22 Ağustos 2014 Forex Piyasası Parite, Emtia ve Endeks Sabah Analizi

Makro-Ekonomik Gelişmeler

Küresel piyasalardaki finansal araçlar dün ABD için açıklanan olumlu makro-ekonomik göstergelerin etkisinde işlem görürken, yatırımcılar merakla bugün Jackson Hole Sempozyumu’nda bir konuşma yapacak olan ABD Merkez Bankası (FED) FED Janet Yellen’ı bekliyorlar. Yeni Başbakan’ın belli olduğu iç piyasalar için de oldukça önem taşıyan ABD’den gelecek açıklamalar global yatırımcıların odak noktasında bulunuyor.

“Odak noktası ABD”

Dün ABD’den gelen rakamlarda mevcut ev satışları ve Philadephia FED imalat endeksi verilerinin beklentilerin üzerinde olumlu bir tablo ortaya koyması borsalara alım getirdi. S&P-500 endeksi rekor tazelerken, Asya tarafında da bu sabah Japon Nikkei dışında yükselişler izleniyor. Haftanın ilk günlerinde jeopolitik riskleri gündeminde tutan küresel piyasalar, daha sonra veri akışının artması ve Jackson Hole Sempozyumu’nun başlaması ile dikkatlerini makro gelişmelere çevirmişti.

Haftanın son iki işlem gününde ise Sempozyum paralelinde basına röportajlar veren yetkililerin açıklamaları izleniyor. Bir televizyon kanalına konuşan San Francisco FED Başkanı John Williams, FED’in ilk faiz artışını gelecek yılın yaz aylarında yapması gerektiği görüşünü koruğunu ifade ederken, Philadephia FED Başkanı Plosser, faiz artırımının daha yakın bir tarihte yapılmasını ve kademeli olarak artırılmasını tercih ederim ifadelerini kullandı.

“Petrol ABD ile yükselişe geçti”

Irak’ta, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) isimli örgütün ilerleyişinin durdurulması ve Libya’da üretim hacminin artması, hafta başından bu yana petrol fiyatları üzerinde baskı yapan faktörler arasında yer alıyordu. Ancak dün ABD’den gelen ve beklentilerden iyi açıklanan veriler, makro-ekonomik ilerleme adına olumlu bir hava oluşturdu. Bu paralelde talebin canlı kalacağı beklentisi, petrol fiyatlarındaki yükselişlere zemin oluştururken, çevre ülkelerin Libya’ya uçuş yasakları getirmesi ve ülkede çatışmaların sürmesi arz yönlü endişeleri gündeme taşıdı.

“Artık gözler Jackson Hole’de”

Bugün Kanada için açıklanacak verilerin yanında piyasalar artık FED Başkanı’nın yapacağı konuşmaya odaklanıyorlar. Dolar endeksinde sert hareketlere yol açabilecek Yellen’ın konuşması merakla beklenirken, içeride ise Başbakan’ın Ahmet Davutoğlu olacağı duyurusu sonrasında BIST-100 endeksinin açılışı ve TL hareketleri izlenecek. Haftanın son işlem gününde dikkatler ağırlıklı olarak önemli merkez bankalarının başkanlarından gelecek açıklamalar üzerinde yoğunlaşacak.

“Ekonomik takvimde öne çıkanlar”

Jackson Hole Sempozyumu;Bu haftanın merakla beklenen gelişmelerinin başında, ABD’de yapılacak olan Jackson Hole toplantısının yer aldığını rahatlıkla ifade edebiliriz. Kansas City FED’in her yıl Wyomig’de düzenlediği Jackson Hole Sempozyumu’nun 3 gün sürmesi bekleniyor. Toplantıya dünyanın dört bir yanından katılacak olan merkez bankası yetkilileri, ekonomi bakanları, akademisyenler ve finansal piyasa katılımcılarının yapacağı açıklamalar, finansal enstrümanlar üzerinde sert fiyat değişimlerinin görülmesine neden olabilir. Tüm gün içerisinde ABD’de yapılacak röportajlar ve söyleşiler birçok farklı ulustan televizyon kanalında yayınlanacak. Özellikle dünyanın önemli ve büyük merkez bankalarının başkanlarından gelecek açıklamalar, ilgili ülkelerin para birimlerinin yanında borsa endekslerinde de yönü tayin edebilir. Dolayısı ile haftanın en dikkat çeken gelişmesinin Jackson Hole Sempozyumu olduğunu ifade edebiliriz. Özellikle ABD ve Avrupa Merkez bankalarının başkanlarının yapacağı konuşmalar merakla beklenecek.

