“Bollinger Bandı ile EURUSD görünümü”

04 Eylül 2013 Forex Piyasası Parite ve Emtia Sabah Analizi

Makro-Ekonomik Gelişmeler

“Geride bıraktığımız günde piyasalarda iz bırakanlar”

Haftanın ikinci işlem gününde makro-ekonomik verilerin etkisi ile piyasaların biraz daha hareketlendiğini gözlemledik. Gün içi önemli gelişmelerinden kısaca bahsedersek;

“Obama Suriye’de sınırlı operasyon için ikna turunu hızlandırdı”

Beyaz Saray’da önde gelen milletvekillerini ağırlayan Obama, Kongre’nin hızlı bir şekilde harekâtı onaylamasını istedi. Obama, Irak ve Afganistan’daki gibi uzun savaşların tekrarlanmayacağı ve Suriye’ye sınırlı bir harekât düzenleneceği sözünü verdi. Harekâtla Esed’in savaş kapasitesini azaltmayı hedeflediklerini aktaran ABD Başkanı Obama, “Aynı anda muhalefetin kapasitesini yükseltecek daha kapsamlı bir stratejimiz var.” dedi.

“ISM İmalat İndeksi Dolar’ı güçlendirdi”

Haftanın ilk işlem günü ABD piyasalarının kapalı oluşu, Salı günü açıklanan ISM imalat indeksi verisinin önemini biraz daha artırmış olmuştu. Merakla beklenilen ABD verisinin sonucunun pozitif olarak açıklanması akabinde Dolar’ın değerlendiğini gözlemledik. ( Beklenti 54.2, Açıklanan 55.7) ABD’den gelen bu veriler sonrasında Dolar endeksi değerlenmeyi sürdürürken EURUSD başta olmak üzere GBPUSD, Altın ve Gümüş gibi finansal varlıklarda satış baskıları oluştu.

“Avustralya GDP verisinde olumlu artış”

Asya borsaları açılışı sonrasında piyasalar için önemli bir makro-ekonomik veri olan Avustralya Büyüme Oranı (GDP) verisi bu sabah 04:30 civarında açıklandı. Aylık olarak büyüme oranı rakamında herhangi bir değişiklik olmasa da yıllık olarak Avustralya’da %2,6’lık bir büyüme gerçekleştiği görülmüştür. ( Beklenti %2,5 ) Bu durum ülke para biriminin değerlenmesine neden olduğu gibi kritik bir karar aşamasında olan AUDUSD paritesinin yükselişlerine devam etmesinde önemli katkı sağladı. ( 0,9220 seviyesi hedefi için önemli bir adım attı )

“Bugünün en önemli gelişmeleri”

Dün piyasalarda yer verilen ekonomik gelişmelerden sonra haftanın ortasına geldiğimizde piyasaların makro-ekonomik verilerden dolayı hareketlerini daha da sertleştireceğini söyleyebiliriz. Gün içerisinde Euro ve İngiltere’den gelen PMI verileri ile Avrupa borsaları açılışı sonrasında hareketlenecek piyasalar akşam da ABD borsaları açılışı ile ABD ve Kanada’dan gelecek olan verilere odaklanarak günü tamamlayacaktır. Günün en dikkat çeken verileri ise İngiltere PMI verisi, Euro GDP verisi, ABD Ticaret Dengesi verisi ve Kanada bölgesi için de BOC başkanının konuşması olarak belirlenmiştir.

“Avrupa’da PMI verileri olumlu gelse de etkisi sınırlı kalmaktadır”

Haftanın ilk işlem gününden itibaren gerek Euro gerekse İngiltere bölgesinden olumlu PMI verileri açıklanmaktadır. Kıyaslama yaptığımızda İngiltere’den gelen PMI verilerinin para birimi üzerindeki etkisinin, Avrupa’dan gelen PMI verileri nedeniyle para birimi üzerindeki etkisinden daha güçlü olduğunu, ancak yine de her ne kadar olumlu sonuçlar gerçekleşse de EURUSD ve GBPUSD gibi önemli paritelerde yükselişlerin sınırlı kaldığı gözlemlenmektedir. Bu bağlamda da gün içerisinde gelecek olan PMI verilerinin paritelerde etkisinin sınırlı kalması gerektiğini, ancak buna rağmen GBPUSD paritesinin daha etkin işlemler gerçekleştireceğini söyleyebiliriz.

