“Bugün günlerden EURUSD”

06 Şubat 2014  Forex Piyasaı Parite ve Emtia Sabah Analizi

Makro-Ekonomik Gelişmeler

Küresel piyasalar bugün merkez banklarının faiz oranı kararlarına ve ABD’den açıklanacak makro-ekonomik verilere odaklanıyor. Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) düşük enflasyon göstergesi sonrasında yeni bir adım atıp atmayacağı merakla beklenirken, tüm dünyada yatırımcıların gözleri, Banka’nın Başkanı Mario Draghi’de olacak.

Hafta başından bu yana, gelişmiş ekonomilerin özellikle imalat sektörüne yönelik endişeler varlık fiyatlarında etkili olurken, dün piyasalar bu etkiyi üzerinden atmaya çalışsa da tam olarak başarı sağlayamadı. Tahminlerin altında açıklanan ABD’nin ADP tarım dışı istihdam değişimi verisi Wall Street endekslerinin dalgalanarak eksi tarafa dönemsine yol açtı. Bu sabah Asya tarafında ise, ECB’nin para politikasında yeni bir adım atabileceği ve ABD’nin istihdam verilerine yönelik beklentilerin fiyatlandığı görülürken, tahminlerin üzerinde kar açıklayan şirketlerin alıcılı seyre destek verdiği görülüyor. Avrupa endekslerinin ise güne karışık bir görünümde başlaması bekleniyor.

Dün konuşmalar yapan FOMC üyelerinin ifadeleri arasında Atlanta FED Başkanı Lockhart’ın ileriye yönelik rehberlik politikasının yeniden değerlendirilebileceğini dile getirmesi dikkat çekerken, Philadelphia FED Başkanı Plosser ise tahvil alımlarının daha hızlı bir şekilde azaltılması gerektiğini savundu. Diğer taraftan dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD’de Cumhuriyetçi ve Demokratların, hazinenin borçlanma limiti konusu üzerinde bir anlaşmaya varıp varamayacakları gündemin başlıkları arasında izleniyor.

Dün ABD’den gelen verilerin pariteler tarafında en belirgin etkisi USD/JPY’de gerçekleşirken, özellikle altın başta olmak üzere kıymetli madenlerde açıklanan rakamlardan sonra sert hareketlerin gözlemlendi. Bugün küresel piyasa katılımcıları, finansal araçların fiyatında sert hareketlerin görülmesine neden olabilecek merkez bankalarının kararlarını ve ABD verilerini dikkatle izleyecekken, haftanın en önemli günlerinden ilkinde yatırımcıları yoğun bir mesai bekliyor olacak.

Günün fırsatı; “ ECB Faiz Kararı”

Enerji fiyatlarındaki düşüş nedeni ile 31 Ocak’ta yayınlanan öncü CPI verisi tahminlerin altında, %0.7 olarak açıklandı. 31 Ekim’de yayınlanan aynı enflasyon verisinin %0.7 olarak gerçekleşmesi sonrasında Avrupa Merkez Bankası (ECB) Kasım ayının ilk haftasındaki toplantısında faiz indirimine gitmişti. Ekim verisinden sonra CPI’da bir miktar toparlanma görülse de, rakam %1.0’ı geçemedi ve yeniden %0.7 olarak gerçekleşti. ECB’nin, %0.25 ile rekor düşük seviyede olan faiz oranında yeni bir indirimi yapması beklenmiyor. Ancak bugün 15:30’da Banka’nın Başkanı Mario Draghi, düzenlenecek basın konferansında, genişlemeci para politikalarında atılabilecek adımlar konusunda ipuçları verirse, Euro’da sert kayıplar görülebilir. ECB’nin bekle-gör politikası ile hareket etmesi ve yeni bir adım atmaması ya da buna ilişkin bir sinyal vermemesi halinde ise kıtanın ortak para biriminde yükselişler öne çıkabilir. Başkan Draghi’nin, enflasyon oranı, deflasyon riski ve geleneksel olmayan para politikaları tarafında yapacağı açıklamalar, Euro’da fiyat değişiklikleri için merakla takip edilecek.

“Ekonomik takvimde öne çıkanlar”

İngiltere – BOE Faiz Kararı; İngiltere ekonomisi son bir yıllık süreç içerisinde önemli bir ekonomik toparlanma gösterdi. Sterlin’de de bu paralelde geride kalan aylarda yükselişler dikkat çekti. Son olarak işsizlik oranı verisinin %7.1’e gerilediği görüldü ki, bu rakam İngiltere Merkez Bankası’nın (BOE) eşik olarak belirlediği %7.0 seviyesine çok yakın. BOE Başkanı Mark Carney, İngiltere toparlanmasının zarar görmesinden kaygılandığı için erken bir faiz artırımına gitmek istemiyor. Bu nedenle de Carney, “faiz oranını, işsizlik %7.0’a gelene kadar artırmayı düşünmüyoruz” söylemini gevşeterek,%7’lik işsizlik oranının bir tetikleyici olmayacağını ve faizlerin düşük tutulamaya devam edileceğini belitti. BOE’nin 375 milyar olan toplam parasal genişleme miktarını ve %0.50 olan politika faiz oranını değiştirmesi beklenmiyor.