ABD – FED Başkanı Yellen’ın Konuşması; Çarşamba günü yayınlanacak Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) son toplantısının tutanakları sonrasında küresel piyasalarda dikkatler ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Janet Yellen’ın konuşmasına çevrilecek. Yellen’ın özellikle FED’in fazi artışının zamanlaması konusundaki değerlendirmeleri ise yatırımcıların odak noktasında yer alacak. Aslında Başkan’ın her ne kadar daha önceki konuşmalarındaki duruşundan daha farklı bir tavır içerisinde olması beklenmese de, FED’in para politikalarında atacağı adımlar adına önceki yıllarda düzenlenen Jackson Hole toplantılarında ipuçları vermesinin, konuşmanın önemini bir miktar daha önemli kıldığı düşünülüyor. FED’in, 2015 ortalarında ilk faiz artırımını yapacağı beklentilerinin yeninden şekillenmesine neden olabilecek Yellen’ın ifadeleri, Dolar’da sert hareketlerin görülmesine neden olabilir.

Euro Bölgesi – ECB Başkanı Drahgi Konuşması; ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Janet Yellen’ın konuşması sonrasında dikkatler Jackson Hole Sempozyumu’nda, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi’ye çevrilecek. Meslektaşı Yellen gibi Draghi’nin de, “İşgücü piyasası dinamiklerinin yeniden değerlendirilmesi” başlıklı bir konuşma gerçekleştirmesi bekleniyor. Mario Draghi’nin, ECB’nin para politikalarına değinmesi halinde Euro’da sert fiyat değişimleri görülebilir. Dolayısı ile haftanın en merak edilen gelişmeleri arasında Draghi’nin kullanacağı ifadelerin yer aldığını söyleyebiliriz.

Önemli Ekonomik Takvim Verileri

Cuma

Zaman                  Haber                                               Beklenti       Önceki

15:30    CAD           Çekirdek CPI (Aylık)                            0,1%           -0,1%

15:30    CAD           Çekirdek Perakende Satışları (Aylık)         0,4%           0,1%

15:30    CAD           CPI (Aylık)                                         -0,1%          0,1%

15:30    CAD           Perakende Satış (Aylık)                        0,3%           0,7%

17:00    USD           FED Başkanı Janet Yellen Konuşması

Jackson Hole Sempozyumu

21:30    EUR            ECB Başkanı Draghi Konuşması

EURUSD ANALİZ

Haftanın son işlem gününe geldiğimizde piyasalar ABD borsa endeksleri ve Dolar endeksinin gerçekleştirdiği zirve hareketlerin fiyatlaması içerisinde seyrini sürdürürken EURUSD paritesi de mevcut düşüşlerini 1,3241 ile sınırlandırarak tepki alımlarını sürdürmeye çalışmaktadır. 1,3305 bariyeri mevcut tepki alımlarının devam edip etmeyeceği konusunda bize önemli bir sinyal vermesi beklenilmektedir. Parite eğer 1,3305 direnci altında hareketlerini sürdürürse aşağı yönlü baskısını 1,3265 ve 1,3235 olarak devam ettirebilir. 1,3305 direncinin geçilmesi durumunda ise tepki alımlarının devam etme düşüncesi fiyatlanmak istenebilir. Bu da 200 saatlik basit hareketli ortalama olan 1,3342 seviyesinin gündeme gelmesine katkı sağlayabilir. Bu bağlamda da gün içi 1,3305 seviyesi dikkatle takip edilmelidir. Şu sıralar parite 1,3284 seviyesinde seyrini sürdürmektedir.

NOT: Günün ilk yarısında piyasalar makro-ekonomik anlamda zayıf bir gün geçirecek, ABD borsaları açılışı sonrasında ise Jackson Hole toplantısının 2. Gününde ABD ve Avrupa Merkez Bankaları Başkanları Janet Yellen ile Mario Draghi’nin açıklamaları beklenilmektedir. Yellen TR saati ile 17:00’de, Draghi ise TR saati ile 21:30’da açıklama yapması beklenilmektedir.

Pivot: 1,3305
Destek:
1,3265-1,3235-1,3200
Direnç: 1,3305-1,3342-1,3380

eurusd

GBP/USD ANALİZ

Hafta içerisinde gerçekleştirmiş olduğu satıcılı seyrini 1,6560 seviyesine kadar sürdüren ve daha sonra tepki alımına maruz kalan GBPUSD paritesi haftanın son işlem gününde 1,6581 seviyesinde hareketlerini sürdürmektedir. 1,6601 ve 1,6653 bariyerlerinin önemini koruduğu bugünde paritenin makro-ekonomik anlamda zayıf olması, teknik beklentilerin daha da sakin kalmasını tetikleyebilir. Genel görünüm 1,6601 ve 1,6653 bariyerleri altında negatif seyrin devam etmesi şeklindedir.

