“Gözler Süper Mario’nun konuşmasında”

05 Aralık 2013 Forex  Piyasası Parite  ve Emtia Akşam Analizi

Makro-Ekonomik Gelişmeler

Küresel piyasalarda gözler merkez bankalarına ve ABD’den gelecek verilere çevrilirken günün ilk yarısında parite emtia fiyatlarında dalgalanmalar gerçekleşti. Avrupa borsalarında ise yatay bir seyir gözlemlenirken, FED’ yönelik belirsizlikler Dolar endeksinde salınım hareketlerine neden oldu.

Piyasa katılımcıları ECB ve BOE’nin para politikalarında değişiklik yapıp yapmayacağını merakla beklerken, ABD’nin üçüncü çeyrek büyümesine ilişkin ikinci hesaplama olacak GDP verisi ve istihdam talepleri rakamları yakından izlenecek göstergeler arasında öne çıkıyor. Yarınki kritik tarım dışı istihdam değişimi datası öncesinde yayınlanacak verilerin, FED’in tahvil alımlarını ne zaman kısmaya başlayacağına dair ipuçları verebileceği tahmin ediliyor. Asya seansının sonlarına doğru düşüş kaydeden Dolar endeksi ise Avrupa ile birlikte yönünü yeniden yukarı çevirirken, bu fiyat değişimleri pariteler üzerinde de etkisini gösteriyor. Yen ise yatırımcıların ABD’nin önem derecesi yüksek verilerini beklemeye geçmesi ve Japonya’dan gelen haberler ile kayıp ve kazancalar arasından işlem görüyor.

Japonya Bakanlar Kurulu bugün sabah toplam büyüklüğü 18.6 trilyon Yen olan ve 5.5 trilyon Yen’lik kısmı ise harcamalardan oluşan bir ekonomik teşvik paketini onayladığını açıkladı. Bu program için oluşturulacak ek bütçenin ise önümüzdeki hafta açıklanabileceği belirtildi. Diğer taraftan rahatsızlığı nedeni ile hastanede yatan Japon Maliye Bakanı Amari, birkaç hafta içerisinde ameliyat olacağını duyurduğu bir açıklama yaptı. Bakan görevine devam edecek ve tedavisi sırasında yerine yardımcısı vekalet edecek. Amari, ülkenin Başbakanı Abe’nin deflasyondan çıkmayı amaçlayan politikalarının uygulanmasında önemli bir yer alıyor. Başbakan Abe, teşvik paketine ilişkin yaptığı açıklamada ekonomik konjonktürü sağlama almak istediklerini ifade ederken, BOJ Başkanı Kuroda %2 enflasyon hedefine 2015 yılında ulaşabileceklerini tahmin ettiğini belirtti. Hareketli geçen Japonya gündemi ve küresel yatırımcıların önemli veri ver haberler öncesinde güvenli liman talebi ile Yen Dolar karşısında dalgalı bir seans geçirdi.

İngiltere’de ise ‘Bütçeden Sorumlu Ofis (OBR) tarafından hazırlanan sonbahar tahmin raporunun sunumunu Maliye Bakanı George Osborne yaptı. 2013 ve gelecek yıl için büyüme tahminlerini artıran OBR’nin 2014 büyümesi için %2.2’ye revize ederek %2.3 olan beklentilerin altında kaldı. Osborne, BOE’nin de üzerinde durduğu işsizlik oranı için, OBR oranın 2015’de %7’ye gerileyeceğini tahmin ediyor şeklinde konuştu. Bakana ayrıca ekonomi çalışıyor ancak yapılacak çok şey var sözlerine konuşmasında yer verirken, 2018-2019 yılına kadar bütçe fazlası beklediklerini dile getirdi.

Yoğun bir veri akışı olmasa da haftanın dördüncü gününde ilk seansta önemli fiyat değişiklikleri gerçekleşti. Günün devamında Avrupa ve ABD’den gelecek haberler ile pirite ve emtialarda sert hareketler gözlemlenebilir.

 “BOE, para politikasında yeni bir adım atacak mı?”

