Gözler Tarım Dışı İstihdam Haberinde

EUR/USD ANALİZ

Yunanistan’ın mali krizinin yayılma riski ile birlikte, İtalya devlet tahvilleri beşinci günde de düşüşünü sürdürdü. Bu düşüş sonrası, İtalyan tahvillerinin faizleri son dokuz yılın en yüksek seviyesine ulaştı. İspanya, İrlanda ve Yunanistan tahvilleri de değer kaybetti. 10 yıl vadeli Alman tahvili yerine aynı vadede İtalyan tahvili tutmak için yatırımcıların talep ettiği ekstra faiz, İtalya’da sanayi üretiminin düşmesinin ardından, Euro Bölgesi rekor seviyesine çıktı. Moody’s’in 5 Temmuz’da Portekiz’in kredi notunu “çürük” seviyeye indirmesinin ardından, güvenli varlıklara yönelik talebin artmasının etkisi ile, Almanya devlet tahvilleri haftalık kazancını daha da genişletti. Lloyds Bank Corporate Markets’in Londra ofisinden piyasa strateji müdürü Charles Diebel, “İrlanda, Portekiz ve İspanya’ya yayılan bir Yunanistan temerrüd krizi hakkında konuşuyorsanız, bir sonraki durak İtalya olacak” dedi ve “İtalya’nın borçları rahatsız edecek derecede yüksek” yorumunda bulundu.

Dün Trichet’in Euro bölgesi için yapmış olduğu konuşmalar neticesinde yükselişe geçen parite sabah saatlerinde 1,4367 seviyesine kadar yükseldi. Ancak bugün İtalya devlet tahvillerinin düşüşüne devam etmesi Euro’nun birden bire gerilemesine ve paritenin 1,43 desteğini kırmasına neden oldu. Spekülatif haberler neticesinde gerileyen EUR/USD paritesindeki bu düşüşün devamının gelebilmesi için akşam saatlerinde ABD’den gelecek olan haberlerin olumlu olması gerekmektedir. Eğer gelecek olan haberler Dolar’ın değerlenmesine neden olursa paritenin günlük grafikteki kanalı kırması gözlemlenebilir. Kanalın kırılması paritenin 1,4120 ve 1,4030 seviyesine kadar gerilemesine neden olabilir. Eğer gelecek olan haberler Dolar için olumsuz olursa bu seferde İtalya tahvilleri nedeniyle gerileyen parite tekrar toparlanması beklenmektedir ve 50 günlük hareketli ortalama olan 1,4365 seviyesine kadar yükselecektir. ABD’den gelecek olan haberler neticesinde yönünü belirleyecek olan EUR/USD paritesinde gelen haberleri takip etmeli ve gelecek olan haberleri doğru yorumlayarak sermayenizin %5’i ile pozisyon açmak riskimizi minimize etmek açısından önemlidir.

Pivot;1,4300

Destek; 1,4245-1,4200-1,4150

Direnç; 1,4280-1,4330-1,4375

GBP/USD ANALİZ

GBP/USD paritesi belirsizliğini sürdürmeye devam etmektedir. İngiltere’den gelen haberin olumlu olmasına aldırış etmeyen GBP/USD paritesi gün içerisinde 1,60 direncini geçemeyerek düşüşler için sinyaller vermektedir. Ancak günlük grafikteki bollinger bandı ve kırmızı renkli kanal çizgisinin kırılamaması da paritenin belirli seviyeler arasında sıkışmasına neden olmaktadır. Gerçek satışların bollinger bandının alt kanal noktası olan 1,5890 seviyesinin kırılması ile gerçekleşmesi beklenen parite de bu durumun gerçekleşmesi GBP/USD paritesini 1,5650 ve 1,5250 seviyelerine kadar yükseltebilir. Eğer GBP/USD paritesi günlük grafikteki bollinger bandın alt kanal noktası olan 1,5890 desteğini kıramazsa paritede uzun vadeli yükseliş beklentisi gerçekleşebilir ve bu durumda GBP/USD paritesi 1,65 seviyesini hedefleyebilir.  ABD’den gelecek olan haberler neticesinde yönünü belirleyecek olan GBP/USD paritesinde gelen haberleri takip etmeli ve gelecek olan haberleri doğru yorumlayarak sermayenizin %5’i ile pozisyon açmak riskimizi minimize etmek açısından önemlidir.

