“GBPUSD’da söz 1,6255 seviyesinde”

04 Şubat 2014 Forex Piyasası Parite ve Emtia Sabah Analizi

Makro-Ekonomik Gelişmeler

Küresel piyasalarda dünyanın en büyük ilk iki ekonomisi olan ABD ve Çin’e ilişkin gelişmeler yönü belirleyici olurken, borsalarda sert kayıplar izleniyor. Dün ABD endekslerinin sert düşüşünün ardından bu sabah Asya hisselerinde de kayıplar devam ediyor.

Hafta sonu Çin’den açıklanan imalat PMI verisinin beklentilerin altında kalması sonrasında dün de ABD için açıklanan aynı verinin tahminlerden düşük gerçekleşmesi, piyasalarda global ekonomiye ilişkin endişelerin artmasına neden oldu. Wall Street endeksleri %2’nin üzerindeki düşüşler ile Haziran aynıdan bu yana görülen en sert kaybını kaydetti. Çin piyasalarının kapalı kalmaya devam ettiği haftanın ikinci gününde ise Asya tarafında düşüş dalgası devam ederken, Japon Nikkei endeksindeki geri çekilme %3.5’in üzerine çıktı.

İmalat piyasasına yönelik endişelerin açıklanan ekonomik veriler ile artması sonrasında parite ve emtia fiyatlarında sert hareketler gerçekleşti. ABD 10 yıllık tahvillerine gelen talep ile faizlerde gerileme görülürken, Altın da piyasalardaki güvenli liman talebinden, Japon para birimi ile birlikte destek aldı. Ham petrol Çin verisi ile gerilemeye başladıktan sonra düşük fiyatlardan gelen alımlarla toparlanmaya çalışmıştı. Ancak ABD imalat PMI verisi sonrasında düşüşler hız kazandı. Global ekonomik büyümenin yavaşlayacağı ve petrol talebinin azalacağı endişeleri petrol tarafında fiyatlanan gelişme olarak öne çıkıyor. TRY ise Dolar karşısında sakin salınım hareketleri gösterdi.

Bugün İngiltere’den gelecek yapı PMI verisinin yanında Euro Bölgesi’nden PPI rakamları, ABD tarafından ise fabrika siparişleri verisi izlenecek. Faiz indirme sinyali verebileceği düşünülen Avustralya Merkez Bankası’nın (RBA) bu beklentileri karşılamamasının ardından, bu gece Asya tarafından bu kez Yeni Zelanda’dan açıklanacak istihdam verileri takip edilecek. İç gündemde ise, Almanya’da bulunan Başbakan Erdoğan’ın bugün Angela Merkel ile bir görüşme yapması bekleniyor.

Günün Fırsatı; “İngiltere Yapı PMI”

Dün İngiltere için açıklanan imalat PMI verisinin beklentinin altında gerçekleşmesi sonucu Sterlin’de sert kayıplar oluştu. Bugün ise ada ülkesinin yine önemli büyüme kalemlerinden olan inşaat sektörüne ait PMI verisi yatırımcıların gündeminde olacak. Rakamın, diğer PMI verilerine benzer şekilde bir miktar gerilemesi bekleniyor. Yapı PMI verisinde tahminlerin üzerinde görülecek bir gerileme Sterlin’de dün görülen düşüşlerin devam etmesine yol açabilecekken, beklentinin üzerindeki bir data ülkenin para biriminde yukarı yönlü hareketlere zemin oluşturabilir.

