EUR/USD’da Ayılarla Boğaların Mücadelesi ( Maç Devam Ediyor )

EUR/USD ANALİZ

Uluslararası piyasalar, Yunanistan’ın borç görüşmelerinde ilerleme sağlanması ve daha sıkı bütçe kuralları konusunda Avrupa ülkelerinin büyük çoğunluğunun anlaşma sağlamasından olumlu etkileniyor. Hisse senetleri neredeyse tüm dünyada değer kazanıp 1994 yılından bu yana en iyi yıl başlangıcı performansı göstermeye hazırlanırken, emtia fiyatları da yukarı yönde hareket etti. MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi Londra saati ile 11:16’da  yüzde 0.6 yukarıda seyrediyordu ve bu hareket sonucu endeks, bu ayki kazancını yüzde 6’ya genişletti. Mart vadeli Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.5 yükseldi. Euro dolar karşısında yüzde 0.4 değer kazanarak 1.3192 dolara çıktı ve Ekim ayından bu yana ilk kez aylık kazanç göstermeye hazırlanıyor. 10 yıl vadeli Portekiz tahvillerinin faizi, dün Euro dönemi rekor seviyesine tırmandıktan sonra bugün 71 baz puan düştü. 10 yıl vadeli İtalyan tahvillerinin faizi ise 10 baz puan geriledi. Petrol yüzde 1.1 yükselirken, bakır yüzde 0.7 kazandırdı.

EUR/USD paritesinde ciddi bir savaş var.  Ayılarla Boğaların kıyasıya mücadelesinde kısa vadeli boğalar etkin olsa da uzun vadeli Ayıların baskısı devam etmektedir. Bildiğiniz üzere analizlerimizde uzun vadeli beklentilerimizin düşüş olduğunu yani ayı piyasasının devam edeceğini belirtmiş ve buna göre paritedeki yükselişlerin satış fırsatı olduğunu sizlerle paylaşmıştık. Ancak temel faktörlerin parite üzerinde yarattığı pozitif hava kısa vadeli boğa piyasasının oluşmasına neden oldu. Bu durumun en büyük örneği 2,5 haftalık periyotta paritenin 1,2620’den 1,3230 seviyesine kadar çıkmasıdır. Ancak günlük grafikte pariteyi incelediğimizde bu yükselişlerin aslında daha önce yaşanılan satışların düzeltmesi niteliğinde olduğu apaçık ortadadır. Burada paritenin yükselişlerinde Euro için açılan short pozisyonlarının rekor düzeye ulaşması ilerleyen zamanlarda paritedeki düşüşlerin kaldığı yerden devam etmesine neden olmaktadır. Burada 1,3270 direnci tepki yükselişlerin boyutunu ölçmede bize yardımcı olacaktır. Eğer parite 1,3270 direncini geçemezse 2,5 hafta önce test ettiği 1,2620 seviyesi hedeflenecektir. Bu düşüşün teyit edilmesi için öncelikle paritenin 1,3020 desteğini kırması gerekmektedir. Bunun dışında eğer 1,3270 direnci geçilirse paritedeki tepki yükselişlerinin biraz daha devam edeceğini söyleyebiliriz. Ancak özellikle 1,32 ile 1,3270 seviyesinde beklenilen yüklü miktardaki short pozisyonları paritenin bu direnci geçmesine engel olabilir. Makro-ekonomik haberlerden gelen pozitif havanın sanki hiç kriz yokmuş gibi piyasalara yansıması ayı piyasasında yer alabilecek bir tuzak mı sorusunu da beraberinde getirmektedir. Çünkü long pozisyonuna alışmış yatırımcıların trend değişti şeklinde kafalarında oluşturdukları bu yükselişler ilerleyen zamanlarda başlanacak olan satışları görememesine neden olabilir. Bu durum longcuların hüsrana uğramasına neden olabilir. Teknik ve temel faktörlerin uzun vadede hem fikir olduğu düşüşlerin ana nedeni Euro’nun ciddi bir şekilde değer kaybedeceği ve güçsüzleşen dolar’a olan talebin artacağıdır. Bütün bu nedenleri de düşünürsek paritede long pozisyonlarında yer almanın şuan ki seviyelerde riskli olduğunu söyleyebiliriz. Kısa vade de ise eğer parite gün içerisinde 1,3115 desteğini kıramazsa bu destek seviyesine yakın long denemesi yaparak yukarı çıkışta kazanç elde edebilirsiniz. Ancak muhakkak stop loss seviyesini 1,3115 desteğinin hemen altında belirlenmesi gerekmektedir.

