TCMB Başkanı Kur için önemli açıklamalar gerçekleştirdi.

27 Ağustos 2013  Forex Piyasası Akşam Analizi

Makro-Ekonomik Gelişmeler

Günün ilk yarısında yurt içi ve yurt dışı piyasalarında hareketleri dakikalar yaşandı. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin açıklamaları sonrasında başlayan Suriye ve ABD arasındaki gerginliğin artabileceği endişeleri, varlık fiyatlarında sert hareketlerin gerçekleşmesine yol açarken, TCMB Başkanı Erdem Başçı’nın, para politikalarına ilişkin keskin ifadeler kullandığı açıklaması gündemde geniş yer buldu.

Avrupa’da, Yunanistan’ın 3. bir kurtarma paketine olan ihtiyacı tartışma konusu olmaya devam ederken, büyük ülkelerin Suriye’ye, kimyasal silah kullanıldığı gerekçesi ile askeri müdahalede bulunabileceği spekülasyonları öğleden önce küresel endekslerin değer kaybetmesine neden oldu. Yen, Dolar ve altın gibi, yatırımcıların güvenli liman olarak gördüğü finansal araçların talebi artarken, Dolar endeksindeki sert yükseliş sonrasında USD/TRY paritesi 2.0330’lara kadar yükseldi. TCMB Başkanı Erdem Başçı’nın sert ve şaşırtıcı açıklamaları ise kurun 2.00 seviyesinin altına inmesini sağlayamadı. Başçı yatırımcıların faiz ile ilgili bir beklenti içine girmemesi tavsiyesinde bulunurken, döviz tarafında hücuma geçileceğini belirtti.

“TCMB Başkanı Erdem Başçı’dan tarihi açıklama”

Bugün katıldığı bir programda önemli açıklamalarda bulunan Merkez Bankası Başkanı, TCMB’nin gelecek politikalarına ilişkin soruları da cevapladı. Başçı, şu anda Merkez Bankası’nın elinde satılabilir döviz rezervinin 40 milyar dolar olduğunu ve gerektiğinde bunu kullanmaktan çekinmeyeceklerini dile getirerek, TCMB’nin net dövizlerinin hiçbir zaman bitmeyeceğini söyledi. Başkan, faiz politikasında değişiklik yapmadan ve döviz rezervlerini de eritmeden kuru düşürebileceklerini ifade ederken, Banka’nın Türk Lirası’nın değerini koruyacağını belirtti. Başçı ayrıca USD/TRY’deki yükselişin geçici olduğunu söylerken, ‘kuru 1.92’de görürseniz şaşırmayın’ ifadelerini kullandı. Faiz politikasının kullanılmayacağı yönünde yapılan bu açıklamalar ile birlikte, artan Suriye endişelerinin küresel piyasalarda Dolar’a yükseliş getirmesi, USD/TRY paritesinin gün içerisinde yeni rekor seviyelere çıkmasına yol açtı.

 “ABD’de tüketicilerin ekonomiye olan güveni azalıyor mu?”

Ekonomi takvimindeki önemli verilerden olan Alman Ifo iş ortamı endeksi tahminlerin üzerinde açıklanırken, Suriye’ye ilişkin endişeler ile verinin etkisi piyasalara tam olarak yansımadı. Günün devamında açıklanacak olan ABD’nin CB tüketici güven endeksinin, geçtiğimiz ay olduğu gibi yine önceki rakama göre düşüş göstermesi bekleniyor. Gerileyen Michigan hassasiyetinden sonra, bugün açıklanacak veride, artan mortgage faizleri ve finans sektöründeki volatilite, endeksin düşmesine neden olabilecekken, benzin fiyatlarının yükselmesi ve borçlanma maliyetlerinin nispeten daha pahalı olması ABD’li tüketicilerin önünü görmekte zorlanmalarına yol açabilir. 79.6 olarak beklenen CB tüketici güveni verisinin tahminlerden daha fazla düştüğünün görülmesi Dolar’da değer kayıplarına neden olabilecekken, verinin beklentinin üzerinde gelmesi ABD’nin para biriminde yukarı yönlü hareketlerin izlenmesine yol açabilir.

Gelecek ekonomik verilerin yanında piyasa katılımcıları günün devamında, siyasi liderlerin Suriye’ye ilişkin yapılacakları olası açıklamalara odaklanacakken, ABD’den gelecek ekonomik veriler gündemde yer alacak.

