“EURUSD’da 1,3305 desteğinin kırılması satıcıları hareketlendirebilir”

17 Eylül 2013 Forex Piyasası Parite ve Emtia Sabah Analizi

Makro-Ekonomik Gelişmeler

Haftaya, FED Başkan adaylığından çekildiğini açıklayan Lawrance Summers’ın getirdiği rahatlama ile başlayan küresel piyasalarda bugün başlayacak ve yarın tamamlanacak olan FOMC toplantısı öncesinde temkinli havanın hakim olmaya başladığı gözlemleniyor. Asya borsalarında bu sabah hafif satıcılı bir seyir izlenirken, Dolar’ın Pazartesi gecesi açılış sonrasındaki kayıplarını geri aldığı görülüyor.

Suriye’ye yapılacak olası bir askeri müdahaleye ilişkin endişelerin azalması sonrasında, Başkan olması halinde daha sıkı para politikaları benimseyeceği tahmin edilen Summers’ın FED Başkan adaylığından vazgeçtiğini bildirmesi, kritik FED toplantısı öncesinde tedirginliklerin bir miktar dağılmasına destek vermişti. Suriye’de çözüm için diplomatik yolların kullanılacağı beklentileri de, dün Paris’te bir araya gelen Fransa, ABD ve İngiltere dışişleri bakanlarının açıklamaları sonrası piyasalarda etkili oldu. Birleşmiş Milletler (BM) raporuna göre Suriye’de kimyasal silah kullanıldığı kesinleşirken, ABD’nin de kabul ettiği Rusya’nın planına göre, süreç için artık Suriye’nin kimyasal silah envanterini BM’ye teslim edip etmeyeceği takip ediliyor. Haftanın en önemli gelişmesi olarak değerlendirilen FOMC toplantısı ve bugünkü yoğun ekonomik takvim öncesinde ise küresel yatırımcıların daha temkinli bir tutum sergiledikleri görülüyor.

Euro Bölgesi, İngiltere ve Türkiye ile başlayacak olan önemli verilerin açıklanacağı haftanın ikinci günü ABD’den gelecek rakamlar ile devam edecek. İçeride TCMB’nin faiz kararı merakla beklenirken, İngiltere’den CPI, Almanya’dan ZEW endeksi ve ABD’nin enflasyon göstergeleri yatırımcıların takibinde olacak öne çıkan veriler olarak dikkat çekiyor.

“Sterlin yükselişini sürdürecek mi?”

Son haftalarda İngiltere’den gelen olumlu ekonomik veriler ile yükseliş kaydeden Sterlin’de yarın açıklanacak olan MPC (Para Politikası Kurulu) tutanakları öncesinde bugünkü veriler yakından izlenecek. BOE’nin %2.0 olan enflasyon hedefine biraz daha yaklaşacağı düşünülen CPI verisinde beklentinin %2.7 olduğu görülüyor. Ada ülkesinden açıklanacak rakamlar arasında öne çıkan yıllık enflasyon verisinin beklentilerin altında açıklanması, BOE’nin gevşek para politikasını sürdürebileceği düşüncesini destekleyerek ülkenin para biriminde düşüşlere neden olabilecekken, CPI verisinin tahminlerin üzerinde yayınlanması, Sterlin’de son haftalardaki yükselişin devam etmesine destek verebilir.

“Alman ZEW verisi Euro’yu dalgalandırabilir”

Parasal birliğin en büyük ekonomisi olan Almanya’nın ekonomik gidişatına yönelik beklentiler, bölgenin ortak para birimi üzerinde sert hareketlerin görülmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle anket sonuçlarına dayanan ZEW ekonomik hassasiyet verisi piyasa katılımcıları tarafından yakından izlenmektedir. Geçtiğimiz ay yükseliş olacağı beklentilerini aşarak 42.0 olarak açıklanan endeksin, olumlu yönde ilerleyeceği tahmin ediliyor. Verinin 45.3 olarak öngörülen rakamın üzerinde açıklanması Euro’da yükselişlerin görülmesine neden olabilecekken, göstergenin tahminlerin altında gelmesi kıtanın ortak para biriminde değer kayıplarına yol açabilir.

