03 Mart 2014 Forex Piyasası Parite ve Emtia Sabah Analizi

Makro-Ekonomik Gelişmeler

Küresel piyasalar Mart ayının en kritik haftalarından birine başlarken gündemde ekonomik veri akışının yanında, jeopolitik risklerin arttığı endişelerine neden olan Rusya ve Ukrayna arasındaki gerilim bulunuyor. Çin ve Ukrayna’ya yönelik endişeler ise bu sabah Asya endekslerinde satışların ağırlıkta olmasına yol açarken, piyasalar, haftanın ilk iş gününe önem derecesi yüksek ekonomik veriler ile hızlı bir başlangıç yapacak.

Hafta sonu Rusya lideri Putin’in Kırım’a askeri müdahalede bulunabilmek için parlamentodan destek alması bölgedeki savaş kaygılarını artırırken, Çin’de imalat sektörünün yavaşladığına işaret eden PMI verileri, dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin hız kesmeyi sürdüreceği beklentilerine destek verdi. Artan küresel tansiyon sonrasında yeni haftaya piyasalar hareketli bir başlangıç yaparken, altın ve Yen gibi varlıklar yeni iş gününde yükseliş ile işlem gördüler. Gelişmekte olan ülke varlıkları ile birlikte Euro ve Sterlin gibi para birimleri de Dolar karşısında kayıplar yaşadı. Enerji ve tarımsal ürünlerde de Ukrayna gerginliği ile artan arza yönelik endişeler, fiyatlarda yükselişe neden olan başlıklar arasında yer aldı. Avrupa borsalarının ise yeni işlem gününe Putin’in parlamentosundan aldığı desteğin getirdiği endişeler ile sert düşüşlerle başlaması bekleniyor.

Bu gelişmelerin yanında piyasalar kritik ve yoğun geçecek bir haftanın ilk gününde önemli ekonomik takvim verilerini izliyor olacak. Yurtiçinde enflasyon, Avrupa’da ise Euro Bölgesi ile birlikte İngiltere’nin PMI verileri mercek altında yer alacak. ABD’de ise ISM tarafından açıklanacak imalat sektörüne ilişkin endeks, piyasalarda sert hareketlerin oluşmasına yol açabileceği için yatırımcıların takibinde yer alacak. Ekonomik faktörlerin yanında Ukrayna tarafındaki gelişmeler de dikkatle takip edilecek unsurlar arasında öne çıkıyor. Yapılacak açıklamalar ve olası yeni gelişmeler yakından izlenecekken, Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’un bugün Birleşmiş Milletler genel sekreteri ile bir araya gelmesi bekleniyor.

Günün Fırsatı; “ABD–ISM İmalat PMI”; ABD’deki ekonomik gidişatın Şubat ayında nasıl bir yön izlediği hakkında bilgiler verebilecek rakam, genellikle her ayın ilk iş günü açıklanmaktadır. Yayınlanan raporun içerisinde istihdama ilişkin bilgiler de yer alırken, Cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam değişimi (TDİ) verisi öncesinde ISM rakamı piyasalarda çok fazla etkili olabilmektedir. Verinin beklentiden farklı bir rakama işaret etmesi ABD’den yayınlanacak Cuma günkü istihdam raporuna ilişkin fiyatlamalar ile Dolar’da sert hareketlere yol açabilir.

“Ekonomik takvimde öne çıkanlar”

Türkiye – Enflasyon Oranı; Şubat için açıklanacak üretici ve tüketici fiyat endeksleri yurtiçi piyasalarda yakından izlenecek. TCMB’nin %5 olan hedefinden oldukça uzak olan yıllık CPI verisinde beklenti yükseliş gerçekleşeceği ve rakamın %7.85 olarak açıklanacağı yönünde. Türk Lirası’ndaki değer kayıplarının satın alma gücünü düşürmesi ve gıda fiyatlarındaki artışın, enflasyonun uzun bir dönem daha Merkez Bankası’nın hedefinin üzerinde seyretmesine neden olacağı düşünülüyor. Özellikle yıllık Tüfe verisi TRY’de ektili olabilecek önemli bir rakam olarak dikkat çekiyor.

Euro Bölgesi – İmalat PMI; Euro Bölgesi ve üye ülkelerinden açıklanacak imalat sektörüne ait PMI verileri, piyasa tarafından, Perşembe günkü Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) kararlarına ilişkin beklentilerin fiyatlanmasına neden olabileceği için, Euro tarafındaki hareketler adına yatırımcılar tarafından dikkatle izlenecek. İspanya dışında diğer ülkelerin PMI verilerinde büyük değişiklikler olmasının beklenmediği görülüyor. Ancak rakamların genel profilde olumlu ya da olumsuz bir tablo çizmesi, kıtanın ortak para biriminde haftanın ilk gününde sert hareketlerin gerçekleşmesine neden olabilir.

