08 Ocak 2014 – Forex Piyasası Parite ve Emtia Sabah Analizi

Makro-Ekonomik Gelişmeler

Küresel piyasalarda kritik ekonomik göstergeler ve politika yapıcıların açıklamaları öncesinde gelişmiş ülkelerden gelen veri akışının etkili olduğu görülüyor. ABD ve Avrupa’da temel makro-ekonomik rakamlara ilişkin olumlu sonuçların izlenmesi piyasalarda iyimserliği desteklerken, bugün ve haftanın geri kalan günlerinde yatırımcıları yoğun bir gündem bekliyor olacak.

Dün ABD’nin ticaret açığının sürpriz bir şeklide Kasım ayında daraldığına işaret eden veri öncesinde Euro Bölgesi’nin en büyük ekonomisi olan Almanya’dan gelen olumlu istihdam ve perakende sektörü rakamları, küresel endekslerde alımların öne çıkmasına destek oldu. Avrupa ve ABD borsalarının ardından yatırımcılar bu sabah Asya’da da pozitif endeksler izliyor.

Majör paritelerde genel anlamda Dolar endeksindekinde salınımların etkili olduğu görülürken, Euro, dünkü Almanya verileri ile gelen yükselişlerini koruyamadı. Yen ise Nikkei endeksinde %1.5’in üzerinde pirimler ile değer kaybederken Altın Dolar’daki yukarı yönlü hareketler ile yönünü aşağı çevirdi. Ham petrol ise son sert düşüşlerden sonraki fiyat seviyelerine yakın işlem görülüyor.

“Euro Bölgesi’nde gündem yoğunlaşıyor”

Kritik bir hafta içerisinde olan küresel piyasalarda yayınlanacak ekonomik veriler ve merkez bankalarından gelecek açıklamaların önem derecesi giderek artmaya başlarken, bugün Euro Bölgesi ve ABD’de gündem oldukça hızlı olacak.

Dün piyasalarda iyimserliğin oluşmasında katkısı olan Almanya’dan bugün de gelecek veriler dikkatle takip edilecek. Ticaret dengesi ve fabrika siparişleri rakamları kıtanın lokomotif ekonomisi için yakından izlenecekken, Euro Bölgesi’nden ise perakende satış ve işsizlik oranı verileri gündemde olacak. Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) yarınki faiz toplantısı öncesinde açıklanacak olan bu veriler, kıtanın ortak para birimi üzerinde etkili olabileceği için önem taşıyor. Almanya’nın Kasım ayında son altı yılın en yüksek ticaret fazlasının vermesinin yanında Euro Bölgesi’nde ise işsizlik oranının, Birlik tarihinin en yüksek seviyelerine yakın kalmaya devam etmesi bekleniyor.

Almanya ve Euro Bölgesi geneli için açıklanacak ekonomik verilerin genel olarak olumlu bir tablo çizmesi ECB’nin para politikasını gevşetmek için acele etmeyeceği düşüncesini destekleyerek Euro’da yukarı yönlü hareketlere destek verebilir. Dün oluşan havanın aksine ekonomik verilerin tahminleri karşılamaması halinde ise, ECB’nin yarınki toplantısında genişlemeci para politikası adına bir sinyal verebileceği beklentisi oluşarak, kıtanın ortak para biriminde kayıpların görülmesine yol açabilir.

“ABD’de gözler veriler ve FOMC tutanaklarında”

ABD Merkez Bankası’nın yakından takip ettiği, Cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam verisi öncesinde küresel piyasa katılımcıları dünyanın en büyük ekonomisindeki gelişmeleri dikkatle izlemeye devam ediyor. Bugün yayınlanacak olan ve özel sektördeki işgücü piyasasına yönelik bilgiler verecek ADP tarım dışı istihdam değişikliği verisi ve 18 Aralık’ta yapılan Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısının basın ile paylaşılacak tutanakları ABD’nin gündeminde olacak.

Özellikle Cuma günkü rakamlar öncesinde, geride kalan ay içerisinde 199 bin Amerikalının özel sektörde iş bulmuş olduğuna işaret etmesi beklenen ADP verisi yatırımcıları tarafından dikkatle takip edilecek. Verinin tahminlerin altında olumsuz bir tablo çizmesi FED’in yavaş bir tonda tahvil alımlarını kısacağı düşüncesine destek verecekken, Dolar’da kayıpların görülmesine neden olabilir. Ancak beklentileri aşacak olumlu bir rakam ise daha hızlı azaltım beklentisi ile Dolar’da yükselişlerin görülmesine destek olabilir.

