09-13 Aralık 2013 Forex Piyasası Haftaya Bakış Analizi

Ayrıntılı Ekonomik Takvim bölümüne buradan ulaşabilirsiniz.

Makro-Ekonomik Gelişmeler

“Piyasada geçtiğimiz haftanın başlıkları”

Küresel piyasalar yılın son ayına oldukça hareketi başladı. Gerek merkez bankalarının faiz kararları gerekse ABD ekonomisine ilişkin açıklanan rakamlar varlık fiyatlarında sert hareketlerin gerçekleşmesine neden olurken, FED’in tahvil alım miktarını ne zaman azaltmaya başlayacağına yönelik beklentiler piyasaların ana gündem maddesi olarak öne çıktı.

Hafta içerisinde özellikle ABD’den gelen ekonomik datalar yakından takip edilirken, Perşembe günü İngiltere Merkez Bankası BOE ve ECB’nin faiz beyanatları parite ve emtia fiyatlarında etkili oldu. Kasım ayındaki toplantısından sürpriz bir şekilde faiz indirimine giderek piyasaları şaşırtan ECB’den bu kez, negatif mevduat faizi veya LTRO (Uzun Vadeli Yeniden Finansman Operasyonu) konusunda bir sinyal gelebileceği beklentisi ağırlık kazanıyordu. Ancak, ECB’nin faiz beyanatından sonra düzenlenen basın konferansında Banka’nın para politikasında yeni bir adım atabileceği yönünde herhangi bir ipucu vermeyen Başkan Draghi’nin konuşması ile kıtanın ortak para biriminde yukarı yönlü hareketler gözlemlendi. Haftanın önemli gelişmeleri arasında yer alan Mario Draghi’nin konuşmasının yanında BOE’nin de beklentiler doğrultusunda faiz ve toplam parasal genişleme programında bir değişikliğe gitmediği görüldü.

ABD tarafında ise bu hafta merakla beklenen istihdam verileri gündemde yer aldı. Hafta boyunca açıklanan ekonomik veriler ABD ekonomisinin gidişatına yönelik bilgiler vermenin yanında, FED’in para politikasında yapabileceği değişiklikler konusunda sinyaller verebilecek olması açısından yakından izlendi. Perşembe günü yayınlanan GDP (Büyüme Oranı) rakamı, ülkenin yılın üçüncü çeyreğinde %3.6 ile tahminlerin üzerinde büyüdüğüne işaret ederek dikkat çekti. Aynı gün ise istihdam talepleri verileri beklentilerin oldukça altında olumlu açıklanırken, bir önce açıklanan ADP özel sektör istihdam verisini doğrular bir nitelikleydi.

Tüm dikkatleri üzerinde toplayan, dünyanın en büyük ekonomisinden açıklanan tarım dışı istihdam değişimi ve işsizlik oranı verileri öngörülerden çok iyi gelerek piyasalarda sert hareketlerin görülmesini sağladı. Ancak küresel piyasa katılımcıları, açıklanan ekonomik göstergelerin FED’in Aralık ayında tahvil alımlarını azaltmasına neden olabileceği düşüncesini bir kenara bırakması ile Dolar’da değer kayıpları hız kazanırken, borsalarda yükselişler izlendi. Gelen veriler ABD’nin ekonomik sağlığının giderek daha olumlu bir seyir gösterdiği yönünde yorumlanırken, FED’e yönelik beklentilerin parasal genişlemenin bu yıl azaltılmayacağı doğrultusunda kalması, ülkenin para birimindeki kayıplara destek verdi.

Piyasalar önemli bir işlem haftasını geride bırakırken, yeni 5 günlük işlem döneminde yine önemli ekonomik veriler ve politika yapıcıların konuşmaları dikkatle takip edilmeye devam edilecek.

“Yeni haftada öne çıkanlar”

Asya, Avrupa ve ABD’ye kadar bu hafta da yine piyasaları önemli ekonomik gelişmeler bekliyor. Asya tarafında yakından takip edilen ülkelerden Japonya, Çin, Avustralya ve Yeni Zelanda gibi ekonomilerden önemli veriler gündemde yer alacak gelişmeler olarak öne çıkarken, Euro Bölgesi, İngiltere ve ABD için yayınlanacak veriler ve politika yapıcıların konuşmaları dikkat çekiyor.

