EUR/USD Bull&Bears Kapışması…

EUR/USD ANALİZ

Yunanistan’ın ekonomik toparlanmasında yolun yarısını aştığından emin olduğunu söyleyen Yunan başbakanı Lucas Papademos, iki yıl içinde pozitif büyümeye dönülmesini beklediğini kaydetti. Financial Times gazetesine konuşan Papademos, 2015’e kadar finansal piyasalara dönememesi hâlinde, Yunanistan’ın daha fazla uluslararası yardıma ihtiyaç duyabileceğini belirtti. Ancak Yunanistan başbakanı, reform programı ve büyümeyi destekleyici ekstra önlemlerin yapısal değişikliği beraberinde getirerek, daha hızlı bir mali sıkılaştırma ve faaliyetlerin artırılmasını sağlayacağını söyledi. Papademos, reform programının uygulanmasının, başka bir borç yapılandırmasına gidilmesi ihtimalini ortadan kaldırdığını, Yunanistan’ın da “bunun son borç yapılandırması” olması için elinden geleni yapacağını savundu.

1,30 desteği üzerinde takılması paritenin acaba yükseliş için zemin mi hazırlıyor sorusunu da beraberinde getirmektedir. Özellikle Perşembe ve Cuma günü yapmış olduğumuz analizlerde düşüşlerin normalden daha ağır işlemesi ve paritenin 1,30 desteğini kıramamasının tuhaf olduğunu ve bu nedenle de yükseliş baskısının oluşabileceğini sizlerle paylaşmıştık. Özellikle de Cuma günü ABD’den gelen olumsuz haberlerle birlikte doların değer kaybetmesi paritenin çıkışını gerçekleştirdi. Bu çıkışla Cuma günü 1,3186 seviyesine kadar yükselen parite haftanın açılış gününde 1,3168 seviyesinde hareket etmektedir. Günlük grafikte 100 ve 200 günlük üssel hareketli ortalama seviyeleri paritenin yukarı yönlü hareketlerin devamlılığı için önemlidir. Bu seviyeler ise sırasıyla 1,3235 ve 1,3418 seviyesi olarak belirlenmiştir. Özellikle de paritenin günlük grafikteki 200 günlük üssel hareketli ortalama olan 1,3418 direnci üzerinde yapacağı günlük kapanış yükseliş dinamiklerinin devreye gireceğini gösterecektir. Uzun vadeli düşüş beklentimizin devam ettiği parite içinse uzun vadeli 1,35 seviyesi altında beklentimizin değişmeyeceğini, bu seviyenin üzerine çıkması durumunda var olan beklentimizin değişeceğini belirtebiliriz.

Pivot;1,3130

Destek; 1,3100-1,3035-1,2970

Direnç; 1,3190-1,3235-1,3265

GBP/USD ANALİZ

Dünyanın en büyük tahvil fonu Pacific Investment Management Co.’nun (PIMCO) CEO’su Muhammed El-Erian, borç yükü çok fazla olan Portekiz’in, Yunanistan’ın yolundan gittiğini savundu.  Alman Der Spiegel dergisine konuşan El-Erian, Portekiz’in büyük ihtimalle ikinci bir kurtarma paketine ihtiyacının olacağını, bunun da ülkenin borçlarını ödeyebilme yeteneğine ilişkin soruları ve kaygıları artıracağını söyledi.  El-Erian, Portekiz’in piyasaların göz hapsinde tutulacağını ve dikkatle izleneceğini belirterek, finansal piyasaların da “özel sektör katılımından” endişe etmelerinden ötürü kaygılı olacağını ifade etti. Yunanistan, iflas etmemek için multi milyarlık ikinci kurtarma paketine duymuş ve ülkenin özel sektör kreditörleri ile tarihin en büyük borç yapılandırmasına imza atmıştı.

GBP/USD paritesi 1,56 seviyesinden aldığı güçle yukarı atağını sürdürdü ve gün içerisinde 1,5860 seviyesine kadar yükseldi. Şuanda da 1,5836 seviyesinde hareket eden GBP/USD paritesinde 1,5780 desteği üzerinde gün içi yükselişlerine devam etmesi beklenilmektedir. Özellikle de 200 günlük üssel hareketli ortalama olan 1,5791 seviyesi üzerinde yapacağı günlük kapanışlar paritenin yükseliş dinamiklerinin devreye girmesine neden olabilir. Gün içerisinde 1,5780 desteği kırılır ve gün kapanışını da 1,5791 seviyesi altında gerçekleştirirse o zamanda düşüş baskısının oluşacağını söyleyebiliriz. uzun vadeli olarak düşüş beklentimizin devam ettiğini ve bu beklentimizin 1,60 seviyesi altında kalmayı sürdürdüğü sürece devam ettireceğimizi belirtebiliriz. Paritenin 1,60 seviyesi üzerine çıkmasıyla beklentimizin değişeceğini söyleyebiliriz.