“Kanada’dan gelecek olan verilere dikkat”

Makro-ekonomik olarak yoğun bir haftanın en kritik günlerinden birisinde özellikle de petrol fiyatlarını yakından ilgilendirecek Kanada verilerine dikkat etmek gerekmektedir. Gün içerisinde Ticaret dengesi ile başlayacak veri akışı, faiz oranı haberi ile devam edecek olup en önemli hareketliliğin BOC başkanı Poloz’un gerçekleştireceği konuşma olarak belirlenmiştir. Bu bağlamda da ABD borsaları açılışı sonrasında Kanada’dan gelecek olan verilere dikkat etmek gerekmektedir.

Önemli Ekonomik Takvim Verileri

Zaman                            Haber                                               Beklenti       Önceki

10:13    EUR            İspanya Hizmet PMI                                      49,3             48,5

10:43    EUR            İtalya Hizmetler PMI                                      49,2             48,7

10:48    EUR            Fransa Servisleri PMI                                              47,7             47,7

10:53    EUR            Alman Servisleri PMI                                     52,4             52,4

10:58    EUR            Hizmetler PMI                                               51,0             51,0

11:28    GBP           Hizmetler PMI                                               59,3             60,2

12:00    EUR            GDP (çeyreklik)                                            0,3%           0,3%

12:00    EUR            Perakende Satış (Aylık)                                  0,5%           -0,5%

15:30    USD           Ticaret Dengesi                                            -38,7B          -34,2B

15:30    CAD           Ticaret Dengesi                                            -0,3B           -0,5B

17:00    CAD           BOC Başkanı Poloz Konuşması

17:00    CAD           Faiz Oranı Beyanatı                                       1,00%          1,00%

21:00    USD           Bej Kitap

EUR/USD ANALİZ

“Bollinger Bandı ile EURUSD görünümü”

Uzun bir süredir EURUSD paritesi için olumsuz tavrımızı sürdürmekle birlikte 1,34 seviyesi üzerine çıksa da bu düşüncemizi değiştirmemiştik. Bu düşüncemizde kararlı olmamızın en büyük etkenlerinden birisi olan ve trend yönünü net bir şekilde görmemizi sağlayan Bollinger Bandı indikatörü, yaşanılacak geri çekilmeleri de bizlere kısmen bildirmişti. Bollinger bandının üst noktası olan 1,3450 seviyesine kadar yükselen EURUSD paritesi burada daha fazla tutunamayarak satış baskısına maruz kaldı. Bu satış baskısı ile dün bollinger bandının orta noktası olan 1,3130 seviyesine yaklaşan EURUSD paritesi şuanda 1,3165 seviyesinde hareketlerine devam etmektedir. Daha önce karar aşamasında olan ve net bir şekilde yönünü bizlerle paylaşan EURUSD paritesi bundan sonraki süreçte yeniden 1,34**’lü seviyelere mi çıkacak yoksa 1,28 seviyesine mi gerileyecek sorusunun cevabını arayacaktır. Teknik olarak bakmamız özellikle bu hafta için yeterli gelmeyecektir. Çünkü artık önemli ve kritik makro-ekonomik veriler piyasa üzerinde sert hareketlere maruz kalmasını sağlayacaktır. Özellikle de yarın ve Cuma günü bu haftanın en sert hareketlerinin olacağı iki gün olarak belirlenmiştir. Ancak teknik olarak 1,3130 desteğinin dikkatle takip edilmesi gerektiğini, bu seviyeye göre yeni stratejiler belirlenebileceğini söyleyebiliriz.

Kısa vadeli olarak baktığımızda 1,3226 seviyesinin önemli olduğunu, bu bariyer geçilmediği müddetçe satış baskısının devam etmek isteyeceğini söyleyebiliriz. Eğer parite 1,3226 seviyesi altında kalmayı başarırsa gün içi 1,3130 desteğini test etmek ve bu süreçten sonra yeniden karar vermek isteyecektir.