“Ekonomik takvimde öne çıkanlar”

ABD – Fabrika Siparişleri; Geride kalan hafta tahminlerin oldukça altında kalan dayanıklı mal siparişleri verisi sonrasında Aralık ayına ilişkin bilgiler verecek fabrika siparişlerinde de gerileme görülmesi bekleniyor. Artan enerji ve emtia fiyatlarının siparişlerdeki düşüşte etkili olması bekleniyor. Haftanın ilerleyen günlerinde açıklanacak kritik veriler öncesinde verinin %-1.9 olan beklentilerin üzerinde gelmesi Dolar’da değer kazanımları görülmesini sağlayabilecekken, fabrika siparişlerinde tahminlerden daha fazla azalmaya işaret edecek rakamlar ülkenin para biriminde kayıplara yol açabilir. Söz konusu verinin sonuçları yayınlandıktan sonra ABD borsalarındaki tepkilerin de izlenmesi fayda sağlayacaktır.

Yeni Zelanda –İstihdam Verileri; Yeni Zelanda Merkez Bankası (RBNZ) son toplantısında faiz oranlarında bir değişikliğe gitmedi. Ancak ülkeden gelen ekonomik veriler, Banka’nın Mart ayına kadar, %2.50 olan politika faiz oranında bir artırım yapabileceği yönünde beklentilerin oluşmasına neden oluyor. İşsizlik oranı ve istihdam değişimi verilerinin olumlu ekonomik görünümü desteklemesi halinde RBNZ’nin faiz artırma ihtimalinin yükseldiği düşünüleceği için ülkenin para biriminde yukarı yönde hareketler izlenebilir. Ancak istihdam verilerinin beklentileri karşılamaması halinde Yeni Zelanda Doları’nda düşüşler gerçekleşebilir.

Önemli Ekonomik Takvim Verileri

Salı

Zaman                       Haber                                                      Beklenti         Önceki

Bahar Festivali tatili nedeni ile Çin piyasaları kapalı

10:00    EUR            İspanya İşsizlik Değişimi                       -21,3K          -107,6K

11:30    GBP           Yapı PMI                                             61,6             62,1

12:00    EUR            PPI (Aylık)                                         0,3%           -0,1%

17:00    USD           Fabrika Siparişleri (Aylık)                     -1,9%          1,8%

23:45    NZD           İşsizlik Oranı                                      6,0%           6,2%

23:45    NZD           İstihdam Değişikliği (çeyreklik)               0,6%           1,2%

EURUSD ANALİZ

ABD’den gelen olumsuz ISM verisi nedeniyle Dolar endeksinin kısmi olarak değer kaybetmesi, EURUSD paritesinin gün içi yukarı yönlü çıkış gerçekleştirmesine katkı sağladı ve parite 1,3535 seviyesine kadar toparlanma görüntüsü içerisinde yer aldı. Bu süreçten sonra yükselişler devam edecek mi sorusunun cevabını aramaktayız ve karşımızda dün de belirtmiş olduğumuz pivot seviyemiz olan 1,3558 direnci geçerliliğini korumaktadır. Eğer parite bu bariyer üzerine çıkabilirse yukarı yönlü hareketlerin devam etme ihtimali güçlenecektir. Ancak şuanda kısa vadeli olarak 1,3558 seviyesi altında negatif baskının devam etme ihtimalinin olduğunu unutmamak gerekmektedir. Çünkü bu bariyer altında 1,3490 ile 1,3450 destek noktalarını test etme ihtimalinin mevcut olduğunu ifade edebiliriz.

Pivot: 1,3558

Destek: 1,3490-1,3455-1,3410

Direnç; 1,3558-1,3600-1,3645

eurusd

GBP/USD ANALİZ

“Son söz 1,6255 seviyesinde”

