Tarım Dışı İstihdam Nasıl Yorumlanır?

Her ayın ilk haftası küresel piyasaların gündeminde ABD’den gelecek kritik veriler yer almaktadır.  Tarım Dışı İstihdam, İşsizlik Oranı ve Ortalama Saatlik Kazançlar olarak dikkatle takip edilen bu verilerle birlikte fiyatlama davranışlarını takip eden ve bu doğrultuda ilgili sürece dahil olmak isteyen yatırımcılar, öncelikle mevcut verilerin sonuçlarını doğru bir şekilde yorumlaması gerekmektedir. Ancak başarı için verileri doğru bir şekilde yorumlamak tek başına yeterli olmayacaktır.

Ayrıca…

  • ABD verilerinin sonucuna anlık olarak ulaşmak,
  • Ulaştığımız bu sonuçları hızlı bir şekilde yorumlamak,
  • Yorumladıktan sonra hangi finansal varlıkta etkin hareket olabileceğini tahmin etmek,
  • Verilerin açıklandığı andan itibaren ne zaman piyasaya dahil olacağına karar vermek,
  • Yatırım kararı verirken risk yönetimi adı altında Zararı Durdur ve Kar Al seviyelerinin ne olacağına karar verebilmek,
  • Son olarak da stratejiyi uygun zamanda kapatabilmek,

Yukarıda maddeler halinde yer verdiğimiz açıklamalar, ABD’den gelecek kritik veriler ile birlikte başarılı olabilmemiz adına üstesinden gelmemiz gereken zorluklar olarak kaydedilmiştir.

Yukarıda yer verdiğimiz zorlukların üstesinden gelebilmek adına “Tarım Dışı İstihdam Nasıl Yorumlanır” raporumu inceleyebilir, ya da “Tarım Dışı İstihdam” ile alakalı hazırladığım video çalışmasını izleyebilirsiniz. Bu çalışmalara ek olarak da 04 Ocak saat 16.00’da ABD’den gelecek kritik verilere yönelik gerçekleştireceğim YouTube Canlı Yayın programına katılabilirsiniz.

Başarılı işlemler dilerim…

Kudret AYYILDIR
GCM Yatırım Menkul Değerler Araştırma Müdür Yardımcısı

Add a Comment