ABD – Ticaret Dengesi; Kasım ayı için açıklanan son ticaret dengesi verisinde ‘açık’, ABD’de petrol ithalatının son üç yılın en düşük seviyesine gerilemesi ve ihracatın rekor kırması ile %12.9 düşerek 34.3 milyar Dolar olarak yayınlandı. Veri açıklandıktan sonra Dolar’da yükselişler gözlemlendi. Aralık ayı için açıklanacak rakam istihdam talepleri verisi ile birlikte ECB’nin basın konferansının başlayacağı saat olan 15:30’da yayınlanacak. Bu nedenle para biriminin değeri üzerindeki etkileri ve diğer faktörler dikkatle takip edilmeli.

ABD – İstihdam Talepleri; 25 Ocak ile biten haftada 348 bin Amerikalı işsizlik haklarından yararlanmak için başvuruda bulunurken, rakam tahminlerin üzerinde olumuz bir artış göstermişti. Bu veriden önceki iki hafta 326 bin başvuru ile iyimser bir görünüm ortaya koyan istihdam talepleri verisinde geride kalan hafta açıklanan data, olumlu seyri bozarken, 5 hafta boyunca 340 binin altında gerçekleşme serisini de kesmiş oldu. Verinin 337 bin olarak açıklanması ve yine 330 bin civarına geri dönmesi beklenirken, TDİ öncesinde dikkate alınacak bu istatistik yatırımcıların merceği altında olacak.

Önemli Ekonomik Takvim Verileri

Perşembe

Zaman                       Haber                                                      Beklenti         Önceki

Bahar Festivali tatili nedeni ile Çin piyasaları kapalı

09:00    CHF            Ticaret Dengesi                                   2,41B           2,03B

10:00    GBP           Halifax HPI                                        1,1%           -0,6%

11:10    EUR            Perakende PMI                                                      47,7

EUR            Fransa 10-Yıllık Tahvil İhalesi

13:00    EUR            Alman Fabrika Siparişleri (Aylık)             0,3%           2,1%

14:00    GBP           Faiz Oranı Beyanatı                              0,50%          0,50%

14:00    GBP           BOE Toplam Parasal Genişleme              375B           375B

14:45    EUR            Faiz Oranı Bildirisi                                0,25%          0,25%

15:30    EUR            ECB Basın Konferansı

15:30    USD           Ticaret Dengesi                                   -35,8B          -34,3B

15:30    USD           İstihdam Talepleri                                 337K           348K

15:30    CAD           Ticaret Dengesi                                   0,7B             -0,9B

17:00    CAD           Ivey PMI                                           51,3             46,3

17:00    USD           FOMC Üyesi Tarullo Konuşması

EURUSD ANALİZ

“Bugün günlerden EURUSD”

Geride bırakmış olduğumuz hafta EURUSD paritesinin 1,35 seviyesi altında kapanış gerçekleştirmesi ile piyasalar EURUSD paritesinin bu hafta daha da negatif bir alan içerisinde olacağını düşündü ve ECB başkanı Draghi’nin de negatif faiz beklentisini dile getireceği beklentisi ile parite de satış baskısının oluşması haftanın ilk işlem gününden itibaren istendi. Ancak EURUSD paritesi bugüne kadar olan bölümde gerek ABD’den gerekse Euro bölgesinden gelen veriler ile çok sert hareketlere maruz kalmamış ve 1,3558 ile 1,3475 arasında sıkışık seyrini sürdürmüştür. Bu nedenle de bugün ECB başkanı Draghi’nin açıklamaları ile beraber fırtına öncesi sessizliğe bürünen EURUSD paritesinde sert hareketlerin oluşması beklenilmektedir. Bu haftanın iki önemli seviyesi olarak gözlemlediğimiz 1,3558 ve 1,3475 seviyesi bugün dikkatle takip edilmesi gerekilen seviye olarak karşımızdadır. Satıcıların yeniden piyasada olabilmesi için 1,3475 desteğinin kırılması, Alıcıların yeniden piyasada yer alabilmesi için 1,3558 bariyerinin geçilmesi gerekmektedir. Teknik olarak baktığımızda paritenin aşağı yönlü baskısını devam ettirme ve 1,3475 desteğini kırma ihtimalinin bir adım daha önde olduğu görülse de son kararı ECB başkanı Draghi’nin vereceğini unutmamak gerekmektedir. Bu bağlamda da bu aralıkta işlemlerden kaçınmak önemlidir.