Gerek haftaya bakış analizimizde gerekse günlük analizlerde üzerinde ısrarla durmuş olduğumuz 1,6255 seviyesi, tepki satışları devam edecek mi etmeyecek mi gibi soruların cevabını aramamızda bize yardımcı olacak en önemli seviye olarak karşımıza çıkmaktadır. 1,6430 desteğini kırdıktan sonra dün haftanın ilk işlem günü de 1,63 destek noktasını da kıran GBPUSD paritesi 1,6281 seviyesine kadar geriledi ve şuanda da 1,6290 seviyesine yakın hareketlerine devam etmektedir. Teknik olarak baktığımızda yükselişlerin devamı için son savunulabilecek destek noktasının 1,6255 olduğunu, bu seviye altında gerçekleşecek günlük kapanış ile mevcut trendin değişmek isteyeceğini aksi takdirde yeniden toparlanarak yukarı yönlü hareketlerin devamının gelebileceğini söyleyebiliriz. Bu bağlamda da 1,6255 seviyesi ve parite günlük kapanışını ( TR saati ile 00:00’da) hangi seviyede gerçekleştirdiği çok önemlidir.

Kısa vadeli olarak GBPUSD paritesini incelediğimizde 1,6315 ve 1,6360 bariyerlerinin önemli olduğunu, bu bariyer noktaları altında kaldığımız müddetçe düşüş baskısının devam etmek isteyebileceğini ve yukarıda belirtmiş olduğumuz kritik seviyeyi test ederek karar aşamasına geçmek isteyebileceğini ifade edebiliriz.

Pivot: 1,6315

Destek; 1,6255-1,6215-1,6175

Direnç; 1,6315-1,6360-1,6400

gbpusd

USD/JPY ANALİZ

105,45 bariyerinden gerçekleşen satış baskıları sonucunda Gartley ayı formasyonunun etkisi ile ilk etapta 103,40 seviyesine gerileyen ardından Japonya merkez bankasından parasal genişleme artacaktır açıklamasının gelmemesi nedeniyle mevcut satışlarını hızlandıran USDJPY paritesi sırasıyla düşüşlerini 102,40, 101,55 ve 100,92 seviyesine kadar taşıdı ve şuanda da 101,20 seviyesinde hareketlerine devam etmektedir. Teknik olarak USDJPY paritesini incelediğimizde fibonacci %50’lik düzeltme noktası olan 99,55 desteğinin bu hafta içerisinde dikkatle takip edilmesi gerekilen seviye olduğunu, mevcut tepki satışların sonlanıp sonlanmayacağı konusunda karar verecek bir seviye olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu seviye üzerinde günlük kapanışlara devam ettiğimiz müddetçe önümüzdeki süreçte Japonya merkez bankasından (BOJ) enflasyon hedefini tutturabilmek için olası parasal genişleme miktarında artış olabilir açıklaması beklenilmektedir. Aksi takdirde yani BOJ’dan böyle bir açıklama gelmez ve parite 99,55 seviyesi altında günlük kapanış gerçekleştirirse tepki satışlarına devam etmek isteyecek ve bu tutum 98,19 ve 96,50 seviyelerinin gündeme gelmesine destek olacaktır. Genel görünüm 99,55 desteği üzerinde yükseliş beklentisinin devam etmesi olarak belirlenmiştir.

Kısa vadeli olarak USDJPY paritesini incelediğimizde 101,60 ve 102,00 bariyerlerinin önemli olduğunu, bu bariyerler altında satış baskısının gün içi devam etmek isteyeceğini ve 100,75 ile 100,35 seviyelerine doğru gerilemek isteyebilir.

Pivot: 101,60

Destek: 100,35-99,95-99,55

Direnç: 101,60-102,00-102,40

usdjpy

USD/TRY ANALİZ

USDTRY kuru için haftanın ilk işlem gününde ifade etmiş olduğumuz “2,3030 – 2,2375 arası bant hareketinin etkin bir şekilde hareketlerine devam ettiğini ve daha net yön tayin edebilmemizi için bandın dışına çıkılması gerektiği söyleyebiliriz” açıklamaları hala daha geçerli olduğunu ifade edebiliriz. Özellikle de yükseliş sonlandı mı tepki satışları sona mı erdi gibi soruların yoğunlukla sorulduğu bir ortamda bu iki seviye yeni işlem stratejileri için büyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda da bu aralık içerisinde işlem gerçekleştirmenin riski artırabileceğini, riski düşürmek için bandın dışına çıkılmasının daha doğru bir strateji olabileceğini söyleyebiliriz.