Gelişmiş ülkeler arasında toparlanması hız kazanarak dikkat çeken İngiltere’de, BOE’nin bu değişime nasıl ayak uyduracağı merakla beklenen konular arasında yer alıyor. Yılın ikinci çeyreğinde belirginleşmeye başlayan olumlu ekonomik veriler, BOE’nin de gevşek para politikasını yavaş yavaş sıkılaştırmaya başlayacağı beklentilerinin ağırlık kazanmasını sağlıyor. Ancak Banka’nın Başkanı Mark Carney, bu beklentilerin endişelere neden olarak, piyasa faizlerini erken bir şekilde artırmasından ve tüketici güveninin zarar görmesinden korkuyor. Bu nedenle işsizlik %7’ye düşene kadar faizlerin artırılmayacağı yönündeki ifadelerini, hızlanan ekonomi karşısında bir miktar değiştirerek, %7’ye inen işsizliğin, faizi artırmak için bir tetikleyeceği olmayacağını konuşmalarında öne çıkarmaya başladı. Bugün sonlanacak BOE toplantısı sonrasında yapılacak açıklamada %0.50 olan politika faiz oranının ve 375 milyar tutarındaki toplam parasal genişlemenin değiştirilmesi beklenmiyor. Ancak %7’lik bir işsizlik oranı eşiği belirlemiş olan Carney’nin üzerinde, gelişen ekonomik aktivitelerin, bu rakamın daha aşağı bir rakama revize edilmesi yönünde baskı yaptığı söylenebilir. Diğer taraftan Banka’nın özel bankalara, bireylere verilen mortgage kredileri için sağladığı ucuz finansmanı 2014 yılında sona erdireceğini duyurması, para politikasının sıkılaştırılmaya başlanması için ilk adımlardan biri olarak değerlendirildiği ifade edilebilir. Bu gelişmelere rağmen Carney ve ekibinin parasal genişleme ve faiz oranı tarafında hamle yapmak için aceleci davranmak istemeyecekleri bekleniyor.

BOE’nin İngiliz ekonomisindeki gelişmeleri dikkate alarak sürpriz bir şekilde gevşek para politikalarını kısmaya başlayabileceği yönünde sinyaller vermesi Sterlin’de sert yükselişler görülmesine yol açabilir. Ancak Banka’nın piyasaları, faiz ve para politikasındaki mevcut durumun uzun bir süre daha devam edeceğine ikna etmek için çalışmalarına devam etmesi ada ülkesinin para biriminde değer kayıplarına neden olabilir.

“Dikkatler Draghi’nin üzerinde yoğunlaşacak”

Enflasyon verisinin Ekim ayında %0.7’ye kadar gerilemesinin ardından Kasım toplantısında sürpriz bir şekilde faiz indirimine giden ECB’nin bugünkü toplantısından çıkacak sonuçlar piyasa katılımcıları tarafından merakla izlenecek. Banka’dan yeni bir faiz hamlesi beklenmese de, Draghi’nin konuşması sırasında piyasaları yeniden şaşırtabilme ihtimali nedeni ile ECB’nin basın konferansı yatırımcıların ilgisini üzerinde toplamaya yetecektir. Kasım ayı için Euro Bölgesi ve Almanya’dan açıklanan enflasyon verilerinin bir miktar toparlanma kaydetmeleri ECB’nin yılın son toplantısında bekle-gör stratejisi ile yetinmesine yol açabileceği düşünülüyor. Ancak, kıtadaki sorunların devam ediyor olması ve düşüş ekonomik aktivite, kuzey ve güney Avrupa ülkeleri arasında kalan Draghi’nin yeni bir gevşek para politikasına adım atmasına neden olabilir. Seçenekler arasında ise negatif mevduat faizi ve yeni bir LTRO’nun (Uzun vadeli refinansman operasyonu) yer alabileceği, ECB’nin bir sonraki hamlesini bu politikalar ile birlikte yapabileceği beklentiler arasında yer alıyor. Başkan’ın bugünkü basın toplantısında söz konusu bu politikalarda söz ederek yakın zamanda uygulanabileceği yönünde sinyal vermesi Euro’da, daha gevşek para politikaları beklentisi ile değer kayıpları görülmesine neden olabilir. Ancak Draghi’nin geçtiğimiz ay yapılan faiz indiriminden sonra yeni bir adım atmaktan ve bir ipucu vermekten kaçınması, ECB’nin aceleci davranmayacağı düşüncesinin ağırlık kazanmasına yol açabilir. Bu gibi bir durumda ise kıtanın orak para biriminde yukarı yönlü hareketler hız kazanabilir.

