Gözler; “Tarım dışı istihdam ve İşsizlik oranı” verisi sonucunda.

08 Kasım 2013 Forex Piyasası Parite ve Emtia Sabah Analizi

Makro-Ekonomik Gelişmeler

Küresel piyasalarda dün ECB’nin sürpriz faiz indirimi kararı ve ABD’nin, yılın 3. çeyreğinde tahminlerden daha fazla büyüdüğünün görülmesi varlık fiyatlarında sert hareketlerin gerçekleşmesine yol açtı. Bugün ise dünyanın en büyük ekonomisinden açıklanacak istihdam verileri, FED’in para politikasındaki olası değişiklikleri öngörebilmek adına yakından izlenecek.

“ECB şaşırttı”

Euro Bölgesi’ndeki enflasyonun son 4 yılın en düşük seviyesine inmesinin ardından, piyasa katılımcıları henüz beklemese de ECB politika faiz oranını 25 baz puan indirerek %0.25’e çekti. Kararın açıklanmasının ardından düzenlenen basın toplantısında Banka’nın Başkanı Draghi, enflasyonun uzun dönemli düşük kalmasını beklediklerini ancak bir deflasyon riski görmediklerini ifade etti. Euro faiz indirimi sonrasında sert bir değer kaybı yaşarken, altından petrole, Yen’den Türk Lirası’na kadar bir çok finansal varlıkta dalgalanma gerçekleşti.

“ABD beklenenden hızlı büyüdü”

ECB’nin piyasalarda yarattığı etkilerin yanında dün ABD’den gelen GDP verisi de piyasa parite ve emtia fiyatları üzerinde etkili oldu. Önceki çeyrekte %2.5’lik bir büyüme kaydeden ABD ekonomisinde 3. Çeyrekte ekonominin bir miktar soğuduğunun görüleceği tahmin ediliyordu. Ancak %2.0’lik beklentilerin aksine ABD’nin %2.8 ile bir önceki çeyreğe göre daha güçlü bir performans sergilediği görüldü. ABD ekonomisine ilişkin olumlu bu veri, bugünkü tarım dışı istihdam rakamları öncesinde FED’in tahvil alımlarını daha yakın bir tarihte kısmaya başlayacağı beklentisine destek verdi.

Genel olarak incelendiğinde ECB’nin piyasalarda yarattığı ilk coşkudan sonra deflasyon korkusunun ve FED’in parasal genişlemeyi kısacağı düşüncesinin ağır bastığını ifade edebiliriz. Bu paralelde global hisse senetlerinde satışların öne çıktığı görülürken, altın ve petrol gibi emtia fiyatlarında kayıplar izlendi. Pariteler tarafında yaşanan dalgalanmanın yanında ise Euro ve Yen’deki hareketler dikkat çekti. Diğer taraftan bu sabah açıklanan verilerde Çin ihracatı tahminleri aşarken, Avustralya Merkez Bankası çeyreklik raporunda ülkesinin 2014 büyüme tahminini düşürdü. Bu sabah ise kredi derecelendirme kuruluşu S&P Fransa’nın kredi notunu AA+’den AA’ya düşürürken ülkenin görünümünü ise negatiften durağana çevirdi. Kararın açıklanmasının ardından Euro’da bir miktar satışlar görüldü.

Haftanın son işlem günüde Avrupa tarafında Euro Bölgesi’nin en büyük iki ülkesi olan Almanya ve Fransa’dan gelecek veriler ile birlikte İngiltere’nin ticaret dengesi gündemde yer alacakken, haftanın belki de en kritik verisi olan ABD’nin tarım dışı istihdam değişimi verisi piyasa katılımcılarının dikkatle takip edeceği öncelikli rakam olacak. Ülkede işsizlik oranının ise yükselmesi bekleniyor.

Diğer taraftan Kanada’dan da bugün gelecek istihdam rakamları piyasa katılımcılarının merceği altında yer alacak. Hafta kapanışında ise ABD Başkanı Obama ve FED Başkanı Bernanken’nin konuşmaları gündemde olacak.