“Yurt içinde gözler TCMB toplantısında”

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın 27 Ağustos’taki sert açıklamalarından sonra bugün PPK’nın (Para Politikası Kurulu) alacağı kararlar merakla beklenmektedir. Başçı kullandığı ifadelerinde, yatırımcıların faiz tarafında değil, TCMB’nin döviz tarafında bir müdahale yapabileceği beklentisi içerisine girmeleri gerektiğini açıkça belirtmişti. Bugün yayınlanacak kararda bu paralelde piyasada faiz koridorunda ya da politika faizin de bir değişiklik yapılması beklenmiyor. Ancak PPK’nın kritik FED toplantısı öncesinde kuru baskı altına alabilmek için bir önlem alıp almayacağı dikkatle takip edilmelidir.

“FOMC öncesi CPI verileri önem taşıyor”

Bugün başlayacak olan FOMC toplantısının yarın yayınlanacak kararları öncesinde, FED’in eşikleri arasında bulunan enflasyon verileri piyasa katılımcıları tarafından yakından incelenecek. Her ne kadar istihdam rakamları kadar önemli olmasa da, FED yetkililerin ekonominin enflasyon cephesine de hassasiyetlerini dile getirdikleri biliniyor. FED’in uyguladığı aşırı gevşek para politikalarına rağmen ekonominin enflasyon yaratamaması üzerinde Banka’nın ekonomistlerinin konu üzerinde çalışmalarını devam ettirmesini yol açarken, bugün yayınlanacak rakamlar ABD ekonomisinin ilerleyişine ilişkin de bilgiler verecek. CPI rakamlarının tahminlerin altında kalması Dolar’da değer kayıplarının görülmesine neden olabilecekken, beklentileri aşan veriler ülkenin para biriminde yukarı yönlü hareketlerin görülmesine yol açabilir.

Önemli Ekonomik Takvim Verileri

Salı

Zaman                       Haber                                                       Beklenti Önceki

11:00    EUR            Cari Hesap                                         18,3B           16,9B

11:30    GBP           CPI (Yıllık)                                          2,7%            2,8%

11:30    GBP           PPI Girişi (Aylık)                                  0,3%           1,1%

11:30    GBP           RPI (Yıllık)                                         3,2%           3,1%

11:30    GBP           Çekirdek CPI (Yıllık)                             2,1%           2,0%

11:30    GBP           House Price Index (Yıllık)                      3,4%           3,1%

12:00    EUR            Alman ZEW Ekonomik Kanısı                 45,3             42,0

12:00    EUR            Ticaret Dengesi                                   15,3B           14,9B

12:00    EUR            ZEW Ekonomik Hassasiyet                    47,2             44,0

14:00    TRY            TCMB Faiz Oranı Kararı                        4,50%          4,50%

15:15    USD           Hazine Sekreteri Lew Konuşması

15:30    USD           Çekirdek CPI (Aylık)                             0,1%           0,2%

15:30    USD           CPI (Aylık)                                         0,2%           0,2%

15:30    CAD           İmalat Satışları (Aylık)                         0,6%            -0,5%

16:00    USD           TIC Net Uzun Vadeli İşlemler                 -45,3B          -66,9B

17:00    USD           NAHB Konut Piyasası İndeksi                 59               59

EUR/USD ANALİZ

“1,3305 desteğinin kırılması satıcıları hareketlendirebilir”

Haftanın ilk işlem gününde Dolar endeksindeki değer kayıpları neticesinde gerçekleşen boşluk sonrasında 1,3386 seviyesini test ettiğini gözlemlediğimiz EURUSD paritesi daha sonra Dolar endeksinin 81 seviyesi üzerinde gerçekleştirdiği yükseliş çabası neticesinde satış baskısına maruz kaldı. 1,3386 seviyesinden satış baskısına maruz kalarak 1,3324 seviyesine kadar gerileyen EURUSD paritesinde 4 saatlik grafikte yer alan “Yükseliş Trendinin” devam edebilmesi için 1,3305 desteği üzerinde kalması gerekmektedir. Eğer parite 1,3305 destek noktası üzerinde kalmayı sürdürürse yukarı yönlü hareketlerin devam etmesi beklenileceği gibi yeniden 1,3385 seviyesi test edilmek istenecektir. Ancak parite piyasa açılışındaki boşluğu doldurmak istiyorsa 1,3305 desteğini kırması gerekecek ve bu nedenle de oluşacak satış baskısı ile beraber EURUSD paritesinin kısa vadeli olarak 1,3220 seviyesine kadar gerilemesi kaçınılmaz olacaktır. Şuanda 1,3330 seviyesinde hareketlerine devam eden parite için 1,3305 desteği gün içi dikkatle takip edilmesi gerekilen bir seviyedir.

