15 Nisan 2014 Forex Piyasası Parite, Emtia ve Endeks Sabah Analizi

Makro-Ekonomik Gelişmeler

Yeni haftaya, yükselen Ukrayna tansiyonun getirdiği olumsuz hava ile başlayan küresel piyasaların seyri, ABD tarafından gelen haberler akışı ile değişim gösterirken, Wall Street endeksleri dünü pozitif bir şekilde tamamladı. Bugün ise piyasaları oldukça yoğun bir veri akışı bekliyor. ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Janet Yellen’ın konuşması varlık fiyatları üzerinde sert hareketlere yol açabileceği için yakından takip edilecekken, Avrupa ve yurtiçinden açıklanacak makro-ekonomik rakamlar gündemde olacak.

“Ukrayna’da gerilim sürüyor”

Ukrayna’nın doğusunda yaşanan gerilimin yeninden tırmanması sonrasında piyasalar yeni haftaya jeopolitik risklerin arttığı düşüncesi ise tedirgin bir başlangıç yapmıştı. Yaşanan çatışmalarda ölenlerin olduğunun basına yansıması ve Ukrayna Cumhurbaşkanının anti terörizm uyarısı ise tansiyonun daha artabileceği kaygılarını destekledi. Rusya’nın, Kırım’ın ilhakı sürecindekine benzer tutumunu sürdürmemesi yönünde batılı ülkeler, Putin’in ülkesini uyarırken, Avrupa Birliği (AB) yaptırımlara yeni isimler ekleneceğini belirtti. Diğer taraftan ABD, Ukrayna’ya verilmesi planlanan 1 milyar Dolar krediyi onaylarken, sorunlu ülkenin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nden (BMGK) terörle mücadelede ortak adımlar atma talebinin geldiği basına yansıdı. Piyasalar Rusya, Ukrayna ve batılı ülkelerin yetkilileri tarafından yapılacak açıklamaları izlemeye devam edecekler.

“ABD’de perakende ve Citigroup etkisi”

Ukrayna gerilimi ile haftaya karamsar bir başlangıç yapan piyasalar, dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD’den gelen olumlu perakende satışlar verisi ve Citigroup’un tahminlerin üzerindeki bilançosundan destek aldı. ABD borsalarının haftanın ilk iş gününü alımlar ile kapattığı görülürken bu sabah Asya’daki yukarı yönlü seyrin Avrupa endekslerinde de sürmesi bekleniyor. ABD’nin büyük şirketlerinden gelen bilanço sonuçları bugün ve haftanın geri kalan kısmında da yayınlanmaya devam edecek.

Salı günü piyasalarda yurtiçinden, Avrupa ve ABD’ye kadar birçok önemli açıklama ve makro-ekonomik gösterge takip edilecek. Diğer taraftan bugün Coca-Cola, Intel, Johnson&Johnson ve Yahoo! gibi şirketlerin bilançoları da gündemde olacak. 15 -17 Nisan tarihlerinde ilk çeyrek sonuçlarını yayınlayacak şirketlere ait ayrıntılı bilgi için tıklayınız

Günün fırsatı: “ABD –FED Başkanı Yellen’ın Konuşması”; FED Başkanı Janet Yellen’ın bu hafta içerisinde iki kez konuşmalarının basına yansıması bekleniyor. Bunlardan ilki, bugün Atlanta Merkez Bankası’nın Finansal Piyasalar Konferansı’ndaki açılış notlarını iletmek için yapacağı, diğeri ise, 16 Nisan Çarşamba günü New York Ekonomi Kulübü’nde gerçekleştirmesi beklenen konuşma olarak değerlendirilebilir. Başkan’ın, FED’in para politikalarına ilişkin değerlendirmelerde bulunması, Dolar ve dolayısı ile birçok finansal aracın fiyatında sert değişikliklere neden olabilir. Bu nedenle Yellen’ın bu konuşmalarında kullanacağı ifadeler piyasalar için büyük bir önem taşımaktadır. FED Başkanı’nın son FOMC toplantısındaki, tahvil alımlarının bitirilmesinin 6 ay sonrasında ilk faiz artırımının yapılabileceği yönündeki ifadelerini tekrarlaması halinde ABD’nin para biriminde değer kazanımları görülebilir. Ancak Yellen, daha yumuşak ifadeler ile ABD ekonomisinin FED’in teşviklerine ihtiyaç duymaya devam ettiğini belirten cümleler kurmayı tercih ederse, Dolar’da kayıplar izlenebilir.

