05 Haziran 2014 Forex Piyasası Parite, Emtia ve Endeks Sabah Analizi

Makro-Ekonomik Gelişmeler

Küresel piyasalar tüm dikkatler artık Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) bugünkü toplantısından çıkacak kararlara çevrilmiş durumdayken, dünyanın büyük ekonomilerine ilişkin makro-ekonomik göstergeler izlenmeye devam ediliyor. ABD’de S&P-500 endeksi yeni rekor seviyelerini görürken, Asya tarafında ise borsaları ECB öncesinde karışık bir seyir izliyor.

“ABD ekonomisinde ılımı büyüme devam ediyor”

Dünyanın en büyük ekonomisinden dün açıklanan ISM hizmet verisi tahminlerin üzerinde gerçekleşerek olumlu ipuçları vermişti. Ardından, ABD Merkez Bankası’nın (FED) Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısından 2 hafta önce hazırlanan Bej Kitap yayınlandı ve ülkede çoğu bölgenin ılımlı hızda büyümeye devam ettiği belirtildiği görüldü. Ayrıca istihdam ve imalat piyasasına ilişkin de olumlu değerlendirmeler yapılırken, tüketici harcamaları için yine “ılımlı hızda büyüme” ifadeleri kullanıldı. ECB kararları öncesinde temkinli bir seyir izleyen küresel piyasaların yanında, bu gelişmeler ile birlikte Wall Street endekslerine zayıf da olsa alımların geldiği görüldü. Asya’da ise bu sabah piyasaların artık bekleme durumuna yakın olduğu görülüyor. Avustralya’da açıklanan dış ticaret rakamları sonrasında ülkenin 7 sonra açık verdiği görülürken, Çin’in hizmetler PMI verisi ise son 4 yılın en düşük seviyelerine geriledi.

“Tüm dikkatler Avrupa’da”

Bugün finansal piyasalarda nefesler tutulacak ve tüm dikkatler ECB’nin alacağı kararlarda olacak. Bugün kullanacağı cümleler en çok merak edilen kişi, ECB Başkanı Mario Draghi olacak. Ancak bunun yanında piyasalarda yine de yakından takip edilecek gelişmeleri göz ardı etmemek gerekiyor. Sabah saatlerinde İngiltere ve Almanya gibi ülkelerden açıklanacak rakamlar sonrasında İngiltere Merkez Bankası’nın (BOE) kararları mercek altında olacak. Politikalarında herhangi bir değişiklik yapması beklenmeyen BOE’nin bu ay ECB’nin gölgesinden kalacağını ifade edebiliriz. Diğer taraftan dün, Rusya’ya yeni yaptırımların uygulanmasına hazır olduklarını duyuran dünyanın sanayileşmiş ülkeler topluluğu G-7’nin toplantısı bugün de devam edecek. Günün ikinci yarısında ise ECB gündemin merkezinde yer alacakken, ABD’de istihdam talepleri ve sonrasında ise Kanada’dan Ivey PMI verisi ile birlikte doğal gaz stokları takip edilecek.

“Günün Fırsatı; Euro Bölgesi – Merkez Bankası Toplantısı”;Bu haftanın en dikkat çekici gelişmesinin Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) toplantısı olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Piyasalar, Mayıs ayındaki toplantının ardından düzenlenen basın konferansında Banka’nın Başkanı Mario Draghi’nin açıklamaları sonrasında, ECB’nin 5 Haziran’daki toplantısında bir adım atacağına neredeyse kesin gözü ile bakıyor. Ayrıca, Almanya Merkez Bankası’nın (Bundesbank) da bu kez olası genişlemeci para politikalarına sıcak bakabileceğini açıklaması, beklentilerin boyutunu bir üst seviyeye taşıdı. Bu ay alınacak kararlar, başta EUR/USD olmak üzere birçok finansal aracın yönünde kısa ve orta vadede etkili olabilir.  ECB’nin sadece faiz indireceği, sadece genişlemeci bir para politikası uygulama kararı alacağı veya bunların her ikisini birlikte hayata geçireceği yönünde farklı görüşler olması dikkat çekiyor. Bu noktada ECB’nin Perşembe günkü programını adım adım incelemekte fayda olacağını söyleyebiliriz.

