Altın neden düştü?

FED’in parasal genişlemesinde azaltma olacak mı ile ilgili tahminlerde bulunurken ABD’nin önemli verilerinin sonuçlarına göre yorumlamak son zamanlarda yapılan en önemli stratejisiydi.
Olumlu ABD verileri FED’in parasal genişlemede AZALTMA stratejisini ifade ederken
Olumsuz ABD verileri ise FED’in parasal genişlemeye DEVAM stratejisi anlamına gelmekteydi.
ABD’den bu hafta gelen verilerin OLUMLU sonuçlanması, FED’in parasal genişlemeyi azaltacağına yönelik tahminleri güçlendirdi.
ABD verileri
Tek neden tabiki bu değil.
Obama’nın senato’dan onay alması sonrasında önümüzdeki hafta tasarının onaylanacağı ve G20 bitimi sonrasında karar verileceği düşüncesi en azından bugün ve yarın için savaş ihtimallerinin sonlanmasını sağladı. Bu da piyasaların FED’e ilişkin spekülasyonları fiyatlamak için önemli bir fırsattı.
Buna ilaveten günlük grafikte yükseliş kanalı içerisinde hareket eden Altın’ın kanalın alt noktası olan 1350 desteğini test etme ihtimali de kuvvetlenmiş oldu. Gün içi zaten 1408 seviyesi altında satış baskısı ihtimalini analizlerimizde sizlerle paylaşmıştık. Yani bu düşüşler aslında sürpriz olarak değerlendirilmemelidir.
1432 – 1350 arasında hareketlerine devam eden Altın için  düşüşler devam edecek mi, yoksa yeniden küllerinden doğarak yukarı yönlü çıkış başlayacak mı sorusunun cevabı yarın ki ABD verilerinden sonra daha net görebileceğiz.
Altın için 1432 - 1350 önemli
Forex işlemcileri bu düşüşlerde kafası karışması çok doğaldır. Çünkü hala daha savaş ihtimali varken neden altın düşüyor ifadesini kullanabilir. Ancak piyasa psikolojisi her zaman çoğunluğun düşündüğünün aksine çalışmaktadır. Mesela Yunanistan’ın iflas etme ihtimal piyasada yer alırken EURUSD paritesinin 1,23’den 1,27 seviyesine çıkması gibi.
Bu arada yazımızı sonlandırmadan bir şey daha  ifade etmek isterim ki bu da bugünkü düşüşü destekler niteliktedir.
ECB başkanı Draghi gerçekleştirdiği basın açıklamasında  toplantıda “YÜKSEK EMTİA FİYATLARI ENFLASYONİST BASKI” oluşturuyor ifadesini kullanmasıydı.
Bu da Altın fiyatlarının düşüşlerini destekleyen diğer gelişme olarak belirlenmiştir.

Add a Comment