“Ekonomik takvimde öne çıkanlar”

Türkiye – İşsizlik Oranı; Bütçe dengesi rakamlarından bir saat önce yayınlanacak Türkiye’nin çeyreklik işsizlik oranı verisi, haftanın ikinci gününde yurtiçi piyasaların gündemindeki rakamlar arasında yer alacak. 2013 Haziran’ından bu yana ilk kez geride kalan ay çift haneli rakamlara çıkan oran %10 olarak açıklanmıştı. İşsizliğin yükselmeye devam ettiğine işaret edecek veriler Lira’da kayıplara neden olabilecekken, olumlu rakamlar yerel para biriminde değer kazanımlarına destek verebilir.

İngiltere – Enflasyon Oranı (CPI); Geride kalan yılın Haziran ayından bu yana %2.9’dan aşağı yönlü bir rota izleyen İngiltere’nin enflasyon oranı, bu süreç içerisinde ülkenin Merkez Bankası’nın (BOE) hedefine doğru ilerledi. Şubat ayında %1.7 olarak açıklanan CPI verisinin beklentilerin altında kalması, ada ülkesinde ekonomik faaliyetlere ilişkin endişelerin gündeme gelmesine neden olabilecekken, BOE’nin faiz artırım tarihine ait beklentilerin ötelenmesine yol açabilir. Bu gibi bir durumda Sterlin’de sert kayıplar yaşanabilir. Ancak enflasyonun tahminlerin üzerinde gerçekleşmesi ise ülkenin para biriminde yukarı yönlü hareketlere destek verebilir. (Beklenti:%1.6)

Euro Bölgesi – Alman ZEW Ekonomik Hassasiyet; Euro Bölgesi’nin en büyük ekonomisine ilişkin, Almanya’nın ZEW Enstitüsü tarafından açıklanacak ekonomik hassasiyet verisi, kıtanın ortak para birimi üzerinde sert hareketlere neden olabilen bir rakam olarak dikkat çekmektedir. Endeks son üç aydır beklentilerin altında olumsuz açıklanırken, Aralık ayındaki 62 seviyesinden Mart ayında 46.6’ya kadar geriledi. Enstitü’nün ekonomistlerinden yapılan açıklamalarda ise, izlenen aşağı yönlü hareketin, son aylarda artan jeopolitik riskler ve Euro Bölgesi ekonomisindeki olumsuz seyri yansıttığı, ancak Almanya ekonomisinin halen daha güçlü konumunu koruduğu belirtildi. Rakamın tahminlerin üzerinde açıklanması Euro’da yükselişlere zemin oluşturabilecekken, beklentileri karşılamayacak bir ZEW verisi, para birimi üzerinde negatif etki yaratabilir. (Beklenti:46.3)

ABD – Enflasyon Oranı (CPI); FED’in para politikası karalarından söz ederken değindiği önemli makro-göstergeler arasında yer alan enflasyon oranı, piyasalar tarafından dikkatle takip edilecek veriler arasında yer alıyor. Aylık bazda hem CPI hem de çekirdek CPI verilerinin genelde %0.1 ve civarında adımlar gerçekleştirdiği görülüyor. Yıllık bazda ise %1.1 olan enflasyon oranının yanında, çekirdek CPI %1.6’lık bir seviyede bulunuyor. Enflasyon verilerinin tahminlerin üzerinde açıklanması, FED’in genişlemeci para politikalarından daha çabuk çıkmak isteyebileceği düşüncesini destekleyebilecekken, Dolar’da yukarı yönlü hareketlere yol açabilir. Ancak beklentilerin altında bir tablo çizecek CPI verileri, ABD’nin para biriminde kayıplar görülmesine neden olabilir. (Aylık – CPI Beklentisi:%0.1, Çekirdek CPI Beklentisi:%0.1)

Önemli Ekonomik Takvim Verileri

Salı

Zaman                  Haber                                               Beklenti       Önceki