NOT: Günün ilk yarısında piyasalar makro-ekonomik anlamda zayıf bir gün geçirecek, ABD borsaları açılışı sonrasında ise Jackson Hole toplantısının 2. Gününde ABD ve Avrupa Merkez Bankaları Başkanları Janet Yellen ile Mario Draghi’nin açıklamaları beklenilmektedir. Yellen TR saati ile 17:00’de, Draghi ise TR saati ile 21:30’da açıklama yapması beklenilmektedir.

Pivot: 1,6653
Destek; 1,6550-1,6500-1,6460
Direnç;  1,6601-1,6653-1,6700

Gbpusd

USD/TRY ANALİZ

AK Parti, yeni genel başkan ve Başbakanın ismini dün akşam saatlerinde Recep Tayyip Erdoğan aracılığı ile açıkladı. Dışişleri bakanı olarak uzun bir süre hizmet veren Ahmet Davutoğlu, AK partinin yeni genel başkan ve ülkenin Başbakanı olarak açıklanması ardından basın açıklaması gerçekleştirdi.  BİST-100 endeksinin kapalı olması nedeniyle gözlerin kurlarda olduğu bu açıklama ile birlikte TRY’nin değer kazanma girişiminde ısrarcı olmadığını kur hareketlerinden görebiliyoruz. USDTRY kuru yukarı yönlü çıkışlarını gün içi 2,1785 seviyesine kadar devam ettirdi ve haftanın son işlem gününde 2,1760 seviyesinde seyrini sürdürmektedir. Özellikle bugün BİST-100 endeksinin mevcut yeni başkan ile nasıl bir fiyatlama içerisinde olacak sorusunun cevabını aramaktayız. BİST-100 endeksindeki hareketler de TRY’li kurlarda gün içi etkisini hissettirebilir.

Teknik olarak USDTRY kurunu incelediğimizde 200 saatlik basit hareketli ortalama olan 2,1645 destek noktası önemini korumaktadır. Kur eğer bu destek noktası üzerinde kalmayı sürdürürse yukarı yönlü çıkışlarını psikolojik bir bariyer olan 2,2000 seviyesine kadar devam ettirmek isteyebilir. 2,1645 öncesinde de dünün dip noktası 2,1680 ilk destek noktası olarak karşımızdadır.

Pivot: 2,1645
Destek: 2,1680-2,1645-2,1560
Direnç:  2,1785-2,1885-2,1930

usdtry

USD/JPY ANALİZİ

Haftanın son iş gününe girdiğimizde, yoğun veri akışı öncesi yatay hareketlilik göze çarpıyor. Gün içerisinde ABD seansına kadar önemli bir veri bulunmamakla birlikte, TSİ 17:00’den itibaren gözlerin Jackson Hole Sempozyumu’na çevrileceğini söyleyebiliriz. Burada FED Başkanı Yellen’ın gerçekleştireceği konuşma USD/JPY üzerindeki hareketliliğin artmasına neden olabilir.

Teknik olarak incelediğimizde, hafta ortasından bu yana oluşan düşüş kanalından kurtulma çabası sonrasında, yatay hareketlilik oluşmuş durumda. Dünün dip noktası olan 103,59 seviyesi yatay harekete destek oluşturuyor. Buna bağlı olarak gün içerisinde 103,59 üzerinde kalındığı müddetçe alım yönlü baskıların ön planda olma potansiyeli ağırlık kazanabilir. Olası alımlarda 104,11 seviyesi hedeflenebilecekken, yaklaşık 5 ayın zirvesi olan bu noktanın geçilmesi yükseliş baskısına netlik kazandırabilir.

Paritede düşüş yönlü beklenti oluşturabilmek için, yükselişte yaşanan durgunluğun tepki satışlarını devreye sokması gerekmektedir. 103,59’un kırılması, bu çabaya destek oluşturarak satışların hız kazanmasına yol açabilir. Ancak, 102,85 seviyesi kırılana kadar, olası düşüşlerin kısa vadeli ve toparlanmaya yönelik olduğu unutulmamalıdır.