Önemli Ekonomik Takvim Verileri

Salı

Zaman                       Haber                                                       Beklenti Önceki

14:30    TRY            Türkiye İmalat Güveni                                            108,7

14:30    TRY            Türkiye Kapasite Kullanım Oranı                               75,3%

16:00    USD           S&P/CS HPI Karma-20 (Yıllık)                11,9%          12,2%

17:00    USD           CB Tüketici Şartları                              79,6             80,3

EUR/USD ANALİZ

Haftanın ikinci işlem günü Euro bölgesinden olumlu veriler gelmeye devam ederken buna rağmen EURUSD paritesi yukarı yönlü atağını sınırlayarak satış baskısına maruz kalmaktadır. Bir yandan olumlu verilerle değerlenen Euro diğer yandan da piyasaların FED öncesinde riske girmemesi nedeniyle güvenilir varlıklara yönelerek Dolar’ın bu durumda değerlenmesi paritenin dalgalı seyir gerçekleşmesini sağlamaktadır. Bu bağlamda gün içerisinde 1,3390 seviyesine kadar yükseliş gerçekleştiren EURUSD paritesi 1,3415 bariyeri altında kalmaya devam etmekte ve düşüş baskısını devam ettirmektedir. Gün içerisinde 1,3322 seviyesine kadar gerileyen EURUSD şuanda 1,3344 seviyesinde hareketlerine devam etmektedir. Teknik olarak baktığımızda 1,3415 bariyerinin önemli olduğunu, bu bariyer geçilmediği müddetçe satış baskısının devam etmek isteyeceğini söyleyebiliriz.

Pivot: 1,3415

Destek 1,3320-1,3290-1,3250

Direnç; 1,3375-1,3415-1,3455

eurusd

GBP/USD ANALİZ

“200 günlük basit hareketli ortalama ve günlük kapanışlara DİKKAT”

Haftaya bakış analizimizde 200 haftalık basit hareketli ortalama olan 1,5745 ile 200 günlük basit hareketli ortalama olan 1,5510 seviyesinin önemli olduğunu, özellikle de 1,5510 seviyesi altında günlük kapanış yapılması durumunda satıcıların yeniden aktif olabileceğini sizlerle paylaşmıştık. GBPUSD paritesinin haftanın ilk işlem gününden itibaren aşağı yönlü hareketlerine devam etmesi ve bu tutumun 200 günlük basit hareketli ortalamaya kadar gerilemesi bugünden itibaren paritenin günlük kapanışlarını önemli kılmaktadır. Artık günlük kapanışlar paritenin düşüşlerine devam edip etmemesi konusunda bizlere katkı sağlayacaktır. Bu yüzden de paritenin bundan sonraki seyri çok önemli.

Kısa vadeli olarak baktığımızda 1,5560 bariyerinin önemli olduğunu, bu bariyer altında kaldığı müddetçe aşağı yönlü baskının devam etmek isteyeceğini söyleyebiliriz. 1,5560 bariyeri geçilse bile güçlü çıkışlar için 1,5605 bariyerinin geçilmesi beklenmelidir. Genel görünüm olası çıkışların satış fırsatı olarak değerlendirilmesi olarak belirlenmiştir.

Pivot: 1,5560

Destek; 1,5490-1,5450-1,5400

Direnç; 1,5560-1,5605-1,5645

USD/TRY ANALİZ

TCMB başkanı Erdem Başçı’nın ifadeleri, BİST-100 endeksinin %2,5’lara yaklaşan değer kayıpları ve Dolar endeksinin güçlenmesi ile rekor üzerine rekor kıran USDTRY paritesi gün içerisinde 2,0331 seviyesine kadar yükselmiş ve yeni hedeflerin belirlenmesini sağlamıştır.

Haftaya bakış analizimizde hatırlarsanız aracı kurumların tahminlerinden bahsetmiş ve bu tahminlerin 2,20 seviye olarak belirlenmesinin nedeninin kur’daki yükseliş trendinin devam etmesi olduğunu ifade etmiştik. USDTRY paritenin yukarı yönlü hareketlerine trend nedeniyle devam etmesi kur üzerindeki hedefleri büyütmektedir. Bu bağlamda da  2,08 seviyesine kadar yükselişlerin devam etme ihtimallerinin güçlü olduğunu söyleyebiliriz.

Kısa vadeli olarak baktığımızda şuanda 2,0247 seviyesinde hareketlerine devam eden USD/TRY paritesi için 1,9990 seviyesinin önemli olduğunu, bu destek noktası üzerinde kaldığı müddetçe yukarı yönlü çıkışların devam etmek isteyeceğini söyleyebiliriz.

