“Bugün günlerden FOMC”

20 Kasım 2013 Forex Piyasası Sabah Analizi

Makro-Ekonomik Gelişmeler

FED’in tahvil alım miktarını ne zaman azaltmaya başlayacağına yönelik beklentiler küresel piyasalara yön vermeye devam ederken, hafta ortasına geldiğimizde ekonomi takviminin oldukça yoğun olduğunu söyleyebiliriz. Akşam saatlerinde yayınlanacak FOMC toplantı tutanaklarının öncesinde piyasaları Avrupa ve ABD’den kritik verilerin beklediği görülüyor.

Bernanke, yatırımcıların öncelikli gündem maddesi olan FED’in para politikalarına ilişkin yaptığı konuşmada, faiz oranlarının parasal genişlemeden tamamen çıkılana kadar rekor düşük seviyede kalacağını dile getirirken, FED Başkan adayı Yellen bir Senatöre cevaben yazdığı mektupta, parasal genişlemenin ekonomiye destek sağladığı ve bu programın faydalarının maliyetlerinden fazla olduğunu görüşlerini yineledi. FOMC toplantılarında oy hakkı olan Chicago FED Başkanı Charles Evans ise tahvil alımlarına devam edileceğini düşündüğünü ifade etti. FOMC üyelerinden yayınlanacak toplantı tutanakları öncesinde bugün de konuşmalar bekleniyor.

FED’in 30 Ekim’de sonlanan toplantısının bugün yayınlanacak tutanakları piyasaların odak noktasında yer alan gelişme olarak dikkat çekerken, ABD’den gelecek veriler ve FOMC üyelerinin konuşmaları dikkatle takip edilecek. Diğer taraftan toplantı kayıtları açıklanacak bir diğer merkez bankası da BOE olarak öne çıkıyor. İngiltere Merkez Bankası’nın bu ayın başında yaptığı toplantıdaki para politikası oylama sonuçları dikkatle incelenecek. BOE’de Para Politikası Komitesi’ni oluşturan 9 üyenin de, faiz ve parasal genişleme programlarının değişmemesi gerektiği yönünde oy kullanmış olması bekleniyor.

 “FOMC tutanakları öncesinde ABD verileri piyasalara yön verebilir”

Parasal genişlemenin ne zaman azaltılacağına yönelik sinyaller alınması beklenen FOMC toplantısının yayınlanacak tutanakları öncesinde ABD’den gelecek enflasyon, perakende satışlar ve konut satışlarına ilişkin veriler varlık fiyatları üzerinde fiyatlamaların yapılmasına neden olabilir. Dolayısı ile Avrupa seansı içerisinde dünyanın en büyük ekonomisinden gelecek rakamlar dikkatle takip edilmelidir.

Aynı saatte açıklanacak enflasyon ve perakende satış verileri, hükümetin kapanması nedeni ile yeniden düzenlenen veri takvimi ile yaklaşık bir hafta geç yayınlanmış olacaklar. TSİ 15:30’da açıklanacak söz konusu verilere ilişkin beklentilerde, hükümetin Ekim ayı içerisinde 16 gün boyunca kapalı kalmasının tüketiciler üzerindeki olumsuz etkisinin hissedilebileceğini görüyoruz. Rakamların genel anlamda beklentilerin altında gelmesi Dolar’da değer kayıplarına yol açabilecekken, tahminlerin üzerinde olumlu bir tablo çizecek 15:30 ABD verileri Dolar’a yükselişler getirebilir. Ancak şu anki ev satışları verisini unutmamak gerekir.

30 Ekim’de tamamlanan FOMC toplantısından sonra yapılan açıklamada konut sektörünün bir şekilde yavaşlama sinyalleri verdiği yönünde bir değerlendirme yapılmıştı. Ekim ayına ait veride konut satışlarında önceki aya göre bir düşüş beklediği görülüyor. FED’in yakından takip ettiği önemli sektörlerden birisi olan emlak piyasasına ilişkin bugün yayınlanacak şu anki ev satışları verisinin 5.17 milyon olan tahminlerin altında açıklanması ABD’nin para biriminde kayıplar görülmesine neden olabilecekken, beklentinin üzerinde satış gerçekleştirildiğine işaret edecek rakamlar Dolar’da yukarı yönlü hareketlere destek verebilir.