Pivot: 1,3226

Destek 1,3130-1,3090-1,3050

Direnç; 1,3196-1,3226-1,3258

eurusd

GBP/USD ANALİZ

“GBPUSD’da 1,5605 inadı “

İngiltere’den gelen olumlu PMI verileri neticesinde her fırsatta yükselişlere maruz kalan GBPUSD paritesi bir türlü 1,5605 bariyerini geçememekte ancak net düşüşler de gerçekleştirememektedir. Kararsız bir şekilde 1,5605 – 1,5530 seviyeleri arasında hareketlerini sürdüren GBPUSD paritesi aslında bir yandan da net işlem fırsatları gerçekleştirmektedir. Çünkü uzunca bir süre bu seviyeleri test ederek bant içi hareketler gerçekleştirmiştir. Ancak bu çok uzun bir süre daha devam edemeyeceği için bu stratejiye biraz daha temkinli yaklaşmak gerektiğini söyleyebiliriz. Ancak bildiğimiz bir şey var ki parite de daha sert hareketler için bu bandın dışına çıkılması gerektiğini söyleyebiliriz. Özellikle de 1,5530 desteğinin kırılması durumunda çok daha net düşüşler gözlemeyebileceğimiz gibi 1,5410 seviyesi yeniden gündemimize gelecektir. 1,5605 bariyerinin geçilmesi durumunda da uzun vadeli satıcılar yeniden karar vermek için hazırlık yapacaktır.

Pivot: 1,5530

Destek; 1,5530-1,5490-1,5450

Direnç; 1,5605-1,5650-1,5700

USD/TRY ANALİZ

“Döviz Satım ihaleleri kur’u düşürmüyor”

TCMB uzun bir süredir kur üzerindeki baskıyı hafifletmek için döviz satım ihaleleri gerçekleştirmekte ancak kur bir türlü düşmemektedir. Bu da dünyanın en çok işlem gören para birimi olan Dolar’ın Türk lirası üzerindeki baskınlığından kaynaklanmaktadır. Özellikle döviz müdahaleleri zamanında Dolar endeksinin güçlü konumunu sürdürmesi kur’un yeniden yükselmesini sağlamıştır. Buna ilaveten 64.000 seviyesi üzerinde kalsa da BİST-100 endeksindeki satış baskısı TRY’nin güç kaybına zemin hazırlamaktadır. Her şeye rağmen döviz satım ihalelerine devam edecek olan TCMB bugün minimum 50 milyon dolar tutarında döviz satım ihalesi açacağını ifade etti.

Teknik olarak baktığımızda USDTRY paritesi için 2,0425 seviyesinin önemli olduğunu, bu destek noktası üzerinde kaldığı müddetçe yükseliş baskısına devam etmek isteyeceğini ifade edebiliriz. Eğer USDTRY paritesi gün içerisinde 2,0425 seviyesi üzerinde kalmayı başarırsa daha önce test ettiği zirve noktası olarak belirlediğimiz 2,0725 seviyesini de geçerek yeni zirve noktaları belirleme ihtimalinin yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Gün içerisinde gerçekleştirilecek döviz satım ihalesi, BİST-100 ve Dolar endeksinin son durumu kur üzerindeki hareketleri etkileyecek en önemli göstergeler olarak belirlenmiştir.

Pivot: 2,0425

Destek; 2,0550-2,0425-2,0300

Direnç; 2,0675-2,0750-2,0870

usdtry

USD/JPY ANALİZ

98,85 seviyesini geçtikten sonra yükselişlerine devam eden USDJPY paritesi her ne kadar dün 99,15 seviyesine kadar geri çekilse de yükseliş trendi içerisinde hareket etmesi nedeniyle yeniden yukarı yönlü çıkışlar gerçekleştirdi ve 99,85 seviyesine kadar yükselişlerine devam etti. Şuanda da 99,68 seviyesinde hareketlerine devam eden USDJPY paritesinde 99,15 desteğinin önemli olduğunu, bu destek noktası üzerinde kaldığımız müddetçe yükseliş baskısının devam etmek isteyeceğini, 99,95 bariyerini aşması durumunda da daha net yükselişlerin devam etmek isteyeceğini söyleyebiliriz. Bu bağlamda da gün içi 99,15 ile 99,95 seviyeleri dikkatle takip edilmelidir.

