27 Mart 2014 Forex Piyasası Parite, Emtia ve Endeks Sabah Analizi

Makro-Ekonomik Gelişmeler

Global endekslerde son iki gündür izlenen olumlu hava, Rusya endişelerinin piyasalara geri gelmesi ile yerini kayıplara bırakırken, ABD Başkanı Barack Obama’nın konuşmaları konuya ilişkin kaygıların yeniden gündemde yer almasına neden oldu. ABD borsalarında tahminlerden iyi gelen ekonomik verilere rağmen %0.50’nin üzerinde kayıplar izlenirken, Asya tarafında bu sabah Japon Nikkei hariç düşüşler etkili oluyor.

“Rusya tedirginliği Obama ile canlandı”

Çin’in ekonomisine destek vereceği beklentisi, ABD’de soğuk hava koşullarının veriler üzerindeki etkisinin azaldığı düşüncesi ve Kırım konusundaki gerilimin gevşediği yönündeki haberler küresel piyasalarda iyimser bir havanın hakim olmasını sağlamıştı. Ancak dün Obama’nın yaptığı konuşma piyasalar tarafından Rusya ile batılı ülkeler arasındaki tansiyonun artabileceği şeklinde yorumlanırken, borsalarda satışların öne çıktığı görüldü. Askeri güç kullanılması taraftarı olmadığını bir kez daha dile getiren Başkan, NATO uçaklarının Baltıklar üzerinde devriye uçuşu yaptıklarını ifade etti. “Polonya’daki varlığımızı takviye ettik” şekilden konuşan Obama “Daha fazlasını yapmaya hazırız” ifadelerini de konuşmasına ekledi. Obama’nın NATO’yu göreve çağırması gerilimin artmasına neden olan başlıklar arsında yer alırken, NATO Genel Sekreteri Rasmussen ile Obama’nın Brüksel’deki toplantıda Rusya’ya karşı atılacak adımları değerlendirdikleri belirtildi. Diğer taraftan borç problemi içerisinde olan Ukrayna ile IMF’nin yardım konusunda yakın bir tarihte anlaşmaya varacakları haberleri basına yansıdı.

Bu konunun dışında ABD Merkez Bankası’nın (FED) ülkedeki bankalara uyguladığı stres testi sonuçları gündemde yer aldı. 30 bankadan 5 tanesinin sermaye planları testi geçemezken, söz konusu bankalar arsında yer alan Citigroup hisselerinde düşüşler izlendi. Sterlin’de İngiltere Merkez Bankası (BOE) üyesi Weale’in faiz artırımı konusundaki değerlendirmeleri sonrasında yükselişler ABD seansında da devam ederken, Ukrayna geriliminin artması ile Yen’de değer kazanımları izlendi. Ancak kayıp ve kazançlar arasında gidip gelen Nikkei endeksinin günü %1.0 kazanç ile tamamlamasının da etkisi ile Japon para biriminin daha sonra bir miktar değer kaybettiği görüldü.

Yeni günde ise piyasalar Rusya ve batılı ülke yetkililerinden gelebilecek olası açıklamaların yanında ekonomik takvim verilerini izleyecek. Özellikle İngiltere ve ABD dataları dikkat çekerken, dünyanın en büyük ekonomisinin büyüme oranı yakından takip edilecek.

Günün fırsatı: “ABD – Büyüme Oranı (GDP)”; Dünyanın en büyük ekonomisinin 2013 yılının son çeyreğinde ne kadarlık bir büyüme kaydettiğine yönelik nihai rakam olacak GDP verisi, bugünün ve hatta haftanın en önemli dataları arasında dikkat çekiyor. Üçüncü çeyrekte %4.1 büyüme kaydeden ABD ekonomisinin, son çeyrekte %2.4 olarak açıklanan ikinci tahmininin %2.7’ye revize edilmesi bekleniyor. FED’in para politikalarındaki değişikliklerde etkili olabileceği düşünülen söz konusu makro-göstergenin tahmin edilenin üzerinde gerçekleşmesi, Banka’nın daha yakın bir tarihte faiz artırımına gidebileceği düşüncesine destek vererek Dolar’da yükselişler görülmesini sağlayabilir. Ancak %2.7’nin altında kalacak rakamlar ise, ABD’nin para biriminde, faiz artışı beklentilerinin ötelenmesi ile kayıplar izlenmesine neden olabilir. Verinin Dow Jones ve S&P-500 gibi ABD endekslerinde görülebilecek etkilerinin de yakından izlenmesi, varlık fiyatlarındaki değişimlerin anlaşılabilmesi için fayda sağlayabilir.