Pivot: 2,2375

Destek; 2,2528-2,2375-2,2168

Direnç;  2,2875-2,3030-2,3218

usdtry

HAM PETROL ANALİZ

98,57 ve 99,35 bariyerleri altında kaldığımız müddetçe negatif baskının devam etmek isteyeceğini ifade ettiğim ham petrol gün içerisinde 98,00 seviyesine kadar yükselse de negatif baskının etkisini hissettirmesi gün içi yeniden satış baskısının oluşmasına katkı sağladı. Ham petrol 97,91 seviyesinden gerçekleştirmiş olduğu satıcılı seyir ile şuanda 96,56 seviyesinde hareketlerini sürdürmektedir. Teknik olarak ham petrol fiyatlarını incelediğimizde 98,57 direnci önemini korumaktadır. Bu bariyer geçilmediği müddetçe aşağı yönlü baskının devam etme ihtimali güçlenebileceği gibi mevcut tepki satışlarının 200 haftalık basit hareketli ortalama olan 92,70 desteğine doğru geri çekilme ihtimalinin de güçlü olabileceğini söyleyebiliriz.

Pivot; 98,57

Destek: 96,25-95,80-94,70

Direnç:  97,80-98,57-99,35

petrol

ALTIN ANALİZ

Haftanın ilk işlem gününde ABD’den gelen olumsuz ISM verisi nedeniyle 10 yıllık hazine tahvil faiz oranları ile birlikte gerileyen Dolar endeksi kıymetli madenlerden Altın ve Gümüş fiyatları üzerinde pozitif bir etki yarattı. Gün içi 1238 seviyesinden almış olduğu destekle yukarı yönlü çıkışını 1266 seviyesine kadar devam ettiren altın 1257 seviyesinde günü tamamladı ve yeni günde 1257 seviyesine yakın hareketlerini sürdürmektedir. Teknik olarak Altın fiyatlarını incelediğimizde kısa vadeli yükseliş isteği devam etse de haftalık grafikte RSI (Göreceli Güç Endeksi) hala daha negatif seyrini sürdürmektedir. Bu bağlamda da yükseliş düşüncesi henüz tam anlamıyla belirginleşmiş değil. Bu bağlamda özellikle de yükseliş pozisyonlarda muhakkak stop loss (Zararı Durdur) emri vermek riskimizi azaltacak en önemli stratejidir.

Kısa vadeli olarak Altın fiyatlarını incelediğimizde 1238 desteğinin önemli olduğunu, bu destek noktası üzerinde kaldığı müddetçe gün içi yükseliş beklentisinin devam etme ihtimali güçlenecektir. Bu da günlük grafikte ichimoku indikatöründe bulutun üst noktası olan 1274 seviyesinin test edilmesini sağlayabilir. Ancak yükselişlerin devam edebilmesi için 1274 üzerinde günlük kapanışa ihtiyaç var ve böyle bir durumda 1326 gibi seviyeleri konuşabilir. Aksi takdirde uzun vadeli satıcılar yeniden etkin bir rol oynamak isteyebilir.

NOT: Gün içi satış düşüncesine sahip Forex işlemcileri Altın fiyatlarının 1274 direncinden olası dönüşünü ya da 1238 desteğinin kırılışı ile işlem stratejileri oluşturabilir. Bu şartlar dışında satıcılı seyirde bulunmamak önemlidir.

Pivot; 1238,00

Destek: 1247-1238-1231

Direnç: 1266-1274-1287

altin

NOT: Bu analizler GCM Forex’den izinsiz olarak yayınlanamaz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

http://www.gcmforex.com/

Günlük piyasa analiz ve yorumları ücretsiz e-posta adresinize gelmesini istiyorsanız tıklayın ve formu doldurun.

 

Add a Comment