“ABD’de büyüme ve istihdam verileri gündemde”

ECB’nin basın toplantısının başlayacağı sırada açıklanacak olan ABD’nin büyüme oranı ve istihdam talepleri verileri, yarınki tarım dışı istihdam değişimi öncesinde yakından izlenecek. FED’in tahvil alımlarını ne zaman azaltmaya başlayabileceğine ilişkin bilgiler verebilecek rakamlardan, ABD’nin üçüncü çeyrek büyümesine ilişkin ikinci hesaplama olarak yayınlanacak GDP için tahmin, veride bir revize yapılacağı yönünde. %2.8’den %3.0’a çıkarılması beklenen rakam, ülke ekonomisinin sağlığına ilişkin önemli bilgiler verecek. Diğer taraftan geçen hafta tahminlerin oldukça altında açıklanarak istihdam piyasasına ait olumlu bir tablo çizen istihdam talepleri verisinin ise 29 Kasım ile biten haftada daha fazla Amerikalının işsizlik sigortasından yararlanmak için başvurduğuna işaret etmesi bekleniyor. Tarım dışı istihdam değişimi öncesinde FED’in parasal genişleme programında yapılabilecek değişikliklere ait ipuçları verebilecek verilerin tahminler iyi gelmesi Dolar’da değer kazanımları görülmesini sağlayabilecekken, verilerin beklentileri karşılamaması, ABD’nin para biriminde değer kayıplarına yol açabilir.

Önemli Ekonomik Takvim Verileri

Perşembe

Zaman                       Haber                                                      Beklenti         Önceki

14:00    GBP           Faiz Oranı Beyanatı                              0,50%          0,50%

14:00    GBP           BOE Toplam Parasal Genişleme              375B            375B

14:45    EUR            Faiz Oranı Bildirisi                               0,25%          0,25%

15:30    USD           GDP (çeyreklik)                                  3,0%           2,8%

15:30    EUR            ECB Basın Konferansı

15:30    USD           İstihdam Talepleri                                328K            316K

15:30    USD           Hazine Bakanı Lew Konuşması

15:30    CAD           Yapı Ruhsatları (Aylık)                          1,2%            1,7%

17:00    USD           Fabrika Siparişleri (Aylık)                     -0,9%          1,7%

17:00    CAD           Ivey PMI                                           59.0             62,8

EURUSD ANALİZ

“Gözler Süper Mario’nun konuşmasında”

Dolar endeksindeki dalgalanmalar nedeniyle gün içi 1,3638 seviyesine kadar yükselen ancak 1,3645 bariyerini (haftaya bakış analimizde bu seviye üzerinde durmuştuk) geçemeyerek satış baskısına maruz kalan EURUSD paritesi kritik ECB toplantısı öncesinde aşağı yönlü hareketlerini sürdürmekte ve şuanda da 1,3590 seviyesinde hareketlerine devam etmektedir. Özellikle de bugün ve yarın açıklanacak olan makro-ekonomik göstergelerin piyasalar üzerinde sert hareketlere neden olacağını ve bu nedenle de gelecek olan bu haberleri dikkatle takip etmemiz gerektiğini ifade edebiliriz.

EURUSD paritesini haftalık performansına baktığımızda 1,3645 seviyesinin altında hareketlerini sürdürmüş ve her seferinde 1,36**’lı seviyelerden satış baskısına maruz kalmıştır. Şuanda da 1,3600 seviyesine yakın hareketlerine devam eden parite de 1,3645 ile 1,3535 seviyeleri gün içerisinde önemli seviyeler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu seviyelerden hangisi kırılırsa o yöne doğru daha net hareketler gözlemleyebiliriz. Özellikle de Euro bölgesinin en önemli silahı olan başkan Mario Draghi’nin konuşmaları bu bağlamda parite de sert hareketlerin oluşmasına katkı sağlayacaktır. 1,3645 direncinin geçilmesi ile 1,3830 gündeme gelecekken 1,3535 desteğinin kırılması yeniden 1,3300 seviyesinin gündeme gelmesine katkı sağlayacaktır.

Pivot: 1,3535

Destek 1,3575-1,3535-1,3490

Direnç; 1,3645-1,3685-1,3725

eurusd

GBP/USD ANALİZ

“İngiltere ve Avrupa merkez bankalarından gelecek olan açıklamalara DİKKAT!”

EURUSD nasıl 1,3645 direncinden satış baskısına maruz kalıyorsa GBPUSD paritesi de bu hafta 1,6445 direnci altında kaldığı her an satış baskısına maruz kalmış ve bu durum paritenin hafta içi satış baskısının devam etmesini sağlamıştır. 1,6445 seviyesinden başlatılan satış baskısı ile 1,6325 seviyesine kadar gerileyen GBPUSD paritesi gün içerisinde 1,6402 seviyesine kadar yükselse de 1,6445 öncesinde 1,6405 direncine takıldı ve yeniden satış baskısına maruz kaldı. Düşüşlerini 1,6337 seviyesine kadar devam ettiren parite şuanda 1,6358 seviyesinde hareketlerini sürdürmektedir.

