Gözler, Euro Bölgesi Öncü CPI verisinde!

28 Şubat 2014 Forex Piyasası Parite ve Emtia Sabah Analizi

Makro-Ekonomik Gelişmeler

Piyasalar haftanın en yoğun ekonomik takvim veri akışının izleneceği Cuma gününe başlarken, gündemde Ukrayna’ya ilişkin gelişmeler ve ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı’nın kullandığı ifadeler yer alıyor. Japonya’dan bu gece açıklanan ekonomik göstergelerin ardından bugün Avrupa ve ABD’den kritik rakamlar küresel piyasa katılımcıları tarafından merakla bekleniyor.

Dün FED Başkanı Janet Yellen’ın Senato Bankacılık Komitesi’nde yaptığı sunumda, genel olarak Temsilciler Meclisi’ndeki savunmasından farklı ifadeler kullanmadığı görülürken, ekonomik şartların kötüleşmesi halinde tahvil alım programından çıkış stratejilerini değiştirebileceklerini ifade etti. Bu açıklamalar Wall Street endeksleri tarafında olumlu algılanırken, ABD borsaları haftanın son işlem gününe girmeden önce pozitif rakamlarla kapış gerçekleştirdi. Ancak bu havanın Asya’ya taşınmadığını görüyoruz. Gelişmekte olan ülkelerde yaşanan son gelişmelerin risk primlerini artırdığı düşünülürken, Japon Yeni, nispeten daha güvenli bir varlık olarak algılanarak, talep görmeye devam etti. Ülkeden gelen verilerde perakende satış ve hane halkı harcamalarının Nisan ayında artacak satış vergisi öncesinde yükseldiği görülürken, konut başlangıçlarının tahminlerin altından olumsuz gerçekleşmesi ve imalat PMI verisinin gerilemesi dikkat çekti. Asya tarafından endekslerde satıcılı bir seyir izlenirken, siyasi risk ve Cumartesi günü Çin’den açıklanacak imalat PMI verisi öncesindeki temkinli hava piyasalarda etkili oldu.

Haftanın ve ayın son işlem gününe gelindiğinde piyasaları oldukça yoğun bir gündem bekliyor önem derecesi yüksek ekonomik verilerin yanında, Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) üyelerinin konuşmaları ve Ukrayna’ya ilişkin gelişmeler dikkatle izlenecek. Yatırımcıların bu tür günlerde seans geçişlerinde dikkatli olması fayda sağlayacakken, oluşabilecek sert fiyat değişiklikleri karşısında hazırlıklı olmaları önem taşımaktadır.

Günün Fırsatı; “Euro Bölgesi – Öncü CPI”; Pazartesi günü, Ocak ayı için açıklanan ve beklentinin üzerinde %0.8 olarak gerçekleşen enflasyon verisinin arından, Şubat öncü CPI verisi, ECB’nin faiz toplantısı öncesinde piyasalarda ve kıtanın ortak para birimi Euro’da sert hareketler gerçekleşmesine neden olabilir. Ekim ayının son iş gününde %0.7 olarak açıklanan CPI rakamı sonrasında ECB Kasım ayının ilk haftasındaki toplantısında faiz indirimine gitmişti. O tarihten sonra bir miktar toparlanan enflasyon daha sonra yeniden Ocak ayı için %0.7 olarak açıklansa da, ECB %0.25’e çektiği politika faiz oranının sıfıra çok yaklaşmasının da etkisi ile yeni bir adım atmamıştı. Öncü CPI verisinin, Mart ayı başında yapılacak ECB toplantısında alınacak kararlarda etkili olabileceği düşünüldüğü için söz konusu veri, Euro’da sert hareketlerin oluşmasına neden olabilir. %0.7’nin altına gerileyecek rakam 18 üyeli Euro Birliği’nin para biriminde sert kayıplara neden olabilecekken, toparlanma kaydedecek veri, Euro’da yükselişlere zemin oluşturabilir.

 “Ekonomik takvimde öne çıkanlar”

Euro Bölgesi – İşsizlik Oranı; Şubat ayına ilişkin öncü enflasyon oranı ile birlikte açıklanacak işsizlik oranı, bu göstergenin gölgesinde kalabilecek olsa da, Euro Bölgesi tarihinin en yüksek seviyelerine yakın düzeylerde bulunan makro indikatör, yatırımcıların merceği altında olacak önemli veriler arasında bulunuyor.