  1. 14:45 Faiz Oranı Beyanatı; Piyasalar öncelikle TSİ 14:45’de duyurulacak olan ECB’nin politika faiz oranını görecekler. Bu konu hakkında çok farklı düşünceler öne çıksa da, Draghi’nin açıklamalarından bu yan geçen süreç içerisinde ECB’den bir faiz oranı indirimi geleceğini fiyatlayanları göz ardı etmemek gerekiyor. Bu paralelde eğer ECB %0.25 olan oranda bir değişiklik yapmazsa, Euro’da sert yükselişlerin etkili olabileceğini ifade edebiliriz. Ancak 10 ya da 15 baz puanlık bir indirim gelecekse, bunun sonucunda kıtanın ortak para biriminde yine bir miktar kayıplar görme ihtimalimiz var. Anketlerdeki ağırlıklı beklentinin, faiz oranın %0.10’a çekilmesi yönünde olduğu görülüyor.
  2. 15:30 Basın Konferansı (Draghi’nin karar metnini okuması); Bu aşamada aslında faiz oranındaki kararın ne olduğuna göre farklı senaryolar belirlemek daha doğru olacaktır. Ancak her durumda TSİ 15:30’da tüm dünyanın gözünün ECB Başkanı Draghi’nin üzerinde olacağını söyleyebiliriz.

i)     İlk olarak ECB’nin faizde bir değişiklik yapmadığını düşünelim. Bu gibi bir durumda Draghi’nin para politikasını güçlü şekilde genişletecek bir plan açıklaması yönünde beklentinin artacağını ifade edebiliriz. Faiz indiriminin yapılmaması sonrasında Euro’da görülecek olası yükselişlerden sonraki yön kararını, öncelikle Drahgi’nin okuyacağı, toplantının karar metni belirleyebilir. Bu durumda, güçlü bir parasal genişleme kararı alındığının duyurulması, Euro’da düşüşlere, piyasaları tatmin etmeyecek bir para politikası adımı ise kıtanın ortak para biriminde yükselişlerin hız kazanmasını tetikleyebilir.

ii)    İkinci olarak ise ECB’nin faiz indirdiğini düşünelim. Gelen indirim kararından sonra Euro’da görülebilecek dalgalanmadan sonra, Draghi’nin okuyacağı karar metni yine bu tarafta da etkili olabilir. Faiz indiriminin geleneksel olmayan bir para politikası ile desteklenmesi Euro’da bir miktar kayıplar oluşmasına katkı sağlayabilir. Ancak, negatif mevduat faiz oranı, LTRO (Uzun Vadeli Refinansman Operasyonu) ve OMT (Doğrudan Parasal İşlemler) gibi programların dışında kalacak ve güçlü olmadığı düşünülen politikalar, piyasa katılımcılarını tatmin etmeyerek, ECB’nin para politikasını genişletme konusunda ilerleme kaydedemediği düşüncesi ile Euro’da yukarı yönlü hareketlere zemin oluşturabilir.

  1. 15:30 Basın Konferansı (Soru-Cevap Bölümü); Faiz oranı kararının görülmesi ve Draghi’nin karar metnini okumasının ardından ECB Başkanı basın mensuplarından gelecek soruları yanıtlayacak. Aslında bu kısım genelde ECB beyanatlarının en önemli ve volatilitenin en fazla olduğu kısım olsa da, bu kez piyasalar Draghi’den artık sözler değil, aksiyon bekledikleri için bu adım bir miktar gölgede kalabilir. Gelecek soruların niteliği, yayınlanan kararlara göre değişiklik gösterebileceği için, faiz oranı ve genişlemeci para politikası konularındaki ECB’nin tutumu önem taşımaktadır. Yine de gazetecilerden gelecek sorular karşısında Balkan Draghi’nin sergileyeceği tavır dikkatle takip edilecek.

“Ekonomik takvimde öne çıkanlar”

İngiltere – Merkez Bankası Toplantısı;İngiltere ekonomisindeki toparlanma sinyallerinin gelmeye devam etmesi ile üzerinde faiz oranını yükseltmesi yönündeki baskı artan İngiltere Merkez Bankası’nın (BOE) Haziran ayı toplantısı, yine piyasaların gündemindeki önemli başlıklardan biri olacak. Ancak Banka’nın, 375 milyar Sterlin tutarındaki toplam parasal genişleme programını ve %0.50 olan politika faiz oranını bu ay da değiştirmesinin beklenmediğini ifade edebiliriz. BOE’nin bu politika araçlarını kullanarak atacağı herhangi bir adım büyük bir sürpriz olarak değerlendirilecekken, Sterlin’de sert hareketlerin görülmesine yol açabilir.

