ABD verileri ile Altın’da formasyonlar tetiklenebilir

22 Ekim 2013  Forex Piyasası Sabah Analizi

Makro-Ekonomik Gelişmeler

Geride kalan haftayı ABD hükümetinin 16 gün boyunca kapalı kalmasının getireceği ekonomik yük nedeni ile FED’in parasal genişleme programını bu yıl içerisinde kısmayacağı beklentisini fiyatlayarak geçiren küresel piyasalar, yeni haftaya temkinli bir başlangıç yaptı. Yatırımcılar bugün yayınlanacak kritik tarım dışı istihdam verisi ile birlikte FED’in tahvil alımlarını ne zaman azaltmaya başlayacağını öngörmeye çalışacaklar.

Global borsalarda haftanın ilk işlem günü ve bu sabah Asya seansında karışık bir seyir izlenirken, ABD’de hükümetin yeniden faaliyetlerine başlamasını ve borç tavanının artmasını sağlayan yasa onaylandığında bayram tatilinde olan iç piyasalar günü %3.47 artış ile tamamladı. Dünyanın en büyük ekonomisinde ev satışlarının azaldığına işaret eden dünkü veri ve tahvil alımlarının azaltılmasının ertelenebileceğinin altını çizen FOMC üyesi Evans’ın konuşması sonrasında piyasaların gözü tarım dışı istihdam ve işsizlik oranı verilerinde olacak.

Tatilden dönüşün etkisi ile BIST-100 endeksinin yükseliş kaydetmesine rağmen, gelişmekte olan ülke hisselerinde ve para birimlerinde ABD istihdam verileri öncesinde genel anlamda etkili olan değer kayıpları USD/TRY paritesinde de etkili olurken, stoklardaki artış ham petrol fiyatlarının 100 Dolar’ın altına sarkmasına neden oldu. Zayıf ihracat verisi ise Yen’de değer kayıplarına yol açarken, Dolar majör paritelerde kayıp ve kazançlar arasında salındı.

“ABD’nin merakla beklenen istihdam verileri bugün açıklanıyor”

Hükümetin kapalı kalması nedeni ile yayınlanamayan ABD’nin istihdam verileri bugün açıklanacak ve FED’in tahvil alım miktarını azaltma zamanlamasını tahmin edebilmek adına küresel piyasa katılımcılarının dikkatleri bu verilerde olacak.

Her ne kadar 16 gün kapalı kalan hükümetin ABD ekonomisine olan maliyeti nedeni ile FED’in parasal genişlemesini bu yıl kısmayacağına yönelik güçlü bir beklenti olduğu görülse de, Eylül ayına ilişkin tarım dışı istihdam ve işsizlik oranı verileri yakından izlenecek. Olumlu ya da olumsuz rakamlar, FED’in ekonomiye verdiği teşviklerin ne kadar bir süre daha devam edeceğine yönelik tahminler için önemli bir girdi olacak. Son yapılan anketlere göz atıldığında piyasalarda, FED’in Mart ayından önce tahvil alımlarını kısmayacağı yönündeki beklentinin ağırlıkta olduğu görülüyor. Ancak bu düşüncenin, hükümetin kapanması ile başlayan süreçten sonra güç kazandığını belirtmekte yarar var. Yaşanan politik sıkıntılardan önce FED’in bu yıl içerisinde parasal genişlemeyi kısmaya başlayacağı beklentisinin öne çıktığı görülmekte idi. Obama yönetimi ve Cumhuriyetçiler arasındaki anlaşmazlıklar ile hükümetin kapanmasının ABD ekonomisinin büyümesine %0.3’lük eksi puan getireceği düşünülüyor.

Değişen piyasa dinamikleri ve fiyatlamalara rağmen bugünkü tarım dışı istihdam ve işsizlik oranı verileri, piyasaların karar verebilmesi açısından büyük önem taşıyor. Son anketler sonucu bugünkü tarım dışı istihdam değişiminde 182 binlik bir beklenti olduğu görülürken, işsizlik oranında bir değişiklik olmaması yönündeki tahminin geçerliliğini koruduğu görülüyor. Özellikle tarım dışı istihdam verisinin beklentilerin altında olumsuz açıklanması, FED’in bu yıl içerisinde parasal genişlemeyi azaltmayacağı beklentisini destekleyerek Dolar’da sert değer kayıplarına neden olabilir. Ancak verinin tahminin üzerinde olumlu gerçekleşmesi ise ABD’nin para biriminde değer kazanımlarının görülmesini sağlayabilir.

