Gözler ABD verilerinde…

EUR/USD ANALİZ

EUR/USD paritesi maliye bakanları toplantısı sonucunda Yunanistan ile ilgili sonuçlarda anlaşamaması ve 26 Kasım tarihine ertelemesi sonrasında 1,2735 seviyesine kadar gerileyen EUR/USD paritesi bu düşüşlerden sonra toparlanarak gün içi 1,2808 seviyesine kadar yükselmiştir. Gün içi gelişmelere baktığımızda Almanya 10 yıllık tahvil ihalesinde tahvil faizlerinde azalma gözlemlenmiştir. (Önceki %1,56, Açıklanan %1,40) Diğer yandan Almanya Başbakanı Merkel Yunanistan ile ilgili; Yunanistan’ın önceliği ülke ekonomisini tekrar yapılandırmak olduğunu, Yunanistan’ın Euro Bölgesi’nde kalması gerektiğini ve Yunanistan’a verilecek yardımın Pazartesi günü netleşebileceğini belirtti.

Genel olarak baktığımızda paritedeki bu çıkışların uygun satış fırsatı olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle de gün içi 1,2840 direncinin önemli olduğunu, bu direnç noktası geçilmediği müddetçe düşüş baskısının devam ederek gün içi dip noktası olan 1,2735 seviyesine yeniden gerilemesi kuvvetli bir ihtimaldir. Tepki alışlarının devam etmesi için özellikle 1,2840 direncini geçilmesi gerekmektedir ki böyle bir durumda 1,2880 ve 1,2930 yeni hedef olarak belirlenecektir. Temel olarak baktığımızda gün içerisinde TR saati ile 15,30’da ABD’den gelecek olan İstihdam talepleri verisi ile yine TR saati ile 16,55’de gelecek olan Michigan Hassasiyeti verisi parite üzerinde sert hareketlerin oluşmasını sağlayabilir.

Pivot: 1,2840

Destek; 1,2760-1,2720-1,2690

Direnç; 1,2800-1,2880-1,2930

GBP/USD ANALİZ

GBP/USD paritesi bugün belirli düşüşlerden sonra yeniden yukarı yönlü hareketler gerçekleştirerek gün içerisinde 1,5936 seviyesine kadar çıkış gerçekleştirdi. Bu çıkışın gerek İngiltere merkez bankasından gelen haberlerle gerekse Dolar endeksindeki gerilemelerden kaynaklandığını görmekteyiz. Gün içerisinde İngiltere merkez bankasının gelecekte faiz indirimi yapmayı düşünmüyoruz açıklamasını yaptığı oylamadan net bir şekilde anlayabiliyoruz. 9 kişiden oluşan toplantı da yapılan oylama sonucunda hiç kimse faizlerin değişmesi yönünde oy kullanmadı. Diğer oylama ise varlık alım programlarında herhangi bir değişiklik yapılıp yapılmayacağıydı. Bu oylama sonucunda sadece 1 üye varlık alım programlarında değişiklik için oy verdi ve kalan 8 kişi de bu oylamada değişikliğin yapılmamasından yanaydı. Bütün bu gelişmelerle birlikte GBP/USD paritesini incelediğimizde şuanda 1,5933 seviyesinde hareket eden parite de 1,5950 direncinin önemli olduğunu, bu direnç geçilmediği müddetçe yeniden satış baskısına maruz kalabileceğini söyleyebiliriz. Aksi takdirde yani GBP/USD paritesi gün içerisindeki çıkışa devam eder ve 1,5950 direncini de geçebilirse kanalın üst noktası olan 1,6060 seviyesini hedeflemesi kolaylaşacaktır. Temel olarak baktığımızda gün içerisinde TR saati ile 15,30’da ABD’den gelecek olan İstihdam talepleri verisi ile yine TR saati ile 16,55’de gelecek olan Michigan Hassasiyeti verisi parite üzerinde sert hareketlerin oluşmasını sağlayabilir.

