ALTIN: “1262 direnci kısa vadeli düşüş trendi için önemli”

21 Kasım 2013  Forex Piyasası Parite ve Emtia Akşam Analizi

Makro-Ekonomik Gelişmeler

ABD Merkez Bankası’nın (FED) tahvil alım miktarını önümüzdeki aylarda azaltabileceği yönündeki beklentiler küresel piyasalarda etkili olmaya devam ederken, Çin’in imalat sektöründeki büyümenin yavaşladığına işaret eden PMI verisi olumsuz havayı destekledi. Euro Bölgesi’nden açıklanan PMI verileri ise kıtanın ortak para biriminde salınımlar yaşanmasına neden oldu.

Günün ilk yarısında veri takviminde Euro Bölgesi’nin en büyük iki ekonomisi ve parasal birlik geneli için açıklanan satın alma yöneticileri endeksleri takip edildi. Fransa’nın tahminlerin altında kalan hizmet ve imalat PMI rakamları sonrasında düşüş kaydeden Euro, Almanya’nın son iki yılın en yükseğine çıkan imalat PMI verisi ile yönünü yukarı çevirdi. Euro Bölgesi geneli için yayınlanan aynı veri ise tahminlerin küçük bir miktar altında açıklanırken, imalat sektörünün büyümeye devam ettiğini sinyalini verdi. Diğer taraftan ECB üyesi Noyer’in Euro Bölgesi’nde deflasyon riski görmediğini belirttiği açıklamaları ve Troyka’nın Yunanistan ile bazı konuların aşılması gerektiği yönündeki değerlendirmesi gündemde yer aldı. ECB Başkanı Draghi ise bugün yaptığı bir konuşmada faiz oranlarına değindi.

“Euro Draghi’den destek aldı”

ECB’nin kademeli olarak düşen enflasyon oranı karşısında faizi indirdiğini belirten Mario Draghi, Avrupa’nın iyileşme yolunda olduğunu ancak işsizlik oranının halen çok yüksek olduğunu belirtti. Banka’nın faiz kararının bazı endişeler yarattığının farkında olduklarını ifade eden Başkan, dün Euro’da sert düşüşlere neden olan negatif mevduat faiz oranı tartışmalarının ise yeni olmadığını ifade etti. Son toplantıdan bu yana negatif faize ilişkin yeni bir gelişme olmadığını söyleyen Draghi ayrıca, Euro Bölgesi ve faiz oranlarına yönelik yaptığı açıklamaların hiçbirinin negatif faizle ilişkilendirilmemesini istedi. ECB Başkanı’nın konuşması ile birlikte Euro’da sert yükselişler gözlemlendi.

FED’e yönelik beklentiler ile Avrupa borsalarında günün ilk yarısında genelde hafif satışlar gözlemlenirken, paritelerde dalgalanmalar gerçekleşti. Yen, Japonya Merkez Bankası BOJ’dan gevşek para politikaları tarafında yeni hamleler gelebileceği düşüncesi ve FED’in parasal genişlemeyi önümüzdeki aylarda azaltabileceği beklentisi ile Dolar karşısında değer kaybederken, iki ülkenin hazine tahvilleri arasındaki faiz farkı Eylül’den bu yana görülen en yüksek seviyeye çıktı.

Günün devamından ABD’den gelecek ekonomik veriler yatırımcıların gündeminde yer alacakken, FOMC üyelerinin konuşmaları FED’in para politikalarına ilişkin ipuçları alınabilmesi adına yakından izlenecek. Euro Bölgesi’nden ise tüketici güveni ve Almanya Merkez Bankası Başkanı Weidmann konuşması takip edilecek.

“FOMC sonrası ABD verileri kritik önem taşıyor”

Parasal genişlemenin ekonomik verilere bağlı olarak önümüzdeki aylarda kısılabileceği yönündeki beklentinin yeniden gündeme gelmesine yol açan dünkü FOMC kayıtları sonrasında ABD’den yayınlanacak bugünkü veriler, özellikle Dolar üzerinde sert hareketlerin görülmesine neden olabilir. PPI, imalat PMI ve Philadelphia index gibi rakamlar, dünyanın en büyük ekonomisi için yakından takip edilecekken, istihdam talepleri verisi FED’in dünkü beyanatından sonra piyasalarda daha etkili olabilir. İstihdam piyasasında anlamlı bir iyileşme görmeden tahvil alımlarını azaltmaya başlamayacaklarını ifade eden FOMC üyelerinden sonra bugünkü istihdam talepleri verisi öncü bir gösterge olarak fiyatlamalar yapılmasına katkı sağlayabilir. 333K olan beklentilerin altında olumlu yayınlanacak bir istihdam talepleri verisi Dolar’da yükseliş görülmesini sağlayabilecekken, tahminlerin üzerinde olumsuz açıklanacak bir rakam ise ABD’nin para biriminde değer kayıplarının görülmesine yol açabilir.

