17 Ocak 2014 Forex Piyasası Parite ve Emtia Sabah Analizi

Makro-Ekonomik Gelişmeler

Küresel piyasalarda dikkatler ABD’den açıklanan ekonomik veriler ve büyük şirketlerin bilançoları üzerinde yoğunlaşmaya devam ediyor. Haftanın başlarında etkili olan iyimser hava yerini daha temkinli işlemlere bırakırken, bugün dikkatler yine gelişmiş ülkelerin verilerinde olacak.

Avrupa’da endeksler haftanın son işlem gününe girmeden önce yatay bir seyir izlerken, ABD borsaları Citigroup gibi şirketlerin tahminlerin altında kalan bilançolarının etkisi ile düşüş gösterdi. Nasdaq ise yatay bir seyir ile günü %0.09 artışla tamamladı. Bu sabah Asya borsalarına göz attığımızda ise pozitif rakamların ağırlıkta olduğu görülüyor. Parite ve emtia fiyatları tarafında ise nispeten sakin ve salım hareketlerinin öne çıktığı gözlemlenirken USD/TRY paritesi dün gördüğü rekor seviyelere yakın seyrediyor.

Varlık fiyatları özellikle ABD’nin verileri ve bilançoları ile yön ararken, FED Başkanı Ben Bernanke’nin dün bir konferansta yaptığı konuşmalar basına yansıdı. Şubat ayında görevini devredecek olan Başkan, parasal genişleme programının faydalarından bahsederken, “Geleneksel para politikalarının sınırına gelindiğinde en azından bir şekilde etkiliydi” İfadelerini kullandı. Diğer taraftan ABD’de Temsilciler Meclisi’nin onayını alan harcama tasarısı dün Senato’dan da onay aldı.

Haftanın son işlem gününde İngiltere’den açıklanacak perakende satışlar verisinin sonrasında bugün ABD’den gelecek makro-ekonomik verileri dikkatle izlenecek. Ayrıca kredi derecelendirme kuruluşlarının Avrupalı ülkeler hakkındaki değerlendirmeleri gündemde yer alacakken, ABD’nin bilanço sezonunda General Electric (GE) ve Morgan Stanley’nin (MS) geçen yılın son çeyreğine ilişkin sonuçları takip edilecek. GE’nin hisse başına 0.53 Dolar kar etmiş olması beklenirken, MS’den ise0.44’lük bir hisse başına kar performansı bekleniyor.

“İngiltere’de gözler perakende satışlarda”

Sterlin’de son günlerde sert salınım hareketleri dikkat çekerken, özellikle GBP/USD paritesinde fiyatlamaların daha keskin olduğu söylenebilir. İngiliz ekonomisinin tahmin edildiği kadar iyi bit noktada olmayabileceğine yönelik spekülasyonlar ada ülkesinin para birimi ve borsası üzerinde de etkili olurken, bugün yayınlanacak perakende satış verileri bu açıdan daha dikkatle izlenecek. Aralık ayında %0.5 artmış olması beklenen satışların tahminleri altında kalması, İngiltere Merkez Bankası’nın (BOE) sıkı para politikalarına geçmek isteyebileceği şeklinde yorumlanabilecekken, Sterlin’de yukarı yönlü hareketler gözlemlenebilir. Ancak rakamın tahminlerin altında kalması halinde BOE’nin genişlemeci para politikalarına devam edeceği düşüncesi ağırlık kazanabilecekken, ada ülkesini para biriminde kayıplar izlenebilir.

“ABD’de makro-ekonomik veriler hız kesmiyor”

Dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD’den hafta boyunca gelen veriler, FED’in tahvil alımlarına yönelik beklentilerin şekillenebilmesi açısından dikkatle izlendi. Cuma gününe gelindiğinde ise yine ülkenin ekonomik sağlığına ilişkin yayınlanacak rakamların öne çıktığını ifade edebiliriz.

TSİ 15:30’da açıklanacak emlak sektörüne ilişkin açıklanacak verilerden konut başlangıçları ve yapı ruhsatları verileri, yatırımcıların takibinde yer alacak önemli rakamlar olarak dikkat çekiyorlar. Yapı ruhsatlarında bir değişiklik olması beklenmezken, konut başlangıçlarının ise Aralık ayında, önceki aya göre azalmış olması tahmin ediliyor. ABD Merkez Bankası FED’in yakından izlediği alanlardan biri olan konut sektörüne ilişkin verilerin tahminlerin üzerinde olumlu açıklanması, Banka’nın tahvil alımlarını hızlı bir tempoda azaltacağı düşüncesini destekleyebilecekken, Dolar’da yukarı yönlü hareketlere neden olabilir. Ancak rakamların beklentileri karşılamaması halinde ise, FED’in varlık alımlarını azaltma konusunda aceleci davranmayacağı düşüncesi destek bulabilecekken, ülkenin para biriminde de kayıplar gözlemlenebilir.