“Ekonomik takvimde öne çıkanlar”

İngiltere – Perakende Satışlar; Geçtiğimiz ay açıklanan ve Ocak’ta tahminlerinden daha fazla azalma kaydettiğini görülen İngiltere’nin perakende satışlarında Şubat ayına ilişkin beklenti rakamı ise %0.5 artış olacağı yönünde. Ülkedeki ticari aktivitelerin bir göstergesi olarak izlenecek verinin tahminlerden daha fazla yükseliş kaydetmesi Sterlin’de değer kazanımlarına zemin oluşturabilecekken, beklentilerin altında kalacak rakam para bitiminde düşüşlere yol açabilir.

ABD – İstihdam Talepleri; Son üç haftadır beklentilerin altında olumlu gerçekleşen, işsizlik haklarından yararlanmak isteyen ABD’lilerin sayısını gösteren istihdam talepleri verisine ilişkin beklenti bu hafta 326 bin olarak dikkat çekiyor. İstihdam piyasasında iyileşmenin devam edeceğine işaret edecek olumlu veriler Dolar’a destek verebilecekken, tahminin üzerindeki rakamlar ABD’nin para biriminde kayıplara neden olabilir. Söz konusu veri ülkenin büyüme oranı ile aynı saatte açıklanacağı için yatırımcıların iki göstergeyi birlikte değerlendirmelerinde fayda olacaktır.

ABD – Beklemedeki Ev Satışları; Yeni inşaatlar hariç, daha önceden satışı gerçekleştirilen ancak kapanış işlemi için bekleyen ev sayısındaki değişimi gösteren beklemedeki ev satışları verisinin Şubat ayına ait rakamın %0.1 olarak açıklanması bekleniyor. Aralık ayında, ABD’de görülen son yılların en sert kış koşulları nedeni ile %8.7 düşüş kaydeden veri,  Ocak’ta ise %0.1 yükseliş kaydetmişti. Hava koşullarının iyileşmesi ile emlak piyasasının canlanması beklemedeki ev satışlarına olumlu yansırsa, artış %0.1 olan tahmini aşabilir. Ancak ABD’lilerin daha ağırlıklı olarak, satışın son kapanış işlemlerini tamamlamaya yönelmeleri halinde ise beklemedeki ev satışlarında öngörülen yükselişin altında rakamlar okunabilir. Açıklanacak beklemedeki ev satışları verisi Dolar’da ve dolayısı ile birçok finansal araç üzerinde etkili olabilir.

Önemli Ekonomik Takvim Verileri

Perşembe

Zaman                            Haber                                     Beklenti        Önceki

11:00    EUR            M3 Para Arzı                                       1,3%            1,2%

11:00    EUR            Özel Krediler                                       -2,1%           -2.2%

11:30    GBP           Perakende Satış (Aylık)                         0,5%            -1,5%

14:30    USD           GDP (çeyreklik)                                  2,7%            2,4%

14:30    USD           İstihdam Talepleri                                 326K            320K

14:30    USD           FOMC Üyesi Pianalto Konuşması

16:00    USD           Beklemedeki Ev Satışları (Aylık)             0,1%            0,1%

16:30    USD           Doğal Gaz Stokları                                -49B            -48B

EURUSD ANALİZ

1,3846 seviyesini geçemediğinden dolayı aşağı yönlü baskısına devam eden EURUSD paritesi gelen makro-ekonomik verilerin piyasa üzerindeki etkisiz fiyatlaması nedeniyle sakin seyrini sürdürmekte ve 1,3846 – 1,3742 arasındaki bant hareketi devam etmektedir. Bu nedenle de daha net hareketler için bu bandın dışına çıkmasını beklemek önemlidir.

Kısa vadeli olarak baktığımızda 1,3846 öncesinde 1,3816 seviyesi önemlidir. Gün içerisinde paritenin 1,3816 seviyesi altında hareketlerine devam ettirmeyi sürdürmesi aşağı yönlü hareketlerin yeniden bandın alt noktasına doğru ilerlemesine katkı sağlayabilir. Bu nedenle de gün içerisinde 1,3816 pivot noktası önemini korumaktadır.