ABD – İstihdam Talepleri; Geride kalan hafta 300 bin Amerikalının işsizlik maaşına başvuruda bulunduğuna işaret eden istihdam talepleri verisi, tahminlerin altında olumlu bir tablo çizmişti. 31 Mayıs ile biten haftada ise 309 bin Amerikalının işsizlik sigortasına başvurmuş olması bekleniyor. Verinin tahminden farklı olarak gerçekleşmesi, ABD’nin para birimi değerinde değişikliklere neden olabileceği için yatırımcılar tarafından yakından takip edilecek. Söz konusu rakamın açıklanacağı sırada, bu hafta bir kat daha kritik bir önem taşıyan ECB’nin basın konferansı başlayacağı için, ilgili rakam gölgede kalabilir.

Önemli Ekonomik Takvim Verileri

Perşembe

Zaman                  Haber                                               Beklenti       Önceki

09:00    EUR            Alman Fabrika Siparişleri (Aylık)            1,3%           -2,8%

11:00    GBP           Halifax HPI                                        0,7%           -0,2%

12:00    EUR            Perakende Satış (Aylık)                       0,1%           0,3%

EUR            Fransa 10-Yıllık tahvil İhalesi

G-7 Toplantısı

14:00    GBP           Faiz Oranı Beyanatı                            0,50%          0,50%

14:00    GBP           BOE Toplam Parasal Genişleme              375B           375B

14:45    EUR            Faiz Oranı Beyanatı                            0,10%          0,25%

15:30    EUR            ECB Basın Konferansı

15:30    USD           İstihdam Talepleri                                309K            300K

15:30    CAD           Yapı Ruhsatları (Aylık)                         1,4%           -3,0%

17:00    CAD           Ivey PMI                                           56,3             54,1

17:30    USD           Doğal Gaz Stokları                             116B            114B

20:30    USD           FOMC Üyesi Kocherlakota Konuşması

EURUSD ANALİZ

“Kritik gün geldi çattı!”

Finansal piyasaların merakla beklediği Avrupa Merkez Bankası (ECB) Faiz Kararı ve ECB Başkanı Mario Draghi’nin basın açıklaması bugün TR saati ile 14:45 ve 15:30’da gerçekleşecektir. Özellikle EURUSD paritesi düşüşlerine devam edecek mi, ECB yeni bir hamle gerçekleştirecek mi sorularının cevaplarını bulabileceğimiz bugün, EURUSD paritesinde sert hareketlerin olma ihtimali güçlüdür. Öncelikle uzun bir süredir etkisini hissetmiş olduğumuz 150 günlük basit hareketli ortalama olan 1,3695 direncinin önemini vurgulamak ve kısa vadeli seyre geçmemiz gerektiğini söyleyebiliriz. 150 günlük basit hareketli ortalama 5 Eylül 2013 tarihinden itibaren EURUSD paritesinde yükselen trend görevi görmekteydi. 13 Mayıs 2014 tarihinden itibaren artık yükseliş trendi sorgulanmaya başlandı ve parite 150 günlük basit hareketli ortalamanın altında hareketler gerçekleştirerek yükseliş trendinin sonlandığını ve düşüşlerin güçlü olduğunu kanıtladı. Bugün de 150 günlük basit hareketli ortalamanın altında negatif seyrimizi sürdürmekteyiz. Bu bağlamda da bugün ECB toplantısı yarın ABD’den gelecek olan Tarım Dışı İstihdam verisi paritenin 150 günlük basit hareketli ortalama altında hareketlerine devam etmesine katkı sağlarsa EURUSD paritesinin 1,3400 seviyesine kadar gerileme potansiyelinin yükselmesine katkı sağlayabilir. Bu nedenle de teknik ve temel analiz göstergelerinin birbirleri ile uyum içerisinde olup olmayacağını bugün ve yarınki veriler bize kanıtlayacaktır.