Pivot: 1,3305

Destek 1,3305-1,3278-1,3253

Direnç; 1,3360-1,3390-1,3420

eurusd

GBP/USD ANALİZ

“Tepki satışları için 1,5880 desteğinin kırılması gerek”

GBPUSD paritesi haftanın açılışında gerçekleştirmiş olduğu boşluk sonrasında 1,5960 seviyesine kadar yükselmiş ve akabinde de var olan boşluğu kapatma düşüncesinde ve Dolar endeksinin kritik bir destek noktası olan 81 seviyesinden dönüş gerçekleştirmesi paritenin gün içi 1,5887 seviyesine kadar gerilemesini sağlamış ve böylelikle piyasa açılışında gerçekleşmiş olan boşluğunda büyük bir kısmının kapandığını görmekteyiz. Teknik olarak baktığımızda tepki satışlarına devam etmek isteyen ancak 1,5880 desteğine takılan GBPUSD paritesinde bu düşüncenin devam edebilmesi için 1,5880 desteğinin muhakkak kırılması gerekmektedir. Eğer 1,5880 desteği kırılırsa tepki satışı düşüncesi oluşacağı gibi trendin devamlılığı için olması gereken bir senaryo ( güçlü yükselişler için düzeltme satışları ) ile parite 1,5750 seviyesine kadar gerilmek isteyecektir. Ancak biraz önce de ifade ettiğimiz gibi bu senaryonun çalışabilmesi için 1,5880 desteğinin kırılması gerekecektir. Aksi takdirde yeniden 1,5960 seviyesine kadar yükselmek isteyecektir.

Pivot: 1,5960

Destek; 1,5880-1,5830-1,5780

Direnç; 1,5925-1,5960-1,6000

USD/TRY ANALİZ

“Gözler PPK toplantısı ve başkan Başçı’nın açıklamalarında”

Kritik PPK ve FOMC toplantıları öncesinde piyasalarda USDTRY paritesinin satış baskısına maruz kaldığı ve gün içerisinde 2.000 seviyesinin altında kaldığı görülmektedir. Gün içerisinde 1,9873 seviyesine kadar gerileyen USDTRY paritesi tekrar toparlanarak yeniden 2.000 seviyesine doğru hareketler gerçekleştirdi ve şuanda da 2,0035 seviyesinde seyrine devam etmektedir.

TCMB başkanı Erdem Başçı’nın geçtiğimiz ay gerçekleştirmiş olduğu toplantıda yer alan 1,92 kur hedefinin gerçekleşebilmesi için uzunca bir süredir devam eden yükseliş kanalının kırılması ve trendin değişebilmesi gerekmektedir. Bu nedenle de yükseliş kanalının alt noktası olarak belirlediğimiz 1,9740 desteği dikkatle takip edilmelidir. Eğer kur 1,9740 desteğini kıracak olursa TCMB başkanı Başçı’nın kur hedefinin gerçekleşme ihtimali yükseleceği gibi 1,9740 desteğinin kırılamaması durumunda ise kur hedefinden uzaklaşacağını ifade edebiliriz. Bu nedenle de 1,9740 desteği kırılırsa 1,9200, kırılmadığı takdirde 2,1000 seviyesinin hedef olabileceğini söyleyebiliriz. Bugün ve yarın sonuçlanacak olan PPK ile FOMC toplantı sonuçları kur üzerindeki hedef konusunda bize çok önemli sinyaller verecektir. Özellikle Erdem Başçı’nın son ifadelerinde yatırımcıların, faiz tarafında herhangi bir beklentiye girmemeleri gerektiğini, kur üzerindeki baskıyı döviz müdahaleleri ile azaltacağını açıkça dile getirmişti. Bugünkü toplantıda gerçekleştirilecek açıklamalar kur üzerinde sert hareketlerin oluşmasını sağlayacaktır.

Kısa vadeli olarak baktığımızda 2,0200 seviyesinin önemli olduğunu, bu bariyer altında kaldığı müddetçe kur üzerindeki negatif seyrimizin devam etmesi gerektiğini söyleyebiliriz.