“Haftanın en önemli verisi piyasaları sallayabilir”

Tarım dışı istihdam değişimi verisi, FED’in para politikalarına yön verirken önemli bir girdi olarak yakından takip etmesi nedeni ile küresel piyasalar tarafından da dikkatle incelenmektedir. Hükümetin Ekim ayı içerisinde kısmen kapanmasından sonra çalışmalarını sürdüremeyen bazı kurumlar nedeni ile ilgili veri 8 gün ertelenerek bugüne takvimlenirken, rakamda olumsuz beklentinin devam ettiği görülüyor. Tarım dışı istihdam değişimi verisi Mayıs ayından sonra görülen ivmelenmeyi bir kez daha yakalayamazken, Eylül ayı için açıklanan veride son altı ayın en düşük rakamı okunmuştu. Bugünkü piyasa beklentisine baktığımızda ise, Ekim ayında hükümetin kapalı kalmasının etkisi ile tarım dışı istihdamın Mart ayından sonra görülen en düşük seviyeye gerileyeceğinin tahmin edildiği görülüyor. Dünkü güçlü büyüme rakamının ardından tarım dışı sektörlerde gerçekleşen Ekim ayı istihdamının beklendiği kadar gerilemediğinin görülmesi halinde piyasalarda FED’in yakın bir tarihte tahvil alım miktarını düşüreceği öngörüsü destek bulacağı için Dolar’da yükselişler gözlemlenebilir. Ancak tarım dışı istihdamının, tahmin edildiğinden daha fazla gerilemesi ise FED’in parasal genişlemeyi kısma planlarını öteleyeceği düşüncesi ile Dolar’da kayıpların yaşanmasına yol açabilir.

Önemli Ekonomik Takvim Verileri

Cuma

Zaman                       Haber                                                      Beklenti         Önceki

09:00    EUR            Alman Ticaret Dengesi                         17,2B           15,6B

09:45    EUR            Fransız Endüstriyel Üretim (Aylık)           0,4%           0,2%

09:45    EUR            Fransız Ticaret Dengesi                        -4,7B           -4,9B

10:00    TRY            Türkiye Sanayi Üretimi (Yıllık)                 3.80%         -4,0%

10:15    CHF            Perakende Satış (Yıllık)                        2,6%           2,4%

11:30    GBP           Ticaret Dengesi                                   -9,1B           -9,6B

15:15    CAD           Konut Başlangıçları                              192K            194K

15:30    USD           İşsizlik Oranı                                      7,3%           7,2%

15:30    USD           Kişisel Gider (Aylık)                              0,3%           0,3%

15:30    USD           Çekirdek PCE Fiyat Endeksi                   0,1%           0,2%

15:30    USD           Tarım Dışı İstihdam Değişimi                 121K            148K

15:30    CAD           İşsizlik Oranı                                      7,0%           6,9%

15:30    CAD           İstihdam Değişikliği                              12,7K           11,9K

16:55    USD           Michigan Hassasiyeti                            74,6             73,2

20:10    USD           ABD Başkanı Barack Obama Konuşması

22:30    USD           FED Başkanı Bernanke Konuşması

EUR/USD ANALİZ

Avrupa merkez bankası faizlerde indirime gider mi yoksa bu son kozu kullanmamak için başkan Draghi faiz indirimi sinyali mi verecek soruların hakim olduğu dün, piyasalarda sonuçlanan faiz indirimi neticesinde sert hareketlerin oluşmasını sağladı. Avrupa merkez bankası (ECB), başkan Draghi’nin konuşmasında olası faiz indirimi sinyalini beklemeden 25 baz puanlık indirim ile Euro’ya tabiri caizse darbesini vurdu. ECB başkanı Draghi’nin en stressiz toplantılarından birinin geçtiği bu toplantı öncesinde EURUSD 1,33 seviyesi altına gerilerken toplantı sonrası biraz toparlandı ve şuanda da 1,3412 seviyesinde hareketlerine devam etmektedir. 8 yıldır devam eden ve üzerinde ısrarlı bir şekilde bahsettiğimiz kanal içi hareketler de böylelikle “trend is your friend yani trend sizin dostunuzdur” stratejisinin ne kadar güçlü olduğunu bizlere bir kez daha kanıtlamış oldu.