10:00    TRY            Türkiye Çeyreklik İşsizlik Oranı                                10,0%

10:15    CHF            PPI (Aylık)                                         0,3%            -0,4%

11:00    TRY            Türkiye Bütçe Dengesi                                           1,7B

11:30    GBP           CPI (Yıllık)                                         1,6%            1,7%

11:30    GBP           PPI Girişi (Aylık)                                 -0,1%           -0,4%

11:30    GBP           RPI (Yıllık)                                         2,5%            2,7%

11:30    GBP           Çekirdek CPI (Yıllık)                             1,6%            1,7%

11:30    GBP           HPI (Yıllık)                                         7,2%            6,8%

12:00    EUR            Almanya ZEW Ekonomik Kanısı             46,3             46,6

12:00    EUR            ZEW Ekonomik Kanısı                          60,7             61,5

15:30    USD           Çekirdek CPI (Aylık)                            0,1%            0,1%

15:30    USD           CPI (Aylık)                                         0,1%            0,1%

15:30    USD           New York İmalat İndeksi                      8,2               5,6

15:30    CAD           İmalat Satışları                                   1,1%            1,5%

15:45    USD           FED Başkanı Yellen Konuşması

16:00    USD           TIC Net Uzun Vadeli İşlemler                14,6B           7,3B

17:00    USD           NAHB Konut Piyasası İndeksi                50                47

22:00    USD           FOMC Üyesi Plosser Konuşması

EURUSD ANALİZ

Haftanın ilk işlem gününde makro-ekonomik verilerin azlığı nedeniyle 1,38 seviyesi üzerinde sakin bir seyirle hareketler gerçekleştiren EURUSD paritesi haftanın ikinci işlem günü makro-ekonomik verilerin çokluğu nedeniyle sert hareketlere maruz kalabilir. TR saati ile 12:00’de Alman ZEW endeksi ile başlayacak veri akışı, TR saati ile 15:30’da ABD bölgesinden gelecek olan CPI verisi ile devam edecek ve TR saati ile 15:45’de FED başkanı Janet Yellen’in konuşması ile önemli veri akışı sonlanacaktır.

Teknik olarak EURUSD paritesini incelediğimizde 1,3865 seviyesinin önemli olduğunu, bu bariyer altında kaldığı müddetçe aşağı yönlü tepki satışlarına devam etmek isteyebilir. Satış baskısının daha da etkili olabilmesi için 1,3800 destek noktasının aşağı yönlü kırılması gerekmektedir. Bu şart sağlanabilirse 1,3770 ve 1,3730 seviyeleri hedeflenebilir. Aksi takdirde 1,3800 – 1,3865 arasında hareketlerine devam etmesi beklenilmektedir.

NOT: Yukarıda belirtmiş olduğumuz veriler günün en önemli verileri olmakla birlikte fiyat hareketlerini tetikleyebilecek haberler olarak belirlenmiştir. Bu nedenle de veri açıklama zamanı daha dikkatli olmak riskimizi minimize etmek adına önemlidir.

Pivot: 1,3865

Destek: 1,3800-1,3770-1,3730

Direnç: 1,3865-1,3905-1,3960

eurusd

GBP/USD ANALİZ

Haftanın ilk işlem gününde 1,6750 direnci altında hareketlerini sürdüren ve aşağı yönlü baskısına devam etmek isteyen ancak mevcut tepki satışları isteğinin güçlü olmaması nedeniyle sakinliğini koruyan GBPUSD paritesi yeni işlem gününde 1,6715 seviyesinde hareketine devam etmektedir. Teknik olarak GBPUSD paritesini incelediğimizde 1,6750 direnci hala daha etkili bir bariyer olarak karşımıza çıkmaktadır. Paritenin bu bariyer altında hareketlerine devam etmesi tepki satışlarının devam etme ihtimalini güçlendirmektedir. Bu bağlamda da 1,6750 direnci altında negatif baskı devam etmektedir. Eğer bu şart sağlanırsa 1,6695 ve 1,6650 seviyeleri hedeflenmek isteyebilir. Yükselişlerde yer almak isteyen Forex işlemcilerinin 1,6750 direncini geçmesini beklemelidir.