Diğer taraftan TSİ 21:00’da, aylık varlık alımlarının 85 milyar Dolar’da, 10 milyar kısılarak 75 milyar Dolar’a çekilme kararının alındığı toplantının ayrıntılı tutanakları dikkatle incelenecek. 2014 yılı içerisinde tahvil alımlarının nasıl bir strateji le azaltılacağına yönelik ipuçlarının aranacağı kayıtlarda, para politikasına ilişkin sinyaller ve ABD ekonomisine ait değerlendirmeler de izlenecek. FED’in tahvil alımlarını kısma kararına muhalefet eden tek üye, dün bir konuşma gerçekleştiren Boston FED Başkanı Eric Rosengren’di. Kayıtlardan parasal genişlemenin hızlı bir tempoda azaltılabileceğine yönelik sonuçların çıktığı algısını oluşması Dolar’da sert yukarı yönlü hareketlere neden olabilir. Varlık alımlarının yavaş bir şekilde kesilmesi yönünde sinyaller alınması halinde ABD’nin para biriminde bir miktar kayıplar oluşmasına yol açabilir.

Küresel piyasalardaki bu gündemin yanında içeride sanayi üretimi verisi ve siyasi belirsizliğe yönelik gelişmeler takip edilecekken. ABD’de ham petrol stokları yakından dikkatle izlenecek gelişmeler arasında öne çıkıyor.

Önemli Ekonomik Takvim Verileri

Çarşamba

Zaman                       Haber                                                      Beklenti         Önceki

09:00    EUR            Alman Ticaret Dengesi                         18,9B           16,8B

10:00    TRY            Türkiye Sanayi Üretimi (Yıllık)                 4,20%         0,70%

12:00    EUR            Perakende Satışlar                              0,2%           -0,2%

12:00    EUR            İşsizlik Oranı                                      12,1%          12,1%

13:00    EUR            Alman Fabrika Siparişleri (Aylık)             1,2%           -2,2%

15:15    USD           ADP Tarım Dışı İstihdam Değişikliği 199K            215K

17:30    USD           Ham Petrol Stokları                              -0,894M        -7,007M

20:01    USD           10-Yıllık Tahvil İhalesi

21:00    USD           FOMC Toplantı Tutanakları

 

EURUSD ANALİZ

Kritik toplantı ve verilere yaklaştığımız bugünlerde EURUSD paritesinin haftanın ilk işlem gününden beri 1,3560 seviyesi üzerinde kalma isteğinin önemli bir sinyal olduğunu görmekteyiz. Normal şartlarda yani çok yoğun bir veri akışının olmadığı dönemlerde paritedeki düşüşlerin bu şekilde sınırlanmasının yeni yükseliş rallisi sinyali olduğunu ifade edebiliriz. Ancak yarın ve Cuma günü gelecek olan makro-ekonomik gelişmeler nedeniyle biraz önceki net sinyali söylememiz yanlış olacaktır. Ancak şunu ifade edebiliriz ki eğer EURUSD paritesi ECB başkanı Draghi’nin basın konferansı ve ertesi gün ABD’den gelecek olan Tarım dışı istihdam ve işsizlik oranı verileri sonrasında 1,3560 desteği üzerinde kalabiliyorsa yukarıda bahsetmiş olduğumuz yeni yükseliş rallisinin oluşumu kolaylaşacaktır. Aksi takdirde verilerin etkisi paritenin 1,3560 desteğini kırmasına katkı sağlayacağı gibi tepki satışlarının da 200 haftalık basit hareketli ortalama olan 1,3315 seviyesine kadar gerilemesini destekleyecektir.

Kısa vadeli olarak baktığımızda 1,3645 ve 1,3675 bariyerleri EURUSD paritesinin gün içi düşüşlerine devam etmesi için önemli bariyerler olarak görülmektedir. Eğer parite bu bariyerler altında hareketlerine devam edersek hafta başından beri kıramadığımız 1,3560 seviyesini test ederek yeniden karar aşamasına geçmek isteyecektir. Aksi takdirde 1,3675 bariyeri geçilerek yükselişlerin devamı için önemli bir sinyal alacağımızı ifade edebiliriz.

Pivot: 1,3675

Destek: 1,3600-1,3560-1,3520

Direnç; 1,3645-1,3675-1,3715

eurusd

GBP/USD ANALİZ

1,6250 seviyesi öncesinde 1,6335 desteğinden güç alarak yukarı yönlü çıkış gerçekleştiren GBPUSD paritesi her ne kadar 1,6400 seviyesi üzerinde hareketlerine devam etse de haftanın ilk işlem gününden beridir ifade ettiğimiz 1,6445 bariyerini bir türlü geçememiştir. Bu nedenle de 1,6445 – 1,6335 aralığı hafta içerisinde etkisini sürdürdüğünü görmekteyiz. Bu seviyeler arasında da 1,6375 seviyesinin kontrol noktası olduğunu, bandın üst noktasına mı yoksa alt noktasına mı hareket edeceğine karar verecek bir seviye olduğunu hatta bandın alt ya da üst noktasında yeniden karar vermek isteyeceğini ifade edebiliriz. Bu bağlamda da 1,6445 bariyerinin geçilmesi ile 1,6515 seviyesi yeniden hedeflenmek istenecekken 1,6335 desteğinin kırılması 1,6250 desteğinin yeniden gündeme gelmesine katkı sağlayacaktır.