Pivot: 1,3846

Destek: 1,3770-1,3742-1,3700

Direnç: 1,3816-1,3846-1,3888

eurusd

GBP/USD ANALİZ

Uzun bir süredir GBPUSD paritesi için 1,6460 seviyesinin önemini ve bu seviyeye göre mevcut yükseliş trendi devam mı edecek, sonlanacak mı sorusunun cevabını aradığımızı sizlerle paylaşmış, 1,6460 seviyesi üzerinde kapanışlarına devam ettiği müddetçe yükseliş trendin korunacağını belirtmiştik. GBPUSD paritesi 1,6464 seviyesinden başlattığı yukarı yönlü hareketini 1,6595 seviyesine kadar taşıdı ve mevcut trendin devamı için önemli bir adım attı. Bu nedenle de bu tutum devam ettiği müddetçe önümüzdeki süreçte 1,6745, 1,6880 ve 1,7050 gibi kritik ve önem derecesi yüksek seviyeler yeniden gündemimizde olabilir.

Kısa vadeli olarak pariteyi incelediğimizde 1,6525 destek noktasının önemli olduğunu, bu destek noktası üzerinde yükseliş baskısının devam etmek isteyeceğini ifade edebiliriz. Eğer parite 1,6525 destek noktası üzerinde kalmayı sürdürürse yukarı yönlü hareketlerini 1,6613 ve 1,6653 seviyelerine kadar taşıyabilir.

Pivot: 1,6525

Destek; 1,6560-1,6525-1,6490

Direnç; 1,6613-1,6653-1,6700

gbpusd

USD/TRY ANALİZ

Bollinger bandının orta noktası olan 2,2190 seviyesi altında günlük kapanış gerçekleştirerek aşağı yönlü önemli sinyaller gerçekleştiren USDTRY kuru, gün içi BİST-100 endeksinin %5’ye yakın yükseliş gerçekleştirmesi nedeniyle mevcut aşağı yönlü baskısına destek buldu. Böylelikle USDTRY kuru bollinger bandının alt noktası olan 2,1870 seviyesine yaklaştı, (gün içi 2,1883 seviyesi test edildi) şuanda da 2,1925 seviyesinde hareketlerine devam etmektedir.

Kısa vadeli olarak USDTRY kurunu incelediğimizde aşağı yönlü hareketlerin devam ettiğini, bollinger bandının orta noktası olarak belirlediğimiz 2,2170 seviyesi altında günlük kapanışını sürdürdüğü müddetçe aşağı yönlü baskının devam etmek isteyeceğini söyleyebiliriz. Böyle bir durumda bollinger bandının alt noktası olan 2,1840 seviyesini ve uzun bir süredir ifade ettiğimiz bant hareketinin (2,26-2,17) alt noktası olan 2,17 seviyesinin test edilme ihtimalinin güçlü olduğunu söyleyebiliriz. 2,2170 seviyesi öncesinde de 2,2050 günün diğer önemli seviyesi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Pivot: 2,2170

Destek; 2,1840-2,1700-2,1595

Direnç;  2,1960-2,2050-2,2170

usdtry

USD/JPY ANALİZ

Dolar endeksinin 80,50 seviyesi altında negatif baskısını sürdürmesi, ilaveten Yen’in değer kazanımlarına devam etmesi nedeniyle 102,00 desteği kırılarak 101,70 seviyesi test edildikten sonra yeniden toparlanan USDJPY paritesi şuanda 102,20 seviyesinde hareketlerine devam etmektedir. 102,95 – 101,20 arasındaki bant hareketi hala daha devam etmektedir. Kısa vadeli baktığımızda 102,50 direnci paritenin aşağı yönlü baskısına devam etmesi için önemli bir bariyerdir. Son zamanlarda paritenin 102,50 civarında negatif baskı ile karşı karşıya kalma isteği ve 102,00 destek noktasını aşağı yönlü kırması da kısa vadeli tepki satışlarının devam etmek istemesinden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle de gün içi 102,50 seviyesi altında aşağı yönlü baskısına devam etmek isteyebilir.