Haftanın son işlem gününe geldiğimizde piyasalarda açıklanacak önemli makro-ekonomik gelişmelere devam etmekteyiz. Bugün ABD’den gelecek olan Tarım dışı istihdam ve işsizlik oranı verileri parite üzerinde sert hareketlerin oluşmasına katkı sağlayacaktır. Teknik olarak EURUSD paritesini incelediğimizde gün içerisinde 1,3460 direncinin önemli olduğunu, bu direnç noktası altında kalmayı sürdürmesi durumunda satış baskısının devam etmek isteyeceğini söyleyebiliriz. Eğer gelecek olan veriler parite de satış baskısının oluşmasına katkı sağlarsa 1,32 seviyesine doğru bir atak gerçekleştirilmesi kaçınılmaz olacaktır. Alış düşüncesine sahip yatırımcıların ise bu süreçte biraz daha sakin ve temkinli kalması önemlidir.

Pivot: 1,3460

Destek 1,3360-1,3300-1,3250

Direnç; 1,3430-1,3460-1,3530

eurusd

GBP/USD ANALİZ

İngiltere merkez bankasından herhangi bir değişiklik gelmemesine karşın Avrupa merkez bankasından gelen faiz indirimi açıklaması ile sert hareketlere maruz kalan GBPUSD paritesi gün içerisinde 1,60 seviyesine kadar gerilemiş ve ardından özellikle dolar endeksindeki tepki satışları nedeniyle yeniden yukarı yönlü çıkışlarla 1,61 direncine yaklaşmayı başarmıştır. Gün içerisinde ABD verilerinin piyasa üzerindeki etkisinin yoğun olacağını, özellikle ABD’den gelecek olan Tarım dışı istihdam ve işsizlik oranı verileri sonuçlarının parite üzerinde sert hareketler gerçekleştireceğini söyleyebiliriz.

Teknik olarak baktığımızda 1,6120 direnci bir türlü geçilemediği için alıcıların biraz daha temkinli olması gerekmektedir. Çünkü parite bu direnç noktası altında kalmayı sürdürürse satış baskısının devam etme ihtimali artacaktır. Bu nedenle de 1,6120 direnci, yeni işlem stratejileri için dikkatle takip edilmelidir.

Pivot: 1,6120

Destek; 1,6050-1,6000-1,5950

Direnç; 1,6120-1,6165-1,6205

gbpusd

USD/TRY ANALİZ

Haftanın son işlem gününe geldiğimizde yurtiçi piyasaları dün ECB’den gelen faiz indirimi sonrasında dalgalı bir seyir gerçekleştirerek günü tamamladı. Bu süreç içerisinde USDTRY paritesi günün önemli destek noktası olan 2,0220 seviyesine kadar gerilemiş olsa da tekrar toparlandı ve şuanda da 2,0354 seviyesinde hareketlerine devam etmektedir. Teknik olarak baktığımızda 2,0220 destek noktasının önemli olduğunu, bu seviye üzerinde kaldığı müddetçe yükseliş baskısının devam etmek isteyeceğini ve 2,5000 seviyesine doğru yeni atakların sürmek isteyeceğini ifade edebiliriz.  Buna ilaveten gün içerisinde Türkiye’den gelecek olan Sanayi Üretimi ve ABD’den gelecek olan Tarım dışı istihdam ile İşsizlik oranı verileri dikkatle takip edilmelidir.

Pivot: 2,0220

Destek; 2,0220-2,0120-2,0015

Direnç;  2,0390-2,0480-2,0600

usdtry

USD/JPY ANALİZ

Dünkü kritik faiz toplantısı ve sonucunda Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) 25 baz puanlık indirim açıklaması ardından paritenin seyrini incelediğimizde uzun bir süredir devam eden kanal içi hareketlerde (günlük grafikte) kanalın üst noktası olan 99,10 direnci geçilerek gün içi 99,40 seviyesine doğru atak gerçekleştiren parite daha sonra dolar endeksindeki tepki satışı nedeniyle tekrar geriledi ve 99,10 seviyesi altına düştü. Bu düşüş aslında kanalın tekrar aktif bir şekilde çalışmasını sağladı ve dolar endeksinin de etkisi ile gün içi 97,61 seviyesine kadar geriledi. Şuanda da 98,11 seviyesinde hareketlerine devam eden parite de haftalık grafikte yer alan üçgen formasyonu hala daha geçerliliğini korumaktadır. Günlük grafikteki kanal içi hareketlerin zamanını değiştirerek haftalık grafiğe geçtiğimiz hareketler gözümüzde daha net canlanmakta ve paritenin üçgen formasyonu içerisinde hareket ettiği net bir şekilde görülmektedir. Buna göre kanalın alt noktası 97,25, üst noktası da yeniden 99,10 olarak karşımızdadır.