Kısa vadeli olarak EURUSD paritesini incelediğimizde 1,3655 – 1,3585 arasındaki bant hala daha devam etmektedir. ECB Faiz kararı ve başkan Draghi’nin açıklamaları ile bu bandın dışına çıkılma ihtimalinin kuvvetli olduğunu ifade edebiliriz. Özellikle de 1,3585 desteğinin aşağı yönlü kırılımı satıcıların yeniden piyasada yer olmasına ve 1,34 hedefimize yaklaşma ihtimalinin güçlenebileceğini ifade edebiliriz. Yükselişlerde yer almak isteyenler ise 1,3585 desteğinden gerçekleşecek olası dönüşü ya da 1,3655 direncinin geçilmesini beklemelidir.

NOT: 150 günlük basit hareketli ortalama altında günlük kapanış gerçekleştirdiğimiz müddetçe paritedeki negatif seyrimiz devam etme ihtimali güçlü kalacaktır.

Pivot: 1,3655
Destek:
1,3585-1,3545-1,3505
Direnç: 1,3627-1,3655-1,3695

EURUSD

GBP/USD ANALİZ

“89 günlük basit hareketli ortalama önemini korumaktadır”

GBPUSD paritesi 1,6782 ve 89 günlük basit hareketli ortalama arasında sıkışık seyrini haftanın ilk işlem gününden beri devam ettirmektedir. Özellikle de 89 günlük basit hareketli ortalamanın kısa vadeli önemli bir destek olması nedeniyle düşüşlerin cansız, yükselişlerin daha istekli olduğunu görmekteyiz. Ancak bu hareketliliğe temel makro-ekonomik verilerin de desteği şart. Yani paritenin bundan sonraki seyrini daha yakından görebilmemiz için parite de daha sert hareketlere ihtiyaç vardır ve bu da önemli makro-ekonomik verilerin sonuçları ile mümkündür. Bu nedenle de bugün gerek İngiltere gerekse Avrupa merkez bankası açıklamalarına dikkat etmek önemlidir. İlaveten ABD’den gelecek olan veriler de  parite üzerinde sert hareketlere maruz kalabilir.

Kısa vadeli olarak GBPUSD paritesini incelediğimizde ise 1,6782 direncinin önemli olduğunu, bu bariyer altında kaldığı müddetçe aşağı yönlü baskının devam etmek isteyeceğini ifade edebiliriz. Eğer bu şart sağlanırsa yeniden 89 günlük basit hareketli ortalamaya (1,6705) doğru negatif bir baskı oluşabilir. Yükselişlerde yer almak isteyen Forex işlemcisi ise 1,6782 direncinin geçilmesini beklemelidir. Böyle bir durumda ise kanalın üst noktası 1,6850 direncine doğru yeni bir strateji beklenilebilir.

Pivot: 1,6782
Destek; 1,6730-1,6690-1,6650
Direnç; 1,6782-1,6820-1,6850

gbpusd

USD/TRY ANALİZ

“2,1260 direnci geçilemedi, DİKKAT!”

USDTRY kuru dün gün içerisinde 2,1260 seviyesine kadar yükselse de bu çıkışı devam ettiremedi ve yeniden satış baskısına maruz kaldı. Bu satış baskısı USDTRY kurunun 50 günlük basit hareketli ortalama olan 2,1130 seviyesini test etmesine katkı sağladı. Şuanda da 50 günlük basit hareketli ortalama olan 2,1130 seviyesine yakın hareketler gerçekleştirmektedir. Bu yükseliş bir tuzak mı yeniden düşüş trendi etkin olacak mı gibi sorular kur üzerinde sorulan en önemli sorular olarak karşımıza çıkmaktadır. Öncelikle sabırlı ve temkinli olmamız gerektiğini söyleyerek bu sorulara cevap verebiliriz. Öte yandan 2,1260 ve 50 günlük basit hareketli ortalama 2,1130 seviyeleri bundan sonraki süreçte daha fazla dikkat edilmeli. Özellikle de günlük kapanışlarda 2,1260 seviyesi üzerinde mi yoksa 2,1130 seviyesi altında mı kapanış gerçekleştirdiğini görmeli ve buna uygun strateji gerçekleştirmemiz gerekmektedir. Bu nedenle de bugün ve yarınki günlük kapanışlar çok önemlidir.