 

Pivot;1,6000

Destek; 1,5910-1,5870-1,5840

Direnç; 1,5980-1,6025-1,6050

USD/JPY ANALİZ

Japon yeni, ülkenin ekonomik toparlanmasının ABD’nin gerisinde kalacağının düşünülmesi üzerine, dolar karşısında 3. haftayı da kayıpla bitirdi. Hisselerde görülen rallinin getirisi yüksek varlıkların talebini artırmasıyla Avustralya doları, ABD doları karşısında yüzde 0.3 prim yaptı. Avrupa’nın ortak para birimi Euro ise bölgedeki diğer ülkelerin de borç krizine sürükleneceğine ilişkin spekülasyon üzerine, bu hafta tüm önemli para birimleri karşısında değer kaybetti. Bu hafta traderlar tarafından da olumlu karşılanan verilerin olduğunu, bunun da güvenli varlık talebini artırarak, yeni aşağı çektiğini belirten CMC Markets’ın döviz yatırımcılarından Tim Waterer, “eğer bugün açıklanan tarım dışı istihdam verileri de iyi gelirse, riskli para birimlerinin kazancı artacaktır” dedi.

USD/JPY paritesi dün yaşadığı yükselişler sonrası bugünü de yükselişle devam etmek istemektedir. Şuanda 81,40 seviyesinde hareket eden parite için bu seviyeler USD/JPY için kritik seviyelerdir. Çünkü şuanda yükseliş trendinin üst kanal seviyesinde hareket eden parite kanalı kırması durumunda 82 seviyelerini test etmesini bekleyebilir. Eğer parite yükseliş trendinin alt kanal noktasını kıramaz ve geri dönmeye çalışırsa 50 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 80,90 ve kanalın alt noktası olan 80,47 seviyesine kadar gerilemesi beklenilmektedir.  ABD’den gelecek olan haberler neticesinde yönünü belirleyecek olan GBP/USD paritesinde gelen haberleri takip etmeli ve gelecek olan haberleri doğru yorumlayarak sermayenizin %5’i ile pozisyon açmak riskimizi minimize etmek açısından önemlidir.

Pivot;81,15

Destek; 81,22-81,00 -80,80

Direnç; 81,45-81,60-81,90

PETROL ANALİZ

Dünyanın en zengin adamlarından ve ünlü yatırımcı Warren Buffett, Amerika’daki siyasilerin temerrüt riskini anlaşmaların bir parçası olarak ortaya konduğunu belirterek, siyasileri eleştirdi. Buffett, Kongre’nin bu tavrını, dünyanın en büyük ekonomisinde bütçe tavanıyla Rus ruleti oynamaya benzetti. Mayıs ayında sınırına ulaşan borç limitine ilişkin hâlâ tartışmalar sürüyor. Mevcut durumda 14.3 trilyon dolar olan borç limiti tartışmalarında birçok ekonomik ve finansal risk masaya tehdit unsuru olarak koyulmaya devam ediyor.  Ancak hiç kimse borç tavanının yükseltilememesi durumunda ülke ekonomisinde ne olacağını kestiremiyor.

Siyah inci haftanın açılış gününden itibaren yükselişine devam etmekte ve 100 dolar seviyesini geçmek istemektedir. Bugün gün içerisinde 99 dolar seviyesine kadar yaklaşan parite bu direnci geçemedi ve tekrar geri dönmeye çalışmaktadır. Bu tutum petrol fiyatlarının 97,80 dolar seviyesine kadar gerilemesine neden oldu. Şuanda da 98,15 seviyesinde olan parite için en önemli destek günlük grafikteki 50 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 97,66 desteğidir. Bu destek petrol fiyatlarında kısa vadeli hareketler için önem arz etmektedir. Desteğin kırılması ile satışların hızlanabileceği gibi destekten güç alması durumunda ise yükselmeye devam etmektedir. Petrol fiyatları yükselmesini devam ederse 100 dolar seviyesini geçmesi kolaylaşacaktır. ABD borsalarının açılması ile ABD’den gelecek olan haberler petrol fiyatlarında dalgalanmalara neden olacaktır. Bu yüzden de açıklama zamanı gelecek olan haberleri takip etmeli ve açıklamaları doğru yorumlayarak uygun stratejiler belirlemeliyiz.