İngiltere – İmalat PMI; Geride kalan ay açıklanan İngiliz imalat PMI verisi tahminlerin altında kalarak Sterlin’de sert değer kayıplarının görülmesine yol açmıştı. Haftanın ilerleyen günlerinde yayınlanacak yapı ve hizmet PMI verilerine yönelik beklentilerin de fiyatlanmasına yol açabilecek imalat göstergesi, yine yatırımcıların yakından izleyecekleri veriler arasında yer alacak. Haftanın önem derecesi yüksek verileri arasında yer alan rakam, İngiltere Merkez Bankası (BOE) toplantısı öncesinde kritik bir konumda yer alabilir.

Euro Bölgesi –ECB Başkanı Draghi Konuşması; Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) Perşembe günkü faiz toplantısı öncesinde Başkan Draghi’nin Avrupa Parlamentosu’ndaki konuşması, piyasalar için bir ön hazırlık rolünü üstlenebileceği için önem taşıyor. Başkan, Brüksel’de Avrupalı yetkililere para politikasına ilişkin bilgiler verirken, ECB’nin atabileceği adımlardan da söz ederse Euro sert hareketlere maruz kalabilir.

Önemli Ekonomik Takvim Verileri

Pazartesi

Zaman                       Haber                                                      Beklenti         Önceki

10:00    TRY            Türkiye TÜFE (Yıllık)                             7,85%          7,75%

10:00    TRY            Türkiye TÜFE (Aylık)                            0,40%          1,98%

10:00    TRY            Türkiye ÜFE (Yıllık)                                                 10,72%

10:00    TRY            Türkiye ÜFE (Aylık)                                                 3,32%

10:13    EUR            İspanya İmalat PMI                              53,2             52,2

10:30    CHF            SVME PMI                                           57,2             56,1

10:43    EUR            İtalya İmalat PMI                                 53,7             53,1

10:48    EUR            Fransa İmalat PMI                               48,5             48,5

10:53    EUR            Alman İmalat PMI                                54,7             54,7

10:58    EUR            İmalat PMI                                          53,2             53,0

11:28    GBP           İmalat PMI                                          56,9             56,7

11:30    GBP           Mortgage Onayları                               74K              72K

15:30    USD           Çekirdek PCE Fiyat Listesi (Aylık)           0,1%            0,1%

15:30    USD           Kişisel Harcamalar (Aylık)                      0,2%            0,4%

15:30    CAD           RMPI (Aylık)                                       2,3%            1,9%

15:58    USD           İmalat PMI                                          56,7             56,7

16:00    USD           ECB Başkanı Draghi Konuşması

17:00    USD           ISM İmalat PMI                                   52,3             51,3

EURUSD ANALİZ

Yeni haftanın ilk işlem günündeyiz ve özellikle bu hafta EURUSD paritesinde sert hareketlerin olma ihtimali yüksektir. Avrupa merkez bankası (ECB) başkanı Mario Draghi’nin basın konferansı ve ABD’den gelecek olan Tarım dışı istihdam ile işsizlik oranı verilerinin EURUSD paritesi üzerinde net etkiler bırakacağını ifade edebiliriz. Bu veriler öncesinde de haftanın ilk işlem gününde ABD ISM PMI verisi günün en önemli haberidir. Teknik olarak EURUSD paritesini incelediğimizde 1,3725 destek noktasının önemli olduğunu, bu destek noktası üzerinde kaldığı müddetçe yükseliş baskısının devam etmek isteyeceğini ve 1,3860 seviyesine doğru yeni bir hamlenin oluşma ihtimalinin güçlü olduğunu ifade edebiliriz.

NOT: Dolar endeksi 80,50 üzerinde günlük kapanış yapamadığı için satış baskısına maruz kalmış ve bu tutum endeksin 79,65 seviyesine kadar gerilemesine neden olmuştur. 80,50 öncesinde artık dikkat etmemiz gereken bariyer 80,15 olarak yenilenmiştir. 80,15 seviyesi altında günlük kapanışların devam etmesi Dolar’daki negatif beklentinin sürmesi anlamına gelebilir. Bu da EURUSD paritesinde yükseliş beklentilerimizi kısa vadeli desteklemektedir.