Kısa vadeli olarak USDTRY kurunu incelediğimizde 2,1260 direnci altında negatif baskı devam etmektedir. Eğer kur 2,1260 direnci altında kalmayı sürdürürse 2,1080 ve 2,1010 seviyelerinin test edilme ihtimali güçlenebilir. Aksi takdirde yani kurun 2,1260 seviyesi üzerinde yer alması durumunda 100 günlük basit hareketli ortalama olan 2,1675 seviyesin doğru yeni hedef yolculuğu oluşabilir.

Pivot: 2,1260
Destek: 2,1080-2,1010-2,0955
Direnç: 2,1260-2,1350-2,1450

USDTRY

USD/JPY ANALİZİ

USD/JPY paritesinde ECB (Avrupa Merkez Bankası) toplantı kararları öncesinde, Japon Nikkei endeksindeki temkinli bekleyiş yatay bir görünümle devam ederken, USD/JPY paritesinde 2 gündür devam eden bant hareketinin (102,42 – 102,85) içerisinde satışların ağırlık kazandığını gördük.

Teknik olarak incelediğimizde, kritik 101,85 seviyesi ve geçilememesi durumunda oluşabilecek aşağı yönlü baskılardan söz etmiştik. Buna bağlı olarak 101,85 altında kırmızı renkle belirttiğimiz düşüş kanalına dönme çabası oluşabilir. Düşüşlerde 102,15’in kırılması durumunda, güncel seviyesi 101,60 olan 155 günlük üssel (exponential) hareketli ortalamanın hedeflenmesi gündeme gelebilir.

Paritede alım yönlü beklenti oluşturabilmek için, 102,85 engelinin aşılması gerekmektedir. Ek olarak bu durum 102,42’den gerçekleşebilecek dönüşlerde alıcıların destek bulmasıyla da gerçekleşebilir.

Pivot: 102,85
Destek:
102,42 – 102,15 – 100,70
Direnç:
102,85 – 103,26 – 103,75

usdjpy

EUR/JPY ANALİZİ

Bugün gerçekleşecek ECB (Avrupa Merkez Bankası) toplantısı öncesinde Yen’in major para birimleri karşısındaki değer kaybına bağlı olarak EUR/JPY paritesinde de aşağı yönlü hareketlerin ağırlıkta olduğunu görmekteyiz. Karar sürecinde özellikle Euro tarafındaki hareketliliğe bağlı olarak paritede sert değişimler gözlenebilir.

Yükseliş kanalı içerisinde bulunan EUR/JPY paritesinde, önemli bir gösterge konumundaki 200 günlük ağırlıklı (linear weighted) hareketli ortalamanın (140,11) geçilememesi nedeniyle tepki satışlarının gerçekleştiğini gördük. 140,11 geçilemediği müddetçe, satışların 137,95 – 139,32 bandına dönme çabası oluşabilir.

Paritede yükseliş beklentisi olan Forex katılımcılarının, 139,32 seviyesinden dönüşler veya 140,11 seviyesinin geçilmesiyle netleşebilecek alımları takip etmeleri gerekmektedir.

Pivot: 140,11
Destek:
139,32 – 138,65 – 137,95
Direnç:
140,11 – 140,95 – 141,75

eurjpy

HAM PETROL ANALİZİ

Ham petrol fiyatında Haziran ayıyla başlayan yatay seyrin devam ettiğini görmekteyiz. Kritik bölgelerde bulunan fiyatın son günlerdeki kararsızlık sonucu oluşan bandın dışında gerçekleştirebileceği hareketler yön belirleyici olabilir.

Günlük grafiği incelediğimizde, yükseliş kanalı içerisinde 104,50 seviyesinden başlayan tepki satışlarının son günlerde yerini yatay hareketlere bıraktığını görüyoruz. Kısa vadeli incelediğimizde, yeni ayla birlikte üzerinde günlük kapanış gerçekleşemeyen 102,94 seviyesi geçilemediği müddetçe, aşağı yönlü baskıların hakim olması beklenebilir. Düşüşlerin de sınırlanmasında etkili olan 102,17 seviyesinin kırılması tepki satışlarını destekleyebilir. Buna bağlı gerçekleşebilecek düşüşlerde 101,64 ve 100,95 seviyeleri test edilebilir.