Teknik olarak baktığımızda 1,6445 ile 1,6325 seviyeleri arasında bant hareketinin devam ettiğini, bu iki seviyenin paritenin yön tayini açısından önemli olduğunu, gün içi gerek Avrupa gerekse İngiltere merkez bankalarının toplantılarının parite üzerinde sert hareketlere maruz kalacağını ifade edebiliriz. Daha net ve riski minimum işlem stratejileri için bandın dışına çıkılması gerektiğini, riskini biraz artırmak isteyen yatırımcılar ise bant içi hareketlerine devam edebilir. Ancak şunu da unutmamak gerekir ki parite bu hafta 1,6445 direncini geçemeyerek satış baskısına maruz kalmıştır.

Pivot: 1,6445

Destek; 1,6325-1,6290-1,6250

Direnç; 1,6405-1,6445-1,6485

gbpusd

USD/TRY ANALİZ

BİST-100 endeksindeki gerileme nedeniyle Türk lirasının değer kaybetmesi kurun önce 1,9885 daha sonra da 2,000 seviyelerinden destek almasına katkı sağlamış ve kur yukarı yönlü hareketine 2,0543 ile devam etmiştir. Şuanda da 2,0482 seviyelerinde hareketlerini sürdüren kuru takip ettiğimizde 2,0400 ve 2,0320 desteklerinin önemli olduğunu, bu destek noktaları üzerinde kaldığı müddetçe yükseliş baskısına devam etmek isteyeceğini ifade edebiliriz. Bu süreçten sonra tepki satışı oluşur mu gibi soru soran işlemcilere ise vereceğimiz cevap kurun 2,0320 desteğini kırmasını beklemek olacaktır. Çünkü parite bu destek noktası üzerinde 2,0610 ve 2,0830 seviyelerini test etmek isteyecektir.

Pivot: 2,0320

Destek; 2,04002,0320-2,0240

Direnç; 2,0550-2,0610-2,0680

usdtry

USD/JPY ANALİZ

NOT: Kurdaki sakin seyir ve sabah analizimizde belirttiğimiz 101,desteği üzerinde tutunma çabası dikkatle takip edilmelidir. Buna ilaveten sabah analizimizde belirttiğimiz tüm hususlar geçerliliğini korumaktadır. Gün içerisinde gerek Euro bölgesinden gerekse ABD bölgesinden gelecek olan veriler parite de tepki satışı devam edecek mi etmeyecek mi sorusunun cevabını aramamızda bize katkı sağlayacaktır. Raporu tekrar incelemek için sabah analizine dönecek olursak;

“103,35 seviyesinden başlatmış olduğu satıcılı seyri Dolar endeksinin güçsüz olması ile devam ettiren ve bu tutumu 101,84 ile tamamlayan USDJPY paritesi tepki satışlarına devam edecek mi etmeyecek mi sorusunun cevabını aramaktadır. Özellikle de 102,00 ile 101,80 seviyeleri arası bu sorunun cevabını bulmamıza katkı sağlayacak en önemli aralık olarak belirlenmiştir. Öncelikle şunu ifade etmeliyim ki tepki satışlarının devamı için paritenin 101,80 desteğini kırması gerekmektedir. Eğer böyle bir şart sağlanırsa 101 ve 100 seviyeleri yeniden gündemimize girecektir. Ancak paritenin 102,00 ile 101,80 arasında oyalanması acaba yeniden dönüş mü gerçekleştirecek sorusunu da sormamıza sağlamaktadır. Bu bağlamda da gün içi daha dikkatli ve temkinli yaklaşmak önemli bir strateji olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kısa vadeli olarak baktığımızda 102,45 ve 102,85 direnç noktaları paritenin satış baskısına devam etmesi için önemli bariyerler olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak bu baskının devam edebilmesi için yukarıda da ifade ettiğimiz gibi 101,80 desteğini kırması gerektiğini söyleyebiliriz. Yükselişlerde yer almak isteyenler 102,00- 101,80 arasından gerçekleştirecek olası dönüşleri ya da 102,85 direncinin geçilmesini beklemelidir.”

Pivot: 102,85

Destek: 101,80-101,40-101,00

Direnç: 102,45-102,85-103,30

usdjpy

HAM PETROL ANALİZ

91,90 ve 91,30 desteklerinin haftalık grafiklerde önemli olduğunu, bu destek noktaları üzerinde yükseliş baskısının devam etmek isteyeceğini daha önceki analizlerimizde ifade etmiştik. Ham petrol fiyatları da 91,78’den 97,69 seviyesine kadar yükseliş gerçekleştirdi ve bu aralıkta long pozisyonlarında yer alanlar net kazançlar elde ettiler.

