŞ trendi devam edecek mi? Gözler FOMC tutanakları ve Bernanke açıklamalarında”

EUR/USD paritesi ile ilgili günlük analizlerimizde kısa vadeli yükseliş baskısından bahsederken bir yandan da uzun vadeli olarak 1,3490 bariyerinin tekrar dönüşler için önemli olduğunu, bu bağlamda da özellikle 1,3490 seviyesine yaklaşımları sonrasında yatırım kararı verilmesi noktasında dikkatli olunması gerektiğini sizlerle paylaşmıştık. Özellikle de EUR/USD paritesinin 1,3490 seviyesi altında uzun vadeli düşüş baskısı dikkat çekici. Eğer parite 1,3490 seviyesi altında kalmayı sürdürür ve bu akşam sonuçlanacak FOMC toplantı kayıtları açıklamaları da bu bariyerin geçilmesini engellerse parite uzun vadeli düşüş baskısının önemini görecek ve bu baskı ile birlikte parite de satış baskısı devam edecektir. Alternatif senaryo olarak da eğer gelecek olan açıklamalar paritenin 1,3490 üzerine çıkmasını sağlarsa trend değişimi için kolları sıvamanın vakti gelecektir.

EUR/USD analizi yaparken bir yandan da dolar endeksini incelemek ve Dolar bazlı ifadeler kullanmak da önemlidir. Dolar endeksini incelediğimizde şuanda 80,74 seviyesinde hareket eden endeks eğer 79,70 desteği üzerinde kalmayı sürdürürse yükseliş trendine devam edebileceği gibi EUR/USD paritesinin düşüşlerine devam etmesine katkı sağlayacak. Bu bağlamda bugün gözler FOMC toplantı tutanakları sonucunda, aynı zamanda da EURUSD paritesinde 1,3490, Dolar endeksinde ise 79,70 seviyesinde olacaktır.

FOMC toplantı tutanakları ve Bernanke konuşma öncesi piyasaları kısa vadeli incelersek EUR/USD paritesinin gün içerisinde 1,3340 ile 1,3430 seviyeleri arasında bant hareketi gerçekleştirdiğini, özellikle de belirlediğimiz bant noktaları dışına çıkması durumunda daha net hareketler gözlemleyebileceğimizi söyleyebiliriz.

Pivot: 1,3340

Destek; 1,3340-1,3300-1,3260

Direnç; 1,3430-1,3460-1,3490

eurusd

GBP/USD ANALİZ

“1,58 altında düşüş baskısı devam etmektedir”

200 haftalık basit hareketli ortalamanın 1,58 seviyesinde oluşu ve paritenin bu seviyeyi test edemeden sert satış baskısına maruz kalması GBP/USD paritesindeki uzun vadeli “short (satış) ” pozisyonları açan yatırımcıların piyasada ne denli aktif olduğunu kanıtı olarak karşımıza çıkmaktadır. EUR/USD paritesine göre düşüşlerde daha baskın olduğunu gösteren paritede tıpkı EUR/USD paritesinin seyrini etkileyecek olan tüm gelişmeler bu parite içinde geçerli olacaktır. FOMC toplantı tutanakları, ardından FED başkanın Bernanke’nin konuşması piyasalarda etkili olacakken bir yandan Dolar endeksinin yükseliş trendine devam edip etmediği kontrol edilirken bir yandan da GBP/USD paritesinin 1,58 seviyesinin altında mı yoksa üzerinde mi olduğu kontrol edilmelidir. Genel beklenti olarak 1,58 seviyesi altında kaldığı müddetçe düşüş baskısı devam etmektedir.

FOMC toplantı tutanakları ve Bernanke konuşma öncesi piyasaları kısa vadeli incelersek GBP/USD paritesinin gün içerisinde 1,5725 ile 1,5560 seviyeleri arasında bant hareketi gerçekleştirdiğini, özellikle de belirlediğimiz bant noktaları dışına çıkması durumunda daha net hareketler gözlemleyebileceğimizi söyleyebiliriz. Buna ilaveten gün içi 1,5680 bariyeri geçilmediği müddetçe satış baskısı devam etmesi beklenilmektedir.

Pivot: 1,5680

Destek; 1,5605-1,5560-1,5525

Direnç; 1,5680-1,5725-1,5765

gbpusd

USD/TRY ANALİZ

FOMC toplantı tutanakları ve Bernanke konuşma öncesi USD/TRY paritesi gün içerisindeki istisnai gün etkisi ile 1,8871 ile 1,8780 seviyeleri arasında hareketlerini sürdürmekte ve şuanda da 1,8825 seviyesinde hareket etmektedir. Gün içi paritenin seyrini incelediğimizde 1,8930 ile 1,8745 seviyeleri arasında bant hareketi gerçekleştirdiğini, özellikle de belirlediğimiz bant noktaları dışına çıkması durumunda daha net hareketler gözlemleyebileceğimizi söyleyebiliriz.