Konut verilerinin açıklanmasından sonra ABD’deki veri akışı hız kesmeyecek ve kapasite kullanım oranı ile birlikte sanayi üretimi rakamları açıklanacak. Daha sonra ise Avrupa seansının kapanış saatlerine doğru, Michigan hassasiyeti ve ‘İş imkanları ve işgücü hacmi’ verileri izlenecek. Özellikle Michigan hassasiyeti verisi piyasaların dikkatle izlediği veriler arasında yer aldığı için yakından takip edilmesi gereken rakamlar arasında öne çıkmaktadır. Yine söz konusu verilerin de beklentileri aşması küresel piyasa katılımcıları tarafından ABD ekonomisi için olumlu olarak değerlendirilecekken, tahminleri karşılamayan veriler olumsuz algılanması beklenecektir. Dolayısı ile FED beklentileri ile ekonomik verilerin sürpriz olarak değerlendirilecek şekilde açıklanması, Dolar’da sert hareketler gözlemlenmesine yol açabilir.

Önemli Ekonomik Takvim Verileri

Cuma

Zaman                       Haber                                                      Beklenti         Önceki

10:15    CHF            PPI (Aylık)                                          0,2%            -0,1%

11:30    GBP           Perakende Satış (Aylık)                         0,5%            0,3%

14:15    GBP           BOE – Para Politikası Komitesi Üyesi Broadbent Konuşması

15:30    USD           Konut Başlangıçları                              0,99M           1,09M

15:30    USD           Yapı Ruhsatları                                    1,01M           1,01M

16:15    USD           Endüstriyel Üretim (Aylık)                      0,4%            1,1%

16:15    USD           Kapasite Kullanım Oranı                        79,2%          79,0%

16:55    USD           Michigan Hassasiyeti                            83,4             82,5

17:00    USD           İş İmkanları ve İşgücü Hacmi                  3,97M           3,93M

EURUSD ANALİZ

Haftanın son işlem gününe geldiğimizde EURUSD paritesinin uzun bir süredir 1,3560 desteği üzerinde hareketlerine ve mevcut yükseliş trendine devam ettiğini görmekteyiz. Her ne kadar gün içi satış baskısı devam etse de 1,3560 desteğinin gücü nedeniyle mevcut gün içi düşüşlerin de sınırlı kaldığı görülmektedir. Bu bağlamda da karar verebilmek için bandın alt ve üst noktalarını dikkatle takip etmek gerekmektedir. Gün içerisinde 1,3652 seviyesi altında satış baskısının devam etmek istediğini ancak bu düşüncenin devamı için 1,3560 desteğinin kırılmasının önemli bir dönüm noktası olabileceğini ifade edebiliriz. Burada belirlemiş olduğumuz bant ise 1,3652 – 1,3560 olarak tanımlanmaktadır. Bu nedenle de alıcıların piyasada daha net hareket edebilmesi için 1,3652 direncinin geçilmesi, satıcıların piyasada daha rahat edebilmesi için de 1,3560 desteğinin kırılması gerekmektedir.

Pivot: 1,3652

Destek: 1,3590-1,3560-1,3520

Direnç; 1,3620-1,3652-1,3700

eurusd

GBP/USD ANALİZ

GBPUSD paritesi yükselen takoz formasyonunda kanalın alt noktasını kırdıktan sonra her ne kadar kanalın tekrar içerisine girmek için büyük bir çaba gerçekleştirse de 1,6385 bariyerine takıldığını ve tekrar satış baskısına maruz kaldığını gördük. 1,6380 seviyesine kadar yükseldikten sonra gelen satış baskısı sonucu paritenin şuanda 1,6333 seviyesinde hareketlerine devam ettiğini, teknik olarak baktığımızda 1,6385 bariyerinin hala daha önemli bir direnç noktası olduğunu ve aşağı yönlü hareketler için bu seviyesinin altında kalması gerektiğini ifade edebiliriz. Eğer GBPUSD paritesi 1,6385 direnci altında kalmayı sürdürürse bu haftanın dip noktası 1,6313 desteğinin kırmak isteyebilir ve bu tutum paritenin 1,6245 seviyesine kadar gerilemesine katkı sağlayabilir.

Pivot: 1,6385

Destek; 1,6313-1,6275-1,6245

Direnç; 1,6385-1,6435-1,6485

gbpusd

USD/TRY ANALİZ

Bu haftayı da yeni rekor seviyeler kaydederek devam eden USDTRY kurunun haftanın son işlem gününde 2,21 seviyesine yakın hareketlerine devam ettiğini görmekteyiz. Genel olarak baktığımızda piyasaların Türkiye merkez bankasının kura ilişkin bir müdahale gerçekleştirip gerçekleştirmeyeceği merakla beklenilmektedir. Hali hazırda devam eden döviz satım ihalesi yerine faiz politikasında bir değişikliğe gidip gitmemesi önümüzdeki hafta daha fazla tartışma konusu olacaktır.