NOT: 200 günlük basit hareketli ortalama 1,3380 seviyesinden geçmektedir. Bu seviyenin altında gerçekleştirilecek günlük kapanışlar orta vadeli yükseliş trendinin değişmesine neden olabilir. Bu bağlamda da bugün ECB toplantısı yarın da Tarım Dışı İstihdam verisi sonuçları dikkatle takip edilmelidir.

Pivot: 1,3558

Destek: 1,3475-1,3430-1,3380

Direnç; 1,3558-1,3600-1,3645

eurusd

GBP/USD ANALİZ

“Gözler, 1,6255 desteği ve İngiltere Merkez Bankasında”

İngiltere’den gelen PMI verilerinin GBPUSD paritesi üzerindeki dalgalı seyirlerini incelediğimizde GBPUSD paritesinin 1,6255 desteğini her seferinde test edişi ancak kıramaması haftanın en dikkat çekici hareketlerinden birisi olarak belirlenmiştir. Bugünün kritik verilerle yoğun olması da parite de bu destek noktasının önemini ve buna göre işlem stratejilerinin oluşmasını sağlayacaktır. 1,6666 seviyesinden başlayan satıcılı seyir devam mı edecek yoksa mevcut satışlar tepki satışları mı olarak sonlanacak sorusunun cevabını 1,6255 ve gün içi sonuçlanacak kritik veriler cevaplandıracaktır. Bu bağlamda da TR saati ile 14:00 ile başlayacak veri akışına dikkat etmek gerekmektedir.

Kritik toplantı öncesinde GBPUSD paritesini incelediğimizde 1,6350 direnci altında hareketlerini sürdürmektedir. Teknik olarak baktığımızda bu destek noktası altında kaldığı müddetçe düşüş baskısına devam etmek istemektedir.

Pivot: 1,6350

Destek; 1,6255-1,6215-1,6180

Direnç; 1,6350-1,6400-1,6450

gbpusd

USD/JPY ANALİZ

100,75 seviyesinden almış olduğu güçle yukarı yönlü çıkış gerçekleştiren ve bu çıkışla gün içerisinde 101,65 seviyesini test eden USDJPY paritesi şuanda 101,43 seviyesinde hareketlerine devam etmektedir. Kritik bölge olarak belirlemiş olduğumuz 99,55 – 100,75 aralığında ikinci kritik destek noktasından dönüş gerçekleştiren USDJPY paritesi bu dönüşle acaba tepki satışları sonlandı mı sorusunun cevabını aramaktayız. Bilindiği üzere Japonya ekonomisinin enflasyon hedeflerini tutturabilmesi için Japonya merkez bankasının uyguladığı politika düşük Yen olarak bilinmekte ve bu da uzun vadeli olarak USDJPY paritesinin yükselişleri için önemli bir ayrıntı olmaktadır. Bu bağlamda da piyasalar artık USDJPY için yükselme zamanı olduğunu mu düşünmektedir yoksa satıcılar yeni hamle için güç mü kazanmaktadır sorusunun cevabını aramaktayız.

Teknik olarak baktığımızda bu soruya verebileceğimiz cevap fibonacci %50’lik düzeltme noktası olarak gördüğümüz 101,72 seviyesidir ve bu seviye üzerinde yapılacak art arda 2 günlük kapanış parite için yeniden yukarı yönlü çıkışın başlayacağı anlamına gelebilir. Aksi takdirde yeniden satıcılı seyrin etkisi kendisini hissettirebilir ve bu da kanalın alt noktası olan 99,55 destek noktasının test edilmesini sağlayabilir.

Kısa vadeli olarak incelediğimizde 101,90 ile 100,75 arasında bant hareketi mevcuttur. Daha net hareketler için bu bandın dışına çıkılmasını beklememiz gerekmektedir. Özellikle de 101,90 bariyeri gün içi hareketlerin hangi yönde olması konusunda bize önemli derecede katkı sağlayacaktır.

Pivot: 101,90

Destek: 101,20-100,75-100,35

Direnç: 101,65-101,90-102,40

usdjpy

USD/TRY ANALİZ

200 saatlik basit hareketli ortalama ve aynı zamanda da ichimoku indikatöründe bulutun üst noktası USDTRY kurunda aşağı yönlü baskının devam etmesine katkı sağlamaktadır. Bu nedenle de 2,26 olarak belirlemiş olduğumuz bu seviye geçilmediği müddetçe tepki satışlarının devam etme ihtimali güçlüdür. Buna ilaveten kanalın üst noktası aynı zamanda da fibonacci %38,2 düzeltme noktası olan 2,2490 seviyesi de 2,26 direnci öncesinde dikkat çekmektedir. Kur bu bariyerler altında kaldığı müddetçe aşağı yönlü baskısını 2,2310, 2,2180 ve 2,2000 olarak değerlendirmek isteyebilir.