Pivot: 1,3725

Destek: 1,3755-1,3725-1,3695

Direnç: 1,3823-1,3860-1,3900

eurusd

GBP/USD ANALİZ

“Haftalık grafiği incelediğimizde 19 Ekim 2008 tarihinden itibaren GBPUSD paritesi her seferinde 1,7050 – 1,6745 aralığından satış baskısına maruz kalmış ve özellikle de son haftalarda paritenin 1,6821 seviyesini test etmesi sonrasında KRİTİK BÖLGE içerisinde yer aldığını hatırlamak isteriz. Bu tutum devam edecek mi etmeyecek mi sorusunun cevabını aramaktayız. Özellikle de 1,7050 üzerindeki haftalık kapanış ya da 1,6745 seviyesi altındaki haftalık kapanış bizim için dikkatle takip etmemiz gereken bir strateji olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu gelişmelere ilaveten bilmemiz gereken başka bir husus ise GBPUSD paritesinin 2008 yılından beri 1,6745 seviyesi üzerinde aylık kapanış yapamamış olmasıdır. Bugünün hem haftanın hem de ayın son işlem günü olması nedeniyle de TR saati ile 00:00’da GBPUSD paritesinin son seyri dikkatle takip edilmelidir.”

Yukarıdaki açıklamalar Cuma günü sizlerle paylaşılan özel GBPUSD raporuna aitti ve özellikle de Cuma günkü hem haftalık hem de aylık kapanış bizim için önemliydi. Kapanış fiyatı 1,6740 seviyesi ve 2008 yılından beri parite 1,6745 seviyesi altında aylık kapanışına devam etmiştir. Bu bakış açısı ile 1,7050 – 1,6745 arasından gerçekleşecek olası tepki satışları bundan sonraki süreçte takip edeceğimiz bir strateji olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak bu tutuma devam edebilmemiz için 1,7050 üzerinde haftalık kapanış yapmaması gerekmektedir. Yani olası yükselişlerde gerçekleştirilen satış pozisyonlarında stop loss noktası olarak 1,7050 üzerindeki haftalık kapanış diyebiliriz. 1,7050 öncesindeki ilk sınav 1,6821 olarak belirlenmiştir.

Kısa vadeli olarak GBPUSD paritesini incelediğimizde 1,6777 ile 1,6685 seviyelerinin gün içi dikkatle takip edilmesi gerekilen seviyeler olduğunu ifade edebiliriz. Özellikle de 1,6685 desteği paritenin gün içi yükselişlerine devamı için önemli bir seviye olarak karşımıza çıkmaktadır. GBPUSD paritesinin 1,6685 destek noktası üzerinde kalmayı sürdürmesi durumunda bandın üst noktası 1,6777 bariyerinin test edilme ihtimali güçlenecektir. Bu bağlamda da 1,6685 desteği günün en önemli seviyesidir.

Pivot: 1,6685

Destek; 1,6715-1,6685-1,6645

Direnç; 1,6777-1,6821-1,6860

gbpusd

USD/TRY ANALİZ

2,20 destek noktasından almış olduğu güç ile yukarı yönlü hareketlerini devam ettirmek isteyen ve haftanın ilk işlem gününde de yukarı yönlü seyrini sürdüren kur 2,2261 seviyesi çevresinde işlem görmektedir. Orta ve uzun vadeli yükseliş trendinin net bir şekilde devam ettiği kurda kısa vadeli dalgalanmaların etkili olduğunu görmekteyiz. Özellikle de geçtiğimiz hafta yurtiçi spekülasyonlar nedeniyle 2,25 – 2, 17 arası hareketleri net bir şekilde görmüştük. Bu hafta mevcut yurtiçi spekülasyonlara ilaveten ABD’den gelecek olan kritik veriler de kur üzerinde sert hareketlerin oluşmasına katkı sağlayabilir. Yükselişlerin devamı için 2,25 üzerinde günlük kapanışlara ihtiyaç olduğunu unutmamak gerekmektedir.

Kısa vadeli baktığımızda 2,20 destek noktası günün en önemli seviyesidir. Eğer parite bu destek noktası üzerinde kalmayı sürdürürse yukarı yönlü çıkışını sürdürmek ve yeniden 2,25 seviyesine doğru hareketler gerçekleştirmek isteyebilir. Bu bağlamda da gün içi 2,20 destek noktası dikkatle takip edilmelidir.