Teknik olarak baktığımızda kritik ABD verileri öncesinde paritenin sakin bir şekilde hareketler gerçekleştirdiğini görmekteyiz. Gün içerisinde 98,55 direnci paritenin düşüşlerine devam edebilmesi için önemi bir bariyer noktasıdır. Eğer parite bu direnç noktası altında kalmak isterse kanalın alt noktası olan 97,25 seviyesine kadar gerileme ihtimali mevcuttur. Alıcıların bu süreçte daha temkinli olması, 97,25’den gerçekleşecek olası yukarı yönlü dönüşte ya da 98,55 direncini geçmesinde işlemlerini hızlandırabilirler.

Pivot: 98,55

Destek: 97,65-97,25-96,85

Direnç: 98,55-99,10-99,60

usdjpy

HAM PETROL ANALİZ

Makro-ekonomik verilerin çokluğu ve piyasaların son zamanlarda bu gelişmeler üzerinden hareketlerine devam etmesi ardından dünkü faiz toplantısı ve başkan Draghi’nin açıklamaları sonrasında dalgalı bir seyir izleyen ham petrol 95,65 ile 93,05 arasındaki bant hareketini sürdürmektedir. Bu nedenle de daha net hareketler için bu bandın dışına çıkılmasını beklemek gerekmektedir. Teknik olarak baktığımızda 93,05 desteğinin önemli olduğunu, bu destek noktası üzerinde kaldığı müddetçe yükseliş baskısının devam etmek isteyeceğini söyleyebiliriz. Gün içerisinde ABD’den gelecek olan makro-ekonomik veriler Ham petrol fiyatları üzerinde de sert hareketlerin oluşmasına katkı sağlayabilir. Bu bağlamda da özellikle TR saati ile 15:30’daki kritik iki veriye dikkat etmek gerekmektedir.

Pivot; 93,05

Destek: 93,85-93,05-92,20

Direnç: 95,65-96,05-97,10

petrol

ALTIN ANALİZ

1328 direncini bir türlü geçemeyen ve bu nedenle de aşağı yönlü baskısının sürdüren altın fiyatları Avrupa merkez bankası (ECB) faiz indirimi sonrasında sert hareketlere maruz kaldı. Önce 1305 desteğini kırarak uzun bir süredir devam eden bandın dışına çıktı ve 1296 seviyesini test etti. Ardında ECB başkanı Draghi konuşması sırasında yeniden 1315 seviyesine doğru atak başlatmak istese de satış baskısının etkisi bu yükselişlerin sınırlanmasına neden oldu. Buna ilaveten başkan Draghi yüksek emtia fiyatları, beklentilerin altında iç talep, yapısal reformların gecikmesi aşağı yönlü riskler arasında ifadesini kullanarak Altın fiyatlarının dalgalı seyir gerçekleştirmesine katkı sağladı. Veri akışı bitmedi ve bugünde gündemimizde ABD’den gelece olan tarım dışı istihdam ve işsizlik oranı verileri mevcuttur. Bu veriler Dolar üzerinde sert bir etki yaratacağı gibi Altın ve Gümüş gibi kıymetli madenler için de volatilitenin oluşacağı bir gün olarak belirlenmiştir. Bu nedenle de TR saati ile 15:30’da açıklanacak ABD verileri dikkatle takip edilmelidir.

Teknik olarak baktığımızda bundan sonraki süreçte Altın fiyatları için negatif seyrimiz devam etmektedir ve karşımızda 1315 direnci mevcuttur. 1328 öncesi önemli bir bariyer olan 1315 direnci altında gün içi düşüşler devam etmesi beklenilmektedir. Buna ilaveten 1315 direnci geçilse bile 1328 direncinin varlığı yine etkisini sürdürecektir. Özetle alıcıların 1328 direncinin geçmesi ile yer alması, bunun dışındaki tüm durumlarda satıcıların daha agresif bir yol alacağını ifade edebiliriz.

Pivot; 1315

Destek; 1300-1290-1272

Direnç; 1315-1322-1328

altin

NOT: Bu analizler GCM Forex’den izinsiz olarak yayınlanamaz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

http://www.gcmforex.com/

Günlük piyasa analiz ve yorumları ücretsiz e-posta adresinize gelmesini istiyorsanız tıklayın ve formu doldurun.

 

Add a Comment