ABD – GDP (Büyüme Oranı); 2013 yılının son çeyreğine ait, nihai açıklanacak GDP verisi öncesindeki ikinci tahmin olacak rakam, küresel piyasa katılımcıları tarafından merakla beklenen göstergeler arasında öne çıkıyor. Üçüncü çeyrekte %3.6 büyüyen ABD ekonomisinin bu kez, daha önce %3.2 olarak açıklanan öncü veriden revize edilerek %2.6 olarak yayınlanması bekleniyor. GDP verisi, FED’in para politikalarında alacağı kararlarda etkili olabileceği için dikkatle izlenecekken, verinin açıklanmasının ardından Dolar’da sert fiyat değişimleri izlenebilir. %2.6 olan beklentinin üzerinde gelecek rakamlar, ABD’nin para biriminde yükselişlere yol açabilecekken, tahminlerin altında kalacak büyüme oranı ise kayıplara neden olabilir.

ABD – Beklemedeki Ev Satışları; ABD’de konut piyasasına yönelik olumsuz veriler açıklanmaya devam ederken, Aralık ayında %8.7 düşüş kaydeden beklemedeki ev satışları dikkat çeken rakamlara arasında yer almıştı. Ocak ayında ise satışların %2.9 artması bekleniyor.

İngiltere – BOE Başkanı Carney Konuşması; Frankfurt’daki ‘Finansal İstikrar Sempozyumu’nda merkez bankası yöneticilerinin rolü başlığı altında konuşma yapması beklenen İngiltere Merkez Bankası (BOE) Başkanı Mark Carney’nin, Bankası’nın güncel para politikalarına değinmesi halinde Sterlin’de sert hareketler gözlemlenebilir.

Önemli Ekonomik Takvim Verileri

Cuma

Zaman                       Haber                                                      Beklenti         Önceki

09:00    EUR            Alman Perakende Satışı (Aylık)              1,2%            -2,5%

09:00    GBP           Ulusal HPI (Aylık)                                 0,6%            0,7%

10:00    CHF            KOF Ekonomik Göstergesi                     2,03             1,98

10:00    TRY            Türkiye Ticaret Açığı                            -7,30B          -9,90B

12:00    USD           FOMC Üyesi Fisher Konuşması

12:00    EUR            CPI (Yıllık)                                           0,7%            0,7%

12:00    EUR            İşsizlik Oranı                                       12,0%          12,0%

15:30    USD           GDP (çeyreklik)                                   2,6%            3,2%

15:30    CAD           GDP (Aylık)                                         -0,2%           0,2%

16:45    USD           Chicago PMI                                        57,9             59,6

16:55    USD           Michigan Hassasiyeti                            81,4             81,2

17:00    USD           Beklemedeki Ev Satışları (Aylık)             2,9%            -8,7%

17:15    USD           FOMC Üyesi Evans Konuşması

17:15    USD           FOMC Üyesi Stein Konuşması

17:15    USD           FOMC Üyesi Kocherlakota Konuşması

17:30    GBP           BOE Başkanı Carney Konuşması

EURUSD ANALİZ

Amerikan Doları’nın Japon Yeni, Euro, Kanada Doları, İngiliz Sterlini, İsveç Kronu ve İsviçre Frangı gibi 6 büyük para biriminden oluşan bir döviz sepetine karşı geometrik ortalama yöntemiyle hesaplanan değerine Dolar endeksi denir.

Dolar endeksi 80,50 üzerinde günlük kapanış yapamadı!

Uzun bir süredir Dolar endeksinin işlem stratejimizdeki önemini vurgulamış ve 80,50 seviyesinin kritik olduğunu ifade etmiştik. Endeks her ne kadar gün içi 80,54 seviyesini test etse de günlük kapanışını 80,50 seviyesi üzerinde gerçekleştiremedi. Bu da kısa vadeli negatif baskının devam ettiği anlamına gelmektedir.

1

EURUSD paritesini incelediğimizde 1,3640 seviyesine kadar gerilese de Dolar endeksindeki satıcılı baskı sonucu yukarı yönlü çıkışlarını yeniden 1,3725 seviyesine taşıdı ve haftanın son işlem gününde 1,3695 seviyesinde hareketlerini sürdürmektedir. Ayın ve haftanın son işlem günü olması nedeniyle piyasaların daha dikkatle takip edilmesi gerektiğini ve gelecek olan makro-ekonomik verilerin önümüzdeki hafta açıklanacak kritik haberler öncesi spekülatif hareketlerin olma ihtimalini göz ardı etmememiz gerektiğini söyleyebiliriz.