Pivot: 2,2000

Destek; 2,2174-2,2000-2,1830

Direnç;  2,2367-2,2525-2,2717

usdtry

USD/JPY ANALİZ

102,80 seviyesine geriledikten sonra satış baskısına maruz kalan ve bu satış baskısı ile 102,00 seviyesi altında haftalık kapanış gerçekleştiren USDJPY paritesi yeni haftanın ilk işlem günü kritik 101,55 destek noktasını aşağı yönlü kırarak 101,25 seviyesine kadar geriledi ve şuanda da 101,40 seviyesinde hareketlerini sürdürmektedir. 101,55 destek noktasının kırılması sonrasında gözler 100,75 ve 99,85 seviyelerine çevrildi. Özellikle de  99,85 seviyesi 13 Haziran 2013 tarihinden itibaren devam eden kanalın alt noktası olarak yükseliş trendi özelliğini korumaktadır. Bu bağlamda da paritenin orta vadeli yükseliş trendi içerisinde hareket edip etmeyeceği sorusunun cevabını aramaktayız. Önem derecesi yüksek verilerin bu hafta olması nedeniyle bu sorunun cevabını bu hafta bulabiliriz.

Kısa vadeli baktığımızda 102,05 bariyerinin önemli olduğunu, bu direnç noktası altında kaldığı müddetçe parite de aşağı yönlü baskının devam etmek isteyeceğini ifade edebiliriz. Eğer bu şart sağlanırsa gün içi 100,75 destek noktası test edilebilir. Yeniden yükselişlerde yer alabilmek için 100,75 desteğinden olası dönüşünü ya da 102,05 direncinin geçilmesi takip edilmelidir.

Pivot: 102,05

Destek: 101,15-100,75-100,35

Direnç: 101,70-102,05-102,50

usdjpy

HAM PETROL ANALİZ

Günlük grafikte yükseliş trendinin alt noktasından almış olduğu güçle yukarı yönlü çıkışlarını devam ettirmek isteyen ham petrol fiyatları haftanın açılış gününde yukarı yönlü hareketlerini 104,62 seviyesine kadar taşıdı ve şuanda da 103,72 seviyesinde hareketlerine devam etmektedir. Teknik olarak ham petrol fiyatını incelediğimizde yükseliş kanalının alt noktası 102,00 seviyesinden geçmektedir ve ham petrol bu seviye üzerinde kaldığı müddetçe mevcut trendin devam etme ihtimali güçlüdür. Bu bağlamda da 102,00 seviyesi üzerinde kaldığı müddetçe ham petrol fiyatlarında gün içi pozitif beklentimiz devam etmektedir.

Pivot; 102,00

Destek:  103,15-102,00-101,05

Direnç:  104,67-106,10-107,20

petrol

ALTIN ANALİZ

Kritik haftanın ilk işlem günündeyiz. Piyasaların merakla beklediği ABD tarım dışı istihdam ve işsizlik oranı verileri bu haftanın son işlem günü sonuçlanacaktır. Özellikle de kıymetli madenler bu veri sonuçları ile sert hareketlere maruz kalabilir. Ancak bu veri öncesindeki günlerde de gelecek olan önemli ekonomik takvim verileri kıymetli madenler üzerinde etkili olabilir. Hafta sonu Rusya ile ilgili yaşanılanları incelediğimizde Altın ve Gümüş gibi kıymetli madenlerde yukarı yönlü hareketlenmelerin olduğunu ve Altın fiyatının 1345 seviyesine yaklaştığını görmekteyiz. Daha önce de hatırladığınız üzere 1346 seviyesi test edilmişti. Mevcut yükselişlerin orta vadeli düşüş trendi olan 1350 seviyesini geçip geçilmeyeceği bu haftanın en önemli sorusu olarak karşımızdadır. Özellikle de haftalık kapanış bu sorunun cevabını vermemizde bize katkı sağlamaktadır.

Kısa vadeli olarak Altın fiyatını incelediğimizde 1328 destek noktasının önemli olduğunu, bu destek noktası üzerinde kaldığı müddetçe yükseliş baskısının devam etmek isteyeceğini ve kritik 1350 direncinin test edilmek isteneceğini ifade edebiliriz. Gün içi çıkışların yeniden satıcılı seyre kavuşabilmesi için de 1328 destek noktasının aşağı yönlü kırılmasını beklemek gerekmektedir.

Pivot; 1328

Destek: 1336-1328-1319

Direnç: 1346-1354-1361

altin

NOT: Bu analizler GCM Forex’den izinsiz olarak yayınlanamaz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

http://www.gcmforex.com/

Günlük piyasa analiz ve yorumları ücretsiz e-posta adresinize gelmesini istiyorsanız tıklayın ve formu doldurun.

 

Add a Comment