“ Gözler FOMC tutanaklarında”

Küresel varlık fiyatlarına yön veren, FED’in tahvil alım miktarını ne zaman azaltmaya başlayacağına ilişkin beklentiler yatırımcıları için kritik bir önem taşımaktadır. Bugün açıklanacak, FED’in 30 Ekim’de tamamlanan toplantısının ayrıntılı kayıtlarında piyasa katılımcıları, üyelerin parasal genişlemeyi ne zaman azaltmaya odaklandıklarını görmeye çalışacaklar. FOMC yetkililerinin tahvil alımlarının Aralık ayındaki toplantıda azaltmasına yakın bir tutum içerisinde olduklarının görülmesi, Dolar’da sert değer kazanımlarının gerçekleşmesine neden olabilir. Ancak üyelerin, parasal genişleme programının kısılması için daha çok kanıt görmek istedikleri görüşünde çoğunluk sağladıklarının görülmesi halinde ise piyasalarda tahvil alımlarının azaltılma planlarının öteleneceği düşüncesinin oluşmasına yol açabilir. Bu gibi bir durumda ise Dolar’da değer kayıpları izlenebilir.

Önemli Ekonomik Takvim Verileri

Çarşamba

Zaman                       Haber                                                      Beklenti         Önceki

09:00    EUR            Alman PPI (Aylık)                               0,1%            0,3%

11:30    GBP           BOE Parasal Genişleme Oylaması             0-0-9            0-0-9

11:30    GBP           BOE Faiz Oranı Oylaması                        0-0-9            0-0-9

12:20    GBP           BOE Üyesi Dale Konuşması

12:00    CHF            ZEW Beklentileri                                                    24,9

15:30    USD           Çekirdek CPI (Aylık)                             0,1%           0,1%

15:30    USD           Çekirdek Perakende Satışları (Aylık)         0,1%           0,4%

15:30    USD           CPI (Aylık)                                         0,0%           0,2%

15:30    USD           Perakende Satış (Aylık)                        0,1%           -0,1%

15:30    CAD           Toptan Satışlar (Aylık)                         0,4%            0,5%

17:00    USD           Şuan ki Ev Satışları                              5,17M          5,29M

17:00    USD           FOMC Üyesi Dudley Konuşması

17:30    USD           Ham Petrol Stokları                               -0.2M           2.6M

19:10    USD           FOMC Üyesi Bullard Konuşması

20:30    GBP           BOE Üyesi Weale Konuşması

21:00    USD           FOMC Toplantı Tutanakları

23:15    CAD           BOC Başkanı Poloz Konuşması

EUR/USD ANALİZ

“Bugün günlerden FOMC”

Haftanın ilk işlem gününden itibaren gerçekleştirilen FOMC üyelerinin konuşması ardından dün akşam başlayan ve bu akşam sonuçlanacak FOMC toplantı tutanakları tüm yatırımcılar tarafından pür dikkat takip edilecektir. 6 Aralık’ta İstihdam raporu, 18 Aralıktaki FED toplantısı öncesindeki FOMC tutanaklar olması nedeniyle özellikle dikkat edilmesi gerekilen unsurların en başında “Parasal Genişleme” gelecektir. Parasal genişleme azalacak ancak bu durum için ekonomik datalardaki istikrar önemlidir, Parasal genişleme azalsa bile devam edecek ve son olarak da Parasal genişleme şu tarihte azalacaktır gibi belirli kalıpların toplantı içinde yer almak isteyeceğini ifade edebiliriz. Özellikle de bu açıklamaların Dolar üzerindeki etkisi dikkate alınırsa bugünkü tutanakları yakından takip etmemiz gerektiğini ifade edebiliriz.

EURUSD paritesini incelediğimizde gün içerisinde Dolar endeksindeki değer kayıpları EURUSD paritesinin yükseliş gerçekleştirerek 1,3577 seviyesine kadar yükselmesini sağlasa da paritenin haftaya bakış raporunda ifade ettiğimiz günlük kapanış gerçekleştireceği seviyeler (1,3545 ile 1,3315) henüz aşılabilmiş değil. 1,3537 ile günü kapatan ve 1,3545 seviyesi üzerinde kapanışı bugünde gerçekleştiremeyen parite de bugün FOMC tutanakları sonrasında daha net hareketlerle üzerinde kapanış yapıp yapmayacağını gözlemleyeceğiz.