Teknik olarak baktığımızda 1,3736 – 1,3640 arasındaki bant hareketi devam etmektedir. Dün başlattığı satıcılı seyrini sürdürebilmesi için paritenin 1,3640 destek noktasını kırması gerekmektedir. Aksi takdirde paritedeki yükseliş isteği kaçınılmazdır ve dolar endeksi de bu tutumu desteklemiştir.

Pivot: 1,3640

Destek: 1,3670-1,3640-1,3600

Direnç: 1,3736-1,3775-1,3815

eurusd

GBP/USD ANALİZ

GBPUSD paritesini incelediğimizde 1,6615 seviyesinden almış olduğu güç ile yukarı yönlü hareketlerini 1,6698 seviyesine kadar taşıdığını ve haftanın son işlem gününde 1,6680 seviyesinde hareket ettiğini görmekteyiz. 1,6725 direnci her zamanki gibi önemli ve bir o kadar da kritik bir bariyerdir. Çünkü parite uzun bir zamandır yükselişlerini bu direnç noktasında sınırlamaktadır. Bu bağlamda da daha kalıcı yükselişler için 1,6725 direncinin geçilmesi gerektiğini, aksi takdirde satış baskısına maruz kalmak isteyeceğini söyleyebiliriz.

NOT: GBPUSD paritesinde aylık grafikte 200 aylık basit hareketli ortalama 1,6632 seviyesinden geçmektedir. GBPUSD paritesi 1 Ağustos 2009 tarihinden itibaren aylık kapanışını 200 aylık basit hareketli ortalama altında gerçekleştirmiştir. Son iki aylık periyotta da yukarı yönlü hareketler devam etse de kapanışını 1,6632 seviyesi altında gerçekleştiren parite de bu ayın kapanışı (bugünkü kapanış) dikkatle takip edilmelidir. Bu nedenle de bugün TR saati 00:00’da GBPUSD paritesinin hangi seviyede kapanış yaptığını görmek yeni işlem stratejileri için önemlidir.

Pivot: 1,6725

Destek; 1,6655-1,6615-1,6580

Direnç; 1,6695-1,6725-1,6765

gbpusd

USD/TRY ANALİZ

2,1713 ile 2,2525 seviyeleri arasında hareketlerini sürdüren USDTRY kurunun son zamanlarda yurtiçi gelişmelerden kaynaklı spekülatif hareketler gerçekleştirdiğini görmekteyiz. Bu hareketlerin dalgalı bir seyirde olması nedeniyle de işlem yapma kararı vermenizi etkileyebilir. Bu bağlamda da bu tür zamanlarda orta ve uzun vadeli yönlerle ilgilenmek ve buna uygun stratejiler oluşturmak önemlidir. 2,1590 desteği üzerinde orta vadeli, 2,0884 destek noktası üzerinde de uzun vadeli yükseliş eğiliminin devam ettiğini, bu vadelere göre uygun stratejiler oluşturulması gerektiğini ifade edebiliriz. 2,2500 seviyesi üzerinde yapılacak haftalık kapanışta mevcut yükseliş baskısına çok önemli bir katkı sağlayabilir.

Kısa vadeli olarak incelediğimizde ise 2,1950 desteği günün en önemli seviyesidir. Eğer kur bu destek noktası üzerinde kalmayı başarabilirse yeniden 2,25 seviyesine yaklaşmak isteyecektir. Aksi takdirde bu haftanın dip noktası 2,1713 seviyesini test etme ihtimali kaçınılmaz olacaktır.

