EUR/USD’da Bant Aralığına Devam…

EUR/USD ANALİZ

Yatırımcıların Yunanistan’ın 3 yıl içinde ikinci kurtarma paketinin şartlarını ihlal edeceğini söylemesiyle, Yunanistan’ın kurtarma paketinin üzerine gölge düştü. Onayı veren Avrupa, hâlâ daha temerrüt riskini önlemeye çalışıyor. 7 aydır devam eden görüşmeler dün sabaha karşı Brüksel’de sonuçlanmış ve Yunanistan’ın Mart’ta iflas etmesini önlemek için ihtiyacı olan 130 milyar Euro değerinde ikinci kurtarma paketine onay çıkmıştı. Ancak bu rahatlama, Yunanistan’ın 2020 itibariyle borç/GSYH oranını yüzde 160’dan yüzde 120.5’ine çekilmesini hedefleyen kemer sıkma ve reform programlarını imzalamasının ardından yalnızca bir soluklanmadan ibaret olabilir. Yatırımcılar ve merkez bankaları ülkenin borç yükünü azaltmak için devreye girse de, Citigroup Inc.’ten Commerzbank AG’ye kadar birçok dev bankanın ekonomisti Yunanistan’ın resesyonun 5. yılında yine başarısız olabileceğini düşünüyor. Avrupalı liderler bölgenin geri kalanını da kurtarmaya çalışırken, Yunanistan’ın yıl sonu gelmeden yeniden finansal ihtiyaçlarının çıkması ya da kurtarma paketinin geri çekilmesi her şeyi daha da karmaşık bir hâle getirebilir.

EUR/USD paritesi 1,3292 ile 1,3185 seviyesi arasında hareketlerine devam etmektedir. Gün içerisinde 1,3210 seviyesine kadar gerileyen EUR/USD paritesi tekrar toparlandı ve 1,3240 seviyesine yakın hareket etmektedir. EUR/USD paritesini teknik olarak incelediğimizde belirli seviyeler arasında hareket ettiğini ve bazı önemli seviyelerin geçilmesi ile orta ve uzun vadeli yönüne karar vereceğini belirtmekteyiz.  Daha önce de üzerinde sıklıkla durduğumuz 1,3325 direncinin geçilmesi ile yukarı yönlü hareketin devam edeceğini ve 1,35 seviyesinin hedefleneceğini belirtmiştik. Bu yüzden de gün içerisinde 1,3325 direncine dikkat etmeli ve bu seviyeye göre uygun işlem stratejisi belirlenebilir. Parite için tamam mı devam mı diyebileceğimiz bir gün olabilir. Uzun vadeli düşüş beklentimiz hala daha devam etmekte ancak kısa vadeli yükselişlerin hangi seviyede biteceği ise 1,3325 seviyesi karar verecektir. Önünde 3 tane güçlü direnç vardır. Bu dirençler 1,3325, 1,3500 ve 1,3650 seviyesidir. Bu dirençlerin hangisinden dönüş gerçekleştireceğine temel faktörler karar verecektir. Ama şu bir gerçek ki EUR/USD paritesi 1,3650 üzerinde günlük kapanış gerçekleştirene kadar yönümüz ve beklentimiz düşüş olarak devam edecektir. Parite üzerinde yaptığımız yorumların şu sıralar aynı olmasının nedeni belirli seviyeler arasında sıkışık seyrinin devam etmesidir. Temel faktörlerin etkisiyle yukarı yönlü atak başlatan EUR/USD paritesinde yine gelecek olan temel faktörlü haberler paritenin bu bandın dışına çıkmasına neden olacaktır. Burada önemli olan paritenin yukarı mı aşağı mı hareket etme isteğidir. Buna göre de orta vadeli işlem stratejileri devreye girecektir.

Pivot;1,3175

Destek; 1,3110-1,3080-1,3020

Direnç; 1,3290-1,3325-1,3360

GBP/USD ANALİZ

Mali krizdeki Yunanistan’ın kurtarma paketinin onaylanmasının, 9 ayın en yüksek seviyesine çıkan petrolün ekonomik kaygıları alevlendirmesinin gölgesinde kalması sonucunda New York Borsası, S&P 500 Endeksi’nin 2008’den bu yana en yüksek seviyesinde tutunamaması üzerinde kazançlarını geri verdi. Ekonomik büyümenin göstergelerinden sayılan Dow Jones Ulaştırma Endeksi, United Continental Holdings Incç ve Delta Air Lines Inc.’in yüzde 7.2’nin üzerinde değer kaybetmesinin ardından yüzde 1.5 düştü. Dünyanın en büyük perakende satış mağazası Wal-Mart Stores Inc., düşük fiyatların kâr marjlarını olumsuz etkilemesinden ötürü yüzde 3.9 geriledi. Chevron Corp.’un yüzde 1.6 artış kaydetmesiyle enerji hisseleri S&P 500 Endeksi’nin en çok kazanan sektörü oldu. ABD’nin en büyük bonmarşesi Macys’s Inc., beklentinin üzerinde kâr açıklamasının ardından yüzde 1.2 primlendi. ABD borsalarında değer kazanan her 5 hisseye karşılık 8 hisse düştü.