FOMC tutanakları öncesinde EURUSD paritesini teknik olarak incelediğimizde 4 saatlik grafikte 21 periyotlu basit hareketli ortalama olan 1,35 desteğinden güç alarak yukarı yönlü çıkış gerçekleştirmekte ancak bu çıkışı yine aynı zaman diliminde 200 periyotlu basit hareketli ortalama olan 1,3577 ile sınırlamaktadır. Bu nedenle de özellikle de daha net hareketler için belirlediğimi seviyelerde gerçekleştirilecek 4 saatlik kapanışı beklemek önemlidir. Yani düşüşlerin devamı için 1,35 seviyesi altında 4 saatlik kapanış ya da yükselişlerin devamı için de 1,3577 üzerinde gerçekleşecek 4 saatlik kapanış dikkatle takip edilmelidir. Genel görünüm 1,35 seviyesi üzerinde yükseliş baskısı devam etmektedir.

Pivot: 1,3500

Destek 1,3470-1,3430-1,3390

Direnç; 1,3577-1,3610-1,3650

eurusd

GBP/USD ANALİZ

Yukarıda EURUSD paritesi analizimizde FOMC tutanakları ile ilgili gerçekleştirmiş olduğumuz tüm açıklamalarının GBPUSD paritesi için de aynı şeyleri ifade ettiğini, bu nedenle de aynı ifadeleri tekrar burada gerçekleştirmek istemediğimizi söyleyebilirim. Özetle parasal genişleme ile ilgili açıklanacak sonuçlar Dolar endeksi üzerinde sert hareketlere neden olacağından dolayısıyla da GBPUSD paritesinde sert hareketlerin olması kaçınılmaz olacaktır.

FOMC öncesi GBPUSD paritesini teknik olarak incelediğimizde bu haftanın açılışından bu yana 1,6150 direncinin etkisi altında kalmakta ve bu durum paritedeki yükselişlerin satış fırsatı olarak değerlendirilmesini net bir şekilde göstermektedir. Bu nedenle de 1,6150 direnci altında kaldığı müddetçe düşüş baskısının devam etmek isteyeceğini ifade edebiliriz. Eğer GBPUSD paritesi 1,6150 direnci altında kalmayı sürdürürse 1,6070 ve 1,6030 desteklerini hedeflemek isteyecektir. Kısa vadeli yükselişlerde yer almak isteyenler 1,6150 direncinin geçilmesini beklemelidir.

Pivot: 1,6150

Destek; 1,6070-1,6030-1,5990

Direnç; 1,6150-1,6205-1,6255

gbpusd

USD/TRY ANALİZ

TCMB’nin faiz oranlarında herhangi bir değişikliğe gitmeyeceğini açıkladıktan sonra Türk lirası üzerindeki baskının kısmi olarak sonuç verdiğini ve kurun 2,0235 civarından gerçekleştirmiş olduğu satıcılı seyrin 2,0050 seviyesine kadar devam ettiğini gözlemlemekteyiz. Bu süreçten sonra şuanda da 2,0135 seviyesinde hareketlerine devam eden kur için 2,0235 direnci önemlidir ve bu direnç noktası altında kaldığı müddetçe düşüş baskısının devam etmek isteyeceğini ifade edebiliriz. Eğer kur 2,0235 direnci altında kalmayı sürdürürse aşağı yönlü hareketlerine devam etmek isteyeceğinden psikolojik bir destek noktası olan 2,000 seviyesinin hedeflenmesi kaçınılmaz olacaktır. Yükseliş düşüncesine sahip olan foreks katılımcısı ise kurun 2,0235 direncinin geçilmesi ile piyasada yer alması gerektiğini ifade edebiliriz.

Pivot: 2,0235

Destek; 2,0030-1,9950-1,9890

Direnç; 2,0150-2,0235-2,0300

usdtry

USD/JPY ANALİZ

99,50 seviyesine yaklaştıktan sonra düşüşlerini sınırlandıran ve bu sınırlama ile yeniden yukarı yönlü çıkışına devam eden USDJPY paritesi gerçekleştirmiş olduğu yükselişlerle gün içi 100,21 seviyesine kadar yükselmiş ve şuanda da 100 seviyesine yakın hareketlerine devam etmektedir. FOMC tutanakları öncesinde USDJPY paritesini incelediğimizde 100,40 ile 99,70 seviyeleri arasında bant hareketin olduğu gözlemlenmektedir. Bu bağlamda da daha rahat hareketler için öncelikle bu bandın dışına çıkılmasını beklemek gerekmektedir. Özellikle de 100,40 direncinin geçilmesi durumunda alıcıların daha etkin bir şekilde piyasada yer almak isteyeceğini ifade edebiliriz. Düşüşlerde yer almak isteyen Forex işlemcileri ise 99,70 desteğinin kırılmasını takip etmelidir.