Önemli Ekonomik Takvim Verileri

Salı

Zaman                       Haber                                                      Beklenti         Önceki

09:00    CHF            Ticaret Dengesi                                   2,32B           1,86B

11:30    GBP           Kamu Sektörü Net Borçlanması             10,4B           11,5B

15:30    USD           İşsizlik Oranı                                      7,3%           7,3%

15:30    USD           Tarım Dışı İstihdam Değişimi                 182K            169K

15:30    CAD           Çekirdek Perakende Satışları (Aylık)         0,2%           1,0%

15:30    CAD           Perakende Satış (Aylık)                        0,3%           0,6%

17:00    USD           Richmond İmalat Endeksi                     0                 0

EUR/USD ANALİZ

Haftanın açılış günü piyasalarda yer alan gelişmelerin azlığı ve ekonomik takvim yetersizliği nedeniyle sakin bir gün geçiren EURUSD paritesinde bugün Ekim ayının ilk haftası açıklanması beklenilen Tarım Dışı İstihdam ve İşsizlik oranı verilerinin açıklanması ile birlikte sert hareketlere maruz kalması beklenilmektedir. Özellikle de FED’in Parasal Genişleme ile ilgili kararını vermede önemli bir etkiye sahip olan bu iki veri sonucuna dikkat etmek gerekmektedir. Açıklanacak olan sonuçların Dolar için negatiflik söz konusu olması durumunda EURUSD paritesi 2013 yılının tepe noktası olan 1,3710 direncini test etmek isteyecektir. Aksi takdirde yani bugün sonuçlanacak ABD verilerinin Dolar’ı değerlendirmesi durumunda ise parite üzerindeki tepki satışı düşüncesinin artması kaçınılmaz olacaktır. Teknik olarak baktığımızda 1,3655 ve 1,3615 destek noktaları hala daha yukarı yönlü hareketler için önemli bariyerler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu destek noktaları üzerinde kaldığı müddetçe yükseliş baskısı devam etmek isteyecektir. Satışların devam edeceğini düşünen foreks yatırımcısı ise paritenin ilk etapta 1,3655 daha sonra da 1,3615 desteğinin kırılmasını beklemesi gerekmektedir.

Pivot: 1,3615

Destek 1,3655-1,3615-1,3575

Direnç; 1,3710-1,3755-1,3800

eurusd

GBP/USD ANALİZ

EURUSD paritesine göre daha hareketli bir gün geçiren GBPUSD paritesi geçtiğimiz hafta test etmiş olduğu 1,6225 seviyesi sonrasında satış baskısına maruz kalmış ve bu durum paritenin gün içi 1,6114 seviyesine kadar gerilemesine neden olmuştur. Bu düşüş aslında paritenin gün içi düşüş baskısına devam etmesi için önemli bir sinyal olarak değerlendirilebilir. Bu bağlamda da gün içerisinde 1,6180 bariyerinin önemli olduğunu, bu direnç noktası altında kaldığı müddetçe GBPUSD paritesinde düşüş baskısının devam etmek isteyeceğini ifade edebiliriz. Eğer parite gün içerisinde 1,6180 direnci altında kalmayı sürdürürse 1,60 seviyesine doğru geri çekilme ihtimalleri güçlenecektir. Gün içerisinde ABD’den gelecek olan iki kritik veri ile İngiltere merkez bankası üyesi Bean konuşması dikkatle takip edilmelidir.

Pivot: 1,6180

Destek; 1,6095-1,6055-1,6000

Direnç; 1,6180-1,6225-1,6255

USD/TRY ANALİZ

Yurt içi piyasaların bayram dönüşünü olumlu karşılaması ve BİST endeksindeki önemli çıkışlara rağmen yukarı yönlü hareketlerini sürdüren USDTRY paritesi gün içi 1,9660 desteğinden almış olduğu güçle 1,9840 seviyesine kadar yükselmiş ve şuanda da 1,98 seviyesine yakın hareketlerine devam etmektedir. Dün yaşanılan yükselişlerin daha da net bir şekilde devam edebilmesi yani alıcıların daha güvenli bir şekilde kurdaki yükselişe yönelebilmesi için kanalın üst noktası olan 2,0015 bariyerinin geçilmesi gerekmektedir. Bu şart sağlanmadığı müddetçe yükselişlere şüphe ile yaklaşmamız kaçınılmaz olacaktır. Bu bariyer öncesinde de ilk sınav 21 günlük basit hareketli ortalama olan 1,9914 olarak belirlenmiştir. Eğer parite gün içi bu bariyeri geçemezse yeniden satış baskısına maruz kalması beklenilmektedir. USDTRY paritesi gün içerisinde 1,9914 seviyesi altında kalmayı sürdürürse 1,9695 ve 1,9620 seviyelerini test etmesi beklenilmektedir. Aksi takdirde yukarıda da ifade ettiğimiz kritik bir bariyer olan 2,0015 seviyesinin test edilmesi kaçınılmaz olacaktır.

