Brexit, FED faiz artırışını öteledi!

Haziran ayında gerçekleştirilen FOMC toplantısında 2016 yılı içerisinde 2 faiz artırım düşüncesinin açıklanması sonrasında konu ile ilgili FED Başkanı Yellen’in ilgili düşünceyi yumuşatması, 2016 yılında daha az faiz artırım olabilir düşüncesinin konuşulmasını sağladı.

İngiltere’nin 23 Haziran tarihinde gerçekleştirdiği oylama sonucunda Avrupa Birliğinden çıkma kararı alması (Brexit) sonrasında ABD Merkez Bankası FED’in faiz artırım beklentisinde önemli değişiklik görüldü.

Bloomberg’den yararlanılan faiz artırım beklentisi tablosunda, 2016 Temmuz ve Eylül ayında %0,0  Kasım ayında %1,9 oranlar ihtimal ile çok düşükken, 2016 Aralık %15,3 ve 2017 Şubat ayındaki %16,8’lik oranlar, FED’in faiz artırımın bu zamanlarda gerçekleşme ihtimalini güçlendirmektedir.

O halde şuan ki görünümü özetlersek,  İngiltere’deki brexit oylamasının FED’in faiz artırımı düşüncesini önemli ölçüde ötelediğini görmekteyiz. Bu düşüncenin devam edip etmemesi kararını da Temmuz ayının ilk haftası ABD’den gelecek istihdam verileri dikkatle takip edilecektir.

FED Faiz

Kudret Ayyıldır
Başanalist

Add a Comment