Pivot: 99,70

Destek: 99,70-99,40-99,00

Direnç: 100,40-100,80-101,20

usdjpy

HAM PETROL ANALİZ

92,50 desteğine kadar geriledikten sonra toparlanan ve bu toparlanma ile 95 seviyesine yaklaşan ham petrol fiyatları bu hafta özellikle 94 seviyesine yakın hareketlerine devam etmekte ve şuanda da 94,16 seviyesinde seyrini sürdürmektedir. Teknik olarak baktığımızda 92,50 desteği hala daha önemli olmakla birlikte bu destek üzerinde kaldığımız müddetçe düşüşlerin sınırlı kalacağını ifade edebiliriz. Buna ilaveten daha kısa vadeli bakacak olursak 93,35 ile 94,55 seviyeleri arasında bir bant hareketi gerçekleştirildiğini, daha net hareketler için bu bandın dışına çıkılmasını beklememiz gerektiğini ifade edebiliriz.

NOT: Uzun bir süredir Ham petrol fiyatları ile ABD borsaları arasında doğru korelasyon olduğunu ancak Parasal genişleme ile ilgili 2013 Ağustos ayında alınan sürpriz bir kararla bu korelasyonun bozulduğunu görmekteyiz. Bu nedenle de artık çok rahat bir şekilde ABD borsaları yükseliyor, Ham petrol yükselecektir ifadesini kullanmamız yanlış olacaktır.

Pivot; 93,35

Destek: 93,35-92,50-91,70

Direnç: 94,55-95,35-96,15

petrol

ALTIN ANALİZ

“Parasal Genişleme & Altın işlem stratejisi”

Para yönetimi gerçekleştiren hemen hemen tüm işlemciler parasal genişlemenin devam etmesi nedeniyle Altın fiyatlarının yükselmesini, parasal genişlemenin azaltılmasının da Altın fiyatlarının gerilettiğini düşünür. Oysa sistem bu kadar basit olmuş olsaydı hemen hemen tüm FOMC toplantı tutanakları sonucunda Altın ile ilgili bu korelasyondan ciddi kazançlar edebilirdiniz. Peki, madem bu kadar sistem basit neden çok net kazançlar olmamaktadır? İşte aslında bu sorunun cevabı işlem dinamiklerinin hangi stratejiyi baz almasıdır. Parasal genişleme miktarı azalsa bile devam edecektir ifadesini düşündüğümüzde kafalar karışabilir. Bu nedenle de temel makro-ekonomik verileri yorumlarken teknik göstergelerle olan bağlantısını muhakkak incelemeliyiz. Eğer bu durumu hiçe sayarsak bugüne kadar parasal genişleme ne olursa olsun devam etti ve bu tutum altın fiyatlarının 1500 seviyesini test etmesine yardımcı olabilirdi ancak düşüş trendindeki altın var olan düşüşlerini sürdürdü ve sürdürmeye de devam edecektir. Bu bağlamda makro-ekonomik verileri doğru yorumlamak başarılı işlemler için önemlidir.

FOMC öncesinde Altın fiyatlarını incelediğimizde düşüş kanalı içerisinde hareketlerine devam etmektedir. 1280 ve 1286 dirençleri altında kalması nedeniyle satış baskısını gözlemlediğimi Altın şuanda 1274 seviyesine yakın hareketlerine devam etmektedir.  4 saatlik grafikte düşüş kanalının üst noktası olarak belirlediğimiz 1280 ve 55 periyotlu basit hareketli ortalama olan 1286 dirençleri altında kaldığı müddetçe düşüş baskısının devam etmek isteyeceğini ifade edebiliriz. Yükseliş düşüncesine sahip foreks yatırımcısı 1286 direncinin geçilmesini muhakkak beklemelidir.

Pivot; 1286

Destek; 1269-1260-1252

Direnç; 1280-1286-1298

altin

NOT: Bu analizler GCM Forex’den izinsiz olarak yayınlanamaz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

http://www.gcmforex.com/

Günlük piyasa analiz ve yorumları ücretsiz e-posta adresinize gelmesini istiyorsanız tıklayın ve formu doldurun.

Add a Comment