Pivot: 1,9914

Destek; 1,9695-1,9620-1,9560

Direnç; 1,9840-1,9914-1,2015

usdtry

USD/JPY ANALİZ

Haftanın ilk işlem gününde 98,15 çevresinde hareketlerini sürdüren ve bu sakinlik nedeniyle işlem fırsatı oluşmasını engelleyen USDJPY paritesi Asya borsaları açılışı sonrası daha net hareketlerle gün içi 98,35 seviyesine kadar yükseldi ve şuanda da 98,30 seviyesinde hareketlerine devam etmektedir. Hareketlerin hacimsiz olması yatırımcıların işlem stratejilerini etkileyerek kafalarda soru işaretleri bıraksa da gün içerisinde açıklanacak olan ABD Tarım dışı istihdam ve İşsizlik oranı verileri USDJPY paritesinin gün içi sert hareketlere maruz kalmasını sağlayacak en önemli gelişmeler olarak belirlenmiştir. Teknik olarak baktığımızda 97,85 desteğinin önemli olduğunu, bu destek noktası üzerinde kaldığı müddetçe USDJPY paritesinin yukarı yönlü çıkışlarına devam etmesi gerektiğini ifade edebiliriz. Gelecek olan ABD verileri paritenin bu çıkışını desteklemesi durumunda uzun bir süredir üzerinde durduğumuz kanal ve bu kanalın üst noktası olan 99,10 bariyerinin test edilmesi kaçınılmaz olacaktır. Ancak veriler paritenin düşüşlerini desteklerse 97,85 desteği dikkatle takip edilmeli ve bu desteğin kırılması durumunda aşağı yönlü hareketlerde yer alınmalıdır.

Pivot: 97,85

Destek: 97,85-97,50-97,10

Direnç: 98,40-98,80-99,10

HAM PETROL ANALİZ

102,00 seviyesinin önemi ve ham petrol fiyatlarının bu bariyer altında kalmasına ilaveten ABD borsalarının da gün içi aşağı yönlü hareketlerine devam etmesi ile satış baskısına maruz kalan ham petrol gün içerisinde 99,23 seviyesine kadar gerilemiş ve şuanda da 99,33 seviyesinde hareketlerine devam etmektedir. Teknik olarak baktığımızda 100,70 bariyeri ham petrolün düşüşlerine devam edebilmesi için önemli bir direnç noktasıdır. Eğer ham petrol fiyatları gün içi 100,70 direnci altında kalmayı sürdürürse aşağı yönlü baskının devam edeceğini 90 dolar seviyesine başlayacak bir yolculuk içine girebilme ihtimali kuvvetlenecektir. Bu bağlamda da gün içi gelecek olan ABD verileri ve verilerin ham petrol fiyatları üzerindeki etkisi dikkatle takip edilmelidir.

Pivot; 100,70

Destek: 98,80-97,20-96,40

Direnç:  100,00-100,70-102,00

ALTIN ANALİZ

4 saatlik grafikte Altın fiyatlarının son 60 saattir sıkışık bir seyirle hareket etmesi nedeniyle formasyon oluşumuna dikkat çekmiş ve FLAG mi yoksa TERS CUP mu sorusunun cevabını arayan bir analizi dün akşam sizlerle paylaşmıştık. Altın fiyatları 1325 ile 1310 seviyeleri arasında sıkışık seyrine devam etmekte ve belirlediğimiz formasyonlardan henüz bir karar verememiştir. Bu nedenle de 1310 ile 1325 seviyeleri gün içi dikkatle takip edilmelidir. Buna ilaveten gün içi ABD’den tarım dışı istihdam ve işsizlik oranı verilerinin açıklanacak olması kıymetli madenler olarak bilinen Altın ve Gümüş için sert hareketlerin oluşmasını sağlayacak ve yukarıda belirlediğimiz formasyon ihtimalleri güçlenecektir. Eğer Altın 1310 desteğini aşağı yönlü kıracak olursa TERS CUP, 1325 direncini yukarı yönlü geçecek olursa FLAG formasyonu oluşma ihtimalleri kuvvetlenecektir.

NOT: Genel görünüme baktığımızda kısa vadeli yükseliş baskısı devam etse de orta ve uzun vadeli olarak hala daha negatif görüntü devam etmektedir. Bu bağlamda da yaşanılacak olası yükselişler orta ve uzun vadeli olarak satış fırsatı olarak sürmesini beklemekteyiz.

Pivot; 1310

Destek; 1310-1300-1287

Direnç;  1325-1340-1358

altin

NOT: Bu analizler GCM Forex’den izinsiz olarak yayınlanamaz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

http://www.gcmforex.com/

Günlük piyasa analiz ve yorumları ücretsiz e-posta adresinize gelmesini istiyorsanız tıklayın ve formu doldurun.

 

 

Add a Comment