Pivot: 2,1950

Destek; 2,1950-2,1830-2,1713

Direnç;  2,2280-2,2420-2,2525

usdtry

USD/JPY ANALİZ

102,80 seviyesine yükseldikten sonra satış baskısına maruz kalan ve özellikle de Japonya kanadından enflasyon hedefini kısa zamanda tutturabilmek için parasal genişleme miktarında artışa gidebiliriz açıklamasının gelmemesi nedeniyle bazı seviyeler arasında sıkışık seyrini sürdüren USDJPY paritesi bu sabah Japonya’dan gelen bazı açıklamalar ile satıcılı seyrini sürdürmek istedi. Japonya Merkez Bankası (BOJ) politika kurulu üyesi Sayuri Shirai, Japonya’nın 15 yıldır süre gelen deflasyondan kurtulması ve yüzde 2 enflasyon hedefini yakalamasını, öngörülen 2 yıldan daha uzun sürebileceğini ve BOJ’un ultra gevşek para politikasının 2 yıldan sonra da devam ettirmesinin gerekebileceğini söylemesi ile USDJPY paritesi 101,55 desteğini test etti. Bu seviyeyi hatırlarsanız kısa vadeli önemli destek noktasıydı ve henüz bu seviye aşağı yönlü kırılmadı. Genel görünüme baktığımızda da bu destek noktası üzerinde yapılacak günlük kapanış önümüzdeki haftaya daha umutlu bakmamıza neden olabilir. Aksi takdirde tepki satışlarının gündeme geleceği bir hafta içerisine girebiliriz.

Kısa vadeli olarak incelediğimizde 102,25 bariyeri önemlidir ve parite bu bariyer altında satıcılı seyrine devam etme potansiyeline sahiptir. Eğer 102,25 bariyeri geçilmezse kritik 101,55 desteği yeniden test edilerek karar verme aşamasına geçebilir. Bu nedenle de gün içi 102,20 ve 101,55 seviyeleri dikkatle takip edilmelidir. Ama unutulmamalıdır ki günlük grafikte 101,55 desteği çok önemli bir seviyedir. Bu bağlamda da bu destek noktasının kırılamaması yukarı yönlü hareketin yeniden başlamasına yardımcı olabilir.

Pivot: 102,25

Destek: 101,55–101,15-100,75

Direnç: 101,95-102,25-102,55

usdjpy

HAM PETROL ANALİZ

14 Ocak 2014 tarihinden itibaren ham petrol fiyatları günlük grafikteki yükseliş trendinin etkisi altında hareket etmekte ve bu tutum kanalın alt noktasının uygun alım fırsatı olmasına katkı sağlamaktadır. Son zamanlarda da kanalın alt noktasının 101,05 olduğunu ve ham petrolün de bu destek noktasından güç alarak 102,90 seviyesine yaklaştığını söyleyebiliriz. Bundan sonraki süreçte de kanalın alt noktası olan 101,05 destek noktası kırılmadığı müddetçe yükseliş baskısının devam etmek isteyeceğini söyleyebiliriz. Böyle bir ihtimali düşündüğümüzde hedefin kanalın üst noktası olduğunu ifade edebiliriz.

Pivot; 101,05

Destek:  101,05-99,95-98,84

Direnç:  102,20-102,90-103,50

petrol

ALTIN ANALİZ

Ayın ve haftanın son işlem günündeyiz ve Altın fiyatları bugüne 1332 seviyesinde hareketlerini sürdürmektedir. Önümüzdeki hafta sonuçlanacak kritik veriler öncesinde yükseliş eğilimini daha net gerçekleştirmek isteyen Altın için orta vadeli satıcılar ile kısa vadeli alıcıların kıyasıya bir mücadelesi mevcuttur. Özellikle de haftalık grafikte net bir şekilde sizlerle paylaşmış olduğumuz orta vadeli düşüş trendi ve kanalın üst noktası 1350 direnci gücünü hala daha korumaktadır. Bu seviye altında gerçekleştirilecek haftalık kapanışlar negatif baskının oluşmasına katkı sağlayabilir. Bu nedenle de bu hafta ve önümüzdeki haftanın kapanışları çok önemlidir.

Kısa vadeli olarak incelediğimizde 1338 – 1322 arasındaki bant devam etmektedir. Gün içerisinde de bu seviyeler arasında hareketlerine devam etmesini beklediğimiz altın için bandın dışına çıkılması durumunda daha net hareketleri görme imkânımız olacaktır. Bu nedenle de gün içi belirlemiş olduğumuz seviyeler dikkatle takip edilmelidir.

Pivot; 1322

Destek: 1322-1307-1298

Direnç: 1338-1346-1352

altin

NOT: Bu analizler GCM Forex’den izinsiz olarak yayınlanamaz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

http://www.gcmforex.com/

Günlük piyasa analiz ve yorumları ücretsiz e-posta adresinize gelmesini istiyorsanız tıklayın ve formu doldurun.

Add a Comment