Pivot:1,5780

Destek; 1,5800-1,5750-1,5700

Direnç;  1,5860-1,5910-1,5935

USD/JPY ANALİZ

Fransa’daki cumhurbaşkanlığı yarışında sosyalistlerin lideri François Hollande, Avrupa Merkez Bankası’nın rolünün, ekonomik büyümeyi destekleyecek şekilde değiştirilmesi gerektiğini söyledi. Avrupa’daki (ECB)mali disiplin anlaşmasında büyüme önlemlerine de yer verilmesi yönündeki taleplerini de bir kez daha yinelemiş olan Hollande, Temmuz’da yürürlüğe girecek olan Avrupa kalıcı kurtarma fonunun da ECB fonlarına girişinin sağlanmasına izin verilmesini savunuyor. Paris’te bir konferansta konuşan Hollande, “bankaların ECB’ye sınırsız girişi varken, Avrupa’daki finansal spekülasyonu önlemeyi hedefleyen bir mekanizmanın nasıl olmaz?” sorusunu yöneltti. Fransa’da cumhurbaşkanlığının favori adayı olarak öne çıkan ve Sarkozy’nin koltuğunu tehdit eden Hollande, ECB’nin enflasyon kontrolü ile birincil görevini yerini hatırlattı ve bankalara verilen uzun vadeli ucuz kredileri övdü; ancak Hollande, ECB’nin şimdi de son kredi mercii olma görevini yerine getirmesi gerektiğini savundu.

79,50 direncini geçtikten sonra uzun vadeli beklentimizin düşüşten yükselişe geçtiğini ve paritenin yükseliş hedefleri ile 85 seviyesini test edeceğini daha önceki analizlerimizde belirtmiştik. Hatta paritedeki uzun vadeli yükseliş beklentimizin devam ettiğini açıklarken 80,25 seviyelerindeyken 78 seviyesine zarar durdur belirlenerek 84,50-85,00 seviyelerinin hedef olarak belirtilmesi gerektiğini sizlerle paylaşmıştık. Geride bıraktığımız hafta gerek ABD gerekse Japonya’dan gelen haberlerle paritenin yukarı yönlü hareketlerin gerçekleştirdiğini ve paritenin 84,20 seviyesini test ettiğini gözlemledik. 84,20 seviyesine kadar yükseldikten sonra gelen tepki satışları USD/JPY paritesini 83,20 seviyesine kadar geriletse de parite buradan toparlanmasını bildi ve yeniden 84 seviyesine yaklaşmaya çalıştı. Parite için uzun vadeli yükseliş beklentimizin devam ettiğini ve yaşanılacak olası düşüşlerin alım fırsatı olabileceğini söyleyebiliriz. Uzun vadeli yükseliş beklentisi içerisinde olduğumuz USD/JPY paritesinde 85 direnci ilk hedef olarak belirlenirken ikinci hedefimiz ise aylık grafikte 50 günlük üssel hareketli ortalama olan 89,30 seviyesi olarak belirlenmiştir. Bu seviyelerin hedeflenebilmesi için USD/JPY paritesinin 78 seviyesi üzerinde kalması yeterlidir.

Pivot: 83,15

Destek: 83,15-82,80-82,60

Direnç: 83,70-83,95-84,20

PETROL ANALİZ

Siyah inci gelen spekülatif haberler ve ABD’den gelen makro-ekonomik haberler neticesinde aşağı-yukarı hareketler gerçekleştirerek dalgalı bir hafta geçirmiş oldu. Hafta içerisinde 108 ile 103,80 seviyesi arasında hareketine devam eden siyah inci için en dikkat çekici FED başkanı Bernanke’nin petrol fiyatları ile ilgili yapmış olduğu konuşmasıydı. Yüksek enerji fiyatlarının enflasyon için sorun olmadığını ve bu durumun sadece geçici olduğunu belirtmesi petrol fiyatlarının yükselişinin herhangi bir tehdit unsuru oluşturmayacağının sinyali olarak algılamalı mıyız sorusunu da beraberinde getirdi. Genel görünüm olarak uzun vadeli yükseliş beklentimizin devam ettiği siyah inci de özelikle de kanalın alt noktası olan 102,50 dolar seviyesinin üzerinde kaldığı müddetçe yükselişlerin devam edeceğini ve kanalın üst noktası olan ve aynı zamanda fibonacci %23,6 düzeltme seviyesi olan 121,19 seviyesine kadar yükselişler gözlemleyebiliriz. Uzun vadeli baktığımızda ise haftalık grafikte 50 günlük üssel hareketli ortalama olan 96,35 dolar desteği uzun vadeli yükseliş beklentimizin devam ettiği en önemli seviyedir. Petrol fiyatlarının bu destek üzerinde yükselişlerine devam edeceğini ve yeni rekor seviyeleri test edeceğini söyleyebiliriz. Hatırlanırsa daha önce (1 mayıs 2011 ) 115 dolar seviyesinden başlayan satışlar 74 dolar seviyesine kadar devam etmişti. Bu düşüş sonrası toparlanan ve kademeli bir şekilde yukarı doğru hareket eden siyah inci de ilerleyen zamanlarda bu direncinde üzerine çıkıp yeni rekor seviyelerinin test edileceğini teknik olarak söyleyebiliriz. Temel olarak İsrail, ABD, AB ve İran arasında özellikle İran’ın petrol ile ilgili yapmış olduğu gelişmeler ilerleyen zamanlarda Orta Doğu’da yaşanılacak hararetli günlerin oluşacağını da göstermektedir. Özellikle de AB’nin İran’a yönelik bankacılık işlemlerini durdurması ile başlayan hareketler daha da üst düzey boyuta taşınabilir. Yaza doğru herhangi bir savaş planının da olabileceği ihtimalini de göz önünde bulundurursak yaşanılacak bu tür endişelerin petrol fiyatlarının tavan fiyat olmasını sağlayabilir. Bu yüzden de güncel gelişmeleri dikkatle takip etmekte fayda var.