NOT: Gün içerisinde TR saati ile 12:00’de Alman ZEW endeksi, TR saati ile 15:30’da ABD bölgesinden gelecek olan CPI ve TR saati ile 15:45’de FED başkanı Janet Yellen’in konuşması günün en önemli verileridir. GBPUSD paritesi bu verilerin etkisi ile sert hareketlere maruz kalabilir. Haftaya bakış analizimizde de belirttiğimiz gibi bu hafta 1,6820 ve 1,6575 seviyeleri haftanın en önemli ve kritik seviyeleridir.

Pivot: 1,6750

Destek; 1,6695-1,6650-1,6605

Direnç; 1,6750-1,6780-1,6820

gbpusd

USD/TRY ANALİZ

2,0884 destek noktasından almış olduğu güç ile yukarı yönlü çıkış gerçekleştiren ancak mevcut çıkışların istekli olmaması nedeniyle sakinliğini koruyan kur, BİST endeksindeki yükselişin de etkisi ile yükselişlerini 2,1333 seviyesinde sınırladı ve yeni işlem günü sabahında 2,1205 seviyesinde hareketine devam etmektedir. Teknik olarak baktığımızda dün gerçekleştirilen hareketlerde günün dibi olarak kaydettiğimiz 2,1130 destek noktası bugünün de önemli destek noktasıdır. Kur eğer bu destek noktası üzerinde kalabilirse 2,0884 desteğinden başlatılan yükseliş hareketi devam etmek isteyebilir. 2,1350 ve 2,1460 seviyeleri de bu beklenti içerisindeki hedef noktaları olarak kaydedilmiştir.

Pivot: 2,1130

Destek: 2,1130-2,1030-2,0884

Direnç: 2,1350-2,1460-2,1570

usdtry

USD/JPY ANALİZİ

USD/JPY paritesinde takibini sürdürdüğümüz bant hareketinin (101,34 – 102,15) beşinci gününe girdik. Bu bant hareketi, paritede yön belirleme konusunda kritik önemini sürdürmektedir. ABD enflasyon verisi ile FED Başkanı Yellen konuşması bant seviyelerinin dışına çıkmasına katkı sağlayacak önemli makro-ekonomik gelişmeler olarak belirlenmiştir.

Bahsetmiş olduğumuz bant hareketinin 101,34 seviyesi, aynı zamanda yükseliş kanalının alt noktasını oluşturmaktadır. Paritenin 101,34 üzerinde kalması sonucu beklenen yukarı yönlü baskıların, yükseliş hareketlerinde devamlılık oluşturabilmesi için bandın üst noktası olan 102,15 seviyesinin geçilmesi gerekmektedir. Bu durumda 102,67 seviyeleri tekrar gündeme gelebilecektir. Ancak, 102,15 seviyesi parite üzerinde beş gündür aşağı yönlü baskı oluşturmaktadır. Bu nedenle seviyenin 102,15 altında kalması kanal alt noktası olan 101,34 seviyesini hedefleyen tepki satışlarına yol açabilir.

Pivot: 102,15

Destek: 101,71 – 101,34 – 101,05

Direnç: 102,15 – 102,67 – 102,97

usdjpy

HAM PETROL ANALİZİ

Ham petrol fiyatının geçtiğimiz iki haftalık süreçte yükselişler gerçekleştirdiğini ancak bu yükselişlerin 103,67 seviyesini geçse de pozitif bölgede kalmayı başaramadığını görmekteyiz. Yeni haftaya başladığımızda ise bu yükselişler yerini yatay harekete bırakmış ve 104,53 – 103,00 arasında hareketlerini sürdürmüştür.

Ham petrol fiyatı, aşağı yönlü baskı oluşturan 104,53 seviyesi altında kaldığı müddetçe, kısa vadeli tepki satışlarının gerçekleşebileceğine dair beklentimiz sürmektedir. Son dört işlem gününün dip noktası olan 103,00 seviyesinin kırılması aşağı yönlü hareketleri destekleyebilir. Ham petrol fiyatların yükseliş beklentisi olan katılımcıların ise, 104,53 seviyesinin geçilmesini beklemeleri gerekmektedir.