Pivot; 97,50

Destek; 96,40-95,90-94,35

Direnç; 98,60-99,50-100,00

ALTIN ANALİZ

Bloomberg’in “Haftalık Altın Araştırması”na göre altın, Avrupa ve ABD borç krizinin kıymetli metallere olan talebi desteklemesi ile altın yükselişe geçebilir. Araştırmaya katılan 18 trader, yatırımcı ve analistin 14’ü ya da yüzde 78’i önümüzdeki hafta altının yükseleceği yönünde görüş bildirdi. 2 katılımcı fiyatlarda düşüş beklerken 1 kişi ise fiyatların sabit kalacağını tahmin etti. Moody’s, Portekiz’in kredi notunu “yatırım yapılmaz” seviyesine çekmesi ile Euro bölgesinin Yunanistan’ın ardından ikinci bir ülkesi de iflasla karşı karşıya kaldı, böylece yatırımcının güvenli varlıklara yönelmesi ile spot altın bu hafta yüzde 2.7 değer kazandı. ABD Başkanı Obama ise Cumhuriyetçilerle borç limiti tavanını yükseltebilmek için anlaşmaya varmaya çalışıyor. “Borç sorununun ajanda notları arasına geri dönmesi ile güvenli varlıklara da dönül oluyor haliyle.” yorumunda bulunan TheBullionDesk.com’un analisti James Moore, “Veriler son haftalarda fonların long pozisyonlarında azalma olduğunu gösteriyor.” dedi. 7 yıl önce başlayan haftalık altın araştırması 370 haftanın 212’sinde ya da yüzde 57’sinde yatırımcının yüzünü güldürdü.

Bugün Altın için çok önemli bir gün olarak belirlenmiştir. Çünkü altın fiyatlarında 2 yönlü çok sert hareketler görülebilir. Bunun nedenlerini kısaca açıklayacak olursak;

1. durum; Altın 2 haftanın en yüksek seviyesi olan 1534 dolar seviyesinden kar realizasyonu yaşamakta ve gün içerisinde 1525 dolar seviyesine kadar gerilemiştir. Bu destek seviyesinden tekrar yükselmeye çalışan altın şuanda 1528 dolar seviyesinde hareket etmektedir. Eğer ABD’den dolar için olumlu haberler gelirse bu durum altın fiyatlarında gerilemeye neden olabilir. Ayrıca yüksek seviyelerden alıştığımız kar realizasyonları da bu duruma eklenirse altın fiyatlarının 1507-1500 dolar seviyelerine kadar gerilemesi kaçınılmaz olacaktır.

2. durum ise ABD’den gelecek olan haberlerin Dolar için olumsuz gelmesi durumudur. Eğer dolar değer kaybederse uzun vade beklentisi yükseliş olan altına olan talebin artacağını gözlemleyebiliriz ve altın bu durumda 2 haftanın en yüksek seviyesi olan 1434 dolar direncini geçmesi kuvvetli bir ihtimaldir. Bu durum altın fiyatlarının 1550 dolar seviyesine kadar yükseltmesine neden olabilir.

ABD’den gelecek olan haberleri takip etmeli ve sonucunu doğru yorumlamak altın fiyatlarındaki hareketi doğru yorumlamak açısından önemlidir. Bu da bu tür haberler neticesinde sert hareketlere maruz kalan altında ciddi karlı işlemler elde etmenize neden olabilir.

Pivot;1522

Destek; 1525-1518-1507

Direnç; 1534-1541-1549

Kudret AYYILDIR

Baş Analist / LiderForex