Pivot;1,3115

Destek; 1,3150-1,3075-1,3020

Direnç;  1,3230-1,3250-1,3270

GBP/USD ANALİZ

Avrupa hisse senetleri, bölgedeki ülkelerin büyük çoğunluğunun daha sıkı bütçe kuralları konusunda anlaşmaya varmasının, Yunanistan’ın borç takası görüşmelerine yönelik belirsizliğe ağır basması sonucu yükseldi.  ARM Holdings Plc, ilk çeyrek karının beklentilere paralel çıkacağını açıklaması sonrası yüzde 4.6’lık bir ralli yaptı. European Aeronautic Defense & Space Co., UBS AG’nin “al” tavsiyesi sonrası yüzde 1.1 değer kazandı. Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.7 yükselerek, Londra saati ile 08:05’te 254.18 puana çıktı. Gösterge endeks, ABD ekonomisinde toparlanmanın sürmesi ve Euro Bölgesi’nin borç krizini kontrol altına alacağına yönelik iyimserlikle, 22 Eylül’de gördüğü en düşük seviyesinden yüzde 18 yükseldi. Mart vadeli Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.3 yükselirken, MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.5’lik bir çıkış gerçekleştirdi.

EUR/USD paritesi gibi GBP/USD paritesinin de yükseliş baskısına maruz kalması paritenin belirli yükselişlere maruz kalmasına neden oldu. Özellikle 1,5770-1,5300 bandının uzun bir süredir devam ettiği parite de 1,5770 seviyesinin üzerinde günlük kapanış yapması durumunda yeniden 1,60 seviyelerinin hedefleneceğini söyleyebiliriz. Ancak bu yükseliş paritenin uzun vadeli düşüş beklentisinin değiştirecek mi sorusuna da güçlü bir şekilde HAYIR diyebiliriz. Çünkü İngiltere’nin durumu da en az Avrupa Birliği ülkeleri kadar kötüdür. İşsizlik oranı ve büyüme oranının beklenenden daha kötü gelmesi de bunu teyitler niteliğindedir. Unutulmamalıdır ki gerek EUR/USD gerekse GBP/USD’daki yükselişlerin en büyük nedeni FED’in 2013 yerine 2014 yılına kadar faizlerin düşük seviyede kalacaktır tarzındaki açıklama nedeniyle Dolar Endeksinin kan kaybını sürdürmesidir. Dolar Endeksinde yaşanılan gerilemenin aslında Dolar’a olan talebin artması yönünde oluşan beklenti de ilerleyen zamanlarda Dolar’ın güçlenmesine neden olabilir. Bu nedenle de isterse parite isterse 1,60 seviyesine yükselsin bu genel durumu değiştirmeyecektir. Bu yüzden de uzun vadeli stratejimiz olan düşüş beklentimiz devam etmekte olup 1,5760 seviyesinden açmış olduğumuz short pozisyonumuzu koruyoruz. Uzun vadeli girmiş olduğumuz short pozisyonumuzda kar hedefimiz 1,53 olmakla birlikte zarar seviyesi olarak da haftalık grafikteki kanalın üst noktası olan 1,6030 seviyesinin üzeri belirlenebilir.

Pivot:1,5725

Destek; 1,5750–1,5655-1,5625

Direnç; 1, 5810-1, 5830-1,5850

USD/JPY ANALİZ

Asya’daki yüksek faizlerden ve gelişmiş ekonomilere kıyasla daha hızlı büyüme avantajından yararlanma isteğiyle Asya’ya yönelmesinin etkisiyle Asya paraları 2006’dan bu yana en iyi yıl başlangıcına işaret etti. Likiditedeki gelişmenin, fonların hisselere ve tahvillere yönelmesine neden olduğunu belirten Tokyo’daki Mizuho Corporate Bank Ltd.’ın Asya ve gelişen piyasalar baş traderı Shigehisa Shiroki, Fed’in faizleri bir süre sıfıra yakın tutma ihtimalinin Asya’da faiz avantajı oluşturduğunu söyledi.

USD/JPY paritesinin 12 haftalık performansına baktığımızda paritenin 76,50 desteğinin kritik bir seviye olduğu görülmekteydi. Ancak parite bu hafta 76,50 desteğini kırarak satış baskısının ne kadar güçlü olduğunu beraberinde getirdi. Bu yüzden de parite gün içerisinde 76,16 seviyesine kadar geriledi ve buradan tekrar toparlanarak şuanda da 76,40 seviyesinde hareket etmektedir. Peki bu düşüşlerden sonra Japonya Merkez Bankası olası bir müdahale gerçekleştirerek paritenin düşüşünü engelleyecekler mi yoksa parite uzun vadeli satış fırsatını her fırsatta söylediğimiz USD/JPY paritesi 75,30 seviyesine kadar gerileme gözlemlenecek mi? Bu sorunun cevabı önümüzdeki günlerde cevaplanacaktır. Çünkü eğer Japonya’dan herhangi bir müdahale gelmezse paritedeki teknik düşüş baskısı paritenin bu seviyeyi test etmesine neden olacaktır. Aksi takdirde müdahale ile birlikte yeniden 78 seviyesi hedeflenecektir.