Pivot: 2,0200

Destek; 1,9960-1,9870-1,9740

Direnç; 2,0110-2,0200-2,0300

usdtry

USD/JPY ANALİZ

Dolar endeksinin 81 desteğinden güç alarak yukarı yönlü atak başlatması ile değerlenen Dolar USDJPY paritesinin yukarı yönlü çıkışını desteklemiş ve gün içerisinde 99,35 seviyesine kadar yükselmiştir. Bu çıkışlar devam edecek mi sorusuna ise teknik olarak 98,60 desteğinin karar vereceğini, bu destek noktası üzerinde kaldığı müddetçe parite için yukarı yönlü hareketlerin devam etmek isteyeceğini, 99,35 bariyerinin geçilmesi durumunda bu çıkışların destekleneceğini söyleyebiliriz. Eğer parite 99,35 bariyerini geçemezse 98,60 desteğini test etmek isteyecektir. Bu nedenle de gün içi 99,35 ve 98,60 seviyeleri dikkatle takip edilmelidir.

Pivot: 98,60

Destek: 98,90-98,60-98,20

Direnç: 99,35-99,65-100,00

HAM PETROL ANALİZ

ABD’nin olası Suriye operasyonunun sadece masada bırakıldığı bir ortamda yükselişlerini sınırlandıran ve savaş spekülasyonlarının bitmesi nedeniyle de satış baskısına maruz kalan ham petrol fiyatları 109 seviyesinden başlatmış olduğu kısa vadeli düşüş hareketlerine dün ve bugün de devam etti ve gün içi 105,22 seviyesine kadar geriledi. Bu gerileme sonrasında şuanda 105,74 seviyesinde hareket ettiğini gözlemlediğimiz ham petrol fiyatlarında 107,37 bariyerinin önemli olduğunu, bu bariyer geçilmediği müddetçe satış baskısının devam etmek isteyeceğini ifade edebiliriz. Buna ilaveten günlük grafikte yer alan yükseliş trendinin gün içi kırıldığını ve bu durumun yukarıdaki düşüş beklentimizle birbirini desteklediğini görmekteyiz. Bu bağlamda da kısa vadeli satış baskısının daha aktif bir şekilde devam etmesi kaçınılmaz olacaktır. 107,37 bariyer altında kaldığı müddetçe de negatif seyrimizin devam ettiğini net bir şekilde ifade edebiliriz.

Pivot; 107,37

Destek: 105,20-104,70-103,80

Direnç:  106,45-107,37-108,00

ALTIN ANALİZ

“FOMC öncesi 1305-1336 arası bant hareketine devam etmektedir”

FOMC toplantı tutanaklarının açıklanmasına sadece 1 gün kala Altın fiyatlarının 1336 ile 1305 seviyeleri arasında sıkışıp kaldığını ve daha net hareketler için FOMC toplantı tutanakları sonucu ve FED başkanı Bernanke’nin gerçekleştireceği açıklamalara odaklandığını görmekteyiz. Parasal genişleme devam edecek mi yoksa azalacak mı, azalırsa ne kadar azalacak gibi soruların gündemimizde olduğunu ve bu sonuçlarında bugün başlayacak ve yarın akşam sonuçlanacak toplantı tutanakları ile cevaplanacağını söyleyebiliriz. Bu sürece kadar olan zamanda Altın fiyatlarını incelediğimizde yukarıda da ifade ettiğimiz gibi 1336 ile 1305 seviyeleri arasında sıkışıklığın devam ettiğini, bu aralıkta gerçekleşecek işlemlerin riski artırdığını, garantici işlem için bu bandın dışına çıkılması gerektiğini ifade edebiliriz. Buna göre 1336 bariyeri üzerinde 1355 hedeflenmek istenirken, 1305 desteği altında ise 1276 seviyesi hedef olarak belirlenmiştir.

Pivot; 1305

Destek; 1305-1290-1276

Direnç;  1320-1336-1355

altin

NOT: Bu analizler GCM Forex’den izinsiz olarak yayınlanamaz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

http://www.gcmforex.com/

Günlük piyasa analiz ve yorumları ücretsiz e-posta adresinize gelmesini istiyorsanız tıklayın ve formu doldurun.

 

 

Add a Comment