Pivot: 103,59
Destek:
103,59 –  103,39 – 103,05
Direnç:
103,95 – 104,11 – 104,50

usdjpy

EUR/JPY ANALİZİ

Haftanın son iş gününde Euro Bölgesi’nde önemli bir veri akışı bulunmuyor. Ancak TSİ 17:00’dan itibaren, Jackson Hole Sempozyumu’nda FED Başkanı Yellen ve Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi’nin konuşmaları bekleniyor. Bu süreçte, Başkanların konuşmalarına dair beklentiler fiyatlamaların artmasına neden olabileceği için temkinli olmakta fayda vardır.

Teknik olarak incelediğimizde, paritenin kırmızı renkle belirttiğimiz düşüş kanalından ayrılma çabasının şu ana kadar çok netlik kazanamadığını söyleyebiliriz. Bu noktada, 5 haftanın zirve noktası olan 138,03 seviyesinin oluşturabileceği aşağı yönlü baskı ve düşüş kanalından kurtulma çabasıyla ortaya çıkabilecek alımların mücadelesini takip etmekteyiz. Gün içerisinde, 138,03 seviyesi geçilemediği müddetçe, kanala dönüş çabasıyla birlikte satış baskısının ağırlık kazanması beklenebilir. Olası satışlar, dünün dip noktası olan 137,46’nın kırılmasıyla netlik kazanabilir.

Kanaldan kurtulma çabasını daha net görebilmek için, 138,03 seviyesinin geçilmesine ihtiyaç bulunmaktadır. Bu durumda yukarı yönlü baskılar netlik kazanabilir ve 139,11 seviyesine doğru fiyatlamalar için destek oluşturabilir.

Pivot: 138,03
Destek:
137,46137,10 – 136,75
Direnç: 138,03138,45 – 138,76

eurjpy

USD/CHF ANALİZİ

Gün içerisinde Avrupa’da pariteyi etkileyebilecek önemli bir veri beklenmiyor. Diğer yandan küresel piyasalarda dikkatlerin çevrili olduğu Jackson Hole Sempozyumu’nda FED Başkanı Yellen ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Draghi’nin konuşmaları haftanın son gününde her iki para birimine dair fiyatlamaların artmasına neden olabilir. Bu nedenle gelişmeleri takip etmekte fayda bulunmaktadır.

Teknik olarak incelediğimizde, paritenin yeni yılın zirve bölgelerinden geri çekilme yaşadığı görülüyor. Hafta ortasından bu yana hareketlerin sürdürü 0,9090 – 0,9145 bandı, paritenin yeni rekor seviyeler ile yükseliş trendinin gücünü hissettirdiği nokta arasındaki çekişmeyi göstermekte. Parite 0,9090 üzerinde kaldığı müddetçe, bant hareketinin yukarı yönlü geçilme çabasının ön planda olması beklenebilir. Olası alımlarda 0,9145 seviyesi hedeflenebilecekken, daha net beklentiler için bu seviyenin geçilmesi gerekmektedir.

Paritede düşüş yönlü beklenti oluşturabilmek için, 0,9145’in oluşturduğu baskının takibi gerekmektedir. Olası düşüşlerde 0,9090 seviyesi hedeflenebileceği gibi, bu seviyenin kırılması trend çizgisine doğru fiyatlamalar için cesaret verebilir. 200 günlük üssel (exponential) hareketli ortalamanın (137,67) üzerinde gerçekleşebilecek ikinci bir günlük kapanış, kısa vadeli alıcılar için yeni beklentiler oluşturabilir.

Pivot: 0,9090
Destek:
0,9090 – 0,9065 – 0,9020
Direnç:
0,9145 – 0,9170 – 0,9190

usdchf

HAM PETROL ANALİZ

Hafta içerisinde gerçekleştirmiş olduğu satıcılı seyrini 92,60 ile sınırlandıran ve tepki alımlarını 94,43 seviyesine kadar devam ettiren Ham Petrol, haftanın son işlem gününde 93,79 seviyesinde hareketlerine devam etmektedir. 92,60 desteğinden dönüş gerçekleşmesi ile tepki alımı düşüncesinin oluştuğu Ham Petrol’de bu tutumun devam edebilmesi için 94,67 95,11 seviyesinin geçilmesi gerektiğini unutmayalım. Eğer bu tutum etkisini hissettirebilirse 96,27 ve 97,53 seviyelerini test edebiliriz. Aksi takdirde 92,60 seviyesi yeniden test edilmek istenebilir. Bu bağlamda da 95,11 direnci günün en önemli seviyesidir. 95,11 öncesinde de 94,67 bariyeri ilk direnç noktası olarak karşımızdadır.