“Sterlin için gözler Carney ve ekonomik verilerde”

İngiltere’de BOE’nin Para Politikası Komitesi üyelerinin konuşmaları ve haftanın ilk günü Banka’nın Başkanı Mark Carney’nin açıklamaları ülkenin para biriminin değeri açısından önem taşıyor. Ada ülkesinden son aylarda gelen olumlu ekonomik gelişmeler sonrasında BOE’nin para politikasını sıkılaştırmaya başlayabileceği düşüncesi piyasalarda ağırlık kazanıyor. Bu konuya ilişkin yetkililerinin kullanacağı ifadeler Sterlin’de sert harekelerin görülmesine yol açabilecekken, Salı günü yayınlanacak ülkenin sanayi ve imalat üretimini gösterecek veriler İngiltere ekonomisindeki son iyimser tabloyu destekleyip desteklemeyecekleri açısından önem taşıyor.

“Euro Bölgesi’nde dikkatler Almanya verileri ve toplantılarda”

Euro Bölgesi’nde ise bu hafta parasal birlik geneli için ve üye ülkeler geneli adına yayınlanacak ekonomik göstergelerin dikkat çektiğini görüyoruz. Özellikle Almanya bu noktada ön plana çıkarken, haftanın ilk günü Brüksel’de başlayacak olan Eurogroup ve takip eden gündeki maliye bakanları toplantıları, geride kalan hafta yukarı yönlü hareketlerini hızlandıran Euro için dikkatle izlenecek. Tabi ki ECB Başkanı Draghi’nin hafta boyunca yapması beklenen konuşmalarında kullanacağı ifadeler son derece büyük bir önem taşımaktadır.

Almanya başta olmak üzere, Euro Bölgesi’nin önemli ekonomileri olan Fransa ve İtalya gibi ülkelerden açıklanacak endüstriyel üretim verisi, Euro Bölgesi için de önem taşımaktadır. Kıtadaki ekonomik faaliyetlerin canlılığına ilişkin ipuçları verebilecek rakamlar, ECB’nin politikalarında etkili olabileceği beklentisi ile Euro üzerinde etkili olabilir. Ayrıca ortak para kullanan ülkeler arasındaki en büyük ekonomi olan Almanya’dan ticaret dengesi ve enflasyon rakamları önem taşımaktadır.

Haftanın ilk günü başlayacak ve politika yapıcı isimleri bir araya getirecek Eurogroup ve Ecofin toplantıları, iki gün boyunca yatırımcıların dikkatlerini üzerinde toplayacak. ECB Başkanı Draghi’nin de katılım göstermesi beklenen Brüksel’deki toplantıda, gerek Draghi, gerekse diğer yetkililerinin Euro Bölgesi ekonomisi hakkında kullanacakları ifadeler kıtanın ortak para biriminde keskin hareketler oluşmasına yol açabilir. Özellikle bankacılık birliği ve ECB’nin negatif mevduat faizi ile birlikte LTRO politikalarına yönelik yapılacak yorumlar, piyasalardaki sert fiyat değişimlerinin artmasına neden olabilir.

“Asya’da gündem yoğun”

Asya cephesini incelediğimizde ise dünyanın en büyük ikinci ve üçüncü ekonomisinden gelecek verilerin öne çıktığını görebiliriz. Her iki ülke için de endüstriyel üretim rakamları yakından incelenecekken, Çin’den perakende satışlar ve Japonya’dan ise makine siparişleri dikkatle takip edilecek. Diğer taraftan, Yeni Zelanda’nın %2.50 olan politika faiz oranında bir değişiklik yapmasının beklenmediği toplantısı piyasa katılımcılarının gündeminde yer alacakken, Avustralya’da ise istihdam piyasasına yönelik rakamlar, ülkenin para biriminde sert hareketlerin görülmesini sağlayabilir.

“ABD’de ekonomik veriler takip edilmeye devam edecek”

Geride kalan hafta yayınlanan ve piyasaları şaşırtan ABD datalarının ardından bu hafta da FED politikalarına ilişkin yapılacak açıklamalar ve ülkenin göstergelerinin gündemde olacağını ifade edebiliriz. Piyasalardaki son fiyat değişimlerine göz attığımızda yatırımcıların FED’in Aralık ayında tahvil alım miktarını değiştirmeyeceğine olan inancının arttığını ifade edebiliriz. Cuma günü açıklanan ve tahminlerden iyi gelen istihdam verilerine rağmen piyasalar, FED’in bu rakamların parasal genişlemenin değişikliğine ilişkin kararını etkilemeyeceği yönünde fiyatlamalar yaptı. Yeni haftada ise dünyanın en büyük ekonomisinden gelecek veriler piyasalardaki etkisi bu neden ile yakından izlenmelidir.