Pivot: 99,15

Destek: 99,15-98,85-98,45

Direnç: 99,95-100,45-100,85

HAM PETROL ANALİZ

Haftanın ilk işlem günü savaş senaryolarının ortadan kalktığı bir ortamda satış baskısına maruz kalmış ve 104,30 seviyesine kadar gerilemişti. Bu gerileme sonrası “trend is your friend” mantığı ile tekrar yükselişlerine devam eden ham petrol fiyatları şuanda 108,33 seviyesinde hareketlerine devam etmektedir. Teknik olarak baktığımızda 105,76 desteğinin önemli olduğunu, bu destek noktası üzerinde kaldığı müddetçe ham petrol fiyatları için yukarı yönlü hareketlerin devam etmek isteyeceğini söyleyebiliriz.

NOT: Savaş ile ilgili olası operasyon düşüncesi şuanda bir nebze kalksa da Obama’nın ikna turlarını hızlandırması ve temsilciler meclisindeki karar için hızlı davranmaları gerektiğini ifadeleri yeniden savaş ile ilgili ifadelerin yayınlanacağını anlamına gelecektir. Bu da emtia ile enerji fiyatları üzerinde sert hareketlerin oluşmasını sağlayabilir. Bu bağlamda da Ortadoğu ile ilgili haberleri dikkatle takip etmek gerekmektedir.

Pivot; 105,76

Destek: 107,10-105,76-104,30

Direnç:  108,80-109,55-110,50

ALTIN ANALİZ

Ortadoğu ile ilgili gerginliğin bir nebze azalması ile teknik olarak tepki satışları gerçekleştiren Altın fiyatları hafta içerisinde 1373 seviyesine kadar geriledi. Bu gerileme sonrasında daha fazlası için yer olan ancak Altın’ın düşmek istemeyişi, Obama’nın ikna turunu hızlandırma düşüncesi ile Hedge Fon ve Spekülatörlerin hala daha uzun pozisyonlarda ısrar edişi Altın fiyatlarını yeniden 1400 seviyesinin üzerine çıkmasını sağlayarak 1416 seviyesinin test edilmesini sağlamıştır. Gerek günlük grafikteki yükseliş trendi gerekse bollinger bandı dün yaşanılan bu çıkış sonrasında yeniden bandın üst noktasını test etme isteğinin güçlü olduğunu ifade edebilir. Ancak bunun için savaş spekülasyonlarının artması gerekmektedir.

Teknik olarak baktığımızda gerek bollinger bandının gerekse yükseliş trendinin üst noktası olan 1440 bariyerinin önemli olduğunu, bu bariyer geçilmediği müddetçe yükselişlerin tepki satışına neden olabileceği düşüncesi dikkatle izlenmelidir. Ancak şu da unutulmamalıdır ki artık teknik seviyelerden ziyade temel makro-ekonomik gelişmeler Altın fiyatlarında sert hareketlerin oluşmasını sağlayacaktır. Bugünden itibaren başlayacak ve Cuma akşamına kadar devam edecek önemli makro-ekonomik veriler Altın’ın son seyrinde bize yardımcı olacaktır.

Kısa vadeli olarak incelediğimizde 1392 desteğinin önemli olduğunu, bu destek noktası üzerinde kaldığı müddetçe yükseliş baskısının devam etmek isteyeceğini söyleyebiliriz. Eğer altın 1392 desteği üzerinde kalmayı sürdürürse 1416 ve 1432 seviyelerini yeniden test etmek isteyecektir.

Pivot; 1405

Destek; 1400-1392-1383

Direnç;  1416-1425-1432

altin

Kudret AYYILDIR

Currency and Commodity Market Specialist

 NOT: Bu analizler GCM Forex’den izinsiz olarak yayınlanamaz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

http://www.gcmforex.com/

Günlük piyasa analiz ve yorumları ücretsiz e-posta adresinize gelmesini istiyorsanız  setıklayın ve formu doldurun.

 

Add a Comment