GBP/USD paritesi önce 1,5885 daha sonra da 1,5930 dirençlerinin önemli olması nedeniyle bu seviyeler altında kalmayı sürdürmekte ve gerilemeye çalışmaktadır. Gün içerisinde de 1,5885 direncini geçemeyerek 1,58 seviyesi altına düşen parite 1,5720 ve 1,5650 seviyelerini test edebilir. Genel görünümün hala daha düşüş olmasının nedeni hiç şüphesiz ki paritenin 1,5930 direnci altında kalmasıdır. Eğer parite bu direncin altında kalmaya devam ederse düşüş dinamiklerinin devreye girmesi kolaylaşacaktır. 1,5930 üzerine çıkması durumunda da hedef olarak 1,6045 seviyesi belirlenmiştir. İngiltere’den gelen olumlu verilerin parite üzerindeki pozitif etkisi sonucu görülen bu yükselişlerin devam edip etmeyeceği de yine temel veriler neticesinde olacaktır.

Pivot:1,5825

Destek; 1,5735-1,5685-1,5650

Direnç;  1,5885-1, 5930-1,5960

USD/JPY ANALİZ

Minneapolis Fed, ABD’deki kazanç eşitsizliklerinin, işsizlik yardımları gibi varlık transferlerine rağmen, 2010’da rekor kırarak 2. Dünya Savaşı sonrası zirvesine tırmandığını söyledi. Salı günü açıklanan ve Fabrizio Perri ve Joe Steinberg tarafından kaleme alınan Minneapolis Fed’in raporunda, ABD’nin en fakir yüzde 20’sinin, medyana kıyasla savaş sonrası dönem boyunca en kötü performansını gösterdiği ifade edildi. Düşük kazançlı hane halkının, en son Büyük Depresyon döneminde bundan daha kırılgan bir performans göstermişti. Minneapolis Fed’in çalışmasına göre, ABD’deki en fakir yüzde 20’sinin geliri, işçilerin işlerini kaybettiği ve iş gücü piyasasından çıkmaya karar verdiği resesyon dönemindeki medyan seviyesinin yüzde 30 altına düştü. Kongre’nin işçiler için geçici vergi muafiyetlerinin süresinin uzatmasının ardından Amerikalı milyonerlerin vergilerinin artırılmasına yönelik yasa çalışmalarına başlayan ABD Başkanı Barack Obama, başkanlık seçimlerinin temel noktasına da bu eşitsizliği koydu. Dün konuşan Obama, Kongre’ye vergiler konusunda yalnızca işçilere vergi muafiyeti vermekle kalmamaları çağrısında bulundu.

USD/JPY paritesinde daha önce de üzerinde durduğumuz 80,20 dolar seviyesi hala daha önemini korumaktadır. Bu seviyenin geçmişine baktığımızda da daha önce test edilen ancak geri dönüşler olduğu görülmektedir. Karar aşamasına gelen USD/JPY paritesi güçsüz dolar’ın seyrine aldanmadan yukarı hareketine devam etmektedir. Yen’deki değersizlik bu şekilde devam edecek mi yoksa Japonya’dan herhangi bir müdahale gelecek mi bu durumu yakın zamanda göreceğiz. Ancak paritenin 80,20 seviyesini geçme ihtimalini de düşünerek paritedeki hareketliliği kaçırmamamız gerekmektedir. 80,20 seviyesinin kritik olduğunu ve bu seviyeye göre yukarı ya da aşağı en az 300 pipslik bir hareketin de oluşacağını gözlemleyebileceğimize göre paritenin bu direnci geçip geçememesine göre uygun işlem stratejileri oluşturulabilir. Paritenin 80,20 direnci üzerinde yapacağı günlük kapanış yukarı hareketleri tetikleyecek en önemli faktördür. Ancak eğer parite 80,20 seviyesinin altında kalmaya devam ederse düzeltme satışlarına maruz kalması kaçınılmaz olacaktır.

