Gözler Euro Bölgesi PMI verilerinde

20 Şubat 2014 Forex Piyasası Parite ve Emtia Sabah Analizi

Makro-Ekonomik Gelişmeler

Küresel piyasalarda gelişmiş ülkelerin yanında, gelişen ülkelere yönelik haber ver gelişmeler varlık fiyatlarında etkili olurken, Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) ekonomik risklere ilişkin uyarılarda bulunması ve Çin’den açıklanan olumsuz ekonomik veriler gündemde yer aldı. Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) son toplantısının dün akşam yayınlanan kayıtlarında ise üyelerin para politikası için belirlenen ekonomik eşikleri değiştirebilecekleri görüldü.

Dün IMF’nin uyarıları ve FED’in tahvil alımlarını kısmaya devam edeceğine yönelik FOMC toplantı kayıtlarından çıkan sonuçlar ile gerileyen ABD endeksleri sonrasında bu sabah, Çin’in imalat PMI verisinin son 7 ayın en düşüğüne gerilemesi piyasalarda etkili oldu. Diğer taraftan Japonya’dan açıklanan ticaret dengesi verisi, ülkenin ticaret açığının yeni bir rekor kırdığına işaret ederken, Nikkei endeksi geriledi ve Yen’de değer kazanımları görüldü. Ham petrol Çin’de imalat daraldığı beklentisi ile bir miktar gerilerken, altın FOMC tutanaklarında parasal genişlemenin azaltılmaya devam edileceğinin anlaşılması ile geriledi. Türk Lirası ise, gelişmekte olan ülkelerde yaşanan karışıklık ve Çin’in olumsuz görünümü sonrasında kayıplarını hızlandırdı.

22 Şubat’ta Sydney’de başlaması beklenen G-20 toplantısı öncesinde IMF, gelişen ülkelerdeki ekonomik ve politik karışıkların yanında Euro Bölgesi’ndeki deflasyon tehlikesinin global ekonomiyi tehdit ettiğini ifade etti. IMF özellikle gelişen ülkelerdeki sermaye çıkışı ve para birimlerindeki hızlı değer kayıplarının endişe kaynağı olduğunu belirtti.

“FED eşiklerini yenileyebilir”

ABD Merkez Bankası’nın (FED) Ocak ayında yaptığı toplantının ayrıntılı kayıtlarında dün akşam, tahvil alımlarının azaltılmaya devam edilme ihtimalinin ağırlıkta olduğu görülürken, üyelerin, faiz oranı artışı için daha önce ifade edilen %6.5’lik işsizlik oranı eğişinin değiştirilmesi üzerinde tartışmaları dikkat çekti. Üyelerden çoğu ileriye yönelik rehberlik politikasında değişiklikler yapılması konusunda hemfikir iken, tutanaklarda bazı üyelerin enflasyona ait ifadelerin güçlendirilmesini istediği görüldü. Tahvil alımlarının azaltılmaya devam edileceği beklentisi piyasalarda kaygıları canlı tutarken, FED’in düşük faiz uygulamasını daha uzun sürdürebilmek için eşiklerini yeniden değerlendirmeye alabileceği düşüncesi uzun vadede piyasaların daha iyimser kalmasına destek sağlayabilir.

Günün Fırsatı, Euro Bölgesi – PMI verileri; Fransa, Almanya ve Euro Bölgesi için imalat ve hizmet PMI rakamları, Avrupa Merkez Bankası (ECB) da yakından izlediği için yatırımcıların gündeminde önemli yer tutacak. Euro Bölgesi’nin toparlanma sürecine yönelik kaygılar nedeni ile Birlik ekonomisindeki ekonomik sağlığa ait sinyaller verebilecek PMI verilerinin genel olarak tahminlerin üzerinde olumlu bir tablo çizmesi Euro’da yükselişleri destekleyebilecekken, olumsuz rakamlar kıtanın ortak para biriminde kayıplara yol açabilir.

 “Ekonomik takvimde öne çıkanlar”

ABD – CPI; İşsizlik oranının %6.5’e yaklaşması sonrasında ABD dikkatler, FED’in bir diğer eşiği olan enflasyon rakamlarına çevrilebilir. FED, her ne kadar son toplantısında değişiklik yapabileceğini tartışmış olsa da, ‘işsizlik oranı %6.5’e düşene kadar, enflasyon %2.5’in altında kaldığı sürece faiz oranı düşük kalmaya devam edilecek’ şeklinde ileriye yönelik bilgilendirme politikasını kullanmaya devam ediyor. Ülkede yıllık enflasyon %1.5 seviyesindeyken, Aralık ayında %0.3 olarak gerçekleşmişti ve düşük sayılabilecek düzeylerde olduğu kabul ediliyor.