Pivot: 1,5950

Destek; 1,5875-1,5855-1,5815

Direnç; 1,5950-1,5965-1,6000

USD/TRY ANALİZ

Fitch’ten sonra diğer kredi derecelendirme kuruluşlarından beklenilen not artırımı Moodys’ten gelmedi ve kredi derecelendirme kuruluşu Türkiye’nin kredi notunda herhangi bir değişikliğe gitmedi. Sebep olarak da Uluslararası ekonomik ortamın giderek daha zorlu olmasına ve Türkiye ekonomisinin büyümesinin giderek yavaşlıyor olmasına rağmen  “Türkiye’nin öncelikli genel dengesinin artıda olacağını, borçluluk seviyelerinin önümüzdeki 3-4 yıl içerisinde azalmaya devam edeceğini beklemektedir” açıklaması gerçekleştirdi. Bütün bu gelişmelerle birlikte USD/TRY paritesini incelediğimizde gün içerisinde 1,8018 ile 1,7920 seviyeleri arasında hareketlerine devam eden parite şuanda 1,8009 seviyesinde hareketlerine devam etmektedir. Teknik olarak baktığımızda 1,8050 ve 1,8095 dirençlerinin güçlü olduğunu, özellikle de 1,8095 direncinin orta vadeli kritik bir seviye olduğunu söyleyebiliriz. Eğer parite yükselişlerine devam etmek istiyorsa 1,8095 direncini geçmek zorundadır ki böyle bir durumda 1,8350 seviyesi hedeflenecektir. Aksi takdirde yani paritenin 1,8095 direnci altında kalması yeniden pariteyi 1,7730-7690 seviyelerine geriletecektir.

Pivot: 1,8095

Destek; 1,7920-1,7880-1,7820

Direnç; 1,8050-1,8095-1,8130

USD/JPY ANALİZ

USD/JPY paritesi Japonya’dan üst üste olumsuz gelen veriler sonrasında yukarı yönlü hareketlerine devam ettirmiş ve bu çıkış paritenin 82,36 seviyesine kadar yükselmesini sağlamıştır. Genel olarak baktığımızda uzun vadeli olarak 84,10 seviyesinin önünün açıldığını, bu nedenle de yaşanılacak olası kar satışlarının alış fırsatı olduğunu söyleyebiliriz. Kısa vadeli olarak baktığımızda ise fibonacci %23,6 düzeltme noktası olan 82,50 direncinin önemli olduğunu, bu direnç noktası geçilmediği müddetçe kar satışlarına hazırlıklı olunması gerektiğini, aksi takdirde yani gün içi çıkışlarını 82,50 seviyesinin üzerinde gerçekleştirdiği durumda var olan çıkışlarını sürdüreceğini söyleyebiliriz. Bu nedenle de gün içerisinde 82,50 direnci dikkatle takip edilmelidir. Diğer takip edilmesi gerekilen seviye olarak da 81,75 desteği günün en önemli seviyesidir. Eğer USD/JPY paritesi bu destek noktası üzerinde kalmayı sürdürürse yukarı yönlü hareketlerini sürdürmek isteyecektir. Özetle gün içerisinde 82,50 ile 81,75 seviyeleri dikkatle takip edilmesi gerekmektedir.

Pivot: 81,75

Destek: 81,75-81,5581,30

Direnç: 82,50-83,00-83,50

HAM PETROL ANALİZİ

Alçalan takoz formasyonunu yukarı yönlü kırdıktan sonra yükseliş baskısına maruz kalan ham petrol fiyatları 89,77 seviyesine kadar yükselmiş olsa da kritik bir seviye olan 90,30 direncini geçemedi ve satış baskısına maruz kaldı. Bu satış baskısı ile beraber 86,16 seviyesine kadar gerileyen ham petrol fiyatları şuanda 87,53 seviyesinde hareketlerine devam etmektedir.

Gün içerisinde gelecek olan makro-ekonomik haberler içerisinde yer alan ham petrol stokları verisi petrol fiyatları üzerinde etkili olmaktadır. Genellikle ham petrol stokları verisi açıklandığı günlerde verinin etkisinin petrol fiyatı üzerindeki fiyatlamalara dikkat çekilir ancak kritik ve önemli bir etken olan ABD borsaları hiç dikkate alınmaz. Bu nedenle haber açıklandıktan sonra sadece habere bakmak işlem kalitesi ve başarısı açısından yanlış bir stratejidir. Burada yapılması gerekilen strateji veri geldiği anda Dow jones endeksin haber sonucunu destekleyip desteklemediğini görmektir.

Öncelikle Ham petrol stokları verisinin normal şartlarda nasıl yorumlandığını sizlerle paylaşmak istiyorum.

Stoklar ARTARSA Ham Petrol Fiyatları DEĞER KAYBEDER

Stoklar AZALIRSA Ham Petrol Fiyatları DEĞER KAZANIR

Genel olarak bilinen ve herkesçe uygulanan bu açıklama son zamanlarda etkisini göstermiyor?

Cevabı aslında hepimizin bildiği ancak gözden kaçırdığı bir uygulamadır. Bu verinin açıklandığı anda ABD borsalarının seyri ham petrol fiyatları için önemli bir ayrıntıdır. Genel olarak baktığımızda ABD borsaları ile Ham petrol fiyatlarının aynı korelasyonda hareket ettiği görülmektedir. Yani;

ABD Borsalarındaki Yükseliş (Dow Jones Endeksi) Ham Petrol Fiyatlarını Değerlendirmektedir.