Pivot: 76,60

Destek: 76,00-75,75-75,50

Direnç: 76,85-77,25–77,45

PETROL ANALİZ

Yunanistan Başbakanı Lukas Papademos, ülkenin borcunun azaltılması amacıyla kreditörlerle yürütülen tahvil takası PSI (özel sektör katılımı) ve troyka ile yürütülen ikinci borç anlaşmasının bu hafta tamamlanacağından emin olduğunu ifade etti. Papademos, AB Zirvesinin ardından AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Eurogroup Başkanı Jean-Claude Juncker, AB Komisyonu’nun ekonomik ve parasal işlerden sorumlu Başkan Yardımcısı Olli Rehn ve Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Joerg Asmussen ile görüştü. Görüşmelerinde Yunanistan ekonomisi ile ilgili bilgi veren Papademos, Yunan ekonomisinin 2000-2009 arasında Euro bölgesindeki ülkeler arasında kaybettiği rekabetçi gücünün üçte birini son iki yılda yeniden kazandığını vurguladı.

Siyah inci gün içerisinde 100,64 ile 99,00 seviyesi arasında hareketlerine devam etmektedir. Dolar’ın kan kaybına devam etmesi tüm pariteleri çıkarttığı gibi petrol, altın ve gümüş gibi enstrümanların da yükselmesine neden olmaktadır. Petrol fiyatlarını incelediğimizde saatlik grafikteki kanal içerisinde hareket etmekte ve kanalın üst noktasından dönerek satış fırsatı oluşmasına neden olmaktadır. Ancak yine Dolar’daki güçsüzlük nedeniyle dikkatli davranmak ve olası kanal kırılmasına karşı petrol fiyatlarının seyrine bakmak gerekmektedir. Uzun vadeli yükseliş beklentimizin devam ettiği parite için kısa vadeli tepki satışlarına maruz kalabilir. Ancak eğer siyah inci kanalın üst noktası olan 100,75 direncini geçebilirse yükselişlerin devam etmesi gerektiğini ve psikolojik bir direnç olan 103,39 seviyesine kadar yükselmesi kaçınılmaz olacaktır. 100,75 direnci altında kalması durumunda ise kanalın alt noktası olan 98,50 ve kırılması ile 95,75 seviyesi hedeflenebilir.

Pivot;100,75

Destek;  99,15-98,50-98,25

Direnç;  100,60-101,35-102,00

ALTIN ANALİZ

Zayıflayan dolar, altın yatırımını desteklerken fiziki alımların da artması ile altın 1980 yılının ocağından beri en iyi performansına hazırlanırken gümüş ise son 30 yılın en iyi ocak ayı performansına hazırlık yapıyor. Citic Futures Co baş yatırım stratejisti Wang Xiaoli konuyla ilgili “Fiziki ve yatırım talebi ile yükselen altın hala daha portföylerdeki güvenli liman alanını koruduğunu gösterdi.” yorumunda bulunurken MKS Finance SA yöneticisi Bernard Sin ise “Eğer emtia hep birlikte yukarıya doğru hareket ederse bu altına da yardımcı olur” açıklamasında bulundu.

Sarı maden gün içerisinde 1728,60 seviyesine kadar geri çekilse de doların güçsüzlüğü nedeniyle yükselişlerine devam etti. Gün içerisinde 1728,60 desteğinden aldığı güçle yükselişlerine devam eden sarı maden 1748 direncine yaklaşmak istemektedir. Gün içerisinde eğer 1748 direncini geçebilirse 1760 direncine kadar yükselişler gözlemlenebilir. Ancak sarı madende yükselişlerden sonra yaşanılan kar satışlarının sertliğine dikkat etmek ve sarı madende var olan yükselişlerin tepki satışlarında temkinli olmak önemlidir. Her ne kadar yapmış olduğumuz analizlerde uzun vadeli yükseliş beklentisi olduğumuzu üstüne basa basa vurgulasak da altındaki kar realizasyonları sonrasında alım pozisyonlarında yer almak stratejimizi başarılı olmasına katkı sağlamaktadır. Tepelerden long işlemlerinde yer almak yerine kısa vadeli short pozisyonlarında ve muhakkak stop loss’lu işlemler açılabilir. Uzun vadeli olarak da 1550 dolar seviyesi üzerinde yükseliş beklentimizin devam ettiğini ve şuan piyasalarda yer alan sıkıntıların altın fiyatları üzerinde pozitif bir etki yarattığını söyleyebiliriz.

Pivot; 1713

Destek; 1730- 1703- 1680

Direnç; 1748- 1760-1775

Kudret AYYILDIR

LiderForex Başanalist

Mail: [email protected]

Twitter : KudretAYYILDIR