Haftanın ilk gününde St. Louis’de bir konuşma yapması beklenen FOMC üyesi Bullard’ın ifadeleri, 18 Aralık’ta tamamlanması beklenen FOMC toplantısı öncesinde küresel piyasa katılımcılarına, aylık 85 milyar Dolar olan tahvil alımlarının ne zaman azaltılabileceğine ait sinyaller sunabilir. Dolayısı ile FOMC toplantılarında alınan kararlarda oy hakkı bulunan St. Louis FED Başkanı James Bullard’ın konuşması dikkatle izlenecektir.

Haftanın geri kalanında ABD’den federal bütçe beyanı, perakende satışlar, istihdam talepleri ve PPI verileri izlenecek. Açıklanan rakamların, FED’in Aralık ayındaki toplantısında alınacak parasal genişleme kararına etkisi olabileceği yönündeki beklentiler piyasalarda ağırlık kazanırsa, olumlu veriler Dolar’da değer kazanımlarına, olumsuz veriler ise ülkenin para biriminde değer kayıplarına yol açabilir. Ancak Cuma günü açıklanan istihdam verileri sonrasında yatırımcıların gerçekleştirmiş olduğu fiyatlamalar dikkate alındığında, yatırımcılar için öncelikle piyasaların ABD verilerine verdiği tepkilerin yönünü görmenin önemli olduğunu söylemekte fayda vardır. Ayıca piyasanın hassasiyetini anlayabilmek adına da haftanın ilk günü Bullard’ın yapacağı konuşmalar sonrası oluşacak fiyat değişimleri de varlık fiyatlarındaki yön için ipuçları içerebilir. Bu açıdan yatırımcıların dikkatli olmasında fayda vardır.

Küresel piyasalar, FED’in bu yıl içinde tahvil alımlarını azaltmayacağı yönündeki beklentilerine ağırlık verirken, gündemde özellikle bu konuya ilişkin haberler yeni haftada da yakından izlenecektir. Diğer taraftan, ECB’nin genişlemeci para politikalarında adım atmak için aceleci davranmayacağı düşünceleri de, varlık fiyatlarında etkili olan gelişmeler arasında yer almaktadır.

EUR/USD ANALİZİ

200 haftalık basit hareketli ortalama olan 1,3315 üzerindeki haftalık kapanışlarına devam etmesi, ECB başkanı Draghi’nin kur üzerindeki negatif baskıyı hafifletecek açıklamaları ve buna ilaveten olumlu gelen ABD tarım dışı istihdam ile işsizlik oranı verilerine rağmen düşüşlerini sınırlayan EURUSD paritesi yukarı yönlü çıkışlarına devam etmek istedi ve hafta içerisinde 1,3705 seviyesine kadar yükseldi. Kapanışını da bu seviyede gerçekleştiren EURUSD paritesinde 1,3830 seviyesi artık daha yüksek sesle konuşulmaya başlandı.

Peki, 1,3830 seviyesi hatta daha da net ifade ile parite 1,40 direncini geçebilir mi?

Bu sorunun cevabının daha önceki haftalık analizlerimizde ifade etmiştik. Bu açıklamaları kısaca hatırlarsak; “aylık grafikte son 8 yıldır devam eden kanal ve bu kanalın üst noktası olarak belirlediğimiz 1,40 seviyesinin kolay kolay geçilemeyeceğini, çünkü 8 yıldır devam eden trendin güçlü bir trend olduğunu net bir şekilde görüldüğünü söyleyebiliriz” şeklinde açıklamıştık. Bu nedenle de EURUSD paritesi 1,3830 seviyesine kadar yükselse de 1,40 direncini geçmesinin kolay olmayacağını, bu bağlamda da 1,3830 ile 1,4000 seviyesi arasında satıcılı seyrin daha kazançlı işlemler adına önemli bir strateji olacağını söyleyebiliriz. Ancak parite şuanda 1,3705 seviyesinde olduğu için bu senaryoyu konuşmak için biraz erken. Eğer makro-ekonomik gelişmeler herhangi bir sürprizi gerçekleştirmezse önümüzdeki süreçte EURUSD paritesini yeniden 1,3830 seviyesi yakınlarında görebiliriz.

NOT: Orta vadeli olarak EURUSD paritesi 1,3490 desteği üzerinde yükselişlerine devam etmek ve 1,3830-1,4000 arasında yer almak için atak yapmak istemektedir. Makro-ekonomik verilerin bu düşünceyi desteklemesi durumunda yukarıda belirlediğimiz noktaların hedeflenmesi kaçınılmaz olacaktır.