Pivot: 1,6375

Destek; 1,6375-1,6335-1,6295

Direnç; 1,6445-1,6485-1,6515

gbpusd

USD/TRY ANALİZ

2,20 seviyesine yaklaşması sonrasında tepki satışlarını sürdürmek isteyen ve bu düşüşe destek olan BİST-100 endeksindeki kademeli çıkışın kuru 2,16 seviyesi altına düşürmeyi başarsa da orta vadeli olarak yükseliş trendinde hareketlerini sürdürmesi var olan düşüşlerin sınırlı kalmasını sağlamaktadır. Bu bağlamda da özellikle tepki satışlarının devamı için kurun gün içerisinde 2,1560 desteğini aşağı yönlü kırması gerekmektedir. Eğer kur gün içerisinde bu destek noktasını aşağı yönlü kıracak olursa tepki satışları ile birlikte 2,1460 ve 2,1315 seviyelerinin hedeflenme ihtimali güçlenecektir. Yukarıda dikkat edeceğimi nokta ise 2,1815 bariyeridir. Şuanda USDTRY kurunun 2,1815 ile 2,1560 seviyeleri arasında bant hareketi gerçekleştirdiğini, daha net hareketler için bu bandın dışına çıkmamız gerektiğini ifade edebiliriz.

Pivot: 2,1810

Destek; 2,1645-2,1560-2,1460

Direnç; 2,1700-2,1815-2,1944

usdtry

USD/JPY ANALİZ

Haftaya bakış analizimizde 21 günlük basit hareketli ortalama olan 103,76 desteğinin öneminden bahsetmiş ve bu destek noktası üzerinde daha önceler defalarca test edip geçemediği 105,40 bariyerini tekrar test etmek isteyebilir açıklamasını gerçekleştirmiştik. USDJPY paritesini haftanın açılış gününden itibaren değerlendirecek olursak düşüşlerini 103,90 ile sınırlandırmış ve bu sınırlama sonrasında gerçekleştirdiği yükselişlerle 105,00 seviyesine yaklaşmıştır. Genel anlamda baktığımızda 103,76 desteği üzerinde yükseliş beklentilerinin devam ettiği parite de bu yükselişlerin devam edebilmesi için 105,40 üzerinde günlük kapanışa ihtiyaç vardır. Aksi takdirde 103,76-105,40 seviyeleri arasında bant hareketi gerçekleştirmek isteyecektir.

Kısa vadeli olarak pariteyi incelediğimizde 104,55 desteğinin önemli olduğunu, bu destek noktası üzerinde kaldığı müddetçe 105,40 desteğini yeniden test etmek isteyeceğini, aksi takdirde bu destek noktası kırılarak haftalık belirtmiş olduğumuz bandın alt noktası olan 103,76 seviyesinin test etme ihtimali kaçınılmaz olacaktır. Ancak 103,76 seviyesi hedefinin alternatif bir senaryo olduğunu, gün içi beklentimizin 104,55 üzerinde yükseliş olduğunu unutmamak gerekmektedir.

Pivot: 104,55

Destek: 104,55-104,15-103,76

Direnç: 105,00-105,40-105,85

usdjpy

HAM PETROL ANALİZ

Orta vadeli olarak yükseliş trendi içerisinde hareketlerini gözlemlediğimiz ham petrol fiyatlarının 101,20 bariyeri altında kalması ve bu satışlarla 93,20 seviyesini test etmesi tepki satışları mı yoksa düşüş rallisinin devamı için önemli bir sinyal mi sorusunun cevabını aramaktayız.

Son 4 yıldır devam eden yükseliş kanalı ve bu kanalın alt noktası olarak gözlemlediğimiz 92,40 desteği aynı zamanda 200 haftalık basit hareketli ortalama olarak bilinmektedir. Bu bağlamda da bu düşüşlerin tepki satışı mı yoksa 4 yıldır devam eden yükseliş trendinin artık sonuna mı geldik sorularının cevabını 92,40 seviyesinin vereceğini ve bugünden itibaren gelecek önemli veri akışları ile bu sorumuzun cevabını alma ihtimalinin yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

Kısa vadeli teknik olarak ham petrol fiyatlarını incelediğimizde de 92,40 öncesinde 93,10 seviyesinin önemli olduğunu, bu destek noktaları üzerinde kaldığı müddetçe yükseliş baskısının devam etmek isteyeceğini ifade edebiliriz.