Teknik olarak baktığımızda 2,1980 desteğinin önemli olduğunu, bu destek noktası üzerinde kaldığı müddetçe yükseliş trendinde kanalın üst noktası olarak belirlediğimiz 2,2200 seviyesine doğru yükselme ihtimalinin mevcut olduğunu ifade edebiliriz. 

Pivot: 2,1980

Destek: 2,2040-2,1980-2,1900

Direnç: 2,2090-2,2150-2,2210

usdtry

USD/JPY ANALİZ

105 seviyesine yaklaştıktan sonra satış baskısına maruz kalan ve bu satış baskısı ile yeniden bollinger bandının orta noktasına yaklaşan USDJPY paritesinin şuanda 104,30 seviyesine yakın hareket ettiğini görmekteyiz. Özellikle 105,00 direncinden gerçekleştirilmiş dönüşler sonrasında günlük grafikte “Bearish Gartley” formasyonunun etkin olduğu ve aşağı yönlü hareketler için önemli bir adım attığı görülmektedir. Eğer bu senaryo gerçekleşir ve parite daha önceki zirve noktası olan 105,45 direnci altında kalmayı sürdürürse aşağı yönlü hareketlerini tekrar 102,85 seviyesine taşımak isteyecektir. Bu bağlamda da gün içi 105,00, genel anlamda da 105,45 bariyerinin geçilmemesi ilgili formasyonun devamı için önemlidir.

Pivot: 105,00

Destek: 104,00-103,60-103,20

Direnç: 104,70-105,00-105,45

usdjpy

HAM PETROL ANALİZ

Haftanın son işlem gününe geldiğimizde ham petrol fiyatlarının 200 haftalık basit hareketli ortalama olan 92,52 seviyesinin üzerinde hareket ettiğini, dün de bu seviye üzerinde günlük kapanış yaparak 3. İşlem gününde de yukarı yönlü sinyal verdiğini görmekteyiz. Genel anlamda gerçekleşen günlük kapanışlar ve bu kapanışların 200 haftalık basit hareketli ortalama üzerinde gerçekleşmesi yükselişlerin devamı için önemli. Eğer bugün de kapanışını 92,52 seviyesi üzerinde gerçekleştirirse 2 hafta üst üstte kapanışı ile önümüzdeki hafta daha pozitif bir bakış ile karşımıza çıkabilir. Bu nedenle de bugünkü haftalık kapanış çok önemli.

Kısa vadeli olarak ham petrol fiyatlarını incelediğimizde 1 saatlik grafikte 200 saatlik basit hareketli ortalama ve aynı zamanda da ichimoku indikatöründe bulutun alt noktası olarak gözlemlediğimiz 93,00 desteğinin önemli olduğunu, bu destek noktası üzerinde yükseliş baskısının devam etmek isteyeceğini ifade edebiliriz. Buna ilaveten ham petrolün bu destek noktası üzerinde kalmayı sürdürmesi ile gün içi 95,00 seviyesi test edilmek istenebilir.

Pivot; 93,00

Destek: 93,53-93,00-92,40

Direnç:  94,40-95,00-96,00

petrol

ALTIN ANALİZ

Kısa vadeli yükselişlerle kısmi bir çıkış gerçekleştirmek isteyen ancak bu çıkışlarını 1255 seviyesi altında sınırlayan altın fiyatlarının haftanın son işlem gününde 1243 civarında hareket ettiğini görmekteyiz. Teknik olarak baktığımızda orta vadeli düşüş trendinde kanalın üst noktası olan 1268 ve ichimoku indikatöründe bulutun üst noktası olan 1255 bariyerleri altında düşüş baskısının devam etmek isteyeceğini ifade edebiliriz. Daha kısa vadeli baktığımızda ise Altın fiyatlarının 1246,50 ile 1235,30 seviyeleri arasında sıkışık bir seyir olduğunu, daha net hareketler için bu bandın dışına çıkılması gerektiğini ifade edebiliriz. Özellikle de 1235,3 desteğinin aşağı yönlü kırılması düşüşleri hızlandıracak en önemli seviyelerden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Pivot; 1255

Destek: 1235,30-1227-1217

Direnç: 1246,50-1255-1268

altin

NOT: Bu analizler GCM Forex’den izinsiz olarak yayınlanamaz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

http://www.gcmforex.com/

Günlük piyasa analiz ve yorumları ücretsiz e-posta adresinize gelmesini istiyorsanız tıklayın ve formu doldurun.

Add a Comment