Pivot: 1,3490

Destek; 1,3600-1,3490-1,3315

Direnç;  1,3745-1,3830-1,4000

eurusd

GBP/USD ANALİZİ

Dolar endeksindeki düşüşe rağmen yükselişlerini sınırlayan ve satış baskısına maruz kalan GBPUSD paritesi geçtiğimiz hafta 1,6440 direnci altında kalarak tepki satışları düşüncesinin daha hâkim olmasını sağladı. Olumlu gelen İngiltere verilerine rağmen yükselişlerini sınırlayan GBPUSD paritesi için 1,6440 seviyesi bu hafta da dikkatle takip edilmesi gerekilen bir seviye olarak belirlenmiştir. Eğer parite 1,6440 direnci altında kalmayı sürdürürse tepki satışı düşüncesi kendisini net bir şekilde hissettirecektir ve 1,6255 ile 1,6115 destek noktalarını test etmek isteyecektir. Tepki satışları nerede sonlanacak sorusuna ise özellikle günlük grafikte kanalın alt noktası olan 1,6115 desteği karar verecektir. Ancak bu seviyenin hedeflenebilmesi için önce 1,6255 desteğinin kırılması gerektiğini unutmamak gerekmektedir. Aksi takdirde yani GBPUSD paritesi yükselişlerini sürdürür ve 1,6440 direncini geçebilirse 1,6530 ile 1,6620 seviyelerini test etmek isteyeceğini söyleyebiliriz.

Pivot: 1,6440

Destek; 1,6255-1,6115-1,6000

Direnç; 1,6440-1,6530-1,6620

gbpusd

USD/JPY ANALİZİ

“Yükselişlerin devamı için 103,70 direncinin geçilmesi gerekmektedir”

2013 yılının Mayıs ayının sonlarına doğru Japonya hükümetinin attığı adımlarla 103,70 seviyesine yükselen ve ardından satış baskısına maruz kalan USDJPY paritesi aradan 7 ay geçtikten sonra gün içi 103,36 seviyesine kadar yükselmiş ve ardından yeniden satış baskısına maruz kalarak hafta içi 101,62 seviyesine kadar sürdürmüştür. Bu düşüş sonrasında yeniden toparlanan ve yukarı yönlü atağına devam eden parite haftayı 102,89 seviyesinde kapattı. Teknik olarak baktığımızda 100,70 desteği üzerinde yükseliş beklentimizin devam ettiği parite de bu yükselişlerin devamı için 103,70 direncinin geçilmesi gerekmektedir. Böyle bir durumda yukarı yönlü çıkışların devam etmek isteği güçlenecektir ve aylık grafikteki kanalın üst noktası olan 105,50 seviyesi test edilmek istenecektir.

Pivot: 100,70

Destek: 101,60-100,70-100,00

Direnç: 103,70-104,60-105,50

usdjpy

USD/TRY ANALİZİ

BİST ve Dolar endeksindeki dalgalanmalar nedeniyle gerek Türk lirası gerekse Dolar üzerindeki baskının artması kur üzerinde de önemli dalgalanmalarının oluşmasını sağlamış ve parite hafta içerisinde 2,0540 ile 2,0170 seviyeleri arasında hareketlerine devam etmiş ve haftayı 2,0250 seviyesinde kapatmıştır. Bundan sonraki süreçte USDTRY paritesindeki son durum nedir sorusuna ise teknik olarak 21 günlük basit hareketli ortalama ve aynı zamanda da yükseliş kanalının alt noktası olarak belirlediğimiz 1,9950 desteğinin önemli olduğunu, bu destek noktası üzerinde kaldığı müddetçe bu ayın tepe noktası olan 2,0544 direncini test etmek isteyeceğini söyleyebiliriz.  Ancak kur kanalın alt noktası olarak belirlediğimiz 1,9950 desteğini kırar ve bu seviye altında haftalık kapanış gerçekleştirirse yükseliş trendi sona ermiş olacak ve bu tutum satıcıların tekrar harekete geçmesine neden olacaktır. Bu nedenle de bundan sonraki süreçte 1,9950 desteği dikkatle takip edilmelidir.