ABD – İstihdam Talepleri; Geride kalan hafta işsizlik haklarından yararlanmak için başvuran Amerikalıların sayısı 339 bin ile tahminlerin üzerinde olumsuz gerçekleşmişti. Veri, ABD’nin istihdam piyasasındaki gelişmeleri izleyebilmek için bu hafta da yakından takip edilecek.

ABD – Philadelphia Fed İmalat Endeksi; Philadelphia’daki imalatçılara sorulan sorular ile hazırlanan anket sonucu oluşturulan endeks, ABD’nin ekonomik gidişatını anlamak adına yakından izlenen veriler arasında yer almaktadır. Sıfırın üzerindeki rakamların imalat sektöründe ilerlemeye işaret ettiği data Eylül ayında 22.3 olarak açıklandıktan sonra düşüşe geçmişti ve son toparlanmalar ile Ocak’ta 9.4 olarak yayınlandı. Bu aya ilişkin beklentinin ise 9.2 olduğu görülüyor. Ekonomik göstergenin öngörülen rakamın dışında gerçekleşmesi Dolar üzerinde sert hareketlere neden olabilir.

Önemli Ekonomik Takvim Verileri

Perşembe

Zaman                       Haber                                                      Beklenti         Önceki

09:00    EUR            Alman PPI (Aylık)                                0,3%           0,1%

09:00    CHF            Ticaret Dengesi                                  1,47B           0,52B

09:58    EUR            Fransa İmalat PMI                               49,6             49,3

09:58    EUR            Fransa Hizmet PMI                              49,5             48,9

10:28    EUR            Almanya İmalat PMI                             56,4             56,5

10:28    EUR            Almanya Hizmet PMI                            53,4             53,1

10:58    EUR            İmalat PMI                                         54,2             54,0

10:58    EUR            Hizmet PMI                                        51,9             51,6

EUR            İspanya 10-Yıllık Tahvil İhalesi

GBP           10-Yıllık Tahvil İhalesi

13:00    GBP           CBI Endüstriyel Sipariş Beklentileri          6                 -2

15:30    USD           CPI (Yıllık)                                         1,6%           1,5%

15:30    USD           Çekirdek CPI (Aylık)                             0,1%           0,1%

15:30    USD           CPI (Aylık)                                         0,1%           0,3%

15:30    USD           İstihdam Talepleri                                335K            339K

15:58    USD           İmalat PMI                                         53,6             53,7

17:00    USD           Philadelphia Fed İmalat Listesi                9,2              9,4

18:00    USD           Ham Petrol Envanterleri                       2,013M         3,267M

EURUSD ANALİZ

Haftanın son iki işlem gününe geldiğimizde EURUSD paritesinin kısa vadeli yükseliş kanalı içerisinde aktif bir şekilde devam ettiğini görmekteyiz. Bu da kanalın alt noktası olan 1,3693 destek noktası üzerinde hareketlerin kısa vadeli devam ettiği anlamına gelmektedir. Bugün de bu destek noktası paritenin gün içi yükselişlerini devam ettirebilmesi için önemlidir. Bu bağlamda da gün içi parolamız 1,3693 destek noktası üzerinde kaldığı müddetçe yükseliş baskısının kanalın üst noktası 1,3815 seviyesine kadar devam etmesi olarak söyleyebiliriz.

Bu bölüme kadar aktardıklarımız kısa vadeli olmakla birlikte paritenin bu haftaki hareketlerini incelediğimizde 1,3800 seviyesi üzerinde hareketlerin oluşmadığı ve EURUSD paritesinin her fırsatta tepki ile karşılaştığı görülmektedir. Bu nedenle de 1,3790 – 1,3832 aralığı bundan sonraki süreçte dikkatle takip edilmesi gerekilen bir bölümdür. Kısa vadeli alıcılar ile orta vadeli satıcıların kıyasıya mücadelesinde şuanda karar verme aşamasında olan EURUSD paritesinde gün içerisinde gelecek önemli makro-ekonomik veriler bu konuda bize yardımcı olacaktır.