Pivot: 1,9990

Destek; 1,9990-1,9920-1,9860

Direnç; 2,0330-2,0430-2,0520

usdtry

USD/JPY ANALİZ

FED öncesinde piyasaların riskten kaçınması ve güvenilir limanlara dönme isteği gerek ABD 10 yıllık tahvillerine gerekse Dolar endeksi ve Yen’in değerlenmesini sağlamış, bu tutum USD/JPY paritesinin satış baskısının oluşmasını sağlamıştır. Teknik olarak zaten 99,25 seviyesi altında satış baskısının devam etmek isteyeceğini ve kanal içi hareketlerle 97 seviyesine yaklaşacağı ifadesini kullanmıştık. Bu senaryonun hala daha devam ettiğini ve 99,25 seviyesi altında kanalın alt noktasına doğru gerileme ihtimalinin güçlü olduğunu söyleyebiliriz. Kısa vadeli olarak baktığımızda 98,40 bariyerinin önemli olduğunu, bu bariyer altında kaldığı müddetçe satış baskısının devam etmek isteyeceğini söyleyebiliriz.

Pivot: 98,55

Destek: 97,50-97,10-96,70

Direnç: 98,05-98,40-98,85

HAM PETROL ANALİZ

“Bollinger Bandının Önemi Devam Etmektedir”

Ham petrol fiyatları uzun bir süredir bollinger bandı içerisinde hareketlerine devam etmiş ve bu tutum uzun bir süredir “destekten al – dirençten sat” stratejisinin oluşmasını sağlamıştır. Bu bağlamda da gün içi bollinger bandın orta noktası olan 106 desteğinden güç alan ham petrol şuanda 106,92 seviyesinde hareketlerine devam etmektedir. Teknik olarak baktığımızda 105,80 ile 107,30 seviyesi arasında hareketlerine devam eden ham petrol de daha net hareketler için bu bandın dışına çıkılmasını beklemek gerekmektedir. Özellikle de 107,30 bariyerinin geçilmesi bollinger bandının üst noktası olan 108,50 seviyesinin hedeflenmesini sağlayabilir.

Pivot; 107,30

Destek: 105,80-105,35-104,60

Direnç:  107,30-107,80-108,50

ALTIN ANALİZ

Uzun bir süredir Altın ile ilgili olası dönüş senaryoları üzerinde durmuş ve bu dönüş senaryoları için 3 tane kritik Fibonacci rakamları olduğunu, bu seviyelerin sırasıyla Fibonacci % 61,8, % 50 ve % 38,2 düzeltme noktalarına denk gelen 1.337, 1.385 ve 1.432 dolar olarak sizlerle paylaşmıştık. Spekülatif olarak gerek fiziki altın fonuna olan talep gerekse Dünya Altın Konseyinden gerçekleşen olumlu ifadeler, buna ilaveten FED’in parasal genişleme de azaltmaya gidecek belirsizliği altın fiyatlarının 1.413 seviyesine kadar yükselmesine katkı sağladı.

Bu süreçten sonra Altın fiyatlarının artık yükselecek ve yeniden 1600 seviyelerini görecek ifadelerini kullanmamız yanlış olacaktır. Çünkü teknik olarak hala daha 1432 bariyeri geçilmedi, temel olarak da FED toplantısında parasal genişleme ile ilgili çıkacak karar öncesi bu ifadeyi kullanmak yanlış olacaktır. Ancak şu bir gerçek ki ABD’den gelecek olan olumlu veriler parasal genişleme azalacak ifadesini güçlendirirken, ABD’den gelecek olan olumsuz veriler ise parasal genişlemenin devam etmesi yönündeki beklentileri güçlendirmektedir. Şuana kadar gelen ABD verileri içerisinde olumsuz İstihdam talepleri ve Çekirdek dayanıklı malların siparişleri Altın fiyatlarının yukarı yönlü çıkışını desteklemiştir. Çünkü her olumsuz ABD verisi parasal genişlemenin devam etme ihtimallerini güçlendirmektedir. Bu bağlamda da bundan sonra gelecek olan ABD verileri dikkatle takip edilmelidir.

Kısa vadeli olarak baktığımızda 1390 desteğinin önemli olduğunu, bu destek noktası üzerinde kaldığı müddetçe yükseliş baskısının devam etmek isteyeceğini söyleyebiliriz.

NOT: ABD’den gelecek olan GDP verisi Altın fiyatlarının 1432 bariyerini geçip geçemeyeceği konusunda önemli ipuçları verecektir.

Pivot; 1390

Destek; 1390-1376-1365

Direnç;  1416-1423-1432

altin

NOT: Bu analizler GCM Forex’den izinsiz olarak yayınlanamaz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

http://www.gcmforex.com/

 

Günlük piyasa analiz ve yorumları ücretsiz e-posta adresinize gelmesini istiyorsanız  setıklayın ve formu doldurun.

 

 

Add a Comment