Pilot: 1,9950

Destek; 2,0115-1,9950-1,9770

Direnç; 2,0370-2,0544-2,06180

usdtry

HAM PETROL ANALİZİ

“Yükselişlerin devamı için 100,00 direncinin geçilmesi gerekmektedir”

Uzun bir süredir ham petrol fiyatları için 4 yıldır devam eden yükseliş kanalının alt noktası olan 91,90 ve 200 haftalık basit hareketli ortalama olan 91,30 seviyelerinin önemli olduğunu, bu seviyeler kırılmadığı müddetçe 4 yıldır devam eden yükseliş trendinin devam etmek isteyeceğini ve 100 seviyesine kadar yükselmek isteyeceğini sizlerle paylaşmıştık. Ham petrol fiyatlarını incelediğimizde 91,78 seviyesine kadar gerileyen siyah inci yeniden yükselişe geçerek 98,03 seviyesine kadar yükseldi ve haftayı da 97,75 seviyesinde kapattı.

Peki, Ham petrol de “Yükselişler” devam edecek mi?

Öncelikle şunu net bir şekilde ifade etmeliyim ki ham petrolün 4 yıldır devam ettirdiği kanalı kıramaması yükselişlerin devamı için önemli bir sinyal. Ancak günlük grafikte gerek İchimoku indikatöründe bulutun üst noktası (100,00) gerekse 200 günlük basit hareketli ortalama olan 98,59 bariyerlerin güçlü duruşu yükselişler sınırlı kalacak mı sorusunu sormamızı sağlamaktadır. Bu bağlamla da son kararı ham petrol fiyatlarının hangi seviyelerde günlük kapanışlar yapacağı belirleyecektir. Özellikle şunu net bir şekilde ifade etmeliyiz ki ham petrol fiyatlarının 105 ve 110 seviyelerini yeniden test edebilmesi için İchimoku indikatöründe bulutun üst noktası olan 100,00 seviyesi üzerinde günlük kapanışa ya da 200 günlük basit hareketli ortalama olan 98,59 seviyesi üzerinde haftalık kapanışa ihtiyaç vardır. Bu şart sağlanırsa 105 ve 110 seviyesi hedeflenebilir. Aksi takdirde yeniden 92,00 seviyesini test etmek isteyecektir.

Pivot; 100,00

Destek:  96,22-94,58-93,27

Direnç:  98,59-100,00-101,20

petrol

ALTIN ANALİZİ

“1261 ve 1200 yeni kararlar için önemli”

2013 yılının son ayının ilk haftasını sonlandırdığımızda piyasalar için önemli olan bazı kritik verileri geride bırakmış olduk. ECB başkanı Draghi ile hareketlenen piyasalar ABD’den gelen Tarım dışı istihdam ve işsizlik oranı ile devam etti. Verilerin önem derecelerinin yükseliş oluşu piyasada sert hareketlerin oluşmasına katkı sağlasa da Altın fiyatları tam anlamı ile yatırımcılarına yön konusunda bir cevap veremedi. Genel olarak baktığımızda 1261 direnci altında kısa vadeli, 1325 direnci altında orta vadeli düşüş baskısı olduğunu her analizimizde ifade ediyoruz ancak altın fiyatlarının düşüşlerini 1210 ile sınırlandırması da acaba altın fiyatları tepki alışlarına maruz kalacak mı sorusunu sormamızı sağlamaktadır. Bu bağlamda da bundan sonraki süreçte bu soruyu sormaya devam edeceğiz.

Teknik olarak Altın fiyatlarını incelediğimizde Alıcı ve Satıcıların kıyasıya bir mücadele içerisinde olduğunu, 1200 seviyesi altında satıcıların, 1261 üzerinde ise alıcıların daha aktif olacağını net bir şekilde söyleyebiliriz. Eğer Altın, 1200 desteğini kırabilirse aşağı yönlü hareketler daha ağır basacağı için 1180 ve 1158 seviyeleri test edilmek istenecektir. Aksi takdirde, altın fiyatları tepki alışlarına devam etmek istiyorsa 1261 direncini geçmek zorundadır. Böyle bir durumda 1281 ve 1302 seviyeleri yeni hedef olarak belirlenebilir ve tepki alışı düşünenler bu çıkışı değerlendirebilirler. Ancak şunu unutmamak gerekir ki Altın fiyatları 1261 direncini geçse de 1325 direnci altında düşüş trendinde hareketlerine devam etmek isteyecektir.

Pivot; 1261

Destek: 1200-1180-1158

Direnç; 1261-1281-1302

altin

NOT: Bu analizler GCM Forex’den izinsiz olarak yayınlanamaz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

http://www.gcmforex.com/

Günlük piyasa analiz ve yorumları ücretsiz e-posta adresinize gelmesini istiyorsanız tıklayın ve formu doldurun.

Add a Comment