Pivot: 2,2600

Destek; 2,2310-2,2180-2,2000

Direnç;  2,2490-2,2600-2,2758

usdtry

HAM PETROL ANALİZ

96,25 desteğinden almış olduğu güç ile yukarı yönlü çıkışını sürdüren ancak 98 seviyesini geçtikten sonra yukarı yönlü hareketlerine devam edemeyen ve yeniden 98,00 seviyesi altında hareketler gerçekleştiren ham petrol fiyatları haftanın ortasında şuanda 97,63 seviyesinde hareketlerini sürdürmektedir. Teknik olarak ham petrol fiyatlarını incelediğimizde haftanın ilk işlem gününden itibaren üzerinde durmuş olduğumuz 98,57 ve 200 günlük basit hareketli ortalama olan 99,35 bariyerlerinin önemli olduğunu, yükselişlerin devamı için bu bariyerlerin üzerinde günlük kapanışa ihtiyacımızın olduğunu, aksi takdirde kalıcı yükselişlerden bahsetmenin yanlış olduğunu ifade edebiliriz. Bu nedenle de bu seviyeler haftalık olduğu gibi gün içi de dikkatle takip edilmelidir.

Pivot; 98,57

Destek: 97,40-96,25-95,80

Direnç:  98,57-99,35-100,40

petrol

ALTIN ANALİZ

Altın fiyatları daha önce 1279 seviyesini test ettikten sonra tepki satışları ile 1238 seviyesine yaklaştıktan sonra dün de yeniden yukarı yönlü çıkışını gerçekleştirerek 1274 seviyesini test etti ve yeniden tepki satışlarına maruz kaldı. Bu iki seviyeden dönüşünü incelediğimizde özellikle de günlük grafikteki İchimoku indikatöründe bulutun üst seviyesi dikkatimizi çekmektedir. Bulutun üst noktasından gerçekleştirdiği dönüşlerle dikkatleri üzerine çeken Altın fiyatlarında özellikle bundan sonraki süreçte bu indikatörün daha dikkatle izlenmesi gerektiğini söyleyebiliriz.

Bulutun Üst noktası: 1274

Bulutun Alt noktası: 1217

Şuanda bulutun üst ve alt noktaları bizim bundan sonraki işlem stratejimiz olarak değerlendirilirse 1274 seviyesinin üzerinde günlük kapanışlarla yükseliş hareketinin daha kuvvetli olması, 1217 seviyesinin altında günlük kapanışların oluşması da düşüş hareketinin daha kuvvetli olması anlamına gelmektedir. İlaveten 1274 seviyesi üzerinde günlük kapanış gerçekleşmemesi durumunda Altın fiyatları ile ilgili negatif baskı yeniden etkili olabilir ve bu da 1217 seviyesine gerçekleştirilecek olası satış baskısı demektir. Bu bağlamda da Altın fiyatlarının 1274 seviyesi üzerinde mi yoksa altında mı günlük kapanış yaptığı dikkatle takip edilmelidir. Dün 1274 seviyesini test ettikten sonra günlük kapanışını 1274 seviyesi altında gerçekleştirmiştir. Bu kapanış sayısının artması aşağı yönlü baskının oluşmasına katkı sağlayabilir. Bu yüzden Altın ile ilgili düşüncemizde satıcılar – alıcılar karşısında 1-0 galip başlamıştır.

Kısa vadeli olarak Altın fiyatlarını incelediğimizde günlük grafikteki yükseliş kanalının alt noktası 1247 seviyesinden geçmektedir. Eğer altın bu destek noktası üzerinde kalabilirse yukarı yönlü çıkışlarını 1274 ve 1294 olarak değerlendirmek isteyebilir. Aksi takdirde satıcılı seyir etkisini göstermek isteyerek 1238 ve 1231 seviyeleri yeniden gündemimizde yer alacaktır. Bu nedenle de yükseliş trendi tamam mı devam mı sınavında 1247 seviyesi dikkatle takip edilmelidir.

Pivot; 1247

Destek: 1247-1238-1231

Direnç: 1274-1282-1294

altin

NOT: Bu analizler GCM Forex’den izinsiz olarak yayınlanamaz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

http://www.gcmforex.com/

Günlük piyasa analiz ve yorumları ücretsiz e-posta adresinize gelmesini istiyorsanız tıklayın ve formu doldurun.

 

 

Add a Comment