Pivot: 104,53

Destek: 103,00 – 102,15 – 100,70

Direnç: 103,67 – 104,53 – 105,19

petrol

ALTIN ANALİZ

Ukrayna gündemi ile yukarı yönlü hareketler gerçekleştirdiğini gördüğümüz Altın, haftanın ilk işlem gününde 1330 seviyesine kadar yükseliş gerçekleştirse de bu tutumunu devam ettiremedi ve 1318 seviyesine doğru geriledi. Teknik olarak baktığımızda 1330 direncinden gerçekleştirdiği dönüş önemli. Bu nedenle de mevcut dönüş günlük tepki satışlarının devam etmesine katkı sağlayabilir. Bu bağlamda da gün içi 1330 seviyesi altında negatif baskının devam etmek isteyeceğini ifade edebiliriz. Eğer Altın 1330 seviyesi altında kalmayı başarırsa dünden beri kırmak için çaba sarf ettiği 1318 destek noktasını kırmak isteyebilir ve bu tutum Altın fiyatını 1313 ve 1306 destek noktalarının test edilmesine katkı sağlayabilir. Altın fiyatının yükseleceğini düşünen Forex katılımcılarının 1330 direncinin geçilmesini takip etmelidir.

Pivot; 1330

Destek: 1318-1313-1306

Direnç: 1330-1338-1355

altin

DAX30 ANALİZ

Endeks 9211 seviyesine kadar geriledikten sonra günü yükselişle 9352 seviyesinden tamamladı. Bugünün 9400 seviyesi üzerinde kapanması 9739 seviyesinden başlayan düşüşün tepki hareketini gündeme getirebilir.

Saatlik bazlı grafikte endeksin kapanış seviyesi ilk direnç noktası olan 9365 seviyesine yakın. Yükselişin devamında 9365-9379 aralığı kararsız kalınan bölge olabilir, endeksin bu bölgeden saatlik kapanışlarla nasıl çıktığına dikkat etmek gerekir. Saatlik kapanışlar 9365 seviyesi altında kalıyorsa 9338 seviyesine kadar geri çekilme mümkün. 9379 seviyesi aşılıyorsa yukarıda ilk hedef 9393 seviyesi olabilir.

Geri çekilmelerde kararsız aralık 9338-9324 seviyeleri arasında. Saatlik kapanışla 9324 seviyesi altına inilirse 9310 seviyesi ilk hedef olabilir.

Pivot: 9308

Destek: 9338-9324-9310

Direnç: 9365-9379-9393

dax30

S&P5000 ANALİZ

Endeks kritik kabul ettiğimiz 1800 seviyesine kadar geriledikten sonra günü 1824 seviyesinde kapattı.Yeni günde, saatlik grafikte 1817 desteği ile 1831 direnci arasında seyir devam ediyor.Geri çekilmelerde 1817-1810 aralığı yön tayininin belirsiz olabileceği kararsız bölge olacak. Ya saatlik kapanışlar 1817 seviyesi üzerinde kalarak 1830 ve üzeri hedeflenecek ya da saatlik kapanışla 1810 altına inilip 1799 seviyesi hedeflenecek.

Yukarı yönlü hareketlerde ilk direnç 1831 seviyesinde. Yükselişlerdeki kararsız bölge 1831-1837 seviyeleri arasında. 1837 seviyesi üzerinde saatlik kapanışla ilk hedef 1849 seviyesi olabilir.

Pivot: 1818

Destek: 1817-1810-1799

Direnç: 1831-1837-1849

s&p500

 “GCM Forex Günlük Bülteni Hazırlayanlar”

Araştırma Müdürü: Erdoğan TURAN – “Dax30 ve S&P500 Analizi”
Başanalist: Kudret AYYILDIR
– “EURUSD, GBPUSD, USDTRY, Altın Analizi”
Analist: Sermet DOGAN – “Makro-Ekonomik Gelişmeler”
Yardımcı Analist: Umut TUNCER – ” Ham Petrol ve USDJPY Analizi”

NOT: Bu analizler GCM Forex’den izinsiz olarak yayınlanamaz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

http://www.gcmforex.com/

Günlük piyasa analiz ve yorumları ücretsiz e-posta adresinize gelmesini istiyorsanız tıklayın ve formu doldurun.

Add a Comment