102,17 seviyesinin kırılamaması, kanal yönlü işlemlerin tekrar aktif hale gelme ihtimalini gündeme getirmektedir. Bununla birlikte gerçekleşebilecek yükselişler, 102,94 seviyesinin gün içinde geçilmesi durumunda 103,67 seviyesinin hedeflenmesini sağlayabilir.

Pivot: 102,94
Destek:
102,17 – 101,64 – 100,95
Direnç:
102,94 – 103,67 – 104,50

petrol

ALTIN ANALİZ

“1252 – 1240 arası bant hareketi devam etmektedir”

1252 – 1240 seviyeleri arasında sıkışık seyrini haftanın ilk işlem gününden beri devam ettiren Altın fiyatı bugün ve yarın gelecek olan kritik verilerle birlikte sıkışık seyrini sonlandırarak sert hareketlere maruz kalabilir. Özellikle de aşağı yönlü baskıların yeniden 1180 seviyelerini hedefleme konusunda güçlü teknik göstergelerin olduğu düşünüldüğünde gelecek olan makro-ekonomik verilerin Altın için olumsuz olma ihtimali ile beklentiler daha da güçlenebilir. Altın fiyatları makro-ekonomik verilerin desteğini alması durumunda ise 1260 ve 1277 gibi seviyeler yeniden gündemimizde yer alabilir.

Kısa vadeli olarak Altın fiyatını incelediğimizde 1252 – 1240 arası bant devam etmektedir. Genel görünüm ise 1252 direnci altında satış baskısının devam etmek isteyeceğini söyleyebiliriz. Eğer bu şart sağlanırsa yeniden 1240 desteği test edilebilir. 1240 desteği altında ise 1216 seviyesine doğru yeni bir potansiyel hareket görebiliriz. Yükselişlerde yer almak isteyen Forex katılımcılar ise 1252 direncinin geçilmesini beklemelidir.

Pivot: 1252
Destek:
1240-1235-1226
Direnç: 1247-1252-1260

Altin

DAX30 ANALİZİ

Açılış            : 9904
En yüksek     : 9941
En düşük       : 9866
Kapanış         : 9934

Gün içinde 9900 seviyesi altı görülmüş olsa da kapanış endeksteki yükseliş gücüne işaret etti. Bugün ECB kararları ve Draghi’nin basın toplantısıyla hareket bandının geniş olması beklenebilir. Gün sonunda kapanış 9950 seviyesine yakın veya üzerinde olabilirse 10.000 hedefine doğru hareket yaşanabilir. 9900 seviyesi altında kapanışlarla 9800 seviyesine kadar geri çekilme mümkün.

Pivot   : 9913
Destek
: 9913-9892-9875
Direnç
: 9954-9975-9992

dax30

S&P500 ANALİZİ

Açılış            : 1921
En yüksek     : 1926
En düşük       : 1915
Kapanış         : 1925

Gün sonu kapanışın 1923 seviyesi üzerinde olması yükseliş için pozitif.1950 hedefine adım adım ilerleme görüntüsü devam ediyor. Bugün cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam rakamı sonrası hareket daha net izlenebilir. Kısa vadede 1920 seviyesi, orta vadede 1900 seviyesi destek noktaları.

Pivot   : 1922
Destek:
1918-1911-1907
Direnç:
1929-1933-1940

s&p500

 “GCM Forex Günlük Bülteni Hazırlayanlar”

Araştırma Müdürü: Erdoğan TURAN – “S&P500 ve Dax30 Analizi”
Başanalist: Kudret AYYILDIR
– “EURUSD, GBPUSD, USDTRY ve Altın Analizi”
Analist: Sermet DOGAN – “Makro-Ekonomik Gelişmeler ve Ekonomik Takvim”
Yardımcı Analist: Umut TUNCER – ” USDJPY, EURJPY ve Ham Petrol Analizi”

NOT: Bu analizler GCM Forex’den izinsiz olarak yayınlanamaz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

http://www.gcmforex.com/

Günlük piyasa analiz ve yorumları ücretsiz e-posta adresinize gelmesini istiyorsanız tıklayın ve formu doldurun.

Add a Comment