Pivot: 1,8745

Destek; 1,8775-1,8745-1,8690

Direnç; 1,8880-1,8930-1,9000

usdtry

USD/JPY ANALİZ

“Yükselişlerin devamı için 95,90 geçilmesi ŞART”

USD/JPY paritesi 93,75 seviyesine kadar geriledikten sonra toparlanarak yukarı yönlü çıkış gerçekleştirerek önce 94,50 daha sonra da 95 seviyesi üzerine çıkarak şuanda 95,30 seviyesine yakın hareket etmesini sağlamış ve yükseliş baskısının ne denli güçlü olduğunu bizlere göstermek istemektedir. Ancak bu çıkışların devam edebilmesi için günlük grafikte yer alan ve kırılış gerçekleştirilen yükseliş trendinin alt kanal noktası olan 95,90 bariyerinin geçilmesi gerekmektedir. Dün bu seviyeye yaklaşan ancak geçemeyen parite de bugün gerek  FOMC toplantı tutanakları gerekse Bernanke’nin gerçekleştireceği basın açıklamaları sonucu paritenin bu direnci geçip geçmeyeceğini sorgulamamızı sağlayacaktır. Eğer parite yeniden yükselişlerine devam etmek istiyorsa belirlediğimiz 95,90 seviyesini muhakkak geçmesi gerekmektedir. Aksi takdirde sert satış baskısı kendisini gösterecektir.

FOMC toplantı tutanakları ve Bernanke konuşma öncesi piyasaları kısa vadeli incelersek USD/JPY paritesinin gün içerisinde 95,90 ile 94,60 seviyeleri arasında bant hareketi gerçekleştirdiğini, özellikle de belirlediğimiz bant noktaları dışına çıkması durumunda daha net hareketler gözlemleyebileceğimizi söyleyebiliriz.

Pivot: 94,60

Destek: 94,90-94,60-94,30

Direnç: 95,50-95,90-96,30

usdjpy

HAM PETROL ANALİZ

“100,50 seviyesine göz kırpan ham petrol’de gözler FED başkanı Bernanke’nin gerçekleştireceği toplantıda”

Kısa vadeli yükseliş baskısının devam ettiğini gözlemlediğimiz ham petrol fiyatları 98 seviyesi üzerinde hareketlerine devam etmek istedi ve gün içi 99,20 seviyesine kadar çıkışlarını sürdürdü. Genel anlamda baktığımızda ham petrol fiyatları için 98,45 seviyesinin önemli olduğunu FOMC toplantısı öncesinde ham petrol fiyatlarının bu destek noktası üzerinde kalmayı sürdürmesi ile yukarı yönlü çıkışlarına devam etmek istemektedir. Aksi takdirde yani ham petrol fiyatları 98,45 desteğini gün içi aşağı yönlü kıracak olursa tepki satışları ihtimali güçlenerek satış baskısı oluşturabilir. Bu bağlamda satıcıların aktif olarak yer alabilmesi için 98,45 desteğinin kırılmasını beklemesi gerekmektedir.

NOT: Bugün akşam sonuçlanacak olan FOMC toplantı tutanakları ile FED başkanı Bernanke’nin gerçekleştireceği basın açıklaması, Ham petrol gibi karar aşamasında olan EURUSD, GBP/USD, Dolar endeksi, Altın ve Gümüş gibi finansal varlıkların daha rahat karar vermesini sağlayacaktır. Bu açıklamalar öncesinde de gerek Kanada merkez bankası başkanının açıklamaları gerekse ABD ham petrol stokları verisi sonucu ham petrol fiyatlarını etkileyecek diğer gelişme olarak belirlenmiştir.

Pivot; 98,45

Destek: 98,45-97,60-96,60

Direnç:  99,40-100,00-100,50

petrol

ALTIN ANALİZ

“FOMC toplantı tutanakları ve FED başkanı Bernanke’nin açıklamaları, Altın’ın karar mekanizmalarını devreye sokmasına neden olacaktır”

Uzun bir süredir Altın fiyatları için hem 1425 bariyerinin etkisini hem de RSI (Göreceli Güç Endeksi) indikatöründe 50 seviyesinin geçilememesi nedeniyle satış baskısının devam etmek isteyeceğinden bahsetmiş, yatırımcılarımızın alımlarda dikkatli olması gerektiğini sizlerle paylaşmıştık. Genel görünüme baktığımızda her seferinde 1425 seviyesini test etmek için uğraşan ancak geçemediği için hayal kırıklığına uğrayarak sert satış baskısına maruz kalan Altın fiyatları özellikle son zamanlarda ABD 10 yıllık tahvil faiz oranlarında gerçekleşen artışlardan dolayı negatif seyrini sürdürmektedir. Bu bağlamda gerek tekniksel gerekse temel anlamda altın fiyatlarındaki düşüş devam etmektedir. Buna ilaveten bugün FOMC toplantı tutanakları ve Bernanke konuşmasının altın fiyatları üzerinde direk olarak etkili olacağını beklemekteyiz. Özellikle de negatif seyrin devam etmesi konusunda gelecek olan açıklamalar daha baskın olarak gözükse de alternatif senaryolara da dikkat etmek gerekmektedir.

FOMC toplantı tutanakları ve Bernanke konuşma öncesi piyasaları kısa vadeli incelersek Altının gün içerisinde 1382 ile 1354 seviyeleri arasında bant hareketi gerçekleştirdiğini, özellikle de belirlediğimiz bant noktaları dışına çıkması durumunda daha net hareketler gözlemleyebileceğimizi söyleyebiliriz.

Pivot; 1382

Destek; 1354-1338-1321

Direnç; 1371-1382-1395

altin

NOT: Bu analizler GCM Forex’den izinsiz olarak yayınlanamaz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

http://www.gcmforex.com/

Günlük piyasa analiz ve yorumları ücretsiz e-posta adresinize gelmesini istiyorsanız tıklayın ve formu doldurun.

 

 

Add a Comment