Ham petrol fiyatlarında yükselişler devam edecek mi?

Öncelikle şunu net bir şekilde ifade etmeliyim ki ham petrolün 4 yıldır devam ettirdiği kanalı kıramaması yükselişlerin devamı için önemli bir sinyal. Ancak günlük grafikte gerek İchimoku indikatöründe bulutun üst noktası (101,10) gerekse 200 günlük basit hareketli ortalama olan 98,56 bariyerlerin güçlü duruşu yükselişler sınırlı kalacak mı sorusunu sormamızı sağlamaktadır. Bu bağlamla da son kararı gün içi gelecek makro-ekonomik gelişmeler verecektir. Özellikle de bugün ve yarın açıklanacak olan haberler ham petrol fiyatlarının 101,10 ve üzerine mi yoksa yeniden kanalın alt noktasına mı gideceğine ilişkin önemli sinyaller verecektir.

Gün içi işlemciler için kısa vadeli olarak ham petrol fiyatlarını incelediğimizde 96,00 seviyesinin önemli olduğunu, bu destek noktaları üzerinde kaldığı müddetçe yükseliş baskısının devam etmesini ve yukarıda ifade ettiğimiz kritik bariyerlere yaklaşmak isteyeceğini söyleyebiliriz.

NOT: Ham petrol fiyatlarının 200 günlük basit hareketli ortalama olan 98,56 üzerinde gerçekleştireceği günlük kapanışlar ya da ichimoku indikatöründe bulutun üst noktası olan 101,10 üzerine çıkması yükseliş sinyalinin en önemli göstergesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Eğer bu şart sağlanmazsa tepki satışı düşünen katılımcı sayısı artacaktır.

Pivot; 96,00

Destek: 97,00-96,00-94,60

Direnç:  97,85-98,89-100,00

petrol

ALTIN ANALİZ

Dolar endeksinde yaşanılan dalgalanmalar neticesinde 1211 seviyesine kadar gerileyen ancak bu seviyede tutunamayarak yeniden yukarı yönlü atak gerçekleştiren Altın 1251 seviyesini test etse de yeni günde 1230 seviyesine kadar geri çekilmiştir. Dünkü yaşanılan yükseliş sonrasında altında yükselişler devam edecek mi sorusunun cevabına geldiğimiz de kısa vadeli olarak Dolar endeksi satış baskısını sürdürdüğü müddetçe altın fiyatlarının da yükselmek isteyeceğini ancak bu yükselişlerin sınırlı kalınmasının trend göstergesi olduğunu ifade edebiliriz. Uzun bir süredir geçilemeyen 1261 direnci en başta dikkat edilecek seviyelerden birisi olarak karşımızdadır. Eğer altın 1261 direncini geçebilirse tepki alışı düşüncesi gündeme gelecek ve bu durum 1281 ve 1302 seviyelerinin önünü açacaktır. Ancak unutmamak gerekir ki Altın fiyatları uzun bir süredir 1261 direncini geçemedi. Bu bağlamda da kısa vadeli alıcıların aceleci davranmaması, 1261 direncinin geçilmesini beklemesi gerekmektedir. Çünkü hali hazırda düşüş trendi nedeniyle satıcıların tetikte olduğunu unutmamak gerekmektedir.

Kısa vadeli olarak Altın fiyatlarını incelediğimizde 1230 üzerinde kalma çabası yer almaktadır. Gün içerisinde gelecek makro-ekonomik verilerin Altın üzerinde sert hareketlere neden olabileceğini, özellikle Draghi’nin konuşma içeriklerinde emtia ve enflasyon kelimelerinin dikkatle takip edilmesi gerektiğini söyleyebiliriz. Kısa vadeli olarak baktığımızda 1261 direnci öncesinde 1251 direnci dikkatle takip edilmelidir. Eğer bu direnç noktası geçilmezse aşağı yönlü baskının devam etmek isteyeceğini ifade edebiliriz. Alıcıların Altın fiyatlarının 1200’den olası dönüşünü ya da 1261 direncinin geçilişini takip etmelidir.

Pivot; 1251

Destek: 1230-1220-1211

Direnç; 1243-1251-1261

altin

NOT: Bu analizler GCM Forex’den izinsiz olarak yayınlanamaz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

http://www.gcmforex.com/

Günlük piyasa analiz ve yorumları ücretsiz e-posta adresinize gelmesini istiyorsanız tıklayın ve formu doldurun.

Add a Comment