EURUSD Fed Sonrası Trend Görünümünü Değiştirmeye Hazırlanıyor!

Küresel piyasaların gündeminde FOMC tutanaklarında herhangi bir faiz indirimi sinyalinin olup olmadığı ve Fed Başkanı Powell’ın piyasalara vereceği mesaj vardı. Dolar Endeksi dolayısıyla da EURUSD paritesi için bu süreç kritik bir önem arz etmekteydi.

Fed öncesi Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi’nin faiz indirimi sinyal vermesi ile birlikte negatif fiyatlama davranışı oluşturarak negatif trend beklentisini karşılayan EURUSD, Fed sonrasında da bu sefer trendini sorgulayan bir profil oluşturdu ve şu sıralarda da bu değişime yönelik bir adım atma konusunda karar vermeye çalışıyor.

FOMC tutanaklarında sabırlı ifadesinin çıkartılması ve belirsizlik teması üzerine değinilmesi, ayrıca üyelerin faiz oylamasını gerçekleştirdiği Dot Plot grafiğinde de bazı bölgelerde (2,25% – 2,50% ile 1,75% – 2,0% bölgeleri) yoğunlaşmanın yer alması ve ekonomik projeksiyonlarda gerçekleşen revizeler,  Fed’in faiz indirimine yönelik kapıyı aralamasına imkan tanıdı.

EURUSD, Fed ile birlikte gerçekleştirdiği pozitif fiyatlama davranışı ile Draghi’nin unutulmamasına imkan tanıdı ve oluşturduğu seyir ile 144  – 233 günlük üssel hareketli ortalamalara ulaşarak şuanda 1,1390 seviyesinde trendini sorgulamaktadır.

Yeni dönemde EURUSD paritesinin psikolojik 1,15 ve kanal üst noktası 1,1620 gibi seviyelere ulaşma beklentisi, Klasik Dolar Endeksindeki trend değişimi ile ihtimal dahilinde yer almasına karşın parite henüz tam anlamı ile trendini değiştirememiştir. Bu sebeple de kısa vadeli olarak gerek Euro bölgesinden gerekse ABD’den gelecek önemli veri ve basın açıklamaları, parite için yakinen takip edilmelidir.

Tüm bu sürece yönelik ayrıntılı bir şekilde aktarmış olduğumuz video analiz çalışmasına aşağıdaki adresten ulaşabilirsiniz.

İyi seyirler, Başarılı işlemler dileriz.

Kudret AYYILDIR
GCM Yatırım Araştırma Müdür Yardımcısı

Add a Comment