ABD Borsalarındaki Düşüş (Dow Jones Endeksi) Ham Petrol Fiyatlarına Değer Kaybettirmektedir.

Buradaki ayrıntıyı kaçıran yatırımcı haber sonrası gerçekleştirdiği işlemlerde başarılı olamamaktadır. Bu nedenle de işlem stratejisi gerçekleştirecek yatırımcılar ABD borsalarını dikkatle takip etmelidir.

Peki Yapılması gereken strateji nedir?

Ham petrol stokları verisi açıklandığı anda Dow Jones Endeksinde 5 dk’lık grafik açarak endeksin hangi yöne doğru hareket ettiğini görmek gerekmektedir. Eğer açıklanan stok verisinin sonucunun ham petrolde yaşatacağı etki ABD borsaları ile doğru orantılı ise sonuca göre işlem yapmak başarılı işlemler için önemlidir. Ancak eğer ham petrol stokları verisinin sonucunun petrol fiyatlarındaki etkisi ile ABD borsalarının o anki hareketi arasında farklılık oluyorsa piyasaların ABD borsalarını fiyatlaması daha kolay olacaktır. (Burada stok verisinin beklenti ile karşılaştırılması da önemlidir. Stok verisinin önceden fiyatlanabilmesi için beklenti ile açıklanan veri arasında ciddi bir farklılık olması gerekmektedir)

Bu stratejiyi daha basite indirgersek;

Bugünkü ham petrol stokları verisinde azalış gözlemlenmektedir. Bu durumda ham petrol fiyatlarının yükselmesi beklenilmektedir. Eğer ABD borsaları haber açıklandığı zamanda yükselişlerini sürdürüyorsa stok verilerinin sonucu direk olarak petrol fiyatlarında pozitifliğe neden olacaktır.

Ancak stoklar azaldığı zaman ABD borsalarında düşüş gözlemlenirse petrol fiyatları karar aşamasında kalacaktır. Bu tür durumda beklenti ile açıklanan veri arasındaki farka dikkat etmek gerekmektedir. Eğer arada ciddi bir fark yoksa piyasalar Dow Jones endeksini fiyatlayacaktır. Beklenti ile açıklanan veri arasında ciddi bir farklılık varsa piyasalar önce stok sonucunu fiyatlamak daha sonra da ABD borsalarını fiyatlamak isteyecektir.

Bu nedenle de; Ham petrol stoklarının sonucunu, beklenti ile açıklanan veri arasındaki farkı ve bu sonuçlarla beraber ABD borsalarının bu haberle doğru mu yoksa ters orantılı mı çalıştığını dikkat etmek gerekmektedir.

Pivot; 88,60

Destek: 85,15-84,50-84,05

Direnç; 88,60-89,75-90,30

ALTIN ANALİZ

Altın fiyatları haftanın geneli itibariyle baktığımızda sakin seyrini sürdürmektedir. Özellikle alıcı-satıcı mücadelesinde kısa vadeli satıcılar ile uzun vadeli alıcıların kıyasıya mücadele içinde hareket ettiklerini, bu nedenle de altın fiyatlarının 1705-1742 arasında fiyatlandığı gözlemlenmektedir. Gün içerisinde TR saati ile 15,30’da ABD’den gelecek olan İstihdam talepleri verisi ile yine TR saati ile 16,55’de gelecek olan Michigan Hassasiyeti verileri gün içi sakinliğin yerine hareketliliğin oluşmasını sağlayabilir. Bu nedenle de ABD’den gelecek olan verilere dikkat etmek gerekmektedir. Teknik olarak baktığımızda 1735 direncimiz hala daha güncelliğini korumaktadır. Eğer altın 1735 direnci altında kalmayı sürdürürse kar satışlarının devam edeceğini ve bu durumun geçen haftaki dip noktası olan 1705 seviyesine taşınacağını söyleyebiliriz. 1735 direncini geçmesi durumunda alıcıların daha garantici olarak 1742 seviyesinin geçilmesini beklemesi gerekmektedir. Genel olarak baktığımızda yılsonunun yaklaşması ve özellikle de Christmas nedeniyle düşük işlem hacimli piyasaların olması Altın fiyatlarının sakin seyirde hareket etmesini sağlamaktadır. Bu nedenle de tahmini olarak Altın fiyatlarının 1670 ile 1780 seviyesi arasında bir müddet daha bant hareketi gerçekleştirmesi beklenilmektedir.

Pivot;1735

Destek;1717-1711-1705

Direnç; 1731-1735-1742

Kudret AYYILDIR

GCM Forex Başanalist

NOT: Bu analizler GCM Forex’den izinsiz olarak yayınlanamaz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

http://www.gcmforex.com

Add a Comment