Açıklanacak makro-ekonomik veriler paritenin 1,3693 üzerinde kalmasına katkı sağlayarak kritik bölgeyi test etmesine yardımcı mı olacak yoksa kanalın alt noktası olan 1,3693 destek noktası kırılarak düşüş rallisinin başlamasına destek mi olacak sorusunun cevabını aramaktayız. Bu bağlamda da bugün ve yarın EURUSD paritesinde daha dikkatli olmamız gerektiğini unutmamamız gerekmektedir.

Pivot: 1,3693

Destek: 1,3724-1,3693-1,3665

Direnç: 1,3774-1,3815-1,3850

eurusd

GBP/USD ANALİZ

1,6821 seviyesine kadar yükseldikten sonra gerçekleştirmiş olduğu satıcılı seyrini İngiltere’den gelen olumsuz verilere borçlu olan GBPUSD paritesi düşüşlerini 1,6635 seviyesine kadar taşımış ve akabinde yeniden toparlanarak 1,67 seviyesi üzerine çıkmayı başarmıştır. Şuanda da 1,6677 seviyesinde hareketlerini sürdüren GBPUSD paritesinde 1,6735 seviyesi hala daha günün en önemli direnç noktasıdır. GBPUSD paritesi eğer bu bariyer altında hareketlerini sürdürürse aşağı yönlü baskısına devam etmek isteyebilir ve bu tutum GBPUSD paritesinin yeniden 1,6635 seviyesini test etmesini destekleyebilir. İlaveten 1,6635 seviyesinin de aşağı yönlü kırılması durumunda satıcılı seyrin daha da etkin olmak isteyebileceğini söyleyebiliriz. Bu bağlamda gün içerisinde 1,6735 seviyesi olduğu kadar 1,6635 destek noktası da dikkatle takip edilmelidir.

Pivot: 1,6735

Destek; 1,6635-1,6595-1,6555

Direnç; 1,6700-1,6735–1,6765

gbpusd

USD/TRY ANALİZ

2,1725 seviyesinden destek alarak yukarı yönlü çıkışını sürdüren ve bu çıkışlarla ilk önce 2,1860 direncini daha sonra da 2,2030 direncini geride bırakan USDTRY kuru gün içi 2,22 seviyesine yaklaştı ve şuanda da 2,2126 seviyesinde hareketlerine devam etmektedir. Hatırlarsanız daha önceki analiz çalışmalarımızda kur üzerindeki aşağı yönlü baskısının tamamen düzeltme & tepki satışları olduğunu, aslolan trendin yükseliş olduğunu, orta vadeli 2,1595, uzun vadeli ise 2,0884 seviyelerinin önemli destekler olduğunu vurgulamıştık. USDTRY kuru satıcılı seyrini daha fazla devam ettiremeden kritik seviyelere yaklaşmadan yukarı yönlü çıkışını sürdürmesi kur üzerindeki beklentinin ne denli güçlü olduğun bir kez daha görmemizi sağlamıştır. Bu bağlamda da olası geri çekilmeler yukarıda ifade ettiğimiz kritik destek noktalar üzerinde alış stratejisi olarak değerlendirilmelidir.

Kısa vadeli olarak USDTRY kurunu incelediğimizde 2,1960 destek noktasının önemli olduğunu, bu destek noktası üzerinde yükseliş baskısına devam etmek isteyebileceğini ifade edebiliriz. Eğer kur 2,1960 destek noktası üzerinde kalmayı başarırsa yukarı yönlü hareketlerini 2,22 seviyesi üzerine taşıyabilir. Böylelikle daha net yükselişleri de görmemiz kolaylaşabilir. Yeniden satıcılı seyrin oluşabilmesi için 2,1960 destek noktasının kırılması gerektiğini unutmamak gerekmektedir. Bu bağlamda da satış düşüncesine sahip Forex işlemcileri bu stratejisi için beklemelidir.