Pivot: 95,11
Destek:
93,40-92,55-91,96
Direnç:
94,67-95,11-96,27

petrol

ALTIN ANALİZ

1292 seviyesini aşağı yönlü kırdıktan sonra satıcılı seyrini hızlandıran ve bu tutum ile mevcut düşüş hareketlerini 1272 seviyesine kadar taşıyan Altın fiyatı haftanın son işlem gününde 1279 seviyesinde hareketlerini sürdürmektedir. ABD 10 yıllık hazine tahvil faiz oranının 2,400 seviyesi üzerinde kalma isteği, S&P500 endeksinin rekor seviyesini yenilemesi ve Dolar Endeksinin yukarı yönlü çıkışını önemli seviyelere doğru devam ettirmesi Altın fiyatı için negatif bir görüntü olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu bağlamda da Altın için alıcılı seyrin çok istekli olmayacağını söyleyebiliriz. Genel görünüm 1285 ve 1292 bariyerleri altında negatif baskının devam etmesi şeklindedir. Altın fiyatı eğer bu bariyerler altında kalmayı sürdürürse aşağı yönlü baskısını 1265 ve 12658 desteklerine kadar taşıyabilir. Tepki alımlarının devam edebilmesi için 1292 direncinin geçilmesi gerekmektedir.

NOT: Günün ilk yarısında piyasalar makro-ekonomik anlamda zayıf bir gün geçirecek, ABD borsaları açılışı sonrasında ise Jackson Hole toplantısının 2. Gününde ABD ve Avrupa Merkez Bankaları Başkanları Janet Yellen ile Mario Draghi’nin açıklamaları beklenilmektedir. Yellen TR saati ile 17:00’de, Draghi ise TR saati ile 21:30’da açıklama yapması beklenilmektedir.

Pivot: 1292
Destek:
1272-1265-12658
Direnç:  1285-1292-1297

Altin

DAX30 ANALİZİ

Açılış            : 9343
En yüksek     : 9404
En düşük       : 9276
Kapanış         : 9381

50 günlük basit hareketli ortalama : 9624
200 günlük basit hareketli ortalama: 9508

Endeksin 9335 direncinin üzerinde kapanış gerçekleştirdi. Yükselişin devamında 9433 seviyesi ilk direnç olsa da hedef 9470 seviyesi olabilir. 10000 seviyesinden başlayan, 8900 seviyesinde son bulan düşüşün Fibonacci oranlarından %38.2’lik seviye 9335 bölgesinden geçiyor. Gün sonu kapanış 9335 seviyesi altına inerse 9170 seviyesine doğru geri çekilme yaşanabilir. Dün beklentilerin biraz üzerinde gelen PMI rakamlarından sonra bugün piyasa Yellen ve Draghi’nin açıklamalarını takip edecek.

Pivot   : 9353
Destek
: 9335-9170-9100
Direnç
: 9433-9470-9605

#DAX30Daily

S&P500 ANALİZİ

Açılış            : 1982
En yüksek     : 1991
En düşük       : 1980
Kapanış         : 1989

50 günlük basit hareketli ortalama : 1954
200 günlük basit hareketli ortalama: 1870

Endeks 1985 zirvesini aştı. Bugün için ilk direnç olabilecek seviye 1992. Gün sonu itibariyle 1995 seviyesi üzerinde kapanış endeksi 2000 seviyesine kadar hızlıca taşıyabilir. Önümüzdeki saatler için endekste ilk destek 1986 seviyesinde. 1983 seviyesi altına inilmesi durumunda 1977 seviyesine kadar geri çekilme yaşanabilir. Bugünün gündemi Jackson Hole ve Yellen’ın açıklamaları.

Pivot   : 1987
Destek:
1986-1983-1977
Direnç:
 1992-1995-2000

#S&P500Daily

“GCM Forex Günlük Bülteni Hazırlayanlar”
Araştırma Direktörü: Erdoğan TURAN – “S&P500 ve Dax30 Analizi”
Başanalist: Kudret AYYILDIR
 – “EURUSD, GBPUSD, USDTRY, Ham Petrol ve Altın Analizi”
Analist: Sermet DOĞAN – “Makro-Ekonomik Gelişmeler ve Ekonomik Takvim”
Yardımcı Analist: Umut TUNCER – “USDJPY, EURJPY ve USDCHF Analizi”

NOT: Bu analizler GCM Forex’den izinsiz olarak yayınlanamaz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

http://www.gcmforex.com/

Günlük piyasa analiz ve yorumları ücretsiz e-posta adresinize gelmesini istiyorsanız tıklayın ve formu doldurun.

Add a Comment