Pivot: 102,50

Destek: 102,00-101,70-101,20

Direnç: 102,50-102,95-103,30

usdjpy

HAM PETROL ANALİZ

Ham petrol stokları verisinde stokların artması nedeniyle 100,30 seviyesine yakın bölgeden gerçekleştirdiği satılı seyri 99,47 seviyesine kadar sürdüren, daha sonra da bu seyri sonlandırarak yeniden yukarı yönlü atak gerçekleştirerek 100,30 önemli bölgeye ulaşan ham petrol fiyatı şuanda 100,31 seviyesinde hareketine devam etmektedir. Kısa vadeli olarak ham petrol fiyatını incelediğimizde 99,90 ve 99,40 destek noktalarının önemli olduğunu, bu destek noktası üzerinde yükseliş baskısının devam etmek isteyeceğini ifade edebiliriz. Eğer ham petrol fiyatı belirlemiş olduğumuz destek noktaları üzerinde kalmayı sürdürürse yukarı yönlü çıkışlarını sürdürmek isteyebilir ve bu tutum ham petrolü 100,80 ve 101,78 seviyelerine taşıyabilir.

Pivot; 99,40

Destek:  99,90-99,40-98,24

Direnç:  100,80-101,78-103,53

petrol

ALTIN ANALİZ

21 günlük basit hareketli ortalama altında devam eden günlük kapanışlar, altın fiyatının kısa vadeli aşağı yönlü baskısının sürdürmesine destek olurken Altın’ın gün içi 150 günlük basit hareketli ortalamaya yaklaştığı görülmüştür. (Gün içi 1298,50 seviyesi test edildi)

Bu düşüş sonrasında toparlanmak isteyen ve 1306 seviyesine kadar yükselen Altın, şuanda 1303 seviyesinde hareketini sürdürmektedir. Kısa vadeli olarak Altın fiyatını incelediğimizde 1317 seviyesinin önemli olduğunu, bu seviye altında kaldığı müddetçe negatif baskının devam etmek isteyeceğini ifade edebiliriz. Yeterince düştü artık yükselmesi gerekir diyen Forex işlemcisi ise 1317 direncinin geçilmesini beklemesi gerekmektedir.

NOT: Şuanda 150 günlük basit hareketli ortalama 1294,40, 21 günlük basit hareketli ortalama ise 1338,80 seviyesinden geçmektedir.

Pivot; 1317

Destek: 1296-1283-1274

Direnç: 1307-1317-1326

altin

DAX30 ANALİZ

Dün endekste 9377 seviyesinden 9507 seviyesine kadar yükseliş yaşandıktan sonra kapanış 9417 seviyesinden gerçekleşti, dünün akşam analizinde teknik indikatördeki uyumsuzluktan, geri çekilme ihtimalinden bahsetmiştik. Endekste eğer gerçekleşirse 9395 seviyesine kadar geri çekilme normal karşılanabilir. 9395 seviyesi üzerinde kalındıkça 9500 ve üstü tekrar denenebilecek. Endeks yükseliş trendini koruyor.

Pivot: 9433

Destek: 9360-9303-9230

Direnç: 9490-9563-9620

dax30

S&P500 ANALİZ

Endekste 1866 direnci bir kez daha geçilemedi, dün en yüksek 1868, en düşük 1841 seviyeleri görüldü.1866 artık kısa vadeli güçlü direnç. Endeksin yükseliş gücünü asıl sorgulatan konu ise aşılamayan 1866 direncinden sonra geri çekilmenin hızlı olması, 1866 aşılamadı 1845 desteğine hızla geri dönüldü. 17 Mart’tan bu yana endeks 1845-1866 arasına sıkışmış görünümünde. Bu sıkışmadan kurtulma aşağı yönde olursa, kapanışlar 1845 seviyesi altında gerçekleşmeye başlarsa aşağıda ilk hedef 1826 olabilir.

Pivot: 1851

Destek: 1834-1824-1807

Direnç: 1861-1878-1888

s&p500

NOT: Bu analizler GCM Forex’den izinsiz olarak yayınlanamaz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

http://www.gcmforex.com/

Günlük piyasa analiz ve yorumları ücretsiz e-posta adresinize gelmesini istiyorsanız tıklayın ve formu doldurun.

Add a Comment