Pivot;105,65

Destek;  106,90-104,30-103,60

Direnç;  108,40-109,45-110,35

ALTIN ANALİZ

ABD ekonomisinden gelen toparlanma sinyalleri, Fed’in parasal genişlemeye gideceği beklentilerini azaltıyor. Ancak Chicago Fed Başkanı Charles Evans, ekonominin hız kazanma belirtileri göstermesine rağmen, daha fazla ekonomik teşvike ihtiyaç duyulduğunu savundu ve Fed’in parasal teşvikini daha da artırması gerektiğini söyledi. Cuma günü Frankfurt’ta yaptığı bir konuşmasının metnine göre Evans, para politikasının, daha sağlam bir ekonomik büyüme için daha fazla devreye girebileceğini ve girmesinin gerektiğini söyledi. Evans, en iyimser tahmincilerin bile üretimin, potansiyel büyüme oranlarından ılımlı seviyelerde artış kaydedeceği beklentisinde olduğunu hatırlattı. Fed’in parasal genişlemeye gitmesi konusunda en çok açıklamada bulunan üyesi Evans, merkez bankasının düşük faizleri, işsizlik oranları yüzde 7’nin altına düşene kadar sürdürmesi gerektiğini belirtti. Fed Açık Piyasa Komitesi de son toplantısında istihdam piyasasındaki ilerlemelere rağmen, ciddi aşağı yönlü risklerin varlığına dikkat çekerek, politikasını sabit tutmuştu.

3. tur tahvil programı olacak mı, olursa ne zaman olur, olmazsa bir sonraki konuşma da olacak mı, soruları ile piyasalar bir süredir gündemi meşgul etti.  Bernanke’nin 3. Tur tahvil ihalesi ile ilgili somut bir konuşma yapmaması, sarı madenin 1800 dolar seviyesinden başlattığı kar satışlarını 1634,44 seviyesine kadar sürdürmesine neden oldu ve buradan güç alarak 1660 dolar seviyesine kadar yükseliş gözlemlendi. Haftalık grafiği incelediğimizde 50 günlük üssel hareketli ortalama olan 1629,65 dolar desteğinin güçlü olması sarı madenin bu desteği kıramamasına neden oldu. Daha önceki yapmış olduğumuz analizlerde altın fiyatlarının 1630-1590 dolar seviyeleri arası dönüşlerin gerçekleşebileceğini ve bu nedenle de bu aralıkta 1530 dolar seviyesi zarar durdur belirleyerek 1800 ve 1920 dolar seviyelerinin hedef olarak belirleneceğini sizlerle paylaşmıştık. Sarı maden belirlediğimiz aralığa çok yaklaştı ancak bu aralığının çok yakınından tekrar yükseldi. Bu düşüş artık sonlandı mı sorusunun cevabını ise altın fiyatlarının yapacağı yükselişin seviyesine bağlı olarak değişir şeklinde verebiliriz. Eğer sarı maden 1634 dolar seviyesinden başlattığı yükselişleriyle 1700 dolar seviyesinin üzerine çıkış gerçekleştirirse o zaman altındaki düşüşlerin sonlandığını ve daha önce kar satışları yaşadığı 1800 dolar seviyesinin geçileceğini ve 2011 yılı tepe noktası olan 1920 dolar seviyesinin hedefleneceğini söyleyebiliriz. Eğer altın yeniden kar satışlarına başlarsa bu seferde 1590 dolar seviyesine doğru yeni bir tepki satışları oluşabilir. Eğer böyle bir tepki satışı gerçekleşirse 1530 dolar seviyesi zarar durdur belirlenerek alım işlemlerinde yer alınabilir ve 1800 ile 1920 seviyeleri hedef olarak belirlenebilir.

Pivot; 1665

Destek;1640-1625-1605

Direnç; 1674-1682-1700

Kudret AYYILDIR

LiderForex Başanalist

Mail: [email protected]

Twitter : KudretAYYILDIR