Pivot; 93,10

Destek: 93,10-92,40-91,60

Direnç:  94,55-95,40-96,20

petrol

ALTIN ANALİZ

Altın fiyatlarını haftalık grafikte incelediğimizde çok net bir şekilde Düşüş Trendinin devam ettiğini gözlemlemekteyiz. Trendi görmemizi sağlayan RSI (Göreceli Güç Endeksi) indikatörü de bu trendi desteklemektedir. Gerek Altın gerekse RSI grafiğini incelediğimizde Altın fiyatlarının belli bir süre yükseliş gerçekleştirdiğini ve bu yükselişlerin TEPKİ ALIŞLARI olduğunu ifade edebiliriz. Bu bağlamda da mevcut düşüş trendi aktifken bu çıkışların oluşması yeni satış fırsatlarının oluşmasına katkı sağlamaktadır. Çünkü tepki alışları belli bir zaman sonra sınırlanacak ve gerçek düşüşler yeniden etkisini hissettirecektir (trend hareketlerinin en net özelliğidir).

Haftalık grafikteki hareketleri incelediğimizde önemli olarak gördüğümüz seviyeler düşüş trendinde kanalının üst noktası olan 1272 ve 21 haftalık basit hareketli ortalama olan 1292 seviyesi olarak belirlenmiştir. Bu nedenle de Altın fiyatları belirlemiş olduğumuz bu seviyeler altında hareketlerini sürdürmeye devam ederse mevcut düşüş trendi aktif bir şekilde ilerleyecek ve bu tutum Altın fiyatlarının yeniden 1180 seviyesini ve kırılması durumunda 1145 ile 1120 seviyelerinin hedeflenme ihtimali güçlenecektir.

NOT-1: Makro-ekonomik verilerin yoğunluğu nedeniyle piyasalarda yaşanılacak olası hareketlerin beklentilerin tersi yönünde oluşması ihtimalini de göz ardı etmeyerek trend doğrultusunda açılacak pozisyonlarda düşüş trendinde kanalın üst noktası olan 1272 seviyesi üzerinde yazılacak Stop Loss ( Zararı Durdur) sermayemizin büyük oranda erimesini engelleyecektir.

NOT-2: Bu hafta gerek Avrupa ve İngiltere merkez bankasından gelecek olan açıklamalar gerekse ABD’den gelecek olan Tarım dışı istihdam ve İşsizlik oranı verilerinin sonuçları Altın ve Gümüş gibi kıymetli madenler üzerinde sert hareketlerin oluşmasına katkı sağlayacaktır. Bu bağlamda da en net sorulması gerekilen soru bu verilerin sonuçlarının mevcut Altın ve Gümüş’teki düşüş trendini destekleyip desteklememesi olacaktır. Bu bağlamda da Altın ile ilgili yukarıda belirlemiş olduğumuz teknik seviyeler temel makro-ekonomik verilerin trendi destekleyip desteklemeyeceğine ilişkin karar vermenize katkı sağlayacak en önemli seviyelerdir.

NOT-3: Altın fiyatlarının yeniden 1272 – 1292 aralığına yükselebilmesi için kısa vadeli olarak 1253 bariyerinin yukarı yönlü geçilmesi gerekmektedir. Eğer Altın bu bariyeri geçemezse yukarıda belirlediğimiz seviyeler test edilmeden düşüş trendi aktif bir şekilde hareketlerine devam etmek isteyebilir. Bu bağlamda da yeni işlem stratejisi oluşturacak foreks katılımcıları 1253-1272 ve 1292 bariyerlerini takip etmelidir.

Kısa vadeli olarak Altın fiyatlarını incelediğimizde 1217 desteği bu haftanın dip noktası olarak görülmektedir. Bu bağlamda da bu destek noktasının kırılması satıcıların ivmelenmesine neden olabilir. Genel görünüme baktığımızda 1253 altında kaldığı müddetçe 1217 desteğinin kırılma ihtimali daha güçlü bir ihtimal olarak karşımıza çıkmaktadır.

Pivot; 1253

Destek: 1217-1207-1196

Direnç: 1233-1243-1253

petrol

NOT: Bu analizler GCM Forex’den izinsiz olarak yayınlanamaz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

http://www.gcmforex.com/

Günlük piyasa analiz ve yorumları ücretsiz e-posta adresinize gelmesini istiyorsanız tıklayın ve formu doldurun.

Add a Comment