Pivot: 2,1960

Destek; 2,2030-2,1960-2,1860

Direnç;  2,2195-2,2320-2,2475

usdtry

USD/JPY ANALİZ

Bollinger bandının orta noktası ve aynı zamanda da 20 günlük basit hareketli ortalama olan 102,20 seviyesi çevresinde hareketlerini sürdüren USDJPY paritesi mevcut sıkışık seyirde net bir şekilde yön tayin edememektedir. Özellikle de işlem hacminin de zayıfladığı bugünlerde parite üzerinde işlemlerde yer almaktan ziyade bekle gör politikasını uygulamak ve olası hareketleri değerlendirmek için tetikte olmak önemli bir strateji olarak karşımızdadır. İlaveten günlük grafiği incelediğimizde mevcut sıkışmanın üçgen formasyonu olarak adlandırılması yanlış olmayacaktır. Bu bağlamda da formasyon gereği alt ve üst noktaları takip etmek önemlidir. (Üçgen formasyonunda kanalın alt noktası 101,70, üst noktası olarak da 102,55 seviyesi kaydedilmiştir.)

Pivot: 101,70

Destek: 101,70–101,40-100,75

Direnç: 102,55-102,95-103,25

usdjpy

HAM PETROL ANALİZ

ABD’de yaşanılan sert soğuklar ve bu nedenle de Ham Petrol, Natural Gas gibi finansal varlıklarda yaşanılan yükseliş baskısı ham petrol fiyatının 103,25 seviyesine kadar yükselmesini sağlamış ancak bu çıkış teknik anlamda ham petroldeki mevcut yükseliş isteğini tetiklememiştir. On balance volume göstergesi de mevcut yükselişlerin alış pozisyonlarının artışından değil de spekülatif olarak yükseldiğini bize çok net göstermektedir. Trendi görmemizi sağlayan göstergelerden en önemlileri arasında yer alan RSI (Göreceli Güç Endeksi) indikatörü 70 seviyesine yakın ve aşırı alım bölgesinde yer almaktadır. Bu da olası düşüşler için biraz daha sabırla beklememiz gerektiğini göstermektedir. Ancak kısa vadeli hala daha yükseliş baskısının 101,05 seviyesi üzerinde devam ettiğini unutmamak gerekmektedir. Bu nedenle de aşırı alım bölgesi olduğu fikrini düşünmemize rağmen 101,05 seviyesi üzerinde kısa vadeli yükseliş baskısının devam etmek isteyeceğini göz ardı etmememiz gerekmektedir. Son olarak da mevcut göstergenin aktif hale geçebilmesi için 101,05 destek noktasının aşağı yönlü kırılması gerektiğini ifade edebiliriz.

Pivot; 101,05

Destek: 102,15-101,05-99,95

Direnç:  103,32-104,37-105,50

petrol

ALTIN ANALİZ

Haftanın son iki işlem gününe geldiğimizde Altın fiyatı “Orta vadeli olarak 1350 seviyesi altında DÜŞÜŞ trendinde, Kısa vadeli olarak da 1307 seviyesi üzerinde YÜKSELİŞ trendinde devam etmektedir.”

Forex yatırımcısı Altın fiyatlarının son zamanlardaki sıkışıklık sonrasında işlem stratejileri gerçekleştirirken yön konusunda karar verme zorluğu yaşamaktadır. Çünkü altın fiyatları şuan ki durumda hangi vadede işlem yapabilirim sorusunu kendisine sormaktadır. Kısa vadeli alıcılar ile orta vadeli satıcıların kıyasıya mücadelesinde henüz maç sona ermedi ve skor da herhangi bir değişiklik yoktur. Maçın daha hareketli ve bol skorlu geçebilmesi için alıcı ve satıcıların stratejileri çok önemlidir. Yapılacak oyuncu ve taktiksel değişiklik Altın fiyatının gün içerisinde daha sert hareketlere maruz kalmasını tetikleyebilir. Bu bağlamda da gün içi makro-ekonomik gelişmeler yakından takip edilmelidir.

Şuanda Altın fiyatları kısa vadeli olarak 1307 – 1325 arasında sıkışık seyrini sürdürmektedir. 1307 seviyesinin altına düşmesi ya da 1325 seviyesinin üzerine çıkma potansiyeline göre işlemciler yeni stratejilerde yer alabilir. Ancak 1307 desteği üzerinde yükseliş eğilimini sürdürdüğünü ve bu nedenle de satıcıların biraz daha temkinli yaklaşması önemli bir strateji olarak değerlendirilebilir.

Pivot; 1307

Destek: 1307-1298-1291

Direnç: 1325-1335-1350

altin

NOT: Bu analizler GCM Forex’den izinsiz olarak yayınlanamaz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

http://www.gcmforex.com/

Günlük piyasa analiz ve yorumları ücretsiz e-posta adresinize gelmesini istiyorsanız tıklayın ve formu doldurun.

Add a Comment