Pivot: 79,50

Destek: 79,75-79,15-78,95

Direnç: 80,20-80,55-81,00

PETROL ANALİZ

9 ayın zirvesine çıkaran petrol, dünya genelinde endişeleri canlandırdı. ABD’deki emlak sektörünün önemli isimlerinden ve ünlü yatırımcı Donal Trump, Ortadoğu’daki gerilim ve Petrol İhraç Eden Ülkeler Birliği OPEC’in politikalarından ötürü benzin fiyatlarının bu yaz 7 doları bulabileceğini söyledi. İran, Batı’nın ambargolarını protesto amaçlı olarak Fransa ve İngiltere’nin petrol arzını kesti. Amerikan savunma yetkilileri, İsrail’in İran konusunda tek taraflı greve gidebileceğine ilişkin korkuların ham petrolü sıçratmasına rağmen, İran’ın tavrını anlayabildiklerini belirtiyor. Yüksek petrol fiyatları, benzin fiyatlarını yukarı iterek, ABD’deki rafinerilerin, insanların az alım yaptığı zamanlarda benzinliklerini kapamasına, dolayısıyla arz sorununun derinleşmesine neden oluyor. Bu da fiyatlarda yükselişi beraberinde getiriyor.

Siyah inci haftalık grafikte kanalın üst noktasını kırma girişimindedir.. Bu durum paritenin orta ve uzun vadeli hedeflerinin belirlenmesinde etkin bir rol alacaktır. Kanalın üst noktası olan 105,70 direnci petrol fiyatlarının seyri açısından önemli olduğu gibi bu direncin geçilmesi yukarı atağın başlamasını tetikleyebilir.  Şuanda 106,13 seviyesinde hareket eden siyah inci eğer 110 ve 120 dolar seviyelerini hedefliyorsa 105,70 seviyesi üzerinde günlük kapanış yapması gerekmektedir.  Uzun vadeli yükseliş beklentimizin devam ettiği siyah inci için bu kaçırılmayacak bir fırsat olarak görülmektedir. Diğer yandan da 2008 yılından itibaren devam eden kanalın güçlülüğünden bahsedebiliriz. Bu kanalın altında kalması kanal içi hareketlerin oluşabileceğini bizlere gösterebilir ve yeniden siyah inci de satış baskısının oluşmasına neden olabilir. Böyle bir durumda ise 50 günlük üssel hareketli ortalama olan 94,80 dolar seviyesi ilk hedef olarak belirtilmiştir. Petrol fiyatlarının yönünü kestirebilmemiz için bu hafta petrol fiyatının hangi seviyede kapanış yapacağına bakmamız gerekmektedir. Eğer 105,70 seviyesi üzerinde kapanış gerçekleştirirse bu durum yükseliş fırsatı olarak değerlendirilebilir.

Pivot;104,70

Destek; 105,50-103,90-102,30

Direnç;  106,50-107, 50-108,20

ALTIN ANALİZ

Yunanistan’a verilecek yardım paketinin onaylanmasının emtia talebini artırmasıyla altın fiyatları da yükseliyor.  Londra Metal Borsası’nda altı ana metal ve petrol yükseldi. Ortak para birimi ise dolar karşısında ufak değişim kaydetti.  Cenevre’deki MKS Finance’te üst düzey yönetici olan Afshin Nabavi, “Genelde emtiada algı pozitif, bu da altını destekliyor. Avrupa’daki durum tamamen belirgin değil. Yatırımcılar satın almak için dip seviyeleri bekliyor” ifadelerini kullandı.

1763 dolar seviyesine kadar yükseldikten sonra gelen kar satışları sarı madeni 1705 dolar seviyesine kadar düşürmüş ve bu düşüş sonrasında parite tekrar toparlanarak yeniden yukarı yönlü atağına devam ederek dün gün içerisinde tekrar 1760 dolar seviyesini test etti. Bu yükselişin devam edebilmesi için daha önce kar satışlarının görüldüğü 1763 direncinin geçilmesi gerekmektedir. Bazı kar satışları seviyelerinin sert hareketlere maruz kalması nedeniyle bu seviyeler önemli bir hal almaktadır. 1920, 1800 ve en son olarak da 1760 dolar seviyesi bu seviyelere örnek olarak verilebilir. Eğer sarı maden gün içerisinde 1763 direncini geçebilirse yükselişlerin devam etmesini ve 1800 dolar seviyesinin hedeflenmesi gözlemlenebilir. Ancak 1763-1758 aralığına dikkat etmeli ve buradan gelebilecek kar realizasyonlarına temkinli yaklaşılmalıdır. Genel görünüm olarak hala daha yükselişlerin devamı beklenilmektedir. Bu yüzden de yaşanılacak olası geri çekilmeler alım fırsatı olarak değerlendirilebilir.

Pivot; 1740

Destek; 1745-1730-1716

Direnç; 1763-1775-1790

Kudret AYYILDIR

LiderForex Başanalist

Mail: [email protected]

Twitter : KudretAYYILDIR