Önemli Ekonomik Takvim Verileri

Perşembe

Zaman                       Haber                                                      Beklenti         Önceki

15:30    USD           Çekirdek PPI (Aylık)                             0,1%           0,1%

15:30    USD           PPI (Aylık)                                         -0,2%          -0,1%

15:30    USD           İstihdam Talepleri                                333K            339K

15:58    USD           Üretim PMI                                        52,6             51,8

16:45    USD           FOMC Üyesi Powell Konuşması

17:00    USD           Philadelphia Fed İmalat Listesi                15,8             19,8

17:00    EUR            Tüketici Güveni                                   -14              -15

18:00    EUR            Almanya Merkez Bankası Başkanı Weidmann Konuşması

20:00    USD           FOMC Üyesi Bullard Konuşması

EURUSD ANALİZ

“1,3495 bariyeri dikkatle takip edilmelidir”

FOMC toplantı tutanakları sonrasında Avrupa borsaları açılışı sonrası Euro bölgesinden gelen PMI ve öğleden sonra Avrupa merkez bankası başkanı Draghi’nin gerçekleştirdiği açıklamalar sonrasında 1,3398 seviyesinden gerçekleştirmiş olduğu yukarı yönlü çıkışlarla 1,3480 seviyesine yaklaşan EURUSD paritesi için genel anlamda baktığımızda gerek ichimoku indikatöründe bulutun üst noktası gerekse 30 dakikalık grafikte 200 periyotlu basit hareketli ortalama olan 1,3495 bariyerinin önemli olduğunu, bu bariyer geçilmezse EURUSD paritesinde yeniden satış baskısına maruz kalacağını, aksi takdirde yeniden 1,3540 ve 1,3577 seviyelerin test edilmek isteneceğini ifade edebiliriz. Özellikle de yükselişlerin devamı için 1,3495 seviyesi üzerinde 30 dakikalık kapanış yeterli bir strateji olarak belirlenmiştir. Gün içerisinde ABD borsaları açılışı ile birlikte ABD’den gelecek olan makro-ekonomik veriler paritenin 1,3540 mı yoksa 1,3398 mi hedefleyecek sorusunun cevabına katkı sağlayacak en önemli gelişmeler olarak belirlenmiştir.

Pivot: 1,3495

Destek 1,3440-1,3398-1,3340

Direnç; 1,3495-1,3540-1,3577

eurusd

GBP/USD ANALİZ

“Düşüşlerin devamı için 1,6157 KRİTİK!”

Dolar endeksinin dünkü çıkışlardan sonra bugün tepki satışlarına maruz kalması ile gün içerisinde 1,6070 desteğinden güç alan GBPUSD paritesi şuanda 1,6130 seviyesine yakın hareketlerine devam etmektedir. Önemli ABD veriler öncesinde GBPUSD paritesini incelediğimizde 1,6157 direnci hala daha önemli ve kritik bir bariyer olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle de 1,6157 bariyeri altında kaldığı müddetçe düşüş baskısının devam etmek isteyeceğini ifade edebiliriz. Eğer parite 1,6157 direnci altında kalmayı seyrederse günün dip noktası olarak belirlenen 1,6070 seviyesi yeniden hedeflenmek isteyecektir.

Pivot: 1,6157

Destek; 1,6105-1,6070-1,6030

Direnç; 1,6157-1,6205-1,6255

gbpusd

USD/TRY ANALİZ

Kritik FOMC toplantı tutanaklarının etkisi ile yukarı yönlü çıkışlarını devam ettiren ve bu düşünceyi bugüne de taşıyan kur gün içerisinde gerçekleştirmiş olduğu yükselişlerle 2,0235 seviyesine kadar yükselmiş ve günlük beklentimizin yükseliş olmasını sağlamıştır. Bu nedenle de kur için günün dip noktası olan 2,0120 desteğinin önemli olduğunu, bu bariyer üzerinde kaldığı müddetçe yükseliş baskısının devam etmek isteyeceğini ifade edebiliriz.

Pivot: 2,0120

Destek; 2,0170-2,0120-2,0000

Direnç; 2,0260-2,0330-2,0420

usdtry

USD/JPY ANALİZ

Gün içerisinde Japonya merkez bankası başkanı Kuroda’nın konuşması ile değer kaybına maruz kalan Yen paritenin yukarı yönlü çıkış gerçekleştirmesine katkı sağlamış ve bu tutum USDJPY paritesinin gün içi 100,92 seviyesini test etmesine katkı sağlamıştır. Teknik olarak baktığımızda 100,40 ve 100,00 seviyelerinin önemli destek noktaları olduğunu, bu destek noktaları üzerinde kaldığı müddetçe parite de yükseliş baskısının devam etmek isteyeceğini ifade edebiliriz. Buna ilaveten gün içerisinde ABD’den gelecek olan makro-ekonomik verilerin önem derecesi yüksek olması nedeniyle parite üzerinde de sert hareketlerin oluşmasına katkı sağlayacağını ifade edebiliriz.

Pivot: 100,00

Destek: 100,40-100,00-99,60

Direnç: 100,95-101,35-101,75

usdjpy

HAM PETROL ANALİZ

Güncel seviyelerimizde herhangi bir değişikliğe gidilmemesi ve beklentimiz doğrultusunda çıkışlarını sürdüren ham petrol fiyatları için sabah analizimizde belirtmiş olduğumuz açıklamalar güncelliğini korumaktadır. Bu nedenle de sabah analizimizdeki açıklamalarımızı tekrar hatırlayacak olursak;

“Ham petrol fiyatları haftanın açılış gününden beri belirli seviyeler arasında dalgalı bir seyir ile hareketlerine devam etmektedir. Gelen makro-ekonomik veriler ABD borsaları ile oluşturduğu doğru korelasyonun bozulmasına katkı sağlarken son dönemlerde borsaların çıkışını petrol fiyatları üzerinde olumlu etki yansıtmaması gözlerden kaçmamaktadır. 95,15 ile 92,50 seviyeleri arasında gerçekleştirilen büyük bant içinde de 94,45 – 93,15 arası küçük bir bant mevcuttur. Bu bağlamda da kısa ve orta vadeli işlemcilerin gerek küçük gerekse büyük banda dikkat etmesi gerekmektedir. Özellikle de kısa vadeli olarak 93,15 desteği üzerinde kaldığı müddetçe yükseliş baskısının devam etmek isteyeceğini ifade edebiliriz.”

Pivot; 93,15

Destek: 93,15-92,50-91,70

Direnç: 94,45-95,15-96,30

petrol

ALTIN ANALİZ

“1.262 direnci kısa vadeli düşüş trendi için önemli”

FOMC tutanakları ile birlikte 1241 seviyesine kadar gerileyen Altın fiyatları gün içerisinde bu seviyeden destek alarak yukarı yönlü çıkışlar gerçekleştirmek istese de bu çıkışlar kalıcı bir yükselişin habercisinden ziyaden mevcut düşüş trendinde satış fırsatı için önemli yükselişler olarak gözlemlenmektedir. Bu bağlamda da gün içi 1262 direncinin önemli olduğunu, bu bariyer altında kaldığı müddetçe altın fiyatlarında aşağı yönlü hareketlerin devam etmek isteyeceğini ifade edebiliriz. Eğer Altın fiyatları 4 saatlik grafikte mevcut düşüş trendinde kanalın üst noktası olarak gözlemlediğimiz 1262 direnci altında kalmayı sürdürürse kanalın alt noktası olan 1220 dolar seviyesine kadar gerilemek isteyecektir. Ancak bu beklentinin gerçekleşebilmesi için mevcut olası düşüşleri destekleyecek makro-ekonomik gelişmeler yer almalıdır. Örneğin, bugün sonuçlanacak olan önemli ABD verilerinin altın fiyatları üzerinde olumsuz yansıması Altın fiyatlarının kanalın alt noktası olan 1220 seviyesini hedeflemesinde önemli bir sinyal olarak değerlendirilebilir. Aksi takdirde haberin ters etkisi ile kanalın üst noktası olan 1262 direnci bozularak tepki alış düşüncesi yatırımcılar tarafından tekrar düşünülmeye başlanacaktır. Bu bağlamda TR saati ile 15:30’da başlayacak ABD veri akışı dikkatle takip edilmelidir.

Pivot; 1262

Destek; 1241-1232-1220

Direnç; 1252-1262-1270

altin

NOT: Bu analizler GCM Forex’den izinsiz olarak yayınlanamaz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

http://www.gcmforex.com/

Günlük piyasa analiz ve yorumları ücretsiz e-posta adresinize gelmesini istiyorsanız